Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
4. A cszai Keresztyn Ifjsgi Egyeslet trt- nete Varga Gyrgy
Varga Gyrgy
A cszai Keresztyn Ifjsgi Egyeslet trtnete
Csza a Drvaszgben helyezkedik el. A Drvaszg a Duna s a Drva sszefolysnak a vidke, a rgi Baranya vrmegynek Trianonban Jugoszlvihoz kerlt rsze. A Drvaszg kicsiny terlet, amelyet mg baranyai hromszgnek is neveznek /Duna-Drva- Magyarorszg /. A kicsiny terlet azonban gazdag trtnelmi mlttal rendelkezik. A magyar reformci kezdetben fontos szerepet jtszott ez a vidk. A mohcsi vszt kveten a vidken gyorsan terjedt a reformci. A Drvaszgben munklkodott a hres reformtor Sztrai Mihly, a nagy tudsrl ismert Szegedi Kis Istvn s itt volt megtartva 1576 augusztusban a hercegszllsi zsinat.
A cszai np is ebben a korszakban ismerkedhetett meg a reformci tantsval. A falvak egyms utn fogadtk el a reformci tantst s a np a ksbbiek folyamn is ragaszkodott a reformtus vallshoz. A lakossga szinte teljes egszben magyar. A lakossg szma 1910-ben 1262 lakos volt, ebbl 12471magyar. A lakossg azonban rohamosan fogyott, 1991-ben mr 792 lakosa van, ebbl 664 a magyar. A reformtus vallsak szma
1817-ben 875, - 1886-ban 8752 - 1937-ben 4923
1988-ban 220
A reformtus vallsak ltszma is rohamosan csken-ben van.
A cszai egyhzkzsg szervezetileg 1704-ig kln pspksghez tartozott, majd kt esperes igazgatsa alatt beolvad 1715-ben a Dunamellki Egyhzkerletbe. Als-Baranya a nyolcadik egyhzmegyje a kerletnek. Az Als Baranyai Egyhzmegyhez tartozik a cszai reformtus egyhzkzsg. A terlet azonban a trianoni szerzdst kveten a Szerb – Horvt – Szlovn kirlysghoz illetve Jugoszlvihoz kerl. Az j orszgban megalakul a "Jugoszlviai Reformtus Egyhz" s ennek a Nyugati Egyhzmegyjhez tartozik a cszai gylekezet. A Dunamellki Egyhzkerlet rsze 1942-1945 kztt. A vizsglt idszak legnagyobb rszt azt az idszakot leli fel, amikor Jugoszlvihoz tartozott a gylekezet.
Az egyhz lete az j orszgban nem volt problmamentes. A vallstants nem volt mindenhol engedlyezve, egyes iskolkban pedig csupn az llam nyelvn / szerb / volt engedlyezve. Az istentiszteletek s a bibliark megtartsa nem tkztt akadlyokba. Az egyesletek megszervezse szintn bizonyos helyeken problmkba tkztt. A laski egyhzkzsgben a jegyz tilalma folytn fel kellett fggeszteni a Keresztyn Ifjsgi Egyeslet megalakulst4. A ksbbiek folyamn igaz meglehetett alaktani, de akkor mr senki nem jtt el.
A Keresztyn Ifjsgi Egyeslet jelenlte Jugoszlviban
A Keresztyn Ifjsgi Egyeslet orszgos kzpontja Belgrdban volt, az igazgatja pedig P. H. Sitters r aki hatalmas lendlettel dolgozott. A KIE vdnke pedig felsge Pter trnrks volt. Az egyeslet munklkodsa nagyon tg volt. A kvetkez munka gai voltak: nyilvnos eladsok, Biblia-rk, szocilis neve-ls, vettett kpes termszettudomnyi eladsok, nyilv-nos knyvtr, knyvkiads, nekkar, hangversenyek, tea-dlutnok, mozgfnykpek, rdiszoba, fnykpez-kamra, sakk-kr, sport-klub, serdl alosztly 12-18 vesekbl.
A KIE tagja lehetett mindenki, aki a 18. letvt betlttte. Minden tagnak ki kellett tlteni egy jelentkez vet. Az j tagot kt rgi tagnak kell ajnlani. A flvtel 3 hnapi prba- idre trtnt s ksbb lehetett llandstani. A helyi csoport, ha legalbb 12 tagbl llt, akkor belphetett az orszgos kzpontba.
