Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Dr. Pungur Jzsef Nhny adalk Trianonhoz
Prof. Dr. Pungur Jzsef
Nhny adalk Trianonhoz
A Trianon szindrma minket magyarokat nem akar elhagyni, mert nem tudjuk elfelejteni, sem nem tudunk tle szabadulni. Pedig az azta eltelt majd’ 90 v alatt mindent megprbltunk, hogy feledjk, s mindent megksreltek velnk msok, hogy hagyjuk mr a htunk mgtt – de csak nem sikerlt. Ma is velnk l, s velnk is fog lni mindg nemzedkrl nemzedkre, amg megnyugtat megoldst nem fog nyerni. Egyszeren azrt, mert olyan kollektv igazsgtalansgokat mrt ez rnk magyarokra, aminek szenvedse nem csak egyszer zdult rnk mint egy termszeti csaps, hanem azta is folyamatosan, naponta, llandan s vgnlkl. Van amit egy nemzet, ha akarna sem tudna elfogadni, mert olyan mrhetetlen igazsgtalansgokat kellene magra vennie amit nem tud elviselni, csak ellene kzdeni, addig mg igazsga nem rvnyesl. Nincs rtelme mindennek – mondjk a kozmopolitizmus prfti. Aprop: Lengyelorszgot ngyszer osztottk fl: 1772-ben, 1793-ban, 1795-ben s 1939-ben s mind a ngyszer talpra llt. Minket is ngyszer akartak megsemmisiteni: 907-ben a nmet Gyermek Lajos, 1241-ben a tatr, 1526-ban a trk, s 1920-ban a Trianoni bkedikttummal, megismtelve Prizsban 1947-ben. Az els hrom csapsbl fel tudtunk llni. A nemzeti lt s nemlt sorsnt krdse az, hogy feltudunk-e tpszkodni a mostani negyedikbl is?
lljon itt Trianon nehny alapvet igazsgtalan csapsa, amit nemcsak mi, magyarok, de egyetlen np sem fogadhatna el soha.
1. A Trianoni Szerzds melyet 1920 jnius 4-n a Prizs melletti Trianon palotban iratattak al, a preambulumban ezt mondja: A “hbor Ausztria-Magyarorszg volt csszri s kirlyi Kormnynak 1914. vi jlius h 28-n Szerbihoz intzett hadzenetvel s az Ausztria-Magyarorszggal szvetsges Nmetorszgnak ellensgeskedseivel kezddtt”. Ez azt llitja, hogy az I. Vilghbor az Ausztria-Magyarorszg Szerbihoz intzett hadzenetvel kezddtt. Ezrt kellett Magyarorszgot kegyetlenl megbntetni. Holott az akkor rvnyes nemzetkzi jog kimondja, hogy a hbort az a np kezdi el mely elbb mozgsitott a hborra.. “Az igazi agresszor nem az aki elszr alkalmaz ert, hanem az aki az er alkalmazst szksgess teszi”. A Francia Kormny elismerte azt az elvet, hogy: “Agresszor az aki elsknt mozgsit a hborra”. Az 1893-a Francia-Orosz katonai egyezmny hangslyozottan llitja, hogy: “Azt kell agresszornak tartani aki elszr mozgsit hborra s az ltalnos mozgsits (mr) hbor”. A nemzetkzi jog kinyilvnitja, hogy agresszor az aki az nvdelmet szksgess teszi.
Trtnelmi tny az, hogy Szerbia, Oroszorszg s Franciaorszg mozgsitott elszr, s Anglia csatlakozott ehez. A fentiek szerint, teht k voltak az agresszorok. Mindezt csalrdul mellzve a Trianoni Dikttum egyenesen az Oszrk-Magyar Monarchit vdolja agresszival! Ennek alapjn hoztk meg azt a szrnysget amit “Bkeszerzdsnek” neveznek.
Az Osztrk-Magyar Monarchia a trnrks Ferenc Ferdinnd s neje szarajevi meggyilkolsa miatt nem akart hbort inditani, sem nem krte a gyilkos kiadst, csupn azt, hogy Szerbia a sajt trvnyei szerin tlje a gyilkost el. Szerbia erre sem volt hajland! Ez a hallatlan eljrs volt a trsi pont. Ezltal Szerbia olyan helyzetet teremtett, amire a megalzott Monarchia s a szvetsges Nmetorszg csak hborval vlaszolhatott. Franciaorszgnak, Oroszorszgnak s Anglinak sikerlt Szerbia kzremkdsvel a hbor kirobbantsnak kelepcjbe csalni a Kzponti Hatalmakat.
A tragikus az, hogy a hbor befejezsnek koszban egyetlen politikusunknak vagy nemzetkzi jogszunknak sem jutott eszbe megvizsglni az agresszi vdjt, hogy valban igaz-e az ami a bkedikttum alapjt kpezte?
