Lukcs Istvn - Mladen Pavii A SZLOVN IRODALOM TRTNETE
Kzpkor (750-1550) (Lukcs Istvn)
Reformci (1550-1600)
Ellenreformci (1600-1630)
Barokk (1630-1750)
--------------------------------------------------------------
KZPKOR
A szlovnek VI. szzad vge fel, kt hullmban rkeztek az Alpok, Pannon sksg, Karsztvidk, Fldkzi tenger hatrolta terletekre, amelyeket hat kolonizcis hullmban hdtottak meg. Az els hullm szakrl, a Krptok alatt, a msik pedig dlkeletrl, a folyk vlgye mentn haladt. A kutatsok szerint a romanizlt illr s kelta slakossg s az alpesi szlovnek kztt kontinuits ltezik. A trzsi berendezkeds szlovnsg az Adria fels rszt, a Kolpa, Duna s Drva folyk hatrolta trsget szllta meg. Az lland avar s bajor veszllyel szembenz szlovnsgnek sikerlt megvetnie a lbt, azonban els szlovn llamalakulatukat, Karantnit a frank fennhatsg all szabadul bajorok hamar maguk al gyrtk. A szlovn kzpkori kultra s irodalom fejldse szempontjbl nagy jelentsggel br az a tny, hogy a keresztnysg felvtelt elssorban a bajorok szorgalmaztk. A szlovnsg keresztny hitre trtn trtsnek kzpontja Salzburg volt. Miutn a frankok 745-ben meghdtottk a bajorokat, a szlovnek trtse mg erteljesebben folytatdott. A kzel egy vszzadig tart trtsnek – az ppen aktulis kls befolys fggvnyben – az idk folyamn tbb mdszere alakult ki. Az idben els az r trts volt, amely a trzsi vezetk megnyerst tartotta dntnek. Az r szrmazs Virgil salzburgi pspk irnytsval foly hittrt munka sorn szmos alapvet szent szveget fordtottak le szlovn nyelvre, s a pogny szoksokat igyekeztek fokozatosan felvltani a keresztny szoksokkal. E mdszer nyomai a szlovn npdalokban is kimutathatk. A frank s bajor trts az rnl erszakosabb volt, ekkor trtnt meg vgrvnyesen a szlovnek integrcija a nyugat-eurpai keresztny kultrkrhz. A 798-ban rseksgi rangra emelked Salzburgban a Nagy Kroly hvnek szmt Arno rsek irnytsval kln kziknyv kszl a hit terjesztsnek mdjrl a szlvok krben, aminek fontos szerep jut a szlovn nyelv s irodalom fejldsben. A szlovnek korakzpkori szellemi fejldsre ktsgkvl a legnagyobb hatssal a Cirill s Metd vezette biznci trts volt. A testvrpr als-pannniai misszija j lendletet adott a nemzeti nyelv rsbelisg kibontakozsnak, hiszen a liturgikus s klnfle szent szvegek szlv nyelven kszltek. Pannniai mkdsknek szlovn vonatkozsairl a legrszletesebb a XI. szzadi kziratbl ismert Conversio Bagoariorum et Carantanorum (A bajorok s karantnok megtrse) ad hrt. Tantsuk lnyege az volt, hogy a npek egyenlk, s joguk van anyanyelvkn befogadni az igt. Sajnlatos mdon az ltaluk s tantvnyaik ltal lefordtott szent szvegekbl semmi sem maradt fenn. A magyarok bejvetelvel vgrvnyesen megszakadt egy remnyteljes politikai s nyelvi fejlds, s geopolitikai rtelemben j helyzet llt el, aminek tarts kvetkezmnye lesz a szlovnek kulturlis fejldsben. Az olasz, nmet s magyar politikai befolys fokozatos ersdsvel a kzpkor folyamn a szlovn kultra s nyelv tartsan kimarad a kzpkori szellemi folyamatokbl s mozgalmakbl. Ebbl a korbl kevs szlovn nyelv rott szvegemlk maradt fenn.
