A Dlvidki Magyarok rvid trtnete
HUNSOR publikci
"Minden nemzet szlfldje s hazja szent. Ha megcsonktasz egyet, azzal krostod az egsz embersget." - R. P. Gratry Atya
A ma Vajdasgknt ismert terlet hrom egysge - a Bnt (az egykori Temesi Bnsg nyugati harmada), a Bcska s a Szermsg - egy vezreden t a trtnelmi Magyarorszg dli rszt alkotta. A magyar honfoglals idejn ez a vidk hrom birodalom, a frank, a biznci s az idonknt megerosd bolgr vgvidke (Belgrd: Nndor-, azaz Bolgrfehrvr) volt. Az llamalapts s a megyerendszer kialakulsa utn Temes, majd Torontl, Bcs-Bodrog s Szerm vrmegyk szerveztk az itt lakk lett s vdelmt. A XIV. szzad vgn a Szermsg s a Duna-Tisza kznek dli fele a magyar kirlysg leggazdagabb, legsurubben lakott s tisztn magyar npessgu orszgrsze lett, amely lnk kapcsolatokat tartott fenn Itlival. A bcsi fldeken a trk megjelensig 12 vr, 28 vros s 529 kisebb telepls llott, 8 aptsggal s prpostsggal, "hites helyek”-kel. A Szermsg s Bcs az orszg szellemiekben is legfejlettebb, minden jra fogkony terlete volt: kimutathat a humanizmus hatsa, elterjedt a huszitizmus, s kszlt itt magyar nyelvu bibliafordts is.
A trkk elol meneklo szerbek betelepedse - elsosorban a Szermsgbe - mr a XIV. szzad vgn megkezdodtt. A Dzsa-fle parasztfelkels (1514) ktszeresen is tragikus kvetkezmnyekkel jrt a dli vgeken: az emberek s az erodtett helyek pusztulsa kitrta a kaput az oszmn hdts elott, s elso zben fordtotta egyms ellen a magyarokat s a szerbeket. A mohcsi csataveszts (1526) utn a trk hadak (s szerb-bosnyk-albn segdcsapataik) felgettk a dli orszgrszt, az el nem meneklteket lemszroltk, s rabszolgasgba hurcoltk. A trk csak 1543-ban, Buda bevtele utn vette teljesen birtokba az orszg dli s kzpso rszt.

Tjegysgek Dlvidn
Az elso trk sszers idejn (1557-58) a lakossg nagyobb rsze mg magyar volt a Bnsg szaki terletein. A magyarorszgi hdoltsgi terleteken - mr csak a szntelen hborskods miatt is - kettos hatalom alakult ki: a kirly mindvgig gyakorolta az adomnyozsi jogot, s az itteni lakosok fldesuraiknak is fizettk az adt, amelynek behajtsrl a vgvri katonasg gondoskodott. A romnok tmeges betelepedse is a trk hdoltsg idejn indult meg. (Csak 1641 s 1646 kztt 10.000 csald kltztt be a Havasalfldrol meneklve.)
A Duna-Tisza kze 1686-87-ben szabadult fel, de tmeneti nyugalmat csak Savoyai Jeno 1697-es zentai gyozelme s a karlcai bke (1699) hozott. A Tisza bal parti rsze, a volt Temesi Bnsg 1716-ig maradt trk uralom alatt, amit tbb mai teleplsnv pl. Trkkanizsa s Trkbecse is tkrz.
A tisza-marosi s a dunai szerb hatrorvidk megszervezse kt temben, 1686 s 1688, valamint 1700 s 1702 kztt trtnt. A Balkn nagy rszt felszabadt keresztny seregekhez csatlakoz szerbek - mintegy 35 ezer csald - Arsenije Carnojevic ipeki (peci) ptrirka vezetsvel a trk ellentmads elol meneklve az elnptelenedett s elvadult dl-magyarorszgi s szlavniai terleteken telepedtek le. I. Lipt szabadsglevelei (1690, 1691) kzssgi jogokat, (grgkeleti) egyhzi-oktatsi autonmit biztostott szmukra, kivonva oket a fldesri, megyei s katolikus egyhzi fennhatsg all. A Bcsbol igazgatott Hatrorvidken (Vojna Krajina, Militrgrenze) nemcsak a Szva mentn hzd osztrk-trk hatr vdelmt lttk el, hanem felhasznlhatk voltak a magyar szabadsgkzdelmek ellen is. Rkczi seregei ellen 1703 s 1711 kztt 30 ezer fegyverest tudtak mozgstani. A klcsnsen kegyetlen hadjratok s a pestis puszttsai nyomn a Duna-Tisza kze a Szeged-Szabadka-Zombor vonaltl dlre ismt elnptelenedett.
