Kt v ta brom csak a papi hivatst, de csak egy ve, hogy igazn viselem; mita t.i. azt a leckt kaptam, amelyet most el akarok mondani.
Az els esztendm nagy rsze ltogat-sokkal telt el. Krnyknkn srn vannak az eklzsik; paptrsaimat sorba kellett ltogatnom, illendsgbl is, szeretetbl is.
Szvesen s trt karokkal fogadtak mindentt; szre sem vettem, hogy az id mlik. Sokszor az este vetett haza.
Ez a krlmny mg btrabb tett; a ht-ralv ltogatsokat mg korbban kezd-tem, mint az addigiakat. Reggeli nyolc-kilenc kztt mr ott voltam, ahonnt bizonyos volt, hogy esti nyolc eltt nem fogok tvozni. n, aki Budapesten vgeztem iskolimat, ahol minden embernek dolga van; ri hzaknl nevelskdtem; vgigjrtam Nmet-orszgot, Hollandit, Anglit; letettem a vizsgimat jeles osztlyzattal s tudok is mindent, amit egy pap tudhat: fel tudtam nni akkorra anlkl, hogy a ltogatsi illemnek avagy csak az bcjrl is lett volna fogalmam.
Szabad a vilg; akkor kopogtat be az ember, amikor tetszik s addig marad, ameddig tetszik.
Mr az egsz krnyket meghdtottam, csak egy volt htra, az reg Kerk Jkb assessor, egy npes vrosi eklzsia papja, kit szemlyesen mg nem ismertem, csak annyit tudtam rla, hogy szeretetremlt ember, de karakn ember.
Legalbb megtudom, mi ht az a kara-knsg.
Egy szp nyri napon reggeli kilenc rakor rkeztem hozz s mentem egyenesen hivatalszobja fel, ahov cseldje igaztott.
A kopogtats eltt kiss megllapodtam, azrt is, hogy rendbe szedjem magamat, s azrt is, hogy szemgyre vegyem azt a kt fametszet kpecskt, mely az ajtra fel volt ragasztva. Egy daru s egy fecske. A daru fl lbon llva, felemelt lba krme kztt kavicsot tart; a fecske kiterjesztett szrnyakkal, repl helyzetben. Mit jelenthet ez? Ktsgkvl Jeremis prfta szavaira vonatkozik, de micsoda alkalmazssal?
Az reg r nagy bartsggal fogadott. Meghallgatta krnykbeli hreimet, egyetemi lmnyeimet, jabb trgyakat vetett fel trsalgsi anyagul. Mondhatom nagy lnksggel beszlgettnk mintegy fl rig.
Akkor egyszerre flbeszaktotta a beszl-getst, semmit sem jtott; legfeljebb egy szraz hm-mel adta jelt figyelmnek.
Ez vilgos jel lett volna bcsvtelre, de engem a krnyk gy elknyeztetett, hogy ilyen krlmnyek kztt tvozni azonos lett volna egy nagy kudarccal. Mr most csak azrt sem.
Csakhogy az ilyen helyzetnek meg szokott lenni a szerencstlensge, hogy az agyvelt cserben hagyja minden p gondolat, s rgtn elll a krdezskds stdiuma.
Kirv foltok a trsalgs sznyegn. Jaj annak, aki erre szorul.
- Szabad krdenem, mirt ll rt az ajtn az a csinos daru s fecske?
- Ez a kt madr cmere az Egyhzmegyei Darufecske krnek, melynek n vagyok az elnke.
- Sehol sem lttam a krnyken kiszegezve a cmert.
- Az lnokok! Persze j ember eltt titkoljk a dolgot.
- hajtanm szablyait ismerni!
- Elbb trtnett, azutn szablyait.
- Teht mindkettt.
- Nem haragszik meg, ha elmondom?
- grem, hogy nem.
- Teht elmondom elbb a trtnett. Abbl meg fogja rteni azt is, mirt vlasztotta cmerl krnk a darut s a fecskt.
