Lukcs Istvn - Mladen Pavii A SZLOVN IRODALOM TRTNETE
Protestns s katolikus irodalom a Muravidken (1771-1804)
Felvilgosods (1750-1830)
Romantika (1830-1854)
Realizmus (1854-1892)
Modern (1892-1918)
PROTESTN S A KATOLIKUS IRODALOM A MURAVIDKEN
A Muravidk a magyar honfoglalst kveten hamar a magyar kirlysg fennhatsga al kerlt, s egszen a Trianoni bkektsig annak rsze volt. Az itt kibontakoz regionlis tjnyelv irodalom a tbbi szlovn terlettl elszigetelve, alapveten magyar hats alatt fejldtt. A protestantizmus s katolicizmus eszmeisgnek ksei, 18. szzad vgi vallsos mvei a magyar szakirodalomban gyakran vendnek nevezett muravidki szlovn nyelvjrs vitalitsrl rulkodnak.
tefan Kzmi (1723-1779)
A Strukvociban szletett evanglikus lelksz szlfalujtl messze, a somogyi Surdra kerlt el, a j hrom vtizeddel korbban oda teleplt, elldztt evanglikus hvek kz. Katekizmust s bcsknyvet rt, lefordtott tbb egyhzi neket, de legfbb mve a teljes jszvetsg-fordts volt, amely Nouvi zakon ali testament (1771, 1817, 1848, 1883, 1928) cmmel szmos kiadst rt meg.
Miklo Kzmi (1738-1804)
A muravidki katolikus irodalom atyja Dolnji Slavei-ben szletett, iskolit a gyri jezsuitknl vgezte. a szerzje az els muravidki katolikus knyvnek, a Sveti envangelijomi-nak (1780. Szent evangliumok). Kiadott katekizmust, bcs knyvet, s imaknyvet.
FELVILGOSODS
A kelet-kzp-eurpai orszgokban a felvilgosods egyik szellemi ga, a jozefinizmus a trsadalom megvltoztatst, a msik pedig, a janzenizmus az egyhz bels reformjt clozta meg – mindkett jelents visszhangra lelt a szlovnek krben is. A napleoni Illr Tartomnyok (1809-1813) ltrejttvel a szlovn trsadalom minden szintjn, gy a kultrban is jelents vltozsok kvetkeznek be. A szlovn nyelv egyre nagyobb szerephez jut. A felvilgosods vezet szlovn kltje, Valentin Vodnik gy vli, hogy a tudomnyok elsajttst minden nemzetnek a sajt anyanyelvn kell elkezdenie. A szlovn rtelmisgiek tbora megn, s ltaluk fokozatosan formldik az j szlovn irodalom. A nyelvi tudat ersdse rvn szmos kruzsok s szerny intzmny jn ltre, amelyek egyre hatrozottabban hallatjk a hangjukat fkppen tudomnyos krdsekben. A kor irodalma egyre inkbb eltvolodik az egyhzi s vallsos tmktl, s fokozatosan ersdik benne az jkori irodalmakra jellemz individulis s vilgi jelleg. A szlovn felvilgosods csupn tmeneti, nem a nagy irodalmi beteljesls korszaka, hanem egyfajta intzmnyi kszlds a nagy fordulatra, amely a romantika korban teljesedik ki. Az eurpai klasszicizmus eszttikai elvei inkbb csak a szndk szintjn realizldnak. Mivel a szlovn felvilgosods eszmevilgban kitntetett szerepet kap a kznp mveldse, szmos praktikus, ezt szolgl m jelenik meg (bcs knyvek, olvasknyvek, egyhzi nekesknyvek, tudomnyos s ismeretterjeszt munkk stb.). A szpirodalomban ebben a korban a vezet mfajok a lra s a drma. A szlovn felvilgosods jelents teljestmnye a hrom ktetben megjelent, a vilgi kltszet kezdett jelz Pisanice (1779-1781. Ktetek) cm irodalmi almanach. Ezt Marko Pohlin rendtrsai s a ferencesek alaptottk a bcsi Musenalmanach mintjra, benne a barokk s a klasszicista kltszet kzismert versformit talljuk.
Marko Pohlin (1735–1801)
Ljubljanban szletett. goston-rendi szerzetes volt. Mariabrunnban halt meg, ahol iskolit is vgezte. Termkeny rnak szmtott, sszesen kzel hsz knyvet jelentett meg, fleg tanknyveket, imaknyveket s prdikcikat. Legjelentsebb mve a nmet nyelven rott nyelvtana volt, a Kraynska gramatika (1768. Krajnai nyelvtan), amelyben tbbek kztt a szlovn verselssel is foglalkozik. E mvben fejtette ki azt, hogy az j szlovn irodalmi nyelvnek a ljubljanai nyelvet kell megtenni. Krnyezetbl kerlt ki az a fiatal szerzetesi kr, amely kiadta a Pisanice cm almanachot. t tekintjk a szlovn felvilgosods eszmei atyjnak. Sokoldalsga fkppen a praktikus mvek megjelentetse rvn jutott kifejezsre.