Az egsz terlet udvari kamarai, kincstri birtok lett, ahov sem a magyar fldbirtokosok, sem jobbgyaik nem trhettek vissza. Az udvari haditancs utastsa rtelmben a szerb parasztok elonyben rszesltek a ms nemzetisguekkel szemben. 1716-ban Temesvr szkhellyel Bcsbol igazgatott koronatartomnyt, s azon bell hatrorvidkeket hoztak ltre, ahonnan kitiltottk a magyarokat s a zsidkat. A Temesvri Bnsgban - a ksobbi Torontl, Temes s Krass-Szrny megykben - a trk kiuzse utn 25 ezer, tbbsgben szerb s romn, az szaki s keleti, Erdllyel hatros szleken kevs magyar tll maradt. Az 1736-39-es s 1787-90-es szerencstlen trk hbork nemcsak terletvesztesggel, hanem risi ember- s anyagi vesztesggel is jrtak, klnsen a Bnsg dli rszn. A nagyarny s szervezett jratelepts sorn elsosorban katolikus nmeteket toboroztak. 1741-tol felszmoltk a tisza-marosi s dunai hatrorvidket. Kompenzciknt szabad kirlyi vrosi rangot kapott, illetve vsrolhatott magnak a dlszlv tbbsgu Zombor, jvidk s Szabadka; ltrehoztk a kivltsgos kikindai szerb kerletet; s a tisztek magyar nemessget kaptak. A trelmi rendelet (1782) utni idoszakban protestns - tbbsgben reformtus - magyarok, nmetek s szlovkok is letelepedhettek e vidken. Ennek ksznhetoen jra magyarok npestettk be a Tisza-mentt, a kt Kanizstl becsig, Csktl Torontlvsrhelyig.
A "hossz XIX. szzad”: 1789-tol 1914-ig a npessgnvekeds, a bks gyarapods, a gazdasgi fejlods, a kzlekedsi hlzat kiplse, az egymsnak feszlo nemzeti jjszletsi s reformmozgalmak ellenre is a rendezett nemzetisgi viszonyok, az oktats-kzmuvelods intzmnyhlzatnak megteremtse, azaz az eurpai gazdasgi s szellemi letbe val jbli bekapcsolds egszben vve pozitv idoszaka volt. jvidken felvltva vlasztottak szerb s nmet polgrmestert. Odakltztt 1864-ben a ma is ott mukdo Matica Srpska; s az ottani s a karlcai szerb gimnziumok a legjobbak kz tartoztak az orszgban — mltn neveztk ht jvidket a "szerb Athn”-nek.
Ezt a folyamatot trtk meg az 1848-49-es vek esemnyei, amelyek sorn a bcska-bnsgi orszgrsz szenvedte el a legnagyobb ember- s anyagi vesztesget, mivel a bcsi kormnyzatnak sikerlt a szerb hatrorket a pesti kormny s a magyarok ellen fordtani. Tbb ezer fos jl kikpzett s felfegyverzett, gykkal is rendelkezo hadero gyult ssze, amely terrorizlta, sot felgette a kormnyhoz hu magyar, nmet s romn teleplseket, elgettk az 1840 ta magyarul vezetett iratokat, anyaknyveket. A kegyetlenkedseket (jvidki, kikindai gyilkossgok, emberfej-glk Zentn s Bcsfldvron, rablgyilkossgok, fosztogatsok Zomborban) a tbb mint 2.000 szerbiai nkntes (szervianus) kvette el; ezek hrre rtheto, hogy 10 ezer bcskai magyar, bunyevc s nmet llt be nknt a nemzetorsgbe. A szerb kvetelsek nagy rszt (szabad nyelvhasznlat helyi s megyei szinten, nemzetknt val elismers) 1848 novemberben a Honvdelmi Bizottmny s Kossuth mr hajland lett volna teljesteni, de az 1790 ta ignyelt terleti autonmit, a Horvtorszg-Szlavnival szvetsges Vajdasgot nem. A rosszul felszerelt s vezetett, kis ltszm magyar alakulatok visszavonultak, sorsra hagyva Zentt s Zombort, gy 1849. februr elejtol - Ptervrad s Szabadka kivtelvel - 2-3 hnapig szerb-osztrk fennhatsg alatt llt az egsz ksobbi Vajdasg.