*
Ilyen fiatal pap voltam, mint n most. Nagy ambciim voltak. Munkssg a teolgiai irodalom mezejn s munkssg a lelkszi gondozs mezejn. Amannak tere az rasztal, emez a kznsggel val rintkezs. Egyszerre s rgtnzve akartam mindkettt. Felvltva a nap egy rszt rasztalomnl tltttem, msikat a mezn, vetsek kztt. Csak az volt a baj, hogy a mezn senki sem akart velem szba llani, mg rasztalomnl a jv-men tetszs szerint hzta-nyzta idmet. A vge az lett, hogy naprl napra kevesebb id jutott az rasztalnak s annl tbb a cura pastoralisnak, de amelyben szintn nem volt ksznet.
Egy napon - jl benne voltunk mr az aratsban, els esztendben volt ez, szells, ders, nem nagyon meleg nap volt -, a szokottnl korbban szktem meg rasztalomtl, ismerkedni ki a mezre.
tkzben kurtorommal tallkozta. Fent lt a rakott szekren. Serny gazda. mr hordott.
- J napot, kurtor uram!
- Adjon az risten kigyelmednek is. Hajsz - te!
- Volt- j terms?
- Hla istennek! Cseli cs! Hajsz, te! Hajsz, hajsz, hajsz te! Csk! Vakuljon meg az regapd! nem ltod az utat?
Ez ugyan goromba egy kurtor! Szba sem akart llani a papjval.
Mentem tovbb. A dll vgn egyik presbiterem szntott. J emberem. jrt el hozzm meghallgatni a prdikcimat, amikor meghvtak.
- Elksett kigyelmed a keverssel?
- El m. Cseli csh! Csh, csh, csh! Lombr hajsz! Nem ltod a barzdt?
Kieresztette a lgyelt, s vgigvgott a Lombron, hogy a szegny llat floldalra grblve fordult a barzdnak. s mg mondott hozz valamit, ami nekem jobban fjt, mint a Lombrnak a lgyel hegye.
Ez meg mr ppen durva presbiter.
Mentem tovbb. A Farkas Farkas r szrskertje fel. Itt mr be volt takartva minden, s a nyomtats is megkezddtt. Nem hiba, hogy a nemzetes r az egsz krnyken a legnagyobb gazda. Van mibl a kt kisasszonyt Budapesten neveltetni s a kt rfit ugyanott jogszkodtatni.
Jogszkodnak, mikor jogszkodnak, de most vakciznak; s vakcijuk nagy mulatomra abban ll, hogy az egyik gysban Klmn rfi hajszolja a lovakat, a msikban Elemr rfi kezeli a ktfket; harmadikban ugyanezt maga a nemzetes r cselekszi, csakhogy a nemzetes r egy fst alatt mg ms munkt is vgez.
Eltte egy kk kt, s a kt tele van gldinnel. Egyik kezvel a ktfket tartja, a msikkal a gldineket markolssza s rakja a szjba. A munksai ezalatt egy fa rnykban nagy cserptlak krl lve ugyanazt cselekszik, csakhogy k kalaplevve s kanllal bnnak el a gldinnel, mert az gldinjknek leve is van; vrshagyms zsron suhintott papriks leve.
- J napot, nemzetes r!
- J napot, tiszteletes uram! Gy te, hogy az Isten ldjon meg!
- Van-e j terms?
- Vavvalabi ke'ch - „Van valami kevs!" Ezt akarta mondani, de a gldin bele-kontrkodott a nyelv hivatsba, s elron-totta a nyelv dolgt. Azutn megint csak nem llt velem szba. Odbb mentem Klmn csmhez. Azzal felelt a nyjas kszntsemre, hogy gy keresik m a szultncigarettt! De tbbet sem szlt.
Elemr csm mg legudvariasabb volt. Megmagyarzta a dolgokat.
- Lovunk van neknk elg, hanem embernk kevs. Friss lovat vlthatunk, de friss embert nem. Ht hogy a l ne heverjen, magunknak kell gysba llani, mg embereink pihennek. Mi csak azutn harapunk, amit kapunk. Apnak ez a tzparancsolatja.
Szomor szvvel hagytam ott a bartsg-talan npet, s ballagtam hazafel, mert mr egy ra elmlt, s engem is vrhatott mr az elhlt leves.
Hazatrben egy rpa vets mellett vitt el utam. Elksett rpcskjt vgta egy szegny ember. Megsmertem. Nazarnus volt.