A jugoszlviai KIE a prizsi alapot fogadta el. A prizsi alap a kvetkez. "A Keresztyn Ifjsgi Egyesletnek a clja az, hogy egy trsasgba gyjti az ifjakat, akik Jzus Krisztust Megvltjuknak s Istenknek tekintik a Szentrs szerint; az tantvnyai akarnak lenni hitkben s letkben s egyttesen akarnak munklkodni Mesterk orszgnak az ifjsg kztt val terjesztsrt5.
Az orszgos egyesletnek az 1938-as adatok szerint 40 helyi tag egyeslete volt. A tagltszm pedig 70006 fell volt. A jugoszlviai reformtus egyhzban pedig 1930-ban 10697 KIE tag volt szmon tartva.
A cszai KIE megalakulsnak elzmnyei
A KIE megalakulsnak elzmnynek tartom szmon az egyeslet megalakulst 1929-ben. Az egyeslet hivatalos megalakulsakor belpsi nyilatkozat nem kszlt, sem fogadalomttel nem trtnt s jegyzkny-vek sem kszltek. Fontos azonban megemlteni, mivel ksbbiek folyamn kihatsa lesz az jbli egyeslet megalakulsra immr hivatalosan is.
Az egyeslet megalakulshoz kivlt ok lehetett egy elmarasztal rs a baranyai ifjsgrl. Panaszlevl volt ez a baranyai fiatalokrl, ahol duhajkodsrl, fajtalankodsrl, valsgos pogny kori szabad-szerelemrl volt sz8. Az jsgban megjelent rs nagyon slyosan rintette Makai Sndor cszai presbitert. A presbiter a megjelent rs miatt tiltakozik is. A tiltakozsban felhvja a figyelmet arra, hogy j volna, ha foglalkozna valaki a fiatalokkal9. Makai Sndor a tovbbiakban "Makai bcsi" 1929 november12-14 kztt Zomborban rszt vesz a reformtus napokon. A konferencin fogadalmat tesz, hogy foglalkozni fog a fiatalokkal. A fogadalmnak eleget tve november 28-n Cszn10 a buzg presbiter sszegyjti a fiatalokat. Az kezdemnyezsre alakul meg az egyeslet Cszn. Az els alkalommal csupn 14 szemly jtt ssze egy magnhznl a lelksz elnklete alatt. A tagok szma a ksbbiek folyamn 28 szemlyre emelkedett. A munka szp lendlettel indult el. Makai bcsi nem sokat tudott az ifjsgi munka mdszereirl, de imdsga sszetartotta az ifjsgot. A krnyez falvak ifjsgt is igyekezett lelkesen sszegyjteni. Makai bcsi 62 vesen Jugoszlvia legregebb KIE vezetje volt, de ettl fggetlenl fiatalos szvvel s lelkesedssel prblta vezetni az ifjakat.
A megalakult egyeslet nem volt hossz let. Taln a helysg hinya okozta, taln a lelksz ids kora. A lelkipsztor 1931-ben eltvozott a gylekezetbl s hrom ven keresztl a gylekezeti szolglatot a szomszdos egyhzkzsg lelkipsztora Fbin Zoltn vgezte. Az egyeslet rvid mkdsnek a hatsa mindenesetre megmaradt, hiszen pr vvel ksbb a fiatalok sokan lpnek be a hivatalosan is megalakul KIE-be. A magvets megtrtnt.