iga Zois (1747–1819)
Triesztben szletett, apja olasz volt, anyja szlovn. Nemesi szrmazs apja rvn risi vagyonra tett szert, vaskohi voltak. Napleon idejn csdbe jutott. Itliban vgezte tanulmnyait, fleg a termszettudomny vonzotta. A legjelentsebb szlovn rtelmisgi csoportosuls, a Zois-kr az irnytsval mkdtt. Hathats anyagi tmogatst nyjtott a vezet rtelmisgieknek, gy a fiatal Jernej Kopitarnak is. Br klti tehetsggel megldott ember volt maga is, jelentsge mgis abban ll, hogy kezdemnyezknt lpett fel a szlovn szpirodalom s tudomny megteremtsben. Szmos irodalmi (a folklr jelentsge) s tudomnyos nyelvszeti elkpzelsvel (pannon elmlet) megelzte kort. Az utkor fleg irodalomszervez jelentsge miatt tartja szmon.
Anton Toma Linhart (1756–1795)
Radovljicban szletett, cseh keresked csald gyermekeknt. Belpett a ciszterciek kz, de otthagyta ket. Bcsben tanult egy ideig. Ljubljanban klnfle hivatalnoki llsokat tlttt be. A legvltozatosabb mfajokban tette magt prbra. Els szpirodalmi prblkozsai nmet nyelven szlettek. A nmet Sturm und Drang eszttikai elveibl mert Miss Jenny Love (1780) cm tragdija skt fldn jtszdik, a romlott fldesr s a romlatlan polgrlny kapcsolatrl szl. A Blumen aus Krain (1781. Krajna virgai) fiatalkori nmet verseit tartalmazza. A Zois-krben elssorban trtnelemmel s drmval foglalkozott. A Versuch einer Geschichte von Krain und den bringen Lndern der sdlichen Slaven Oesterreichs (1788-1791. Trtnelmi vzlat Krajna s Ausztria dlszlvok lakta tbbi tartomnyrl) cm munkjban a karantanizmus s az ausztroszlavizmus llspontjra helyezkedett. A szlovn irodalomtrtnetbe kt szlovn nyelv drmval rta be a nevt. A felvilgosods eszmevilgbl kinv upanova Micka (1789. Micka, a falubr lenya) Joseph Richter Die Feldmhle (Vidki malom) cm darabjnak az tdolgozsa. Az egyfelvonsos, intrikkkal teli m az egszsges, dolgos parasztok (upan, Micka, Ane) s a romlott, henyl, aljas prblkozsaiba belebuk nemes (Tulpenheim) szembenllsrl szl. Msik darabja, a Ta veseli dan ali Matiek se eni (1790. Az rmteli nap avagy Matiek hzasodik) cm komdiai, amely Beaumarchai Figar hzassga cm komdijnak adaptlsa, gyszintn szerelmi bonyodalmakrl szl. Ebben is a fldesr s az jzan gondolkods paraszt llnak szemben egymssal. Az eleven szlovn nyelvezeten rott darabban a nyilvnval feudalizmusellenes tendencia itt is a nemzeti rtkek vdelmvel prosul. Mindkt drma jelents lkst adott a szlovn drma fejldsnek.
Valentin Vodnik (1758–1819)
Ljubljanban szletett. Apja kocsmros volt. Novo mesto-ban s Ljubljanban tanult, majd belpett a ferences rendbe. Vidki helyszneken szolglt, Zois krbe kerlt. 1798-ban a ljubljanai gimnzium tanra lett. A napleoni Illr Tartomnyban gimnziumi igazgat lett. Napleon buksa utn az osztrkok nyugdjaztattk. t tekintjk az els tudatos szlovn kltnek. Gazdag letmvet hagyott htra. Kiadott iskolai tanknyveket nmetl s szlovnul, nyelvtanokat, kalendriumokat, mg szakcsknyvet is. Kt nll versesktete jelent meg: Pesme za pokuino (1806. Ksrleti versek) s a Pesmi za brambovce (1809. Honvd versek), amelyben osztrk Napoleon-ellenes hazafias verseket jelentetett meg. Fontos rsa a Povedanje od slovenskega jezika (A szlovn nyelvrl), amelyben a szlvok elterjedtsgrl, trtnelmrl s irodalmrl rtekezik. Kltszetben a felvilgosods racionlis eszmevilgt fokozatosan vltja fel s spontn rzelmi attitd. Versei tematikja igen vltozatos. rt hazafias, buzdt verseket: Zadovoljni Kranjec (Az elgedett krajnai), Dramilo mojim rojakom (breszt honfitrsaimnak), termszeti dkat: Vrac, politikai dt: Ilirija oivljena (jjledt Illria), llatmesket: Kranjski in nemki konj (A krajnai s a nmet l). Klti hitvallst, amelyben szlovn elktelezettsgrl is vall, a Moj spominek (Emlkmvem) cm szinte versben fogalmazta meg.
Jernej Kopitar (1780 – 1844)
A Zois-kr legismertebb tagja a marno alatti Repnjben szletett. Apja mdos paraszt volt. Ljubljanban jrt gimnziumba. Zoisnl hzitant lett, majd titkr s knyvtros. Bcsbe ment jogot tanulni. Kineveztk az udvarnl a szlv mvek cenzorv. Udvari tancsos lett.