Az 1849 s 1860 kztt ltezo "Szerb Vajdasg - Temesi Bnsg”-ban a szerbek kisebbsgben voltak a romnok, nmetek s magyarok mellett; a hivatalos nyelv a "nmet s az illr”, a gyakorlatban a nmet lett.
Az 1867-tel kezdodo fl vszzad egsz Magyarorszg s a dli terletek igazi aranykora volt. Ekkor vlt Bcska s a Bnsg az orszg s az egsz Osztrk-Magyar Monarchia dsan termo lskamrjv, sot a bzbl s a lisztbol boven jutott az eurpai piacokra. Br alapvetoen mezogazdasgi jellegu maradt, gazdag falvai, modern vrosai, suru vasthlzata, forgalmas vzi tjai a fejlett eurpai orszgok szintjre emeltk, ahol bkben ltek s gazdagodtak a magyarok, nmetek, szerbek, horvtok, szlovkok s romnok. Az egy holdra jut tiszta jvedelem a Bnsgban a tiszntlinak tbb mint hromszorost rte el. E rendkvl kedvezo kp rnyoldala az volt, hogy mg a nagy- s trpebirtokosok, mezogazdasgi cseldek s fldnlkli agrrproletrok tbbsge a magyarok kzl kerlt ki, addig a gazdag- s kzpparaszti birtokkategrikban a nmetek, szerbek, bunyevcok, szlovkok dominltak.
A nagy vzlecsapolsok, rmentests, csatorna- s tltspts hatsra egszsgesebb vlt a vidk, nott a termoterlet, fejlodtt a folyami kzlekeds. A vrosok ekkor vltak a sz eurpai rtelmben vett vrosokk: ekkor plt ki kovel bortott t-, vz-, gz- s csatornahlzatuk, gz- majd villanyvilgtsuk, a vrosi villamosvast Szabadkn s jvidken. Impozns kzpletek emelkedtek a kor divatos eklektikus, npi szecesszis stlusban (a zombori s a nagybecskereki megyehza, a szabadkai s a tbbi vroshza, brsgi, iskola- s kaszrnyapletek, templomok). Mr ekkor megindultak azonban a ma tetozo kedvezotlen demogrfiai tendencik a magyarlakta krzetekben, a szletsszm cskkense, a npessg elregedse, eurpai "rekord” az ngyilkossgban. Mindezek ellenre nott a magyarok rszarnya, mivel termszetes szaporodsuk meghaladta a nem magyarokt, s a kivndorlk tbbsge sem magyar, hanem nmet, szlovk, ruszin, horvt volt. Ugyanakkor eros elmagyarosods folyt a nmetek, bunyevcok-sokcok, zsidk krben, amit az azonos valls is elosegtett, mg a tbbi etnikumot, gy a szerbet ez alig rintette.
Az elso vilghbor kitrsekor tbb szz szerbet internltak, s tbb ezer magyarorszgi szerb katona llt t a szvetsgesek oldalra. 1918 novemberben az elorenyomul szerb kirlyi hadsereg megszllta Temesvrt, Bajt s Pcset is; november 25-n az jvidki nagy npgyulsen a bunyevcok kpviseloi is a Szerbihoz val csatlakozs mellett foglaltak llst. Ekkor a dli orszgrsz laki 1/3-1/3 arnyban oszlottak meg a magyarok, a dlszlvok (szerbek, horvtok, bunyevcok), a nmetek s a tbbi npcsoport (szlovkok, romnok, ruszinok) kztt. (A boszniai s a dalmciai eredetu horvt, s rszben szerb eredetu bunyevcok s sokcok a trk elol meneklve telepedtek le Dl-Magyarorszgon, Szabadkn, Zomborban s krnykn. Katolikus vallsuk okn vltak horvt identitsakk.)