A cszai Keresztyn Ifjsgi Egyeslet megalakul-sa
A Keresztyn Ifjsgi Egyeslet msodik s immr hivatalos megalakulsra 1934 november 2-n kerlt sor. Az egyeslet hivatalos neve "Keresztyn Ifjsgi Egyeslet Suza", a bibliai neve pedig "Dvid-Mria s Mrtha", a jelmondata pedig "Te azrt a munknak terht hordozzad, mint a Jzus Krisztus j vitze"(II. Tim. 2,3.). Az j lelkipsztor Berta Imre s hitvestrsa vezetsvel kerlt sor a megalakulsra a lelkszi hivatalban s jelen voltak: a lelksz s hitvestrsa, 13 lny s 14 fi teht sszesen 27 szemly. Az els sszejvetel alkalmval sor kerlt a KIE alapszably ismertetsre. A helyi viszonyoknak megfelelen lett elksztve a cszai KIE alapszablya. A megjelentek ezzel az egyesletet megalakultnak tekintik s magukat az egyeslet tagjainak. A vezetsg megvlasztsra is sor kerlt. A kvetkez szemlyek lettek megvlasztva a vezetsg-be:
A dszelnksg s egyben fegyelmi brsg tagjai
Berta Imre lelkipsztor
ifj. Fodor Sndor
Zsili Dniel kntor
Makai Sndor presbiter
Kiss Gyrgy kzsgi h. elnk
Vakanyec Proto jegyz
elnk: Bork Klmn
h. elnk: Ppa Sndor s Pasza Ern
pnztros: Tth Lszl
titkr: Forizs Margit
h. titkr: Kiss va
A fontosabb tisztsgeket emltem meg csupn.
A ksbbiek folyamn a belpsi nyilatkozatot 41-en rtk al 23 fi s 18 lny. a belpk kztt reformtus s rmai katolikus vallsak voltak. A tovbbiakban mg 5 taggal nvekedet az egyeslet ltszma.
A fogadalomttelre 1934 december 26-n kerlt sor a reformtus templomban. A fogadalomttelen 43 fiatal vett rszt, 26 fi s 18 lny. A fogadalomttel alkalmval el kellet mondani a kvetkez szveget: "n ... fogadom, hogy Jzus Krisztusnak hsges s engedelmes kvetje hajtok lenni. Hiszem, hogy lelki s testi nyomorsgombl csak Jzusom szabadthat meg. Ezrt Jzus tudomnyban nvekedni igyekszem s naponknt imdkozom. Tudom, hogy egyhzam szolgi, presbiterei, nagyatyink s atyink szintn Jzus uralmnak megszilrdtsrt vitzkednek, ezrt szolglatukat n is szvvel-llekkel mindenkor tmoga-tom. Egyesletnknek munkl, azaz szolgl tagja hajtok lenni, a bibliarkon s egyb sszejveteleken hsgesen rszt veszek, teht ennek a szent mozgalomnak n is ntudatos s ldozatksz j vitze kvnok lenni. Isten engem gy segljen!". A fiatalok kzl Gci Jzsef a fogadalomttelt sajt kltemnyvel rktette meg. A fiatalember nagyon szvesen rt tbb alkalommal verseket, szndarabot s a beszmoli is kltiesen vannak lerva. A fogadalomttel alkalmval rt verse a kvetkez:
Szl a harang
a cszai templom tornyn.
Egy bs szi vasrnapon
szl a harang, zeng a harang.
rva hangja hvogatan
szerte szllt a kis falunkban.
Azt hirdeti, zgja hangja: "Jertek, dicsrjk az rat!". A f utcn feltnik most egy vg kedv ifj sereg: KIE fik, KIE lnyok mennek fel az r hzba, Krisztus Urunkrl bizonysgot, el hitet ott ma tesznek. Harmadszor is szl a harang, elnmul most sr hangja, de ott bent a szent egyhzban felcsendl az nek hangja. KIE fik, KIE lnyok mind bent lnek mr a padban ifj szvk fel-fellobban, szeretetnek lngja lobban, gnek tr lelkeikben. Imdsguk egybeolvad, gy szll fel a magasba dicssges Istenkhz. J Istennk krve-krnk hallgasd meg knyrgsnk s fogadj el gyermekeidnek! Szentlelkednek fuvallatja lengje ltal szveinket, hogy hirdessk e vilgnak: fel a Krisztus zszlajval! Fel a zszlt, hadd lobogjon, ifj szvnk hn dobogjon! Aki ltja, lljon mellnk s legyen Krisztus katonja! gyzelmet akkor aratunk, ha egy szvvel, egy llekkel ezt a zszlt lobogtatva vgunk neki az letnek! Hadd tudja meg ez a vilg,
hogy a keresztyn ifjsg
Krisztust szolglja mindvgig,
utols leheletig.
kis falunkra alkony borult.
Esti imra hv a harang,
KIE hznak ablakn t
kicseng vgan az nekhang.
