TRK JVEVNYSZAVAK - Kakuk Zsuzsa
Nyelvtrtneti ttekints
Az tad trk nyelv
Oszmn-trk jvevnyszavaink - lefejtve rluk az tvtel sorn vagy ksbb a magyar nyelvben vgbement esetleges vltozsokat- a 16-17. szzadi oszmn-trk nyelvet tkrzik. Ez a trk nyelv igen ers arab s perzsa hats alatt llott, szkszlett elrasztottk az arab s perzsa elemek. Jvevnyszavaink hangtani jellemzit nagyban befolysolja az a krlmny, hogy tadi nagyrszt nem a Birodalom kzponti vagy a tvolabbi terleteirl szrmaz trkk, hanem a hozznk kzelebb es balkni trkk voltak. Vagyis a magyarorszgi Hdoltsg "htorszga" nem a tvoli Anatlia, hanem a Balkn-flsziget kzel es rsze volt. Innen tltdtt fel a hdoltsgi terlet katonasga, kzigazgatsi szemlyzete s az ket kiszolgl iparosok, kereskedk rtege. Trk jvevnyszavaink tadit teht a balkni orszgokban letelepedett trkk s az ott lak, eltrksdtt, eredetileg szlv ajk npek kztt kell keresnnk.
A dli szlv kzvetts
A kisszm anatliai trksg ereje nem volt elg azokhoz a hatalmas hdtsokhoz, amelyek egsz Dlkelet-Eurpt a trk szultn adfizetjv tettk. A Balkn-flsziget meghdtsa utn a tovbbi hdtsokban egyre nagyobb szerep jutott a balkni szlv npeknek. A haznkat elfoglal s megszllva tart mohamedn katonasg jelents rsze szlv szrmazs: bosnyk, horvt, szerb nemzetisg volt. A hadsereg legrtkesebb fegyvernemt kpez janicsrok is - kzismert joncozsi mdjuk kvetkeztben - tbbnyire balkni keresztny szlk gyermekei voltak. E balkni szlv szrmazs katonk trkl s szlv anyanyelvkn egyarnt beszltek. A szlv anyanyelv katonasg mellett nagy szerep jutott a kzvettsben a trkk ell tmegesen menekl s a Dunntl dli rszn, valamint az Alfldn leteleped balkni szlv lakossgnak. E menekl balkniak egszen Budig, Esztergomig felhzdtak. Mindezek alapjn rthet, hogy a magyarok a trk szavakat egyszerre hallottk trk s szlv anyanyelvek ajkrl, tvteleink egy idben trk s szlv forrsbl kerltek nyelvnkbe. Jellemzk erre a kettssgre a ketts alakban hasznlt szavak, mint pl. szphi - szphia, pite - pita.
A romn kzvetts
Erdlynek szoros s kzvetlen kapcsolata volt a Portval, a trkkkel. Az erdlyi forrsokban elfordul tvtelek nagyrszt kzvetlenl a trkbl valk, de nem zrhat ki teljesen a romn kzvetts lehetsge sem, gy szerepet jtszhattak a romn alakok pl. a kantr 'mrleg', kilim 'sznyeg, pokrc', muszuly 'kelmefajta' egykori tvtelnl.
A nyugati kzvetts
Nyugat s Kelet kapcsolatainak trtnetben nagy szerepet jtszott az Oszmn Birodalom dlkelet-eurpai s fldkzi-tengeri terjeszkedse, melynek eredmnyeknt Eurpa nyelveibe bekerltek a legismertebb trk hadszati, kormnyzati, diplomciai, kereskedelmi, vallsi fogalmak nevei, mint aga, basa, bg, szandzsk, szultn, kaftn, kv, mufti, minaret.
Egyetlen olyan egykor ketts tvtelnk van, ahol a trks s a nyugatias alakvltozat hasznlata nagyjbl azonos lehetett: ez az oszmn - ottomn elnevezspr, amelybl az oszmn varins kzvetlenl a trkbl val, az ottomn pedig eurpai kzvetts.
Trk eredet szkincsnk
Hadvisels
A hdoltsgi terlet a hatalmas Oszmn Birodalom egyik kritikus hatrvidke, rks hbork szntere volt. rthet, hogy a kor emberei a hborskods, a harci kzdelmek szkincsbl igen sok szt elsajttottak: ismertk a trk katonasg, a rangok, fegyverek neveit s szmos, a hadviselssel kapcsolatos kifejezst. A trk katonasg gyalogsgbl, lovassgbl, tzrsgbl s vzi erbl (dunai hajhadbl) s klnbz kisegt alakulatokbl llt.