Csak nmetl s latinul rt. Kopitart tekintjk a modern szlavisztika megalaptjnak. Els tudomnyos igny nyelvtanban, a Grammatik de slavischen Sprache in Krain, Krnten und Steiermark (1808 – 1809) a szlvok sszefogst hirdette s a szlovn nyelv megjtst szorgalmazta a npnyelv alapjn. Glagolita Clozianus (1836) cm knyvben jelentette meg a szlovn kzpkori irodalom legbecsesebb emlkt, a Freisingi nyelvemlkeket. Itt fejtette ki azt a nzett, hogy az egyhzi szlv nyelv a pannon-szlvbl fejldtt ki.
ROMANTIKA
A 19. szzad els felben Kelet-Kzp-Eurpban politikai skon egymsnak feszlnek az osztrk centralista trekvsek s a klnfle npek fggetlenedsi szndkai. A szlovnek magatartst alapveten az ausztroszlavizmus, azaz egyfajta lojalits jellemzi. Br az illr eszme, a dlszlv sszefogs, itt is visszhangra tallt, m fkppen France Preerennek a szlovn nemzet sajt kulturlis fejldshez val joga melletti killsa ktsgtelenn s vgrvnyess tette a szlovnek „elklnlst”. rthet teht, hogy a szlovn romantika teljes mrtkben sszefondott a kor legjelentsebb kltjnek, France Preerennek a plyjval s legfontosabb irodalmi almanachjnak, a Krajnska belica-nak a trtnetvel, amely sszesen t ktetben jelent meg (1830, 1831, 1832, 1834, 1848). Mkdst a cenzra folyamatosan s beren figyelte. Jernej Kopitarnak mint cenzornak szmos kritikus szrevtele volt fleg annak romantikus irnyultsga miatt. Az egysges szlovn irodalmi nyelv ekkor formldik. E krl kt ellenttes nzet csap ssze. Jernej Kopitar a szerb Vuk Karadi pldjt kvetve a npnyelvet szerette volna megtenni irodalmi nyelvnek, a kor legjelentsebb eszttja, Matija op pedig gy vlte, hogy korszer s fejlett nyelvet kell ltrehozni, amely a polgrsg s az rtelmisg kulturlis kommunikcijra alkalmas. ppen ezrt nem lehet a npnyelvre alapozni, hanem hagyni kell rvnyeslni a kls hatsokat. Az addig egyeduralkod helyesrst, az n. bohoriica-t felvltja a horvt Ljudevit Gaj helyesrsi reformja rvn ltrejtt gajica. A kltszet vezet mfajnak szmtott, mert op gy vlte, hogy ebben valsulhat meg a leginkbb a nyelv megjtsnak a programja. A kltszet magra vllalta nemzet sorskrdseinek a megfogalmazst. Az individuum problmi msodlagoss vltak. Ebbl az alapllsbl sajtos feszltsg keletkezett, amelynek feloldsra tett ksrletek tetten rhetek Preeren kltszetben is. A szlovn irodalomban a romantika nem ltezik tiszta formjban: keverednek benne klasszicista, rokok s preromantikus elemek.
Matija op (1797 – 1835)
irovnicban szletett paraszti csaldban. Ljubljanban s Bcsben jrt gimnziumba. Egy vig a ljubljanai hittudomnyon tanult, de otthagyta s gimnziumban tantott. 1820. s 1822. kztt Fiumben dolgozott, ahol kapcsolatba kerlt az olasz s az angol nyelvvel, ezt kveten 1822. s 1827. kztt a lembergi egyetemen tantott. Klasszika filolgus volt, de foglalkozott a modern nyelvekkel s irodalommal. 1827-ben visszatrt Ljubljanba, elbb a gimnziumban tantott, majd a lceumi knyvtr knyvtrosa lett. 1835-ben a Szvba fulladt. A rendkvli kpessg s tuds irodalmi szervez kzel hsz nyelvet ismert, a kor legfelkszltebb elmleti szakembere volt, korai hallval nagy vesztesg rte a szlovn romantikt. Slowenischer ABC-Krieg (1833. Szlovn abc-hbor) cm munkjban Kopitrral vitzva a Gaj-fle helyesrs tvtelt javasolja. Itt fejti ki nzeteit az j irodalmi nyelvvel kapcsolatban. A paraszti nyelv szerinte nem alkalmas arra, hogy az irodalmi nyelv szerept tvegye. A Slowenische Literatur (1830. Szlovn irodalom) cm m, amely letben nem jelent meg, az els komoly trtneti ttekints a szlovn irodalomrl. Ebbe belefoglalta Preerent is. op a romantikus filozfia alapjain llt, Kant dualista ember- s vilgszemllett vallotta. Elitista szemllet jellemezte, hiszen gy vlte, a magas mvszettel az rtelmisget kell megclozni, a tmegek pedig majd felfejldnek. Jelents hatst gyakorolt Preerenre. Az els irodalomkritikus, irodalomelmleti szakember s irodalomtrtnsz volt, aki az eurpai romantikt akarta meghonostani a szlovneknl s akinek nzeteiben a modern romantikus felfogs volt uralkod.
