Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Tth Dezs Vrsmarty Mihly
Tth Dezs Vrsmarty Mihly
Vrsmarty Mihly 1800. december 1-jn szletett a Fejr megyei Nyken (Pusztanyk, ma Kpolnsnyk). A nemesi kivltsglevelet 1638. mrcius 4-n III. Ferdinnd kirlytl „hsgrt s h szolglatrt” kapta a klt szpapja, de birtokadomny nem jrt hozz. Vagyont az utdok sem szereztek, a Vrsmartyak mindig a vrmegye vagy valamelyik fldesr szolglatban ll armlis nemesek maradtak.
Szlei hzassgbl kilenc gyermek szletett, t fi s ngy leny. Vrsmarty Mihly harmadik volt a sorban, de a fik kzt volt a legidsebb. A csald katolikus valls volt.
Tanulmnyai Az lland anyagi gondokkal kszkd csaldnak klnsen a gyermekek tanttatsa jelentett szinte megoldhatatlan feladatot. Vrsmarty apja a legszegnyebbeknek jr sztndjat krvnyezte fia szmra, hogy iskolai tanulmnyait megkezdhesse. Az als osztlyokat Vrsmarty a laksukhoz kzel es evanglikus iskolban, majd a gimnzium els t osztlyt Szkesfehrvron a cisztercitk iskoljban vgezte. 1816 novembertl a pesti piarista gimnziumban folytatta tanulmnyait. desapjnak 1817-ben bekvetkezett halla azonban megvltoztatta Vrsmarty lehetsgeit. Br korbban is igyekezett tehermentesteni csaldjt az iskolztats kltsgeitl, tantgatsbl fedezte fehrvri s pesti tartzkodst, mostantl a csaldfenntart szerept is be kellett tltenie.
1817 novemberben a Perczel csaldhoz szegdtt nevelnek. Perczel Sndor hrom finak (Sndor, Mric – ksbb 48-as honvdtbornok –, Mikls) tantsa volt a feladata. Az els hrom vben Pesten lakott nvendkeivel, tantsuk mellett elvgezte az egyetemen a filozfiai tanfolyamot, majd a csalddal egytt a Tolna megyei Brzsnybe kltztt 1820-ban. Kzben jogot tanult, vizsgit flvenknt tette le a pesti egyetemen.
Az nkpzshez szksges ismeretanyag nagy rszt Perczel Sndor brzsnyi knyvtrban megtallhatta, s br irodalmi rdekldst csaldi rksgknt kapta, mint ahogy a hazafisgot s a nemesi ntudatot is, magyar s vilgirodalmi tjkozottsgt ezekben az vekben szerezte meg. 15-16 vesen mr maga is verselt, korai kltemnyeinek szma meghaladja a ksbbi lrai letm egszt. Az epikus kltszet nagyjait egy irodalmi rdeklds pap, Egyed Antal bonyhdi plbnos biztatsra olvasta; Shakespeare, Goethe s Schiller mveivel pedig Teslr Lszl kpln ismertette meg.
Etelka A Perczel csaldnl tlttt vek msik meghatroz lmnye a szerelem. Vrsmarty a legidsebb Perczel-leny irnt lobbant szerelemre. Perczel Adl (Etelka) irnti szerelme azonban bevallatlan, egyoldal lngols volt. Gondolni sem merhetett arra, hogy rzelmei viszonzsra tallnak, a kztk feszl trsadalmi szakadk tjrhatatlan volt. A remnytelen vgyakozs s a lny teri tisztasg alakja sejlik fl a Szp Ilonka trtnete mgtt.
Jogi tanulmnyait 1822-ben fejezte be, majd egy vre Grbre kerlt joggyakornoknak. Grbn Csehfalvay Ferenc, Tolna megyei alispn patvaristi kzt ismerkedett meg a magyar kzigazgats s vrmegyerendszer sajtossgaival. Itt kerlt kzvetlen kapcsolatba a kor nemesi ellenzki mozgalmval. Hazafias kltszete megersdtt, a rendi ellenlls erteljes hangja szlalt meg Habsburg-ellenes kltemnyeiben, a Zivatarban s zsarnokellenes versben, A farkasban.
Indulsa 1823-ban a Perczel csalddal Pestre kltztt. Egyre jobban bekapcsoldott az irodalmi, kulturlis s kzletbe. A nemesi ellenzk nylt szembenllsa a Habsburg-udvarral (a megyk megtagadtk az adfelemelst s az jonclltst) a hazafias szellem megersdshez vezetett. „A nemzeti fggetlensg kivvsnak remnye s az Etelka-szerelem knz remnytelensge ihlette Vrsmartyt nagy eposznak, a Zaln futsnak rsra” (Mohcsy Kroly). 1825-ben kszlt el a nemzeti eposz megteremtsnek ignyvel a Zaln futsa. Megjelense a kltnek elismerst hozott. Az elgikus hangvtel, az rzelmek, indulatok gazdag llekrajza, az nll mitolgia megteremtse, a ltomsok, vzik gazdagsga romantikus irodalmunk reprezentatv alkotsv tette a mvet.