Odakszntem hozz. Vlla mgl mor-mogta a fogadj Istent, egyszersmind olyan ervel vgott az rpba, mintha n lettem volna az az rpa.
Ez kihozott a sodrombl Ezt az egyet megtantom.
- Lpjen kend kzelebb, Jnos gazda!
- Minek?
- Minek? mg ezt meri krdezni? Lpjen kzelebb, ha mondom.
- Bocssson meg desem ha gonoszul szltam -, szlt az ember meg sem mozdulva helybl.
- Azt akartam mondani, hogy micsoda kzm vagyon nkem tevled, e fldnek tiszteletes ura? Mert minden dolognak rendelt ideje vagyon ez g alatt, s nemde nem rpaaratsnak ideje vagyon-e most? Valaki azrt kezt az ekeszarvra veti s azokra nz, melyek utna vagynak, nem alkalmatos az Isten orszgra. Mostan azrt eredj el, de mikor alkalmatossgom lszen, - imhol leszek n.
- No, kelmeddel ugyan nem rdemes szba llani! - szltam neki csaknem gorombn s odahagytam az embert.
Most mr megllapods nlkl siettem hazafel, noha tvgyamat a bosszsg meglehetsen felemsztette. Szerettem volna valakibe belektni, de mg csak egy gyerek se mutatkozott az utcn, akit megcenzilhattam volna.
Megrltem, mikor a vros vgn egy tiszta, kk fal hz el jutva, ers csattogs ttte meg fleimet. A csattogs csak akkordja volt egy halk neknek, melyet a hz lakja dudiklt:
Istennek vlasztott npe, Kit kest lelki kpe...
E Mihly mester, a baptista takcs, ki a hvs szobban fradatlan kzzel doblja a vetlt - s mg kezvel munklkodik, lelkt is foglalkoztatja. Templomban is megfordul nha, s amint hallom, gy nyilatkozott, hogy mg eddig nem tallt kivetni valt sem tudomnyomban, sem cselekedetimben.
Beszltam a nyitott ablakon, s magamhoz intettem.
A vetl csattogsa egyszerre megsznt, az ember nyjas arccal lpett az ablakhoz, mikzben elvette zsebrjt, megnzte s visszatette zsebbe.
lnk beszdbe keveredtnk, mely tovbb tartott flrnl. Szinte megfeledkeztem az idrl.
- Sokig is tartztattam, Mihly mester! Trjen vissza munkjhoz. Istennek ajnlom!
- Isten hrvel jrjon tisztelend r! - felel az ember, jra megtekintve rjt. Boldogan trtem haza a sok kudarc utn. Mihly mester egszen megvigasztalt.
*
Alkonyattjban csendes elmlkedsembl kisajtm halk nyikorgsa bresztett fl. Mihly mester tisztes alakja kzeltett felm.
- Ezt a kis szmlt hoztam, ha nem sajnlja tisztelend r kiegyenlteni.
- Micsoda szmlt? - krdm, de flsleges volt a vlasz, mert a szmla mindent megmagyarzott.
Szmla Tisztelend Kerk Jkob r rszre.
1. Flrai beszlgets - (5 frt napszm cursus szerint).............................30 kr.
2. Szmla-kzbestsi dj.......10 kr.
sszesen... 40 kr.
- Mit jelentsen e trfa, Mihly mester?
- Flrai idmet tetszett ignybe venni e mai napon, s mivel nekem a megrendelsi munka rnknt 60 krt hoz ki, btorkodom a fl rrt 30 krt szmtani.
- De ht kigyelmed a beszlgetst is pnzrt adja?
- Nem mindig. Este hat rtl htig vagy nyolcig is szvesen elbeszlgetek ingyen; de napkzben munklkodom, s aki munkaidmet elragadozza, fizesse is meg tarifa szerint.
- Nem hiba ngol takcsnak mondjk kigyelmedet, de ugyan ngolosan is jr el, hogy az id pnz.
- Nem jl mondja azt az ngol sem. Tbb a pnznl! Pnzt lehet klcsnzni, de idt nem. Pnzemet visszakapom kamatostl, de idmet nem hogy visszakapnm, mg n fizetek r kamatot.