A fogadalomttel napjn, este az Olvaskr helysgben dszls volt tartva. A dszlsre a fiatalok gazdag s vltozatos programmal kszltek. A verset pedig itt szavalta el Gci Jzsef. Az sszejvetelen 500 szemly volt jelen.
A KIE-nek nem volt sajt helyisge. Az egyeslet kezdetben egy teremben jtt ssze, amelyet a Ppa csald egy vig teljesen djtalanul adott. A kvetkez vben az egyeslet ugyanebben a helyisgben jn ssze. A bibliakr termt 1936-tl kezdve hasznljk. A KIE sajt helyisget 1938-ban kap hasznlatra, a tanti lakst kapjk meg s a bibliakrrel kzsen hasznljk.
Az egyeslet nagy szm fiatallal alakul meg. Az elzmnyek bizonyra befolyssal voltak erre, hozz-jrulhatott az is az eredmnyes megalakulshoz, hogy ebben az idszakban a szomszdos egyhzkzsgek-ben mr ltezett KIE Az j lelkipsztor szemlyisge s munkja is kedvezen befolysolta az egyeslet megalakulst s a tovbbi eredmnyes munkjt. Az egyhzkzsg lelkipsztornak munkjrl az egyhzmegye esperese1935-ben a jelentsben a kvetkezket rja: "A cszai llst Berta Imre az sszel foglalta el. nagy s rvendetes megmozduls jrt nyomban... vtizedek ta rvacsorval nem lk jrulnak a szent asztalhoz. A htkznapi istentiszteleteken 60-80 a jelenlv felnttek szma, akinek tbbsge frfi"11. A csza KIE nagyon aktv volt s gy tbb elismersben is rszeslt. A reformtus KIE elnke Lvai Dezs is elismerleg szl a tevkenysgkrl egy ltogatsa alkalmval: " Mintaszer rendben vezette a titkrn a naplt s szavalt. Tbben felolvastak. Minden napl, nyilvntarts megvan s eleven lktet let van. A KIE dszelnke Fodor Sndor jogvgzett gazdlkod, minden jban segt..."12.
A KIE tevkenysge
Az egyeslet tevkenysge sokoldal volt. A KIE tevkenysge azonban fleg hrom terleten fedezhet fel: a hitlet terletn, a mvelds terletn s az erklcsi let terletn.
a.)A rendszeres hetenknti sszejvetelek alkalmval rvid biblikus igehirdetsek hangoztak el. Az igehirdetseket leggyakrabban a lelkipsztor tartotta meg. Az igehirdetsek biblikusak s szemlletesek voltak a fiatalok szmra. Az egyik sszejvetel alkalmval hangzott el a kvetkez igehirdets a Mt evangliuma 14. rsznek a12-39 versei alapjn: " Nagypntek eltti napon Jzus egytt vacsorzott tantvnyaival. Mindnyjan nagyon szomorak voltak. Jzust bntotta, hogy tantvnyai kzl egy elrulta, ki is jelentette, annak az embernek jobb lett volna nem szletnie. Mi lehetnk-e Jzus ruli? Nem tetzik-e a mi cselekedeteink is Jzus szenvedseit? Leonardo de Vinci amikor a vilghr kpt Az utols vacsort festette, megfelel Jzus arcot egy fiatal szeld tekintet emberrl mintzta. Pr vvel ksbb a Jds arc megfestshez keresett modellt. Egy zlltt, rongyos alakban vgre megtallta. A mester megkrdezte, hogy mi trtnt vele, amirt ennyire elzlltt. Srva meslte a tvelygst s azt, hogy pr vvel ezeltt rla mintzta a mvsz Krisztus arct. Bennetek ma mg a krisztus arca ragyog, de ha a Szentlelket elhallgatatni akarjtok, akkor Jdss vltok s elruljtok t. A szenveds hetnek tantsa maradjon meg szvetekben rkre."