A gyalogsg, st az egsz hader trzst a janicsrok, msodik vonalbli csapatt az azapok alkottk, akiknek szma nha a janicsrokt is fellmlta. Eredetileg a janicsrokhoz tartoztak a szejmenek, ksbb gy neveztk a toborzott zsoldos katonkat is. Eredetileg ugyancsak gyalogos katont jellt a haramia elnevezs.
A lovassg els vonalbeli csapata gnllkbl ("nkntesekbl", magyarul gymlik) llt. Klnll, kisebb lovascsapat volt a beslik vagy beslik "tsk" csapata. Hozzjuk hasonl kivteles csoportot kpeztek a delik, azaz "rltek", akik klnsen veszlyes feladatokat lttak el. A lovassg harmadrang alakulata volt a jrszt keresztnyekbl szervezett zsoldos katonk, a martalcok csapata. A lovassg legnagyobb szm s legfontosabb egysge a birtokjvedelemmel, timrral fizetett szphik s zaimok volt.
A tzrsgnek igen nagy szerepe volt a vrostromoknl. Ktelkbe tartoztak az gysok, bombavetk, aknszok. Feltn, hogy mindezek elnevezsei nem voltak hasznlatosak a korabeli magyar nyelvben. A lfegyverek hasznlatra utal a nyelvjrsi szinten ma is l, 'srt' jelents szatyma s a kznyelvi kazn sz, amely eredetileg a puskapor ellltshoz szksges saltrom fzstjt jelentette.
A dunai hajhad ln a "dunai kapudn", egy-egy hajs egysg ln a kapudn llott. A legnysg fleg az Al-Duna-mellki npekbl kerlt ki, s azaboknak neveztk ket. Emlkeinkben sokfle hajfajta neve elfordul, kzlk azonban csak a tombsz neve l ma nyelvnkben, az is csak nyelvjrsi szinten. Valsznleg a trk hajzs emlkt rzi ktrny szavunk, amely eredetileg a haj fjnak tartstsra szolgl anyagot jellte.
Specilis alakulatok az utszok, fegyverkovcsok, storverk, szekeresek, szakcsok, ezek elnevezsei azonban csak egy-kt adatban fordulnak el. Kivtel csupn a szarahora kifejezs, amely hidat ver, utat pt, fegyvert szllt irregulris katont jellt. Hrvivk, parancstovbbtk voltak a csauszok. k nemcsak a hadseregben, hanem az llamszervezet tbb ms terletn is mkdtek.
A trk hadseregben a kisebb katonai egysg neve blk s oda volt, ltalban tz emberbl llt, lkn a blk basa, illetve az odabasa llott. Egy-egy janicsr egysg parancsnokt csorbacsinak is neveztk. Az azonos fegyvernemhez tartoz katonkat magba foglal nagyobb egysg ln az aga, illetleg basa llt. Az aga helyettese a kethda - magyar szhasznlat szerint kihja - volt. A basa s kihja tisztsgnevet a kzigazgatsban is hasznltk. A vrosokba veznyelt janicsr garnizonok parancsnokt szerdrnak neveztk, de ugyanez a sz jellte a hadba vonult sereg fparancsnokt, a hadvezrt is. A szeraszker vagy cseribasa a tmros hadsereg egyik katonai vezetje volt, a szeraszker egyttal a hadvezrt is jellhette. Mindezen szavak kihullottak nyelvnkbl, de mindmig megmaradt az eredetileg htvdet, tartalkhadat jelent dandr kifejezs.
A korabeli trk fegyverek kzl elssorban a lovassg s a gyalogsg ltal hasznlt vd s tmad fegyverek nevei maradtak fenn, mint a dzsida (lndzsafajta), handzsr (tr vagy rvid kard), fringia ('finom aclbl val') s dmcki ('damaszkuszi') szablya, illetve kard.
A szmos trk hadijelvny kzl szles krben elterjedt sz volt a boncsok s szandzsk, de nem elssorban 'hadijelvny' jelentsben. A boncsok fleg a lovak szmra ksztett, gyngykkel dsztett nyakbaval kessget jelentette, s csak msodsorban lfarkas hadijelvnyt. Az eredetileg 'zszl' jelents szandzsknak pedig msodlagos 'kzigazgatsi egysg, krzet' volt az ltalnosan hasznlt jelentse.