Briinski spomeniki (Freisingi nyelvemlkek)
A szlovn kzpkori szellemisg ritka becs, a 972-1039 kztt keletkezett szvegemlkt kzpkori latin kziratok kztt a bajor Freisingben (Briinj) talltk meg 1803-ban. A hrom rszbl ll nyelvemlk eredetije minden bizonnyal a 9. szzadban keletkezett. A karoling minuszkult tekintjk a legkorbbi szlovn nyelv szvegemlknek, egyttal pedig a legkorbbi latin bets szlv nyelvemlknek. Hrom rszbl ll: a) ltalnos gynsi formulbl, amelyet a hvek egytt imdkoztak a templomban b) prdikcibl a bnrl s a bnbnatrl, amelyet a pap mondott a hveknek c) ltalnos gynsi szvegbl. Minden bizonnyal a Wrthi-t krnykn keletkezett, ahol a freisingi pspkknek birtokaik voltak. A feljegyzseket nmet pap rta, diktls vagy rott minta alapjn. Nem eredeti szvegekrl van sz, hanem latin szvegek fordtsrl. A mintk jval korbbiak, 800-ig nylnak vissza. A legfontosabb szveg a hrom kzl a prdikci a bnrl s a bnbnatrl. Egy 8. szzadi bajor prdikci mintjra szletett, majd a 9. szzad kzepn Karantnibl telepesekkel kerlt Als-Pannniba, Kocel fejedelem udvarba. Itt Metd s tantvnyai is hasznltk, s itt nyert vgs, egyhzi szlv (starocrkvenoslovanski) formt. Nyelve szlovn nyelv, a maga korai alakjban.
Celovki vagy rateki rokopis (Klagenfurti vagy rateei kzirat)
Az 1380 tjn keletkezett szvegemlket minden bizonnyal nmet pap rta. Hrom imt tartalmaz: a Miatynkot, az Apostolok hitvallst s az dvzlgy Mrit. Az els kett gyszintn a 9. szzadig nylik vissza, gy jelentsge a Freisingi nyelvemlkkel vetekszik. Az dvzlgy Mria valamivel ksbbi, 1000 tjn keletkezett.
Stiki rokopis (Stinai kzirat)
A stinai kolostorban talltk latin kziratok kztt. Kt rszbl ll: kt gynsi imbl s az dvzlgy Mribl (aena kraljica). Cseh szerzetes rta ket cseh kzrssal 1428 tjn, aki a huszita hbork miatt meneklt Szlovniba. Minden bizonnyal rgebbi szvegek msolatrl van sz. A kzirat azrt is tekinthet nagybecs szvegemlknek, mert megtalljuk benne az els szlovn nyelv vallsos npi verset, egy hsvti nek els versszakt, amelyet 1440 tjn jegyeztek be.
Kzpkori npkltszet
A szjhagyomny tjn terjed kzpkori npkltszet jval gazdagabb volt az rsbelisg ltal megrztt szlovn nyelv kultrnl. Mfaji megoszls tekintetben mindenkppen a lrai (szertartsi, szerelmes, vallsos) s epikus (mitologikus, legenda, ballada, romnc) npdal jtszott vezet szerepet, de fontos volt az elbeszl prza is (mese, legenda, llatmese, elbeszls). A kzpkori szlovn npkltszet ktsgkvl legszebb darabjai a npballadk: Desetnica (A tizedik leny), Lepa Vida (Szp Vida), Sirota Jerica (Szegny Jerica), Rolin in Verjanko (Rolin s Verjanko), Zarika in Sonica (Zarika s Sonica). Ezek kzl is klnsen kiemelkedik a gyermekt s nagybeteg frjt magra hagy Lepa Vida, amelynek a 19. szzadtl szmos feldolgozsa szletett. A kskzpkorban rszben a lovagi letet is megrkt romncok vlnak npszerv. Egyik legszebb pldja a mfajnak a terjedelmes Pegam in Lambergar (Pegam s Lambergar), amelyben a Cillei csald s a habsburgok kzdelme elevenedik meg. Magyar szempontbl a Mtys kirly alakjt megrkt szmos romncot kell kiemelnnk: Kralj Matja in Alenica (Mtys kirly s Alenica), Kralj Matja v turki jei (Mtys kirly trk fogsgban). A Lepa Vidhoz hasonlan a szmos Mtys kirlyrl szl npdal s npmese fontos ihlet forrsa volt a szlovn szpirodalomnak.