- Ksznm a leckt, Mihly mester! Itt az ra - szltam s tnyjtottam neki a 40 krajcrt, amit minden vonakods nlkl el is fogadott. - De - folytatm - a lecke nem egsz. Itt van mg msik flrai leckrt msik 30 kr. Most mr tantson meg engem, hogy ht n hogyan oltalmazzam meg idmet, mert most jut eszembe, hogy nvelem ugyanazt cselekszik msok, amit nem akarnak, hogy n velk cselekedjem. A Farkas Farkas r kt fia mindennapos ltogatim, mikor n szeretnk nyomtatni. Ht mg a sok ms jrkel, aki egyms kezbe adja a kilincset.
- Tisztelend rnak a hivatala az, hogy az gyesbajos szegnysg dolgait intzze.
- Ah! azt tudom. Kihallgatom ket egsz szeldsggel. A szegny ember sok szval adja el bajt, de n mg csak magamban sem, titkon sem trelmetlenkedem emiatt. De vannak nekem msnem ltogatim. Idtlt ismersk, kik ppen azt az idt veszik el tlem, ami a magam munkjra volna sznva.
- rja fel kegyelmed a szobja ajtajra a ltogatsi rkat.
- Mindegyik azt hiszi, hogy az nem tartozik re.
- Tantsa meg a cseldjt, hogy ha alkal-matlan vendget vesz szre, szltsa ki valami rgy alatt.
- Cseldemmel szvetkezni ily clra illetlen s gyvasg volna.
- rjon ajtajra emlkeztet mondatot. Pl.: Vgezz rviden s tvozz gyorsan.
- Ezt msok is megtettk, de meg is vallottk, hogy nem volt sikere.
- Szakassza vgt a ltogatsnak, s krje meg vendgt, hogy majd egy msik rban folytassk a beszlgetst.
- Ezt is megtettem egy supplicans dekkal, aki reggeli nyolc rakor jtt hozzm. Fl rig beszlgettem vele, akkor azt mondtam neki: „Most mr, kedves csm uram! ragadjon egypr knyvet a thkmbl, szedje ssze a hrlapokat az asztalomrl, s menjen ki a msik szobba vagy a mhesbe s mulassa magt. Majd az ebdnl bvebben elbeszlgetnk." A dek egyet khentett, flig pirult, begombolkozott, alszolgjt mondott, kapta botjt, pipjt, tarisznyjt, s bevgta maga utn az ajtt. Mg csak a dcijt sem kvnta. Elment, s a flvrmegyt betlttte az n emberev mivoltommal.
A mester mosolygott.
- Mit mosolyog, Mihly mester?
- „Amit nem akarsz, hogy msok csele-kedjenek ti veletek, ti se cselekedjtek azt msokkal." Akinek a maga ideje nem drga, eszbe sem jut a mst kmlni. Sok jmbor mg a gondolattl is irtznk annak, hogy jszgt a ms fldjre csapja legelni; de a ms idejbe csapkodni, s abban zskmnyt ejteni nem tart vteknek. Tisztelend r ma t ember ellenben kvette el azt a hatrsrtst, mely ellen most panaszkodik.
- Tudom. n vagyok az az ember. Nem is teszem tbbet. De ht n hogy' vjam meg a magamt?
- Tegyen gy, mint az az t ember. Lm munka kzben egyik sem llt szba nnel, n se lljon szba senkivel.
- Kihresztelnek, mint a supplicans dek.
- Ha nincs btorsga idejt megvdelmezni, legyen btorsga megfizettetni. Tegyen gy, mint n!
- Szmlt rjak?
- Nem ppen. Vagy ha vesszk, azt! nnek rasztaln mindig van hrom-ngy gyjtv, templomra, krhzakra, iskolkra, - ha nincs, tartson kszen, helyi jtkony clokra, - szegny ember mindig van, aki mlt a knyrletre. Egy ilyen vet cssztasson a vendge el; fizettesse meg. Ha van nben egy kis humor, mg mulattatsi anyagul is felhasznlhatja; alkudozzk vele, duplz-tassa, triplztassa meg. Azutn vegye el a msik vet, a harmadikat, negyediket. , krem! egy egsz rig elgytrhetjk, aki a mi idnket li!
- Ez igen helyes, Mihly mester! Ksznm a j tancst, meg is fogadom.