Feltn, hogy a korabeli letben olyan nagy szerepet jtsz stor trk elnevezsei nagyon kis szmban fordulnak el forrsainkban. Ennek oka az lehet, hogy a honfoglals eltti trk eredet stor szavunk knnyen helyettestette a trk (adir 'stor' szt. Katonai cl pletet jelentett eredetileg csrda szavunk trk elzmnye a csardak. A mozg sereg megllhelye, szllsa volt a konak, amelybl feltehetleg konok szavunk alakult.
Fenyt eszkzknt szolglt a trs bot vagy lmos korbcs, a dgnyeg. Egy kalodafajta volt a kalafa, amelyben a megbntetend szemly lbt megbotoztk. A rabok kezre, lbra, nyakra helyezett bilincset csincsrnek neveztk. Ekkor honosodott meg nyelvnkben a rvid nyel, szjbl font ostor neve, a korbcs, s a klns jelentsvltozson tment, eredetileg glyarabot jelent pajzn sz.
Kzigazgats
A birodalom legnagyobb katonai s kzigazgatsi egysge a viljet volt. Ez tbb krzetre, lvra, az pedig mg kisebb egysgekre, nhijkre, illetve kazkra (brsgi krzetkre) oszlott. A tartomny ln a pasa rang beglerbg llott. Magyar hasznlatban a beglerbg helyett igen gyakori volt a pasa, basa elnevezs; gy a budai beglerbgeket is ltalban budai pasknak vagy mg inkbb budai basknak neveztk. A kormnyz helyettese - hazai szhasznlatban - a kajmakm, illetve kihja, portai kpviselje a kapikihja, hrvivje a csausz volt. A tartomnyi kancellria vezetjt rzefendinek, az istllk felgyeljt imrehornak neveztk.
A kzps kzigazgatsi egysg, a lva trk megfelelje a szandzsk, ln a szandzskbg llt. A szandzskbg helyettese az alajbg volt, egyttal a szandzsk szphijainak vezetje. Minthogy a trk birodalomban a magasabb tisztsgviselket rendszeresen cserltk, s a tisztsgeket knnyen el is lehetett veszteni, a tisztsgtl megfosztott szemly jellsre szolgl mazur vagy mazul kifejezs ltalnosan ismert volt a Hdoltsgban. A mindennapi let gyeit a klnfle feladatkrket ellt alacsonyabb rang tisztsgviselk, felgyelk, az eminek s a basik - magyar szhasznlatban emingek s bask – intztk.
A tartomny birtok- s pnzgyeit pontosan vezetett adknyvbe, defterbe jegyeztk, melynek vezetje a defterdr volt. A hdoltsgi terlet lakossgra, a rjra nehezed legslyosabb teher a birodalom nem mohamedn npeitl szedett harcsad volt. Legklnbzbb gyeik intzsekor pedig minduntalan meghatrozott baksis adsra knyszerltek. A trkknek val adzs, valamint a velk folytatott kereskedelem rvn megismerkedtnk nhny trk pnzzel s mrtkkel. rtkket nem tudjuk mindig egyrtelmen meghatrozni, mivel az koronknt s terletenknt vltozott, a mrtkek rtke mg a mrt anyagtl is fggtt. A trk pnzrendszer alapja, f szmolsi egysge a kismret ezstpnz, az akcsa (oszpora) volt. Mg kisebb mret s rtk volt a rzbl vert mangur. Az aprpnzknt is hasznlt kis fmlapocskt parnak neveztk.
A trk igazsgszolgltats helyi kpviselje a "trk br", a kdi, egyttal a trk kzigazgatsi rendszer legfontosabb helyi embere volt, aki az igazsgszolgltats, valamint a birtok- s adgyek mellett mg ms feladatokat is elltott. Az igazsgszolgltats cscsn a legfels br, a kdiaszker llott. A magasabb rang s jvedelm kdikat, jogtudsokat a molla cm illette meg. A kdik mellett mintegy jogi tancsadknt mkdtek a muftik.
A trkk rendkvl kiterjedt adminisztrcijban szmos iratfajta ltezett a hdoltsg idejn. Kzlk a legismertebbek voltak az atnme 'llamkzi szerzdslevl, szultni beiktat diploma', bert 'szultni kinevezsi okirat; adomnylevl', fermn 'a szultn kzjegyvel elltott szultni rendelet, vagy ms magas rang szemly rsos parancsa', bujurdi 'magasabb rang szemlyek rsos parancsa', teszkere 'szolglati birtokra vagy javadalomra vonatkoz adomnylevl'. A kdi ltal kiadott jogi hatrozatot hcsetnek, a mufti rsos vlemnyt vagy dntst fetvnak neveztk.