France Preeren (1800–1849)
A Ljubljantl szakra tallhat Vrba nev kis falucskban szletett. A mdos parasztcsaldban felcseperedett ifjt papi plyra szntk, m ljubljanai gimnziumi tanulmnyai befejeztvel Bcsben a jogra iratkozott be. rdekldse egyre inkbb az irodalom fel fordult. Els versei is Bcsben szlettek, amelyeket aztn be is mutatott Jernej Kopitarnak, aki hvsen tartzkod volt az ifj kltvel s lrjval szemben.
Preeren kltszetnek els szakaszban a nmet balladairodalom klasszikusnak, Gottfried August Brgernek (1747–1794) a hatsa s az anakreni kltszeti ihletettsg rezhet. Preeren els jelentsebb s figyelemre mlt verst, a Povodni mo (A vziember) cm balladt a hazai nphagyomnybl is mertve rta meg, amelyben a frivol s knnyvr leny esett mesli el, akit a vziember a hallba tncoltat. E kis korai remekmben mr megcsillan ksbbi kltszetnek sszes ernye: az esemnyek drmai s mesteri fokozsa, tovbb a lrai nyelvezet s kifejezsmd termszetes folysa s elegancija.
Tanulmnyait 1828-ban fejezi be, s vgleg hazatr, hogy az ppen formld hazai irodalmi let meghatroz szemlyisgv vljon. Legodaadbb szvetsgese Matija op lesz, aki szellemi tmutatsval segti Preerent romantikus klti fejldsnek kibontakozsban – egszen tragikus hallig. Nagy hats Slovo od mladosti (Bcs az ifjsgtl) cm elgikus hangszerels versben a klt korai s kiss komor szmvetst vgez addigi letvel. A mlttal val szembenzs, egy letszakasz lezrsa, rezignlt s rtkel visszapillants az elmlt ifjsgra kedves tmja volt a romantikus kltknek. Hasonl szmvets vgzett Petfi is az Itt benn vagyok a frfikor nyarban cm versben, amely akr hasonmsa is lehetne a Preerennek.
A tmadsoktl ksrt hazai klti induls egsz plyjn meghatrozv vlik. Szabadelvsge miatt szakmai karrierje is akadozik. Magnletben sem lel nyugalmat. A nagy szerelem t is elri: 1833-ban megismerkedik Julija Primiccel, egy gazdag ljubljanai keresked lenyval, legtbb szerelmes versnek nagy mzsjval, aki a „mlyrl” rkezett klt lngolst visszautastja. Preeren szerelmi lrjnak cscspontjt ppen a Julijhoz rott Gazele (Gzelek, 1833) s a Sonetni venec (Szonettkoszor, 1834) jelentik. A Szonettkoszor a klt mig legtbbet elemzett, mesterien megkomponlt, a szlovn szpirodalomban elzmnyek nlkli mve. Ebben is, miknt oly sok mindenben, Preeren valsgos iskolt teremtett a szlovn irodalomban. A klasszikus szonettkoszor szablyai szerint megkomponlt mben a klt a romantikban is jl ismert s kzkedvelt mdon a haza s a szeretett hlgy irnti rzs kztt vvdik, s megksrli megteremteni az igazi harmnit.
Csaldsait a szerelmi kudarcon kvl csak tetzte, hogy 1835-ben a Szvba fulladt ifjkora leghsgesebb bartja s kltszetnek legodaadbb hve, Matija op. Lrai „hozadka” e vlsgos idszaknak a szlovn kltszet mig legnagyobb hats klasszikus mve, az 1836-ban megjelent Krst pri Savici (Keresztel a Savicnl) cm romantikus poma. A klti elbeszlsben felelevenedik a szlovnsg trtnelmnek legfontosabb kora, a keresztnysg felvtele. A m pogny fhse, rtomir, a rgi szlovn hit harcias vdelmezjeknt slyos bels vlsggal nz szembe: a pogny hitvilg pusztulst maga is elkerlhetetlennek rzi, s beltja, utat kell engedni az idegenek kpviselte keresztnysgnek, hiszen szerelme, Bogomila is az j hitre trt. Szerelmk testi, fldi beteljesedse lehetetlenn vlik, mert Bogomila kolostorba vonul. gy fondik ssze ismt a nemzet s az egyn sorsa, s e remnytelen ellentmondsban a vgs vesztes mindig az elveihez ragaszkod individuum.
Br korbban elutastotta a Kopitar-fle npdal ihlets kltszetet, a harmincas vek vgtl figyelme egyre inkbb a npkltszet fel fordult. Ettl kezdve a npdal, miknt korbban az olasz s a spanyol lra, fontos ihletje lesz kltszetnek.
