Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Lajtha Lszl /1892-1963/ 2017-ben - 125 ve szletett. - 2018 - 55 ve ment el a minden lk tjn.
2017: szletsnek 125 vfordulja s 2018: hallnak 55 vfordlja.
Lajtha Jnos Lszl 1892. jnius 30-n Budapesten szletett egy jmd s mvelt polgri csald elsszltt gyermekeknt. Apja, Lajtha Pl, jl hegedlt, st zent is szerzett. Anyja, Wiesel Ida Erdlybl szrmazott, amatrknt nekelt s zongorzott. desanyja rvn Lajtha Erdlyt rezte igazi hazjnak. Kiemelked tehetsge hamar megmutatkozott: „Msfl ves koromban tudtam mr betzni, s mint hat ves gyermek, megvoltak a kedvenc knyveim. Akkor kezdtem zongorzni tanulni s htves korombl szrmaznak az els kompozciim.” A francia zene mr egszen korn felkeltette rdekldst:„A kilencszzas vek elejn nagy partitrkat rtam Debussy-stlusban. Tizenegynhny ves lehettem, mikor megismertem Debussyt, akit nem rtettem meg, de rzkenysge mlyen meghatott.”
A gykrzet egyik legvastagabb szla ktsgtelenl a magyar npzene. A npzenekutatst dikkorban kezdte meg: „1910-ben, Bartk pldja nyomn nllan mentem el elszr npdalt gyjteni. /…/ Mr els utam Erdlybe vezetett s a hbor kitrsig ott dolgoztam, ott tanultam meg a folklorista mestersget. Ez a npzene otthonom lett, s minden mesternl jobban hatott rem. Bartk kzelsgbl kiindulva, ez a npzene s a prisi iskola tartatta meg azt a kis svnyt, melyen elindultam, s amelyet az els vilghbor szaktott meg.” Ragyogan kezdd plyjt ketttrte az I. vilghbor. 1914-ben, 22 vesen, hazaszeretettl, ktelessgtudattl vezrelve nknt vonult a frontra. Ngy ves, tzrtisztknt letlttt katonasgrt – melynek sorn ktszer megsebeslt – tbbszr is kitntettk. „A zenei munkt nem tudtam abbahagyni, s a harctren, a fedezkben mindg velem volt vzlatknyvem, amelybe leginkbb kontrapunktot rtam, gyakoroltam magam, nehogy mestersgi kszsgem vglegesen elvesztsem. Bach s Palestrina voltak mestereim.”
Az ifj zeneszerz-tuds az I. vilghbor legelejn ismerte meg a szninvendk Holls Rzt, aki igen szpen jtszott lanton. Hzassgukat mindkt csald ellenezte, gy a hbor utn, 1919-ben titokban keltek egybe. Kt fik szletett: Lszl, aki Angliban lett vilghr rkkutat (1995-ben elhunyt), s bel, aki az Amerikai Egyeslt llamokban l, s jelenleg is nemzetkzileg elismert neurokmikus, agykutat.
Bartk Bla, aki egy ideig Lajtha zongoratanra, majd atyai jbartja s segtje volt, mr 1920-ban ezt a sokatmond nyilatkozatot adta rla egy angol zenetudsnak: "Kodlyon s Lajthn kvl nincs rtkes zeneszerznk." Kt v mlva „kiemelkeden tehetsges s vllalkoz szellem komponistnak” nevezte. A kt vilghbor kztti idszakban folytatdott s kiteljesedett a prizsi mvszvilggal val kapcsolata. Szmos mvt mutattk be nagy sikerrel, s Lajtht egyformn befogadta a muzsikus szakma s a publikum Kiadra is Prizsban tallt: Alphonse Leduc cgre, amelyhez hrom s fl vtizeden t h maradt.
Lajtha nemcsak nyugat s kelet kztt kzlekedett knnyedn, hanem korok kztt is. Rajongott a legjabb technikrt, pldul elsk kztt szorgalmazta, hogy a npzent annak hiteles krnyezetvel, a hozztartoz szoksvilggal, a tncokkal egytt hangosfilmre rgztsk. Kivteles mveltsg, pratlanul szlesltkr muzsikus volt. Nemzeti Zenede tanra. Fknt zeneszerzst s kamarazent, rvidebb ideig zeneelmletet, metodikt, zeneirodalomismeretet, vonsngyesjtkot tantott, bevezette a magyar npzene tantst, tovbb foglalkozott az iskolai krussal. Rendkvl sokoldal, legendsan ignyes, szigor s kvetkezetes tanr volt. Tantvnyai kz tartozott Ferencsik Jnos, Ttrai Vilmos.
Sokfle elfoglaltsga mellett Lajtha mg rendszeres egyhzi szolglatot is teljestett. Presbiteri megbzatst tlttt be, s 1926-tl 1944-ig vezette a Szabadsg tri reformtus templomban mkd Goudimel-nekkart, amelyhez 1941-ben az ltala alaptott hangszeres egyttes is csatlakozott. A templom alagsorban lv 450 fs dszteremben megrendezett koncerteket is a r jellemz alapossggal, mvszi meg nem alkuvssal ksztette el, s nemcsak diriglt, hanem ismeretterjeszt eladsokat is tartott, elemezte a mveket. A reformtus Lajtha felesge, Holls Rza katolikus volt. Lajtha sohasem tett klnbsget vallsok kztt.