Az sszejveteleken nemcsak a lelkipsztor olvasott fel a Szentrsbl, hanem a fiatalok is s rvid magyarzatot fztek hozz. Kln eladsok voltak tartva a Biblia keletkezsrl. Az nektanuls is nagyon fontos rsze volt az sszejveteleknek. Az nektanulshoz Hallalujt, a Hozsant hasznltk, de szvesen nekeltk a zsoltrokat s a dicsreteket is. A tallkozk imdsggal zrultak s a fiatalok imdsgai hangoztak el. A tallkozsok s a konferencik is olyan alkalmak voltak, ahol a Szentrs zenetvel ismerked-hetek meg a fiatalok. A kirndulsok jelentsebb esem-nynek szmtottak az egyeslet letben. A kirndulsok alkalmval fiatalok jtszottak, ntztak, nekeltek, imdkoztak s bartkoztak egymssal. Az egyeslt letbl a kett legjelentsebb kirndulsrl teszek emltst. Az egyik ilyen kirduls a szomszdos faluban Vrsmarton volt megszervezve. A vrsmarti Duna partjn a mogyorsi vadszlaknl kerlt sor a kirndulsra, ahol jelen voltak a vrsmarti, cszai s sepsei K.I.E. tagok. A kirndulson 100-nl tbb szemly vett rszt. A mogyorsi kirndulshoz egy kedves lmny is fzdik. A fiatalok a Duna partjn megpillantottak egy magyarorszgi hajt szni a vizen, gyorsan kerestek piros, fehr s zld szn ruhkat s kezkbe tartva a partrl integetve elnekeltk a magyar Himnuszt. A kvetkez jelents kirnduls szintn az egyik kzeli faluban lett megrendezve, Sepsn. A Bikus forrsnl kerlt sor hat kzsg fiataljainak a tallkozjra. A kvetkez falu K.I.E. tagjai vettek rszt ezen a kirndulson: Karancs, K, Sepse, Herceg-szlls, Vrsmart s Csza. A kirndulson kzel ezren voltak fiatalok s idsek vegyesen.
Az egyeslet letben fontos szerepe volt az adakozsnak is. A fiatalok tbb alkalommal jelentsebb pnzsszeget adomnyoztak. Pnzt gyjtttek a feketicsi rvahz szmra, jelentsebb sszeget adomnyoztak a harang megvsrlsra, gyjtttek sajt plet megvsrlsra. A legjelentsebb adomny gyjtse azonban a kzponti K.I.E. hz szmra trtnt. Nagyobb sszeget gyjtttek ssze s gy az adomnyt szemlyesen vihettk el Belgrdba, hat KIE tag vitte el az adomnyt. Az adomny tadsakor tallkozhattak Olga hercegnvel. A pnzsszeget Tth Klmn adta t.
b.) Az egyeslet a mvelds terletn munklkodott leginkbb. Az egyeslet alkalmain irodalmi estek voltak rendezve. Az irodalmi estek alkalmaival megismerked-hetek a magyar kltszet legjelentsebb kltivel. Szavalsokkal kszltek az ilyen irodalmi estekre. A szavalsok alkalmval megismerkedhetek Petfi Sndor, Arany Jnos, Ady Endre, Tompa Mihly legjelentsebb verseivel. Az ifjak megismerkedhetek az aktulis esemnyekkel is, hiszen klnbz folyiratokbl szoktak felolvasni. A leggyakrabban olvasott folyiratok a Kilt Sz, Hd, Magvet s az Ifj Erdly voltak. A mveldst nagyon komolyan vettk, arrl tesz tansgot az is, hogy a kezdeti vekben a nmet nyelv tanulsval is prblkoztak. A nmet nyelv tanulsa a lelkipsztor hitvestrsa vezetsvel folyt.
A jelentsebb egyhzi nnepekre kln msorral kszltek a fiatalok. Az elksztett msorok nagyon soksznek voltak. Az elads tartalma ltalban egy rvid szndarab volt, rvid humoros trtnetek eljtszsa, versek szavalsa s nekls. Az ilyen alkalmak ltalban sok embert vonzottak. A helysg letben az ilyen msorok megszervezse jelents esemnynek szmtott. Az egyeslet tagjai a kvetkez msort adtk el 1935. oktber 31-n a reformci nnepe alkalmbl:
37. dicsret
91. dicsret 1-3 verse
Lelksz imja
Dvid Etus bibliaolvassa I. Kor. 13.1-8.
Gczi Jzsef szavalja "Oktber 31-n"
Bork Klmn. Klvin kt asszonya
dm Lajos szavalja: "Reformtus napok"
A KIE nekkar nekli: Fl, fl szent kzdelemre...