REFORMCI
A trk fokozatos s ltalnos dlkelet-eurpai trnyerse miatt a szlovnek lakta terletek 16. szzadban folyamatos veszlynek vannak kitve. A parasztlzadsok jelzik az ltalnos elgedetlensget. Br az eurpai reformci kora egybeesik a renesznsszal, s a szlovn terletek egy rsze kzvetlenl is rintkezik a horvt Tengermellkkel s Itlival, ahol fejlett renesznsz irodalom bontakozik ki, ennek ellenre a renesznsz nem hagyott nyomokat a szlovn szpirodalomban. Ellenben a protestantizmus (reformci) jelents visszhangra lelt. A szlovn reformci azokra az eurpai humanistkra tmaszkodott (Rotterdami Erazmus, Luther Mrton), akik utat trtek az j eszmknek. A 16. szzad kzepn a reformci trnyerst jelz els szlovn nyelv knyvek megjelenst kveten, mintegy kt vtized mlva napvilgot ltnak az ellenreformci szerny mvei is, de ezek hatsa jval kisebb volt. A szlovn reformci kezdetnek dtumaknt az 1550. esztendt jellik meg, amikor megjelenik Primo Trubar Catechismusa s Abecedariuma. A reformci kornak legfbb hozadka a szlovn nyelv tudatos eltrbe kerlse. Mivel a protestantizmus alapveten az egyhzi let megjtst tzte a zszlajra, nyilvnval, hogy a korban dnten az egyhzi lethez kapcsold mfajok dominltak: Biblia-fordtsok, katekizmusok, katolikus lekcionriumok, bibliai magyarz szvegek, nyelvtanok, sztrak, bcs knyvek. Ezek kzl klnsen a „szlovn egyhz” jogi s kzigazgatsi sttuszt rendez mvek, a Biblia-fordts s az egyhzi nekek jtszottak fontos szerepet. Ebben a korban a vilgi irodalmat egyedl a npkltszet kpviseli, de ezt mind a reformci, mind pedig az ellenreformci elutastja.
Primo Trubar (1508-1586)
A szlovn reformci atyja, a szlovn szpirodalom ktsgkvl els jelents alkotja a Velike Lae melletti Raicban szletett iparos aptl. Fiumben, Triesztben s Bcsben vgezte iskolit, ahol kapcsolatba kerlt a protestantizmussal. 1527-ben a Zidani most melletti Lokban lett pap, 1530-ban pedig vikrius Lakban. Mr ekkor ellenttbe kerlt a hvekkel, mert a szentek tisztelete ellen prdiklt. 1535-ben Ljubljanban prdiktor lett, 1540-ben el kellett meneklnie Triesztbe, mert ldztk. Csak kt v mlva trhetett vissza, s lett ljubljanai kanonok. 1548-ban Nmetorszgba meneklt, Rothenburgban s Kemptemben prdiktor lett. 1561-ben szuperintendensknt trt vissza Ljubljanba, 1565-ben a Cerkovna ordninga cm knyve miatt elldztk. Urachban lt, ahol megalaptotta a szlovn s horvt knyvek kiadst szorgalmaz bibliai trsasgot. Hallig, 1586-ig Derendingenben lt psztorknt. Kzel kt tucat szlovn s kt nmet nyelv knyvet jelentetett meg, tovbb 10 elszt rt nmetl. Trubar elksztette az jszvetsg teljes fordtst, az szvetsgbl pedig Dvid zsoltrainak a fordtst. Katekizmusokat jelentetett meg s sszelltotta a protestns egyhz szablyzatt. Br fleg fordti tevkenysge a jelents, de maga is rt nhny vallsos tmj verset. Gyakorlatias szellem, energikus s ambicizus ember volt, aki lete alkonyn megrgztt luthernus lett. A szlovnsg jvjt a nmet birodalmon bell kpzelte el, de az nll luthernus egyhz gondolata mellett llt ki. Legfbb mvei: Catechismus (nekekkel), Abecedarium (1550), Ta evangeli sv. Mateva (1555. Mt evangliuma), Ta prvi dejl tiga noviga testamenta (1557. Az jtestemantum els rsze), Ta slovenski koledar (1557. Szlovn kalendrium), En regiter... ena kratka postila (1558. Egy regiszter… egy rvid postilla), Ta drugi dejl tiga noviga testamenta (1560. Az jtestamentum msodik rsze), Sv. Pavla ta dva listi (1561. Szent Pl kt levele), Cerkovna ordninga (1564. Egyhzi rend), Ta celi psalter Davidov (1566. Dvid zsoltrai egszben), Ta celi katehismus (1567. Teljes katekizmus), Sv. Pavla listuvi (1567. Szent Pl levelei), Tri duhovske pejsmi (1575. Hrom vallsos nek), Noviga testamenta pusledni dejl (1577. Az jtestamentum utols rsze), Ta prvi psalm nega trijemi izlagami (1579. Els zsoltr annak hrom magyarzatval), Ta celi novi testament (1582. Teljes jtestamentum).