A trianoni bkeszerzods rtelmben a trtnelmi Magyarorszg terletnek (Horvtorszg s Szlavnia nlkl) 6,5 %-a, azaz 21 ezer km²: a Mura-vidk, Murakz, Duna-Drvaszg, Bcska s a volt Temesi Bnsg egyharmada 1,5 milli lakossal - akiknek kzel egyharmada volt magyar - az 1918. december 1-jn kikiltott Szerb-Horvt-Szlovn Kirlysg rszv vlt. Az 1910-ben 55,4 %-ban, 1921-ben 51,4 %-ban magyar s nmet tbbsgu Vajdasg tbb szempontbl is htrnyos helyzetbe kerlt az j llamon bell. Az ipar s a kzlekeds fejlesztse megllt, s a nemzeti alapon vgrehajtott fldreform visszavetette a mezogazdasgi termelst. A hatrszliv vlt magyar-bunyevc Szabadka (1910-ben az orszg harmadik legnagyobb vrosa) fejlodse megllt, s a kirlyi diktatra bevezetse utn adjt tbb mint ktszeresre emeltk. Vele szemben fejlesztettk a szerb tbbsgu jvidket a Duna-Bnsg szkhelyt. Mindez belso migrcira s kivndorlsra knyszertette az itt loket. A tartomny npessge 1918 s 1940 kztt 190 ezer fovel gyarapodott, s ebbol 80 ezer volt a "kolonistk”, tlnyomrszt szerbek szma. A "rendezetlen llampolgrsg” nem szlvokat az 1919. februr 25-ei minisztertancsi rendelet kizrta a fldignylok krbol. A ltalapjuktl megfosztott magyar bresek, aratmunksok, kisbrlok szma 1921-ben csak a Bcskban megkzeltette a 24 ezret - a csaldtagokkal ez a rteg a magyar npessg tbb mint 1/4-t jelentette -; termszetes, hogy ezek kzl kerlt ki a kivndorlk, a vrosokba kltzok s az orszg ms vidkein munkt vllalk zme. A bankoknl s a pnzintzeteknl is vgbement a nemzeti szempontok alapjn trtno "tllts”: nagy rszket a korbbi, zmmel magyar s nmet vezetok flrelltsval megszntettk vagy szerb bankokba val beolvadsra knyszertettk.
A magyarok trsadalmi struktrja mg kedvezotlenebb vlt: 75 %-uk kzvetlenl a mezogazdasgbl lt, a nagy- s kisiparban foglalkoztatottak arnya 18-20 %, a szellemi s az alkalmazotti kategrikban mg ennl is szernyebb. A tbbi elcsatolt terlethez hasonlan a Dlvidkrol is tbb ezer llami, megyei, kzsgi alkalmazott, tiszt s tisztviselo, rtelmisgi meneklt t Magyarorszgra, szellemi vezetorteg nlkl hagyva a magyarsgot. A folyamatos elbocstsok, kiutastsok indoka a megbzhatatlansg s az llamnyelv nem kielgt ismerete volt.
Sndor kirly 1929. janur 6-n az 1921-es alkotmny hatlyon kvl helyezsvel szerb kirlyi diktatrt vezetett be. Az orszgot 9 bnsgra (banovina) s a fovrosra osztotta. Az 1,6 milli lakos Vajdasg a 2,1 millis Duna-Bnsg rsze lett, amelyhez hozzcsatoltk a Szermsget s szak-Kelet-Szerbit, flmilli szerb s nhny tzezer horvt, nmet s szlovk lakossal. Ezltal a korbban tbbsget alkot magyarok s nmetek arnya nagymrtkben visszaesett.