2. Tovbbi igazsgtalansg volt az, hogy az gynevezett Trianoni Szerzds igazban vve Dikttum. Ugyanis a magyar bkedelegcit Prizsba rkezve azonnal “karantnba zrtk”. Ez nem csak azt jelentette, hogy nem volt szabad mozgsuk, vagy rintkezsi lehetsgk a bkekonferencia rsztvevi fel, hanem azt, hogy meg sem hvtk s gy rszt sem vehettek a bketrgyals folyamatban. A magyar fl hromszor jelenhetett meg a trgyalson: elszr, amikor tadtk a bkefeltteleket, msodszor, amikor erre a delegci vezetje Grf Apponyi Albert vlaszolhatott, s harmadszor, amikor al kellett rni a szezdst. Amit Apponyi nem vllalt, s sebtben kt msik szemlyt kellet felhatalmazni erre.
A szerzdst mita vilg a vilg trgyalsok utn a felek ktik. A trianoni szerzdsnl a magyar fllel egyltaln nem trgyaltak, amit alrattak vele gy az egy klasszikus rtelemben vett dikttum!
3. A Trianoni Bkedikttumnak hrom kivlt oka volt. Az egyik Woodrow Wilson amerikai elnk 14 pontos Bkejavaslata, melynek egyik pontja npszavazst grt a vitatott terleteket illeten. Ebben is bzva krtek a Kzponti Hatalmak fegyversznetet 1918 november 11-n. A httrben azonban kt ezzel ellenttes terv hzdott meg, mely vgl is fellrta Wilson bketervt. Az egyik Eduard Benes s Tomas Masaryk cseh diplomatk terve egy nll Cseh-Szlovk llam megteremtsre. A Romn cl egy Nagyromn llam megalakitsa volt Erdly bekebelezsvel; valamint a Szerb terv Dlmagyarorszg megszerezsre. Mindez csak a trtnelmi Magyarorszgtl elszaktott terletekkel volt megvalsthat. Georges Clemenceau francia miniszterelnk terve meg a Kzponti Hatalmak vgleges meggyengitse volt, nemcsak elviselhetetlen hadisarc kivetsvel, hanem terleteik radiklis megcsonktsval. Ebben tallkoztak Clemenceau s kzp-kelet-eurpai nacionalista vezetk tervei. Clemenceaunak mindez kapra jtt: j llamok krelsa, s a rgiek kibvitse a Kzponti Hatalmak terletnek s npessgnek rovsra. gy hoztk ltre Csehoszlovkit osztrk, nmet s magyar terletek elszaktsval: Bohmia, Morvaorszg, Szilzia, Felvidk s Krptalja sszetkolsval. Romnit megnveltk Erdllyel, a Partiummal, Temes-Bnt egy rszvel. Szerbihoz kerlt Vajdasg, Horvtorszg s Temes-Bnt msik rsze. Ausztria meg megkapta a nyugati rvidket, amit Burgenland nven csatolt maghoz.
A Trianoni Bkedikttum az ezerves trtnelmi Magyarorszg megsznst jelentette. Az orszg terlete 283 ezerrl 93 ezer ngyzetkilomterre, lakosainak szma pedig 18,2 millirl 7,6 millira cskkent. Ezzel egytt 3.6 million magyar nemzetisg testvrnket dobtk idegen kultrj, nyelv s nagyrszt eltr valls, de mindenkppen ellensges magatarts npek uralma al. Akiknek az uralmuk al kerlt magyarsgnak elnyomsa, kifosztsa, elldzse mind-e mai napig tart, hol erteljes, hol finomabb eszkzkkel, bizonytalan vagy ppen kitallt nacionalista hipotzisek alapjn.
Clemenceau clja Nmetorszg keletrl val bekeritse volt olyan llamokkal, melyek ltket, gazdagodsukat Franciaorszgnak ksznhettk, s ennek befolysa alatt lltak. Hsz v mlva Clemenceau mve hetek alatt recsegve-ropogva omlott ssze a II. Vilghbor tzben.