Iszlm valls
A muszlim vallsi gyakorlatban, a mindennapi let szmtalan mozzanatban, de leginkbb a harci kiltsokban gyakran elhangzott Allah s Mohamed neve. A bjtk s nnepek nevei kzl a bajrm s ramazn volt ltalnosan ismert, valamint a mekkai zarndoklatot elvgzett mohamedn frfi megtisztel cme, a hadzsi. A kzs vallsgyakorlatok a mecsetekben folytak, ezek vezet papja, a vallsi kzssg feje az imm, a mellette mkd egyhzi iskola oktatja a hodzsa volt. A dlutni ima idejt ikindinek neveztk.
A trkk vallsi s szellemi letben nagy szerepet jtszottak a szerzetesek, perzsa-trk nevkn a dervisek. A muzulmn trkkkel szemben a keresztnyek s zsidk megalz elnevezse a gyaur s csifut volt, a muszlim hitre frissen ttrteket pedig potornak neveztk.
ltzkds
Az eurpai ltzkdsnl sznesebb, vltozatosabb keleti ltzkds nagy hatssal volt a keleties pompt klnben is kedvel magyarokra. Az ltzkdshez szksges textilipari s bripari termkek egy rsze importlt ru volt, ms rszt hazai mhelyekben lltottk el trk s bosnyk vagy szerb kzmvesek, majd magyar mesterek. A nagyszm kelmefle kztt a legfontosabb a vastag szvs aba vagy aba-poszt volt, amely elssorban a katonasg ltzkdsben jtszott nagy szerepet. Hasonl, sr szvs posztanyagot jellt eredetileg a csuha sz, amely azonban a magyar forrsokban mr inkbb a belle ksztett kpenyt jelli. Vkonyabb szvs vszon volt a bagazia, a muszuly s a futa. Mg finomabb szvsek voltak a bulya s a krmn-patyolat. Pamut szavunk e korban mg az alapanyagt, a gyapotot jellte.
A gynyr trk hmzsek elterjedsben nagy szerepet jtszottak a trk hmz s varr asszonyok, a bulyk. Arannyal sztt vagy hmzett kend volt a tesztemny. Klnsen Erdlyben vltak kedveltt a trkk hres, szvstechnikval kszlt, sznes sznyegei, takari s hmzett prni. Ilyenek voltak a kilim-sznyegek, a dvny-sznyegek s prnk, valamint a kelevet-sznyegek s prnk.
A trk ltzkds hatsa a felsruhzat tern rvnyeslt a legerteljesebben. Mindenekeltt a testhez simul, paszomnttal dsztett felskabt, a trk dolmny rvendett nagy npszersgnek. A szegnyebbek ltzkdsben jtszott fontos szerepet a vastag posztkpeny, a csuha. Diplomciai ton kerlt hozznk a kaftn nev trk dszruha, amit talaktva lehetett felhasznlni. Ebben a korban honosodott meg a zubbony eldje, amely ekkor mg egyfajta knts, kabtka volt. S vgl ennek a kornak ksznhetjk az eredetileg klnll vagy a ruha mells rszhez illesztett kis zacskt, a zsebet. Rvid id alatt rendkvli npszersgre tett szert a prmmel szeglyezett kalpag, amely ksbb a dolmnnyal egytt a jellegzetes magyar viselet tartozka lett, ugyanakkor turbnt a magyar frfiak soha sem viseltek.
Az si trk brmvessg a kifinomult perzsa mvessg hatsra alakult, s rt el igen magas szintre a 16-17. szzadban. A trk brruk kezdetben csak kereskedelmi ton vagy hadizskmnyknt jutottak el hozznk, ksbb helyi mhelyekben is kszltek. A brmvessg mesterei leginkbb balkni trkk vagy rcok voltak. Ez az oka annak, hogy idetartoz szavaink kztt viszonylag nagy szmban tallkozunk szlv kzvetts alakokkal.