Anyanyelvu oktats csak az elemi iskola als 4, illetve 6 osztlyban folyt; Szabadkn mukdtt az egyetlen magyar tannyelvu gimnzium; a felsooktats nyelve mg a teolgiai akadmikon is az "llamnyelv” volt. A flmillis magyarsgnak csupn egy ezrelke szerzett diplomt a kt hbor kztti idoszakban: hinyzott a magyar tanr, lelksz, orvos, llatorvos, gazdasgi s mezogazdasgi szakember. A katolikus s protestns egyhzak sokat tettek a nemzeti kisebbsgek nyelvnek s kultrjnak fenntartsrt, de a kzmuvelods tern aktv lelkszeket zaklattk, bebrtnztk, kiutastottk. A szabadkai pspk (1927-tol) a horvt nyelv hasznlatt helyezte elotrbe, s a magyar egyhzkzsgekbe is Zgrb fel orientld, bunyevc lelkszeket nevezett ki. Az gyvdek, orvosok, fldbirtokosok ltal szervezett s vezetett Jugoszlviai Magyar Prt csak 1922-ben alakulhatott meg. Tbbszr betiltottk, vezetoit, aktivistit ldztk, megflemltettk. Vrady Imre, Dek Le, Prokopy Imre a belgrdi szkupstinban s a npszvetsg frumain, pldul Genfben adtak hangot a kisebbsgi srelmeknek s prbltak vdelmet szerezni.
1941 prilisban a nmet, olasz s bolgr tmads hatsra a kirlyi Jugoszlvia sztesett s kapitullt. A fggetlen horvt llam megalakulsa utn megindultak a magyar csapatok is, s visszafoglaltk a Bcskt, Dl-Baranyt, a horvtok lakta Murakzt s a szlovnek lakta Muravidket, a Bnsg viszont nmet kzre kerlt. A Szovjetuni megtmadsa utn robbant ki - moszkvai utastsra - a szervezett partiznharc. 1941 jliusa s oktbere kztt 35 szabotzsakcira kerlt sor Bcskban. Egyetlen szervezett partiznosztag mukdtt, az 58 fos Titel-krnyki, sajksi. 1941 decembertol tbb csendort, hatrort s katont lelottek, gy a zsablyai csendorparancsnokot is. Az azt kveto tmeges razzikra s kivgzsekre nem elegendo indok a Zsablyra, Csurogra s jvidkre - rszben az egyideju bnti nmet akci elol - meneklt s ott rejtozo partiznok felkutatsa, hiszen azok szma aligha haladhatta meg a szzat. A "tisztogat akci”-nak 3.300 ldozata volt, kzlk 2.500 szerb ("Hideg napok”).
A hrom s fl ves magyar uralom elsosorban oktatsi-muvelodsi tren hozott jtkony vltozst az ottani magyarok szmra (br a szerb-horvt s a "vend” nyelvet minden iskolban tovbbra is ktelezoen tantottk). Csaldst is okozott azonban: elmaradt a vrt igazsgos fldreform, amely vgre fldhz juttatta volna a kisemmizett magyarokat.
A magyar etnikum II. vilghbors vrvesztesge minden bizonnyal megkzelti a 60 ezer fot; a magyar nyelvu zsidsg a 16 ezret. 1944. oktber 18-n kezdodtt meg a nmetek s a magyarok tborokba gyujtse. Hivatalos kimutats szerint a 41 vajdasgi munkatborba 140 ezer nmetet s tbb szz magyart knyszertettek; kzlk igen sokakkal betegsg s az hezs vgzett. A magyarsg lelkillapott hasonlkppen slyosan terheltk az ellene 1944-45-ben elkvetett megtorl intzkedsek, amelyek sorn Matuska Mrton s Mszros Sndor vizsglatai s levltri kutatsai alapjn llthatjuk, hogy minden tlkezs nlkl 20 ezer magyart vgeztek ki. Az ldozatok kztt szzval gyilkoltk le a katolikus s protestns papokat s vilgi vezetoket a fasisztkkal val egyttmukds - alaptalan - vdjval. (A trtntekrol a kzelmltig mg beszlni sem volt szabad. Az jvidki temetoben emlkkre lltott kereszteket vrol-vre megrongljk.) A megtorls, a megflemlts s a vezetoktol val megfoszts hrmas cljval trtno npirts mellett a magyarsg sorst is megpecstelte a hozz hasonl valls s (munka) kultrj nmetek eltunse. A 600 ezres jugoszlviai nmetsgbol tbb mint negyedmillian pusztultak el a frontokon, a koncentrcis tborokban s az 1944-45-s bosszhadjratban. A mintegy 330 ezer tll Nmetorszg nyugati feln tallt j hazt.