A szerelmi csalds s bartja tragikus halla utn magnlete mg zaklatottabb vlik. Fittyet hnyva a kor szoksainak, lettrsi kapcsolatban lp egy kiskor lennyal, akitl hrom trvnytelen gyermeke is szletik. A Nezakonska mati (A lenyanya) cm versben megrzan realisztikus kpet fest a kitasztott leny fjdalmrl, akinek egyedli vigasza trvnytelenl szletett cspp gyermeke. A negyvenes vek kzepnek legnagyobb hats kltemnye a Zdravljica (Pohrksznt), ma a szlovnek himnusza. Bordalba bjtatott igazi politikai vers ez, amely Ferdinnd csszr 1844-es ljubljanai ltogatsnak alkalmbl rdott. A ders, anakreni s pajkos verskezdet utn nemzethez fordul a klt, a szlv egysget hirdeti, lteti npe lenyait s ifjait, s miknt Petfi, is a vilgszabadsg eljttt jvendli.
France Preeren a szlovn kltszet els szintetizl lrikusa volt. Verseinek klasszicista hangszerels potikai szvett t- meg tjrta az eurpai nagy romantikusokra jellemz szerelmi s politikai szenvedly, a szuvern egyn apotezisa s a vilg elveszett harmnijt megteremt j rendbe vetett hit.
Stanko Vraz (1810–1851)
Kelet-Stjerorszgban, a Cerovec nev kis faluban szletett szegny paraszt szlktl. Igazi neve Jakob Fras volt. Elbb Mariborban tanult, majd pedig Grazban. Hamar kapcsolatba kerlt Preerennel s krvel, de mivel korai versei azon a nyelvjrson szlettek, amelyet a ljubljanai szellemei kzeg nem tudott elfogadni (stjer), hamar eltvolodott tlk, s a horvt illr mozgalomhoz csatlakozott, horvt kltv lett. Szlovn nyelven rott fiatalkori versei sokig kziratban maradtak. Ezekben a versekben egy igazi romantikus klt nyilatkozik meg, aki az egsz vilgot lttatja. Az eszmk s a valsg kztt ingadoz, a szerelmi, hazafias s a klti elhivatottsg tmakreit felvzol klt, Preerennel ellenttben, minden tekintetben igyekszik megszabadulni a ktttsgektl. Igazi helyt a szlovn irodalomban mig nem jelltk ki.
REALIZMUS
A 19. szzad msodik felben a romantikt fokozatosan vltja fel a realista stlusirnyzat. A tbb vtizedes fziskss nem szlovn sajtossg, ez jellemzi a trsg irodalmait is. Vltozatlanul l a felvilgosodsbl gykerez utilitarist felfogs, mely szerint az irodalom a nemzeti eszme, az erklcs s a nevels szolglatban kell hogy lljon. A politikai letben egyre inkbb rleldik a monarchin belli egyenlsg gondolata, szmos, a szlovn kultra fejldse szempontjbl fontos intzmny, trsasg jn ltre. A politikai rdekek mentn szervezd j folyiratok jelzik a szlovn trsadalom rettsgt. A kor legjelentsebb szerzi az elbeszl prza fontossgt hangslyozzk, emiatt a lra httrbe szorul. Tbbfle przatpus alakul ki. Az uralkod modell vltozatlanul az, amely a nemzet sorskrdseit boncolgatja. Emellett j, a kor diktlta tpus is kialakul, amelyben megkrdjelezdik az embernek mint a trtnsek centrumnak a szerepe. E modell kialakulsban a kor divatos szkeptikus filozfii is szerepet jtszanak. E kt tpus „vgtermkeknt” ltrejn a vilgirodalombl is kzismert kritikai realista koncepci, amelyet Fran Celestin fogalmaz meg 1883-ban rott Nae obzroje (A mi horizontunk) cm tanulmnyban. A szlovn drma ebben a korban fokozatosan eltvolodik a felvilgosodsban gykerez naiv nplet-brzolstl, egyre inkbb a jelen aktulis tmit s a trtnelem sorsfordt esemnyeit dolgozza fel. Az irodalomkritikban s irodalomszemlletben kt nzet feszl egymsnak. Fran Levstik gy vli, az irodalomnak a npletrl s a trtnelemrl kell szlnia, kzppontba pedig az ember jellemnek a fejldst kell lltani. Josip Stritar ezzel szemben a potikai realizmust tekintette kvetend mintnak, amely alapveten a valsg s az idek szembenllsrl szl. E kt elkpzels szintzist a mr emltett Celestin alkotta meg. A szlovn realizmust koncepcijbl kvetkezen az erteljes regionalizmus, a szocilis, politikai s nemzeti tmk irnti fogkonysg jellemzi. A tbbnyire statikusan s sematikusan brzolt hsk a j-rossz leegyszerst trsvonala mentn sorakoznak fel, brzolsukbl hinyzik bels lelki fejldsk feltrsa. A harmadik szemly elbeszl md szinte egyeduralkodnak szmt, ami nmagban is az elbeszli technikai fejletlensgre utal. A realizmus a szlovn irodalom trtnetben az els olyan stlusirnyzat, amely a rokon vilgirodalmi folyamatokat s trekvseket is nyomon kvetve gy nyjtotta a felzrkzs eslyt, hogy kzben nem mondott le a korbbi korszakokban ltrehozott, csakis a szlovn irodalomra jellemz eredmnyekrl. Legfbb hozadka a szlovn irodalmi tudat megersdse.