Jurij Dalmatin (1547-1589)
A Primo Trubar szrnyai alatt nevelkedett Jurij Dalmatin Krkban szletett. Elszr Adam Bohori iskoljban tanult, majd a tbingeni teolgin. 1572-ben prdiktor lett Ljubljanban. Kzel tz ves kitart munkjnak korszakos gymlcse, a Biblia teljes szlovn nyelv fordtsa, 1584-ben Wittenbergben 1500 pldnyban terjedelmes nmet elsz ksretben jelent meg Biblija, tu je vse svetu pismu stariga ino noviga testamenta (Biblia, azaz az - s jtestamentum sszes knyve) cmmel. Dalmatin fordtsa azoknak a trekvseknek a betetzst jelenti a szlovn kultrban, amelyek kezdemnyezje Trubar volt. A 16. szzad msodik felben megszletett az a m, amely ktsgtelenn tette a szlovn nyelv szpirodalmi alkalmassgt. A Biblia-fordts megszletsnek pillanattl hivatkozsi alapp vlt a szlovn irodalomban. Dalmatin fordtsnak nyelvi s stilris megoldsai ma is meglepnek bennnket frissessgkkel. Nyelvi tudatossgra jellemz, hogy a nmet nyelv elszban a szlovn nyelvet dicsri, a szlovneket pedig a szlvsg rsznek tekinti. Egyb fontosabb mvei: Karanske lepe molitve (1584. Keresztyn szp nekek), Ta kratki wrtemberki katehismus (1585. Rvid wrtembergi katekizmus), Agenda (1589. Szertartsknyv).
Adam Bohori (1520-1598?)
A szlovn protestnsok kzl laikusnak szmt tanrember Rajhenburg (ma Brestanica) krnykn szletett. Wittembergben tanult Philipp Melanchtonnl, majd hazatrte utn Krkban iskolt alaptott. 1566-ban a rendi iskola igazgatja lett Ljubljanban. 1598-ben szmztk. Ismeretlen helyen halt meg. Fleg bcs knyvek, sztrak s nyelvtanok rsval foglalkozott. Legfbb rdeme, hogy egysgestette Trubar s Dalmatin helyesrst, amely egszen a 19. szzad kzepig, Preeren korig (ekkor neveztk el bohoriicnak), helyesrsi normnak szmtott. A P. Melanchton latin nyelvtannak mintjra kszlt Arcticae horulae (1584. Tli rcskk, nyelvtan) cm latin nyelv mve az els szlovn nyelvtan. Bohori a knyvhz rott terjedelmes elszban szlv orientcijt hangoztatja, s benssges melegsggel s bszkesggel szl mindarrl, ami „hazai”. Itt fejti ki azt, hogy minden nemzetnek joga van sajt kultrjhoz. Egyb mvei: Elementale (1580. bcs knyv nmetl, latinul s szlovnul), Nomenclatura trium linguarum (1580. latin-nmet-szlovn sztr).
ELLENREFORMCI
A nem tl jelentsnek mondhat szlovn ellenreformci sem vallsi ideolgiai, sem pedig irodalmi szempontbl nem hozott ttrst a szlovn kultra fejldsben.
Toma Hren (1560–1630)
Ljubljanban protestns csaldban szletett. Grazban tanult a jezsuitknl. Elbb ljubljanai kanonok, majd 1599-ben ljubljanai pspk lett. Az ellenreformci vezralakja, aki ldzte a protestnsokat, imahzaikat bezratta vagy leromboltatta, knyveiket elgettette. Nem kedvelte tlsgosan az irodalmat, inkbb a zent s a festszetet. Legfbb mve az Evangelij inu listuvi (1613. Evanglium s rszletek) valjban lekcionrium, amely vasrnapra s nnepnapokra szl rszleteket tartalmaz az jszvetsgbl. rdekessge, hogy mve alapjul ppen Dalmatin Biblija szolglt.