A fejlett trk bripar mindmig megrztt nyelvi emlkei a bagaria s szattyn brnevek. Nyelvjrsi szinten maradt fenn a trk cserz vargk, tmrok neve a tabak vagy a tabakos szban, s valsznleg az egykori tmrmhelyek nevt rzi a Budn s tbb ms vrosunkban fellelhet Tabn elnevezs. A trkktl kt jellegzetes lbbelit kaptunk, a hossz szr csizmt s a papucsot. Igaz, a csizma s a csizmadia sz szlv kzvettssel kerlt nyelvnkbe, ktsgtelen azonban, hogy ennek a keleti jelleg lbbelinek a viselete a trk korban honosodott meg nlunk. A csizmadik ragasztszere volt a csiriz.
tkezs
A trk mveldsi hats msik jelents terlete az tkezs. Nhny olyan tel, amit ma jellegzetes magyar telnek tartunk, pl. a rizs s a hs keverkbl kszlt tltelk, a prkltszer hstelek, a szrtott tsztaflk, a trkktl kerltek hozznk, rszben kzvetlenl, rszben a balkni szlv npek kzvettsvel. Az ilyen tsztaflk kzl val a tarhonya s a pite. Igaz, ez utbbi neve vgs fokon grg eredet, ktsgtelen azonban, hogy a hdoltsg korban lett ismertt. A peszmet nev szrtott kenyr egykor a hajsok eledele volt. A hstelek kzl ismert volt a pasztormny nev szrtott, fstlt hs, br inkbb az ilyen hsnak val vgmarht rtettk alatta. A 'mszros' jelents kaszab sz csaldnvknt, s igei szrmazkaiban l ma nyelvnkben.
A trk gymlcsitalok kzl a szksges alapanyagok - narancs, citrom s ms keleti gymlcsk - hinya miatt egyedl a serbet vlt viszonylag ismertt nlunk, br ezt is inkbb importltk, mint itthon ksztettk. Annl feltartztathatatlanabbul hdtott viszont a kv. rtkes importru lvn kezdetben csak az elkelbb trsadalmi rtegek tagjai lvezhettk. Fokozatos elterjedst sem drgasga, sem a tilt intzkedsek nem tudtk meggtolni.
A hdoltsg idejn klnbz nvnyek is eljutottak hozznk. Kzlk legjelentsebb a dohny meghonosodsa. A nmet eredet tabak s a trk eredet dohny sz nagyjbl egy idben jelenik meg nyelvnkben, de ktsgtelen, hogy a dohnyzs szokst a trkk terjesztettk el nlunk, mint ahogy a dohnytermeszts is balkni szlv s trk hatsra indult meg. A dohnyzst kezdetben az llam is, az egyhz is erlyesen ellenezte, de eredmny nlkl.
Gymlcseink kzl nevben is rzi trk eredett a kajszibarack s a klmnkrte; ez utbbi eredeti alakja krmnkrte, amelynek eltagja a karaman trk npnvbl szrmazik. Feltehet, hogy fszerflk s klnfle ms haszonnvnyek is eljutottak hozznk, de trk nevket nem vettk t, csak elnevezsk trk eltagja utal eredetkre (pl. trkbza, trkbors, trkbab, trkbors, trkmogyor, trkkles).
Feltn, hogy virgneveink kztt nincs trk eredet, a legjellegzetesebb trk virgnak, a tulipnnak neve - br vgs fokon trk-perzsa eredet, s azonos a turbn szval - hozznk eurpai kzvettssel kerlt. A msik jellegzetes trk virg, a szegf egyik fajtja trkszegf nven lett a magyar kiskertek kedvelt virga.
A kt fontos lvezeti cikk, a kv s dohny mellett a trkk rvn ismerkedtnk meg a maszlag nev kbtszerrel. Zrnyi Mikls nevezetes munkja nyomn vlt ismertt az pium trk neve, az fium. Az ers dohnyzs, a szeszesitalok s kbtszerek hasznlatval kapcsolatban honosodott meg nyelvnkben a mmoros mellknv.
A trk st- s fzednyek leginkbb rzbl kszltek. Rzbl kszlt a szabadban l emberek jellegzetes fzednye, a bogrcs, amelynek nevben is a 'rz' jelents trk sz rejtzik. ltalban rz volt a tepsi, de finomabb tlalednyknt arany vagy ezst is lehetett. Ugyanez vonatkozik az ibrikre is. A kvzssal egytt meghonosod findzsa viszont finom porcelnbl kszlt. A szemes termnyt, gabont, lisztet, rizst zskban, trk eredet nevn harrban troltk. Nagyobb mennyisg gabona szlltsra s trolsra pedig a deszkbl kszlt lda, trk eredet nevn hombr szolglt. Az ti lelmet trol brndt, a szofrt sztnyitva abroszknt is hasznltk. A tbbfle holmi (ruhanem, lelem, pnz) trolsra s szlltsra szolgl lda vagy kosr trk eredet neve a szepet volt.
http://www.turkinfo.hu/index.php?oldal=hettema&&hetoldal=hetreszl&&adat=980
|