Fran Levstik (1831-1887)
A szlovn realizmus els jelents szerzje, akinek korai eszttikai nzetei dnten befolysoltk annak ksbbi fejldst. Szinte minden mfajban alkotott (lra, prza, drma, essz, nyelvszet). Els ktett, a Pesmi-t (1854. Versek), amelyben fiatalkori verseit gyjttte ssze, a szerelmi tematika dominancija miatt a konzervatv egyhzi krk lesen tmadtk. Br ksbb szmos balladt, romncot s elbeszl kltemnyt is rt, irodalmi szempontbl kt szerelmes versciklusa emelkedik ki, a Tonine pesmi (Antnia dalai) s a Franjine pesmi (Franciska dalai). E kt ciklusban, mintegy eszttikai nzeteivel is szembehelyezkedve, a szlssges rzelmi hullmzsok brzolsval a tiszta szubjektivizmust helyezi eltrbe. A szlovn realizmus fejldsnek irnyvonalt meghatroz kt rsa 1858-ban jelent meg. A Napake slovenskega pisanja (A szlovn irodalom hibi) cm dolgozatban elssorban nyelvi krdsekkel foglalkozik, a szlovn nyelvnek a germanizmusoktl trtn megtiszttst srgeti, s visszatrst a npnyelvhez. Itt fejti ki, hogy korszer irodalomkritika nlkl nincs korszer irodalom. Msik fontos rsa valjban egy tlers, Popotovanje od Litije do atea (Utazs Litijtl ateig). Ebben az elbeszl prza mfaji vezet szerept hangslyozza, s az irodalmi megjhodsban fontos szerepet szn a folklrnak. Ennek a szpri programnak ktsgkvli beteljesedse a Martin Krpan cm npmesei ihlets klasszikus elbeszlse. Alaptlett a kzismert Pegam in Lamberger (Pegam s Lamberger) cm romncbl mertette. Martin Krpan mint szlovn npmesei hs Bcset is megjrva legyzi Brdavsot. Levstik szembelltja a jzan paraszti gondolkodsmdot s a nemesi kpmutatst. Kt drmt is rt: Juntez (1855) cmmel rvid npi bohzatot s Tugomer (1876) cmmel trtnelmi drmt.
Janez Trdina (1830-1905)
Termkeny s sokoldal szerz volt, aki szemlyes letnek tapasztalatait irodalmi rangra emelte. Varazsdi s fiumei hossz szolglatnak tapasztalatait s lmnyeit a ma mr fontos kordokumentumnak szmt Spomini (1867-68. Emlkeim), Bachovi huzarji in Iliri (1903. Bach huszrai s az illrek) s a Hrvaki spomini (1885-87. Horvtorszgi emlkeim) cm visszaemlkezseiben kzlte. Trdina munkssgnak igazi jelentsgt azok a szpirodalmi mvek adjk, amelyekben eredeti mdon nylt a szlovn nphagyomnyhoz. Pripovedka od Glasan-Boga (1850. Glasan-isten trtnete) cm mvben tbbek kztt a szlovnek Mtys-mtosza elevenedik meg. Legjelentsebb mve a Bajke in povesti o Gorjancih (1882-1888. Regk s mesk a gorjanci emberekrl) cm gyjtemnyes ktet, amelyben Trdina a sokrt npi hagyomny szvegeit aktualizlja. A trtnetek npi kerett rintetlenl hagyva clzatos kulturlis s politikai irnyt szab az esemnyeknek. Feldolgozsai npszersge nem csupn a politikai clzatossgbl fakad, hanem stlusnak grdlkenysgbl s kidolgozottsgbl.
Simon Jenko (1835-1869)
Kt korszak, a romantika s a realizmus hatrn kltknt s rknt is egyknt jelents a szlovn irodalomban. A szlovn przba hrom elbeszlssel rta be a nevt: Spomini (1858. Visszaemlkezsek), Tilka (1858), Jeprki uitelj (1858. A jeprcai tant). Jenko hsei htkznapi falusi emberek, akik hiba igyekeznek kitrni helyzetkbl, vgyaik elrhetetlenek. Az r elsknt alkalmazza a szlovn przban a hsk bels brzolst, ezrt tekintjk t a pszicholgiai realizmus elfutrnak. Egyetlen versesktete jelent meg letben, Pesmi (1865. Versek) cmmel, amelyet a kritika rtetlenl fogadott. Jenko ktetben a vallomsos lra van tlslyban. A valsggal szembesl lrai n folyamatosan a ltezs hibavalsgt konstatlja. E dezillzi egyenesen a nihilizmusba torkollik. A szlovn lrban fontos hidat kpez a romantika s a modernizmus kztt. A Preeren-rksggel val sajtos irodalmi leszmolsknt rtelmezhet az Ognjeplamti (1855) cm eposzpardija, amely letben nem jelent meg.