BAROKK
A nem tl jelents ellenreformci korszakt kveten a szlovn irodalom trtnetben a 17. szzad els vtizedtl egszen a szzad hetvenes veinek elejig igazi mlypont kvetkezett be. Ebben az idszakban egyetlen szlovn nyelv knyv sem jelent meg. A korszellemnek tudhat be, hogy a szzad vge fel a vallsos tmj mvek mellett (imdsgos knyvek, vallsos elmlkedsek, prdikcik, passi-jtkok, katekizmusok) megjelennek a sztrak, lexikogrfiai, nyelvtani s egyb tudomnyos mvek. Ljubljana mint kulturlis kzponti szerepe egyre hatrozottabban krvonalazdik. A reformci rinak a szlovn nyelvvel kapcsolatos hitvallsa s killsa a barokk korban kvetkre tall, s ezzel sikerl megvetni a ksbbi szlovn irodalmi nyelv alapjait. A jezsuita szellemisg trnyerse itt is ltalnos. Az iskolkban az oktats nyelve a nmet volt, ami jelents mrtkben akadlyozta a szlovn nyelv fejldst. Erre az ellentmondsra tbben is felhvtk a figyelmet. Ljubljanban 1693-ban megalakult az Academia operosorum, amelynek tagjai a legklnflbb tudomnygakat s mvszeteket kpviseltk. A kor egyik ktsgkvl legrtkesebb tudomnyos teljestmnye a nemesi szrmazs Janez Vajkard Valvasor (1641-1693) nmet nyelven rott ngy ktetes Die Ehre des Herzogthums Crain (Krajina hercegsgnek dicssge) cm npismereti-nprajzi munkja. A barokk korban a npi vallsossg elmlylst szolgltk az nekesknyvek. Ezek kzl kett tekinthet igazn jelentsnek: Katoli keranskiga vuka peisme (A katolikus keresztny tan nekei, 1729) s a Tobiove bukve (1733. Tbis knyvei).
Matija Kastelec (1620–1688)
A szlovn barokk tipikus szerzje Kilove pri Premu-ban szletett. Kanonok volt Novo mesto-ban, s itt is halt meg. Elssorban vallsos trgy mveit mr a barokk korra jellemez erteljes kpisg s rzelmi tlftttsg jellemzi. Kziratban maradt Dictionarium latino-carniolanum (Latin szlovn sztr) cm munkja. Fontossabb munki: Bratovske bukvice s. roenkranca (1678. A szent rzsafzr fivri knyvecski), Nebeki cil (1684. Mennyei cl), Kratki zapopadek potrebnih katolikih naukov (1685. A szksges katolikus tanok rvid foglalata), Navuk kristjanski (1688. Keresztny tan). Irodalmi szempontbl ktsgkvl a Nebeki cil a legfontosabb s legrtkesebb, mert a szerz a vallsos trgy munkba mr ktttsgektl mentesebb nyelvezetet is megjelentet.
Janez Svetokriki (1647 – 1714)
A szlovn prza fejldsben jelents szerep jutott a Kri pri Vipavi-ban szletett, igazi nevn Tobija Lionellinek. Apja olasz nemes volt, anyja szlovn n. Kapucinusknt s rtorknt tbb helyen is megfordult, szinte az egsz szlovnvidket bejrta. Goriziban halt meg. Bartai unszolsra t knyvben adta ki prdikciit Sacrum promptuarium (1669-1707. Szent kziknyv) cmmel. A nagyon szemlletes, eleven vipavai nyelvjrson rdott prdikciktet idegen mintk alapjn, de mgis eredeti mdon sszelltva kziknyvnek sznta a lelkszek szmra. Prdikcii legrtkesebb rsze mindig az az elbeszls, amellyel a htkznapi letbl vett pldval illusztrlja az eszmei mondanivalt. A szmos anekdotikus, a htkznapi letbl vett pldt tartalmaz prdikcii tekinthetk a szlovn szpprza elkpnek.
Oe Hipolit (1667–1722)
Eredeti neve Janez Adam Gaiger volt. Novo mesto-ban szletett, s is kapucinus volt. Tbb kolostorban is megfordult, vgl Kranjban halt meg. Sztra, a Dictionarium trilingue ex tribus nobilissimis Europae linguis compositum 1711 kszlt el, m miutn megismerte Adam Bohori sztrt, a magt tdolgozta s elllt a kiadstl. A gazdag szanyagot tartalmaz sztr elszavban a protestns rkhoz hasonlan a szlovn nyelv jelentsgt hangslyozza. jra kiadta A. Bohori Grammatica latino-germanico-slavonica cm mvt (1715) s T. Hren Evangelij inu listuvi (1715) cm munkjt. Elsknt fordtotta le Kempis Tams Hoja za Kristusom (1719. Krisztus kvetse) cm korszakos mvt.
Romuald (1676-1748)
Igazi nevn Lovrenc Marui. Gorica mellett szletett, gyszintn kapucinus volt. Mkdsnek egyik helysznn, kofja Loka-ban 1721-ben nmet nyelvbl lefordtott egy passit. A kofja Loka-i passit tekintjk az els fennmaradt szlovn nyelv passinak. A tbb mint 1000 verssort tartalmaz, tizenhrom jelentbl ll m bemutatja dm s va kizetst a Paradicsombl, majd Krisztus keresztre fesztst. A barokk teatralitsra pl m nem eredeti alkots, m fontos rtket kpvisel benne annak verselse, az n. knitelverz.
|