Lajtha Lszl csaldjval 1947-48-ban Londonban lt egy vig, addig soha nem tapasztalt anyagi biztonsgban s knyelemben. Filmzent rt. A filmzenersra szl szerzds lejrtakor Lajtht sokan fltettk a kommunista Magyarorszgra val visszatrstl, azonban nem hagyta magt meggyzni, a szve hazahzta. Itthon nem rejtette vka al, hogy nem szimpatizl a kommunista hatalommal, de kiterjedt nyugati kapcsolatai miatt amgy is gyanss vlt. Tizenngy ven t hiba krvnyezte, hogy utazhasson, egyetlenegyszer kapott tlevelet, akkor is csak nhny napra, egy koppenhgai kongresszuson val rszvtelre. Mg akkor sem engedlyeztk neki az utazst, amikor 1955-ben a Francia Akadmia (Institut de France – Acadmie des Beaux Arts) halhatatlanjai kz vlasztottk. Pedig Lajtha Lszl eltt ilyen megtiszteltets ms magyar zeneszerzt nem rt. Mveit itthon alig jtszottk, egzisztencilisan ellehetetlentettk, hiszen nemcsak vezet llsait vesztette el, hanem gyakorlatilag mindenfle pnzkereseti forrst. Mindezen nem enyhtett az 1951-ben, npzenei kutatmunkjrt kapott Kossuth-dj. Az ezzel jr pnzsszeget sztosztotta a nlnl is szegnyebbeknek s megalzottabbaknak. Nem hdolt be, elveit soha nem adta fel. A megalkuvst bnnek tekintette. A legnagyobb nlklzsben is risi intenzitssal folytatta a komponlst, sorra szlettek a szimfnik (tbbek kztt a levert 1956-os forradalom elkeseredett visszhangjaknt az Op. 63-as VII.), a kamarazenei alkotsok, az egyhzi kompozcik. Muzsikja nem felelt meg az akkori kultrpolitika kvnalmainak, Lajtht „a nyugat-eurpai kozmopolitizmus s formalizmus” kvetjnek tartottk. Kzben nyugaton rendszeresen felcsendltek mvei, kivl mvszek eladsban, igen elismer kritikkkal, de Lajtha a sikerekrl csak a nyugati bartok leveleibl s a neki elkldtt jsgcikkekbl rteslhetett. Tbbszr is fontolgatta a kivndorls lehetsgt. Vonsngyeseit, egyhzi mveit, s klnsen szimfniit a nyugati kznsg nagy lelkesedssel fogadta.
lete vgn vigaszt jelenthetett szmra, hogy 1962-ben vgre ismt Nyugatra utazhatott. Oslban, Londonban, Prizsban, Strasbourgban, Monte-Carlban nnepeltk. Ht vvel azutn, hogy a Francia Akadmia tagjv vlasztottk, vgre elfoglalhatta szkt, tudomnyos eladsokat tartott, veznyelt, jelen lehetett mvei bemutatjn, zeneszerzversenyen zsrizett, tallkozott csaldtagjaival (ekkor ismerte meg menyeit s ngy unokja kzl kettt), bartaival. Itthon ismt belevetette magt a npzenei gyjtmunkba, s a komponlst, a bemutatkat illeten is tele volt tervekkel, energival, de 1963. februr 16-n – nhny nappal azutn, hogy hazatrt utols gyjttjrl – a msodik szvinfarktus hirtelen vget vetett letnek.
Itthoni megbecsltsgnek hinyt jl szimbolizlja, hogy mveit alig jtsszk. Majmoljk a kortszent s egyms mveinek bemutatsra fordtanak figyelmet s nagyobb sszeget.
Majd az egyhzunk is egy ltvnyos kzponti - Klvin-tri templom – nnepsget tartanak s gy gondoljk , hogy eleget tettek a megemlkezssel...pedig csak a szoksos „kirakat politikt” folytattk.
Ha eurpaian, Lajtha szerint gondolkodnnak, akkor a reformtus gimnziumokban tartannak, eladsokat kisebb hangverseny bemutatkat a diksgnak s nem sajt magukat fnyeznk. gy felejtik el rokhty Bla munkssgt is. Pedig ketten tbbet tettek a magyar reformtus egyhzrt annak nek, zene mvszetrt mint a ma lk valamit is tehetnnek. Jl mondja Sinka Istvn is: »Olcs dszbe ltzl,/rossz a ruha, rossz a festk,/s kiltszanak alluk a kifosztott nnepi estk.« - gy fosztjk meg a reformtus ifjsgot is, hogy megismerhesse nemzetkzi, vilghr, reformtus, hitvall, presbiter, zeneszerz, npzenekutat munkssgt s zenjt. Heidfogel Pl sk.
Homokszentgyrgy phfogel@gmail.com
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.