A vajdasgi magyarsg megblyegzett voltt csak rszben enyhtette az, hogy igen nagy szm magyar vett rszt az antifasiszta harcban (a Petofi brigdban s a vajdasgi hadtestekben). Azt sem lehetett eltitkolni, hogy a kt hbor kztt a magyarsg rendkvl aktv szakszervezeti letet lt, s eros baloldali ktodse volt, viszont polgri s nemzeti hagyomnyainak mg az emltse is tiltott volt.
A Vajdasg a Jugoszlv Antifasiszta Npfelszabadt Tancs 1943-as jajcei hatrozatnak megfeleloen autonm tartomnyi sttust kapott Szerbin bell. A partizn tevkenysget sszefog Jugoszlv Antifasiszta Npfelszabadt Tancs az orszgot szvetsgi llamok s tartomnyok rendszerben szervezte jj. 1944 s 1948 kztt 40 ezer dli telepes csald (likaiak, bosnykok, crnagorcok) 200 ezer tagja kztt 385 ezer hektr fldet osztottak szt a Vajdasgban s Szlavniban. Ennek 1/10-t kapta 18 ezer magyar fldnlkli. A nmeteket leszmtva nem kerlt sor nagyarny kiteleptsekre, lakossgcserre. Ennek ellenre mintegy 30 ezren - foknt a magyar hadseregben szolgltak s csaldtagjaik, valamint a II. vilghbor idejn beteleptett bukovinai szkelyek - kerltek t Magyarorszgra. A beramls dlrol folytatdott: mg 1953 s 1971 kztt is tbb mint flmillian kltztek be a Vajdasgba, s ez a folyamat - a Koszovbl kikltzokkel - a mai napig tart, aminek kvetkeztben a magyarsg egyre remnytelenebb kisebbsgbe szorul, a tartomnyon belli egykori 1/3-os arnya mra 1/6 al sllyedt.
1956-tl a Jugoszlvira nehezedo nyoms cskkense miatt a korbbi vek kisebbsgi kirakatpolitikjban alapveto vltozs kvetkezett be: a hatalom megtette az elso lpseket az nll magyar intzmnyek megszntetsre. Minden, a "vertiklis nszervezods”-re irnyul kezdemnyezssel leszmolt. Ezutn mg kltoi metaforban sem engedtk meg s turtk meg a hasonl kvetelseket. Az ilyen alkotsok azonnal zzdba kerltek. Az n. terleti iskolk s a ktnyelvu muvelodsi egyesletek eroltetsvel fokozatosan elsorvadt az nll szellemi let a magyar szrvnyteleplseken. A fiatal nemzedkek megindultak az asszimilci tjn. Ugyanakkor a vajdasgi "nemzetisgek”-nek Kelet-Kzp-Eurpban egyedlll muvelodsi s tjkoztatsi intzmny-rendszert hoztk ltre. A ’60-as s ’70-es vekben a Magyar Sz cmu jvidki napilapot tartottk a legjobb magyar nyelvu lapnak a vilgon, kituno hr- s kulturlis musorokkal jelentkezett az jvidki rdi s televzi; a Hd, az j Symposion s a Ltnk a legsznvonalasabb magyar folyiratok kz tartoztak; a Forum hossz idon t a legeredmnyesebb hatrain tli magyar kiadknt mukdtt.
Az 1974-es alkotmny ugyan ellentmondsosan jellte ki a kt tartomny helyt, valjban azonban Vajdasg s Koszov csaknem msfl vtizeden keresztl kztrsasgi jogllst lvezett. A "de-etatizls”-sal s az nigazgats kiptsvel mr az 1951-es vekben megkezdodtt a kztrsasgi, tartomnyi s kzsgi hatalmi kzpontok kialakulsa — ezt a folyamatot csak kodifiklta az 1974-es alkotmny.