Dvid Etus szaval
Szcs Margit felolvas Bora Katalinrl
Kiss Juliska, Pcsi Fnika szavalata. "Glyarabok"
Forizs Manci alkalmi eladsa a glyarabokrl.
KIE nek: Trj magadhoz...
Felolvass a vrsmarti iskola mltjrl
Vincze Gyula szavalata
Gczi Jzsef KIE verse (sajt kltemny)
Lelksz beszde s imja
88. dicsret 1-4 vers
Az egyeslet tagjai kln eladsokat is tartottak az sszejvetelek alkalmval. A klnfle eladsok szintn a fiatalok ismerett bvtettk. A panamai, szuezi csatornrl, Buynan Jnos letrl hangzott el elads.
A fiatalok azonban nem csupn elmleti dolgokkal ismerkedtek meg, hanem az let gyakorlati rszvel is foglalkoztak. A lnyok megismerkedhetek s megtanulhattk a kzimunka rejtelmeit. A kzimunka tanulsakor megtanultak varrni, ktni s horgolni. A fik sem voltak ttlenek, k viszont a gymlcsfk oltst s szemzst tanultk meg. A gyakorlati ismeretek bvtst szolglta a kzeli cukorgyr megltogatsa is.
c.) Az egyeslet tevkenysgnek ez a rsze a legnehezebben felmrhet. A jelek azonban arra mutatnak, hogy az egyeslet tevkenysge kihatssal volt a fiatalok letre. A lelkipsztor igehirdetsnek tartalma erklcsi felhvsokat is tartalmazott. Az igehirdetsek a fiatalok figyelmt a becsletes letre, a tiszta letvitelre, a keresztyn rtkek megbecslsre hvta fel. Az egyik ilyen igehirdets, 1935 janur 6. Mt ev. 6,10 verse alapjn a kvetkez kpen hangzott el: " Fillrbl lesz a korona! Parbl a dinr, 1000 dinr. kis dolgokbl lesznek a nagy dolgok. a KIE-ben is, ha lmpnk nincs rendben, nincs petrleum, nagy dolgok is veszendbe mennek. Fegyelem nlkl nincs egyesleti let. a felsbb akaratnak uralkodnia kell. falunknak ez a harmadik hibja: 1. idpocskols, 2. pontatlansg 3. most, fegyelmezetlensg. katonasg fegyelem nlkl nem llhat. ezrt viszik az ifjt katonnak, hogy fegyelmezet legyen. A vilghborban azok a seregek omlottak ssze, ahol ertlenebb volt a fegyelem: orosz. A nmet a fegyelem mintakpe. Hindenburg: 60-60 km. Ez a fegyelem. Valaki a fegyelemre gynyr pldt mondott: Jzus. Legyen meg a te akaratod! Mi a KIE-ben az Atya akaratnak legynk a vgrehajti. Tekintsnk pldnkra, Krisztusra, legynk fegyelmezettek!". Fegyelmi eljrsokrl az egyeslet letben nem tudunk, dorglsok azonban elfordultak. A fik pntek jszaki dridzsa tisztzsra szorult, a jegyz bizonyra bevdolta a fiatalokat. A mg l KIE tagok visszaemlkezse alapjn az egyeslet munkja nagyon j hatssal volt a fiatalokra, klnsen a fik erklcsi letre.
A KIE tevkenysgnek sszegzse
Az egyeslet ltrejtte s munklkodsa legnagyobb-rszt a lelkipsztor s a felesgnek a kezdemnyezse. az egyeslet dszelnkei kzl Makai bcsi gyakran rszt vett az sszejveteleken. A tbbi dszelnk kzl mg ifj. Fodor Sndor vett rszt tevkenyen az egyeslet letben. Az egyeslet tevkenysgt bizonyra gazdagabb tette. A gymlcsfk oltsa, szemzse s a cukorgyr megltogatsa bizonyra Fodor Sndor kezdemnyezse. A KIE elnke klnsebben nem befolysolta az egyeslet lett. Az elnk szerepe inkbb az sszejvetelek feltteleit biztostotta. Az elnk irnytsval gyjtttk ssze sszel a ft a tzelshez s ms hasonl dolgokat szervezet meg. Az egyeslet vezetsge kzl mindenestre meg kell emlteni mg a titkr szemlyt a pontos jegyzknyvvezets miatt. A jegyzknyvet tbb ven keresztl Forizs Margit vezette nagy szorgalommal s pontossggal.