A takcsot elbocstottam, s azta mindig aszernt cselekszem amint tancsolta. rasztalomon, me, egyms tetejn kt, hrom, ngy gyjtv.
Aki munkarim kzben jn hozzm, s dolgain kvl egy negyedrn tl nla marad: megadztatom.
*
Az reg r felkelt s iromnyai kzl nhny rubrikzott nyomtatott vet vett el.
- Nzze uram-csm! Itt vannak a klnfle Emkk, Konviktusok, rvahzak, Templomok, Jszvek, Vereskereszt-egyletek, Eperjes, Nagykroly, rvizek stb. csmuram nem sajnl egy forintot a szegny Resicza-bnynak... Akirl ltom, hogy szabadkozik, annak msik v dukl. Nzze csm-uram, ez a Prot. rvahz ve. Adjon ennek is egy forintot... Akit pedig egszen gavallr embernek ismerek, Annak a Bethesda-krhz vt is megmutatom. csm-uram mg fiatal pap! Hivatalnak mg csak a jvedelmt szmllgatja, a kiadsairl nem is tud... Ksznm! mind a hrom forintot rendeltetetsi helyre juttatom... Aztn itt an mg egy negyed...
- Ott lehet! - mondm ersen neki pirulva. - De az n zsebemben nincs mr negyedik forint. Nem j volna ezt akkorra hagyni, mikor jra megltogatom?
- Azt sem bnom! De mg tartozom vala-mivel. No ne szaladjon, gyis a pnzben van mr. Azt is krdezte kedves uram-csm, hogy mikppen felelhetnk meg legsikeresebben szent hivatalunknak? Be-csljk meg az idt, a magunkt is, meg a mst is. Kivlt a magunkt! Senkinek se adjuk ingyen. Fizettessk meg j drgn s annak rt adjuk a szegnyeknek! E clbl fogadja tlem ezt a csomagot. Gyjtvek. Alkalmilag aztn a gyjtelkkel egytt hozza vissza. Meggri?
Meg kellett grnem.
- s pedig brmely napon jn is, fl tizen-kettkor jjjn.
- Mirt ppen fl tizenkettkor?
- Egytt ebdelnk nlam. Lssa, nekem mskor mindig dolgom van, de ebdkzben kellemesen elbeszlgethetnk. Fizets nlkl!... Ngy tl tel, punktum.
- Utna jnnek a csemegk, a gyjtvek, nemde?
- Soha! A gyjtvek csak az idtlen lto-gatnak szlnak.
- Elfogadom.
- Ksznm! Ltom, hogy nem haragszik. Most mg egyre krem. Nem volna kedve tagjv lenni a Daru-fecske krnek? Alapszablyzata egy pontbl ll: „Rvid ltogats dltjon vagy alkonyat fel." Pecstcmere egy daru s egy fecske.
- De mirt ppen daru s fecske?
- Mert a daru s fecske tudjk, mikor kell elmenni. Azt mondja Jeremis prfta.
Felcsaptam. s azta n is tagja vagyok a Daru-fecske krnek.
*
(Baksay Sndor az Ormnsgban szletett, reformtus papi csaldbl. Maga is lelkszkedett, lete vgn a dunamellki egyhzkerlet pspkv vlasztottk. A szzadvordul benne ltta a magyar klvinizmus legtisztbb kifejezjt. A parkikrl, kollgiumokrl s az Ormnsg "gyalogsvnyen" bandukol nprl rta lztalan mesit. Megltta a komorabb szneket, az ellen-kez, nekikesered parasztot is, de leginkbb az idillt s a szeld humort kedvelte. Papi mivolta - Mikszth Klmnt idzzk - "nem engedte leszllni az emberi trsadaslom frgetegeibe". Moralizl trtneteit a hitrenevels szndkval rta, a npet patriarchlis egyttrzssel brzolta. Mfordti munkssgnak rdekes termke a prosrm tizenkettesekben fordtott Ilisz.
Mvei:
Gyalogsvny I-II. (1887); Szederindk (1891); Dma (899); Baksay Sndor irodalmi dolgozatai I-II. (1916).
(Forrs: Magyar irodalom a szzadforduln, Tanknyvkiad, Bp., 1962.)
|