Josip Stritar (1836-1923)
Preeren kltszetnek jelentsgt elsknt ismerte fel. Fontos szerepet jtszott a szlovn szpirodalom eurpai felzrkzsban. Igyekezett minden mfajban rvnyre juttatni irodalmi szemllett. Elmleti ismereteit Bcsben alapozta meg, sokat utazott Eurpa-szerte. Szmos esszjben s kritikjban a mvszi alkots autonm mivolta mellett llt ki. Emiatt tbb tmads is rte. Eszttikai nzetei rvnyre jutsa rdekben Bcsben elindtja a Zvon (1870) cm irodalmi folyiratot, amely jelents szerepet jtszik a hazai konzervatv irodalom egyeduralmnak megszaktsban. Pesmi (1869. Versek) cm els ktetben az intim s a szatirikus versek vannak tlslyban. A tiszta klti formkat kereste. Nzetvel, mely szerint a kltszet senkinek sem szolgl, jelents mrtkben kzeltett a kor idealista eszttikjhoz. Ksbb keletkezett Dunajski soneti (1872. Bcsi szonettek) cm ktetben a maradisgot ostoroz szatra vlik egyeduralkodv. Przja jl felismerhet nyugat-eurpai mintkat kvetve (Goethe) a schopenhaueri vilgfjdalmat helyezi kzppontba. Legsikerltebb przai mve az nletrajzi ihlets Zorin (1870) cm levlregny, amelynek fhse a szerelembl s a trsadalombl kibrndulva ngyilkossgot kvet el. Josip Stritar irodalomeszttikai elkpzelsei fontos szerepet jtszanak a szlovn szpirodalom tbbszlamv vlsban s a modernizmus elksztsben.
Simon Gregori (1844-1906)
A szlovn Tengermellk szltte. A Stritar-fle iskola kvetje volt. A fokozd olasz politikai s szellemi nyoms kvetkeztben kltszetnek legfbb ihlet forrsa a hazaszeretet lett. A szlovn tjrl rott versei, gy pldul a Soa (Isonz) cm, politikai zenetet is kzvettenek. Kltszetnek msik fontos tmavilga – minden bizonnyal papi hivatsval fggtt ssze - az egyn lelki sztszaktottsga. Bels ktelyeit mlyen tlt szintesggel vallja meg komor antologikus verseiben, a loveka nikar (Embert soha!) s a Moj rni pla (Stt gnym) cmekben. A keresztny hit s eszmevilg nem tud gyzedelmeskedni az egyre zaklatottabb s kaotikusabb vl vilgban. A szlovn klti nyelv mestere volt. Versei zeneisge is hozzjrult mig tart npszersghez. Ngy ktete jelent meg letben Poezije (1882, 1888, 1902, 1904. Versek) cmmel.
Josip Juri (1844-1881)
Elssorban przarknt volt jelents. Mivel maga is gyjttt npmesket s npdalokat, mvszetre kezdetben jelents hatssal volt a npkltszet. Spomini na deda (1863. Emlkezs nagyapmra) cm mve errl tanskodik. Novelliban s regnyeiben rszben a jelen problmival foglalkozik, rszben pedig a trtnelmi mlttal. Trtnelmi tmj regnyeit – Domen (1864), Hi mestnega sodnika (1866. A vrosi br lenya), Rokovnjai (1881. Zsivnyok) – a mesteri cselekmnyszvs s a gyakori moralizls jellemzi. A jelen problmival foglalkoz mvei – Deseti brat (1866. Tizedik testvr), Boidar Tirtelj (1867), Sosedov sin (1868. A szomszd fia), Lepa Vida (1877. Szp Vida) - htterben a szlovn nemzeti rtkek s rdekek llnak. Hsei falusi s vrosi klnck s magnyos, csaldott rtelmisgiek. Legjelentsebb mve a Deseti brat (1866. Tizedik testvr) cm regnye, amelyet az irodalomtrtnet-rs az els szlovn trsadalmi regnyknt tart szmon. A falu-vros ellenttre pl m egy rtelmisgi frfi s a fldesr lenynak szerelmt mesli el.
van Tavar (1851-1923)
A szlovn lrai realizmus legjelentsebb przarja. Liberlis politikai meggyzdse minden egyes mvn tt. Elbeszli mentalitsnak leginkbb a trtnelmi tma felelt meg, mert erteljes fantzija ott tudott igazn rvnyeslni, s a jelen problmit ott tudta igazn tiszta s rtelmezhet formkba nteni. Legjelentsebb trtnelmi tmj mvei: Ivan Solnce (1885-1886), Izza kongresa (1905-1908. A kongresszus alatt), Visoka kronika (1919. Visoki krnika). A jelen problmival foglalkoz mveiben a vrosi lttel s a falu let szocilis nyomorval, a htkznapi hskben munkl szenvedllyel foglalkozik. tfog realista kpet e kt vilgrl nem tudott nyjtani. A falusi ltformt s a parasztsgot emelte piedesztlra. Errl szlnak a Med gorami (1876-1888. Hegyek kztt), Mrtva srca (1884. Holt szvek), V Zali (1894. Zalban) s a Cvetje v jeseni (1917. szi virgok) cm mvei.