1826-ban vgleg megvlt a Perczel csaldtl. A fik nevelst ccsnek, Ferencnek adta t, s Budra kltztt Stettner Gyrgyhz azzal a cllal, hogy fggetlen ember legyen. Meglhetst az irodalombl igyekezett biztostani. Termkeny s munks vek kvetkeztek: Vrsmarty sorra rta kisepikai mveit (Cserhalom, 1825; Tndrvlgy, 1826; Dlsziget, 1826; Eger, 1827).
Az 1827-es v a nlklzsek ve Vrsmarty letben.
A nyomaszt gondok ell meneklve nhny hetet nagybtyjnl tlttt Keszin, majd bartjval, Stettner Gyrggyel dunntli krtra indultak. Rvid pannonhalmi tartzkods utn elbb Dek Ferencnl Kehidn, majd Kisfaludy Sndornl Smegen vendgeskedtek. Vrsmarty hazaltogat Nykre is: „Ide rkeztemkor anymat betegen talltam, elhagyatva szegnyt mindenkitl, csak azoktl nem, kik rajta keveset, vagy ppen nem segthetnek, azonkvl pusztn mindent, mindent veszendben...” Kiadsi tervei sem sikerltek. A Salamon cm drma elfizetseibl kevs pnz folyt be, a Kont kiadst pedig a cenzra htrltatta.
Kultraszervez tevkenysg 1827 decemberben egy kedvez fordulat adott j remnyt Vrsmartynak. rbartai javaslatra t bztk meg a Tudomnyos Gyjtemny szerkesztsvel, ami vi 800 forint tisztes jvedelmet biztostott szmra. 1828-tl 1832-ig szerkesztette a folyiratot s annak szpirodalmi mellklapjt, a Koszort. Vrsmarty egyre jelentsebb szerepet tlttt be a hazai irodalmi letben. Azon az 1828-as pesti tallkozson, amelyen az reg szphalmi mester, Kazinczy Ferenc, kzfogssal jelkpesen tadta az irodalmi vezrszerepet Kisfaludy Krolynak, ott volt Vrsmarty Mihly is.
Szchenyi felkrsre rszt vett az Akadmia fellltsnak elkszt munklataiban. Amikor 1830. november 17-n a Magyar Tudomnyos Akadmia megtartotta alakul lst, Vrsmartyt Kisfaludy Kroly utn msodikknt vlasztottk meg rendes tagg. Ez vi 500 forint fizetssel jr megbzats volt. Amikor nhny nappal ksbb, november 21-n Kisfaludy Kroly meghalt, az irodalmi vezr szerept Vrsmarty rklte, s ezzel megtrtnt az rsgvlts a magyar irodalomban.
Vrsmarty Mihly, Bajza Jzsef s Toldy Ferenc, a romantikus trisz alkotta az irodalmi lcsapatot. k szerkesztettk az Aurort (ebben jelent meg 1837-ben a Szzat) s a Kritikai Lapokat, majd az 1837-tl helykbe lp Athenaeumot s annak kritikai mellklapjt, a Figyelmezt. Az Athenaeum volt a kvetkez hat vben a legtekintlyesebb s legmagasabb sznvonal magyar irodalmi frum, a kulturlis s politikai kzvlemny irnytja.
A szpirodalmi s kritikai munkk mellett Vrsmarty az indul tudomnyos letbl is kivette rszt. Az Akadmia megbzsbl nyelvszetitevkenysget vgzett. 1832-ben jelent meg nmet nyelven rt magyar nyelvtana. 1833-ra kszlt el kzs munkja Toldyval, a magyar helyesrs els akadmiai szablyzata. 1834-ben, majd 1836-ban jelent meg A magyar nyelvtan rendszere cm munka, melynek Vrsmarty szintn trsszerzje volt. Rszt vett a tjsztr kiadsban, s Toldyval kzsen megkezdte az akadmiai nagysztr szerkesztst. 1838–43 kztt kszlt el a magyar–nmet zsebsztr, amelyben szintn kzremkdtt.
A Pesti Magyar Sznhz (Nemzeti Sznhz) mkdse nyomn bontakozott ki sznikritikusi s drmari munkssga. A sznhz Vrsmartyrpd bredse cm darabjval nyitotta meg kapuit 1837. augusztus 22-n.
Az irodalmi s kulturlis, majd ksbb politikai kzlet alaktsban jtszott jelents szerepet Nemzeti Kr(1846-tl Ellenzki Kr). A trsasg, amely 1838-tl a Csiga vendglben gylt ssze, az els jelents szerepet jtsz irodalmi kvhz volt. rk, sznszek, tudsok, kritikusok s kzleti szemlyek alaptottk a Nemzeti Krt, amelynek Vrsmarty volt az els elnke.