A KIE sszejvetelek alkalmval a fiatalok jl reztk magukat. Az egyeslet a helyi kzlet irnytsban tevkenyen rszt vett. Az nnepek alkalmval klln msorszmokat adtak el. Az eladsokkal a helysg trsadalmi lett formltk s az egyhangsgot megtrve egy kis vidmsgot, szrakozst vittek be a np letbe. Az egyeslet polta a vallsos rzletet is a np lelki vilgba, hiszen a msorok felptse vallsos tartalm volt. A helysgben KIE-n kvl mg ltezett a Polgri Olvaskr, Bibliakr s a Katolikus Legny Egyeslet.
A msodik vilghbor kitrse, a szekularizci, a szocializmus s az ateista szellemisg eljvetele hozzjrult az egyeslet megsznshez. A msodik vilghbor befejezse utn megsznt az egyeslet ltezni. A lelkipsztor prblkozott, hogy ismt megszervezze az egyesletet. A prblkozsai azonban sikertelenek voltak.
Az egyeslet tevkenysgnek hatsa
A sok igei alkalom, a tevkeny egyesleti munka arra utal, hogy a gylekezet letben minden rendben folyik s minden nagyon j. A lelkipsztor igehirdetseiben azonban stt prftai ltomsok jelenek meg a gylekezet jvjvel kapcsolatban. A prftai igehirdets arrl rulkodik, hogy a gylekezet letben nincs minden rendben. A lelkipsztor egyik alkalommal Ezkiel knyve 36. rsze alapjn a kvetkez prftai igehirdetst mondja el: " A prftai ltomsok kztt ez a legmegrzbb. A ltoms nem lom, hanem a lelki szemeink eltt kirajzoldott, megelevenedett kp. A felolvasott rszben a prfta, irtzatos holttetemekkel bortott vlgyben jr, hallja az r szavt, amely azt mondja, a te hitetlen nped holttetemei ezek, s nked gy kell prftlni, hogy a csontok letre keljenek.
A ref. egyhz nagy tudsai azt lltjk, hogy a baranyai np 50 v mlva, ppen ilyen holt tetemekkel bortott hely lesz. Az elrvult eklzsik mind a temet fel mutatnak. De a prfta azt mondja, prftlj s a holtak letre kelnek. Ti gyermekek KIE tagok, ha hisztek, akkor Baranya nem lesz holttetem, bzatok, higgyetek az r Jzus Krisztusban, s ha gy lesz jra led, megersdik a jv."
Az esperesi jelents szintn a jvrl szintn stt kpet fest "ha az utols rban szre nem tr a npnk, Baranya-Szlavnia csak szrvny misszi lesz"13.
Ravasz Lszl pspk r a ltogatsa alkalmval szintn hasonlkat r: "A gylekezetekben ltszik is mindentt a nagy mlt emlke. de a npszaporasg megtrt, a gylekezetek elnptelenedtek, a teremt er kiveszettnek ltszik s csak a nagy mlt hideg ragyogsa fnylik t az enyszet przatn."14.
Az 50 vvel ezeltti prftai igehirdetsek s jvendlsek sajnos legnagyobbrszt beteljesedtek. A reformtus gylekezetek mindentt megfogyatkoztak. Rvidesen egyes magyar helysgekben csupn a temet srkvei fogjk hirdetni, hogy itt egykor magyarok ltek. A szletsek kicsiny szma, msodik vilghbor, a nagy szm kivndorls, az asszimilci, a legutbbi hbor kvetkeztben a np megfogyatkozott. A legszomorbb, hogy sok helytt a np meg is trt, nem lehet Vrsmarty kltemnyt idzni "Megfogyva br, de trve nem". A magyar npnek megfogyva s megtrve ezen a tjon van-e egyltaln jvje? Emberileg nzve nincsen, de annl nagyobb jvje van a megmaradsra az Isteni csoda ltal.
Felhasznlt irodalom:
KIE Jegyzknyv 1934-39.
1. Lbadi Kroly. Magyarok s szomszdaik a Drvaszgben
2. Kiss Gza: Drvaszg s Szlavnia reformtus egyhzai a 19. szzad civilizci vltsa idejn
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.