4. A Trianoni Bkediktum, melyet vgl is a Prizsi Bkedikttum (1947) Szovjet nyomsra slyosabb feltelekkel visszallitott, s a Szovjet birodalom buksa utn a nyertes llamok s a Nyugati Vilg vltozatlanul mindmig letben tart. vtizedekig a Szovjet katonai fenyegetse volt a Dikttum fenntart ereje, ma az Eurpai Uni grete tartja fennt ezt – res igretekkel, hogy “majd az EU-ban ez is megolddik!” Mikzben a Trianonban nyertes llamok jra zik – egyre nyiltabban s eredmnyesebben – a hatalmuk al kerlt magyarsg mllasztst. Elrtk, hogy mra az eredeti 1:1 kzeli npessgarny 4:1-re vltozott javukra, s ez a tendencia tovbb fog nvekedni! Mindekzben az EU knytelen volt bevallani, hogy semmi eszkze nincs orvosolni az elszaktott magyarok problmjt, mert az az egyes orszgok kompetencija. Ez ugyanaz az rv s magatarts mint ami a rvidlet s tehetetlen Npszvetsg volt! Az EU egyben volt eredmnyes csupn: leszerelni 1990 ta a mindenkori magyar kormnyokat, hogy ezzel a krdssel nehogy rdemben foglalkozzanak, vagy felvessk!
5. A Trianoni s a Prizsi bkedikttumok a magyarsgot sjt kvetkezmnyei mlyen igazsgtalanok, alapjban vve tarthatatlanok s megrtek a kikerlhetetlen vltoztatsra:
1. A Dikttum, amikor a magyarsg egyharmadt nknyesen idegen s ellensges orszgok uralma al dobta, az sszmagyarsgot kollektv bntetssel sjtotta – ami nemzetkzi jogilag bns, elfogadhatatlan s tarhatatlan.
2. A Dikttum nemcsak az idegen nemzetisgek ltal lakott orszgrszeket szaktotta el a trtnelmi Magyarorszgtl, hanem velk egytt, a magyarsg egyharmadt s az ltaluk lakott terleteket is. Ez akkor is, ma is indokolatlan, igazsgtalan, s elfogadhatatlan dnts volt.
3. A Dikttum Nmetorszg bekeritsre ltrejtt ltre, majd a Szovjetuni eurpai expanzis politikjnak altmasztsra szolglt. Mra a dikttum fenntartsa mr okafogyott vlt, gy poltikailag mint nemzetkzi jogilag.
4. Az ENSZ 1976-ban deklarlta a npek nrendelkezsi jogt, mely kimondja, hogy „Minden npnek joga van az nrendelkezsre”, s “E jog rtelmben a npek szabadon hatrozzk meg politikai rendszerket, s szabadon biztostjk gazdasgi, trsadalmi s kulturlis fejldsket”. ltek is vele kis rab nemzetek a Baltikumtl a Balknig – csak a 3 millis elszaktott magyarsg nem lhetett ezzel! Pedig ez a jog ktelez erej – jus cogens – s minden szerzds, amely megszegi ezt a jogot – semmis. A krptmedencben l de idegen uralom alatti magyar tmbk nem lhetnek a kollektv nrendelkezs jogval mg ma sem, st ezt fel sem vethetik! Ezt eddig mg az anyagorszg kormnyai sem tehettk meg! Ezek szerint renk valami titkos, kln trvnyt szabtak rkrvnnyel?
5. Nemzetkzi jog szerint a npszavazs nlkl meghzott j hatrok megsrtik az nrendelkezs jogt. A trianoni s a prizsi dikttumok pontosan ezt tettk.
6. Mindkt dikttumot megtetztk azzal, hogy a trianonit fenyegets hatsra, a prizsit meg ellensges hatalom ltal elfoglalt orszgunk kpviselivel irattk al. Ezen krlmnyek miatt is a nemzetkzi jog szerint. mindkett semmis.
7. A magyar Nemzetgyls a Trianoni Bkedikttumot az 1921 vi XXIII trvnycikkel ugyan ratifiklta, de bizonyos kiktssel, azzal nevezetesen, hogy a “felttelek elfogadsa knyszer hatsa alatt trtnik“. Ez a korabeli magyar Nemzetgyls blcsessgt mutatja, mert ezltal megalapozta a soha el nem vl fellvizsglati jogosultsgt a Trianoni Dikttumnak, s az erre pl Prizsi Dikttumnak, s az ezeken alapul, nemrgiben kttt ktoldal szerzdseknek.
Ezekben az idkben a honi magyarsg egy negyvent plusz hsz ve tart elnyom, lepit s agonizl korszak lezrshoz rkezik el, amely a rengeteg tragikus magyarsg s orszgveszt hibja kzl a legslyosabbat kvette el azt, hogy vgl is magra hagyta a mintegy 2.5 - 3 millis harton tli magyarsgot.
Egy j, remlheten nemzeti kormny egyik magyarsgment feladata lesz segteni az elszaktott magyar tmbk kollektiv autonmijnak megvalsitst, illetve kezdemnyezni a Trianoni s Prizsi Bke-Dikttumok, valamint a ktoldal szerzdsek nemzetkzi brsgon val fellvizsglatt.
Edmonton, 2009. Prof. Dr. Pungur Jzsef A Krpti Harsona munkatrsa
Homokszentgyrgy phfogel@gmail.com
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.