LauraVrsmarty 1841-ben ismerkedett meg Bajza sgornjvel, Csajghy Laurval. Az alig hszves leny irnt fellobbant szerelme j lendletet adott kltszetnek. A nagy korklnbsg s Vrsmarty visszahzd termszete miatt a kapcsolat lassan formldott. A klt csak 1843-ban krte meg a leny kezt, jegyajndkul A merenghz cm kltemnyt rta meg. A hzassgktsre 1843. mjus 9-n kerlt sor. Kt fi s hrom leny szletett a hzassgbl, de a felnttkort csak Bla nev fiuk s Ilonka nev lenyuk lte meg.
Politikai szerepvllals A negyvenes vek kzepn jelent meg sszegyjttt munkinak kiadsa (Minden munki), akadmiai tevkenysge s a Kisfaludy Trsasgban betlttt szerepe azonban httrbe szortottk kltszett. Az j lendletet vev politikai letben is szerepet vllalt. A kezdetben Szchenyit tmogat Vrsmarty Kossuthhoz prtolt, aki mg az 1846-ban ltrehozott Vdegylet munkiba is bevonta a kltt. A kzleti szerep s a politikai elktelezettsg elvonta figyelmt az irodalomtl.
1848 mrciusban Vrsmarty az Ellenzki Kr Vrsmartyelnke volt, k szerveztk mrcius 19-re a Rkos mezejre azt a npgylst, amely a pozsonyi orszggyls reformprti politikjt tmogatta volna. A bcsi forradalom hre s a pesti ifjak azonban megvltoztattk a tervet. Mrcius 13-n az Ellenzki Kr tagjaival Vrsmarty fogadtatja el a Mit kvn a magyar nemzet cm rpiratot. A mrcius 15-ei esemnyek t is aktivizljk, mr msnap olvashat az Ellenzki Kr helyisgnek utcai faln a kifggesztett magyar zszl mellett Szabad sajt cm verse.
Mrcius 20-n Vrsmarty elnke lesz a nemzetrsg egyik sorozbizottsgnak, majd a sajtt ellenrz bizottsgnak. Tagja a Kzcsendi Bizottmnynak. Politikai cikkei jelentek meg a Pesti Hrlapban s a Pesti Divatlapban, msodik helyen jelltk Pest polgrmesternek, Etvs a pesti egyetem irodalmi tanszknek vezetsre krte fel. Utct neveztek el rla Szegeden. Bcs megye kveteknt rszt vett az els npkpviseleti orszggylsen. Mindvgig Kossuth mellett llt. 1849. janur 2-n kveti a kormnyt Debrecenbe, majd vissza Pestre, ksbb Szegedre s Aradra.
Amikor Petfi 1849 elejn bevonul Bem sereghez Erdlybe, csaldjt Vrsmarty ltja vendgl debreceni hzukban. A szabadsgharc idejn llami llst is vllalt, a kegyelmi szk kzbrjv neveztk ki 1849. jnius 5-n. A vilgosi fegyverlettel idejn Aradon tartzkodott. Innen indultak tnak Bajzval Szatmr megye irnyba. Nhny napot tltttek Arany Jnosnl Nagyszalontn, az aradi kivgzsek hre Gerben, Csandy Jnos hzban ri ket. Vrsmarty, aki majd egy ve egyetlen sort sem vetett paprra, a tragikus esemny hatsra kt kltemnyt is r. Az Emlkknyvbes az tok annak a tehetetlen dhnek s elkeseredsnek a hatsra szletett, melyet a nemzetkatasztrfa rzse szlt.
A vilgosi kapitulcikvetkezmnyei testileg-lelkileg egyarnt sszetrtk. nknt jelentkezett a pesti katonai trvnyszken, hiszen Haynau rendeletnek megfelelen nemcsak a katonknak, hanem a kpviselknek is felelni kellett tettkrt. Vgl a trvnyszk prt felfggesztette, s lemondatsa eltt Haynau Vrsmartyt is – tbb kpviseltrsval egytt – kegyelemben rszestette.
Az utols vek 1850–53 kztt a Fejr megyei Baracskn lakott, majd Nykre kltztt, ahol gazdlkodsbl s az rsbl akart meglni. A klt letnek utols t ve a testi s szellemi hanyatls idszaka. A vilgosi katasztrft sohasem heverte ki. Komor hang kltemnyei a nemzetveszts s a remnyek vgs elbuksnak tani. Mindssze fl tucat verset rt az utols t vben, de ezek a magyar kltszet legnagyobb versei kz tartoznak.
Egszsgi llapotnak rosszabbra fordulsa is htrltatta a munkban, 1855 novemberben csaldjval Pestre kltztt, hogy lland orvosi felgyelet alatt legyen. Itt rte a hall 1855. november 19-n. Temetsre a Kerepesi temetben kerlt sor 1855. november 21-n. Hszezres nma tmeg ksrte utols tjra a nemzet kltjt. A temets a szabadsgharcot kvet els nylt tmegmegmozduls volt az nknyuralom ellen.
http://tudasbazis.sulinet.hu/
Homokszentgyrgy phfogel@gmail.com
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.