A Canadanovic-Doronjski-Krunic-Major-fle vajdasgi vezets killt ugyan a helyi, elsosorban gazdasgi rdekek vdelmben, de kemnykezu elnyom politikt folytatott a demokratizlsrt kzdo rtelmisgiek s nemzetisgiek (magyarok, sot a horvtoknak tekintett bunyevcok) ellen, megakadlyozva nemzetisgi alapon ltrehozand n. vertiklis szervezeteik megalaktst, neheztve anyanemzeteikkel fenntartott kapcsolataikat; megflemltsl koncepcis pereket is krelt [az j Symposion betiltsa (1971), Vicei Kroly eltlse (1975), a Nyelvmuvelo Egyeslet sztzillsa s rendori megfigyelse, a kanizsai tanrok elldzse, a Sziveri vezette j Symposion jbli sztverse (1982)]. Az egyhzakra nehezedo - a Szovjetunihoz hasonl, sot esetenknt azt meghalad mreteket lto - nyoms itt volt a legnagyobb. A hitoktatst felszmoltk, az egyhzi kzszereplst vllal pedaggusokat (pl. a kntorknt is mukd tanrokat ) elbocstottk, a lelkszek trsadalmi tevkenysgt, s klnsen az ifjsg krben vgzett munkt minden eszkzzel megakadlyoztk. A vallsukat gyakorlk nem szerezhettek magasabb kpestst s a trsadalom perifrijra szorultak.
1948 utn a szovjet tmadsra val felkszts llandstott fenyegetettsg-pszichzisa mellett a legveszedelmesebbnek tartott magyar nacionalizmus ellen kzdttek minden eszkzzel. Megprbltak kialaktani egy a "budapesti”-vel szembefordthat, jugoszlviai-vajdasgi magyar nemzet(isg)-tudatot. A Vajdasg sajt, mindenekelott a lakossg 1/4-t kitevo nemzetisgi polgrai krra kpezett ki egyetemein s foiskolin egy nagy ltszm, idegen mentalits rtelmisgi s vezeto rteget, amely nem trt vissza az elmaradott dli terletekre, hanem ott szerezve llst magnak, rontotta a vajdasgiak - elsosorban a nemzetisgi fiatalok - elhelyezkedsi eslyeit, s maghoz ragadta a vezeto posztokat. Ezt az "autonomista” vezetst sprte el 1988. oktber 6-n a "joghurt-forradalom”, egy Belgrdbl szervezett "spontn” tmegtntets, amelyhez a tmegeket az autbuszokkal, vonatokkal odaszlltott foknt dli telepesek s leszrmazottaik, felsobb utastsra kiveznyelt iskolsok s munksok adtk, akik termszetesen arra a napra is megkaptk fizetsket. A kedlyes tntetok kztt szendvicseket, dtot s joghurtot osztogattak — innen az elnevezs is.
1990. augusztus 8-n a jugoszlv szvetsgi parlament alkotmnymdostsa lehetov tette az orszgban a tbbprtrendszert, gy a magyar nszervezodst is. A vrt kiteljeseds helyett azonban az 1986-ban a Szerb Tudomnyos s Muvszeti Akadmia Memorandumban meghirdetett, majd 1989-ben a rigmezei s a belgrdi nagygyulsen Miloevic ltal megerostett "Nagy-Szerbia” ltrehozsrt vvott harc vette kezdett, amely a JSZSZK sztessvel, szankcikkal, a NATO bombzsval s Miloevic buksval rt vget.
A vajdasgi magyarsg legjabb kori trtnelme egyik legnehezebb idoszakt, az elmlt vtizedet lezr 2000. vi vlasztsok egy minosgileg j, kedvezobb politikai lgkr kialakulst tettk lehetov, amely a demokratikus folyamatok kibontakozsa mellett a magyarsg autonmia trekvsi megvalsulsnak is kedvez. (forrs: htmh.hu)
/HUNSOR Monitoring/ © HUNSOR
www.hunsor.se/hu/delvidek/delvidektortenete.htm
|