Mig maradand mve a Visoki krnika cm trtnelmi regnye, amely a 17. szzad ellenreformcijnak korban jtszdik, s valsgos trtnelmi tablt nyjt a kor paraszti trsadalmrl. E ksei trtnelmi regnyben a hazai tj, az otthon, a szlfld ad rtelmet a ltezsnek.
Janko Kersnik (1852-1897)
A szlovn realista stlusirnyzat ktsgkvl legjelentsebb alkotja, akinek regnyei sok szllal kapcsoldnak az orosz (Turgenyev, Tolsztoj) s a francia (Flaubert) realizmushoz is. Sokoldal r volt, mvszete elssorban regnyeiben s novelliban bontakozott ki, de a szlovn trcairodalomban is maradandt alkotott. Legjelentsebb mvei: Kmetske slike (1882-1891. Falusi kpek), Agitator (1885. Agittor), Rolin in Vrjanko (1889), Jara gospoda (1893. Parvenk), Oetov greh (1894. Atyai vtek). Kersniket elssorban a jelen problmi foglalkoztatjk. Hitelesen brzolja a vidki kisvrosok unalmas htkznapjait. Nem vletlenl kedvenc hse a parven, hiszen ltala mutathat r a szlovn trsadalom alapvet ellentmondsaira. ri nagysga a hiteles krnyezetbrzolsban mutatkozik meg igazn. A paraszti vilgrl nyjtott „kpeiben” pszicholgiailag hiteles hsk jelennek meg, akik az j kor kihvsaival nznek szembe. Legsikerltebb regnye a Parvenk. Ebben a szlovn kispolgri ltforma szociolgiai s pszicholgiai mozgatit veszi szmba. E zrt vilggal, annak morlis kpmutatsval kerl szembe a fhsn (Anka). Tragikus buksa, miknt a hozz hasonl vilgirodalmi hsnk (Bovaryn, Anna Karenina), elkerlhetetlen. Kersnik lrai realista przjban mr megjelennek a szimbolista kifejezeszkzk is, ezrt a szlovn prza fejldsben kitntetett helye van.
Anton Akerc (1856-1912)
Ha van a kltszetben realizmus, akkor Akerc lrja annak tekinthet. Kldetses kltnek tekintette magt, aki tendencizus mvszetvel hatni akart. Minden bizonnyal ezzel magyarzhat ksbbi klti hanyatlsa is. Kzel tz versesktete jelent meg. Kltszetnek cscspontjt ktsgkvl a tartalmi s potikai szempontbl gazdag Balade in romance (1890. Balladk s romncok) cm ktet jelenti. E ktetben dnten a jelen problmival foglalkozik, de megjelenik a trtnelmi tematika is, amely ksbbi kltszetnek fontos ihlet forrsa lesz. Szmos versben, miknt a Mejnik (A hatrk) s Anka cmekben, kitn falusi letkpeket nyjt. A trtnelmi mlt mindig a jelen rtelmezst szolglja. Tablszer epikus kompozcijban, a Stara pravda-ban (si jog) emlket llt a horvt-szlovn parasztlzadsok kornak.
MODERN
A mlt szzad 90-es veinek msodik fele fordulpontot jelentett a szlovn irodalom fejldsben. A romantika, a realizmus s a naturalizmus hazafiaskod, ertlenn s egyre szntelenebb vl stlusirnyzata ellen a klasszikus modernsg eszttikjval felvrtezve j nemzedk veszi fel a kzdelmet. Az irodalom tematikai s szerkezeti megjtsnak programjt hirdet generci az egynt lltja az irodalmi mvek kzppontjba, szabadulni akar attl az ideolgiailag determinlt s elktelezett eszttiktl, amely mindvgig jellemezte a szlovn irodalmat. A tragikus sors Dragotin Kette s Josip Murn, tovbb Ivan Cankar s Oton upani - k ngyen a „szlovn moderna” (klasszikus modernsg) legjelesebb alkoti.
A kor megjellsre a szlovn irodalomtrtnet-rs a jromantika kifejezst is hasznlja. Nem egysges stlusirnyzatrl van sz. Keverednek benne a romantikus szubjektivizmus, dekadencia, impresszionizmus, szimbolizmus, npkltszeti elemek, ksbb az expresszionizmus. Ebben a korban megtrtnik a szlovn szpirodalom mfaji kiteljesedse. A lrban fkppen a vallomsos, szerelmes s gondolati versek dominlnak. Kezdetben a szonett forma a npszer, de ksbb a kltk j s szabadabb versalakzatokkal prblkoznak. A przban a regnyt felvltjk a hangulatok kifejezsre is alkalmasabb rvidebb formk, a novella s karcolat. A nemzeti sorskrdsek mellett egyre inkbb eltrbe kerl a hsk bels vilga. Az egyes szm els szemly elbeszl forma megjelense az j eszttika rvnyre jutst jelzi. A szlovn drmban vltozatos tmkkal tallkozunk. Itt a modernizmus eszttikja nem rvnyesl annyira szembetnen, mint a lra s a prza esetben, azrt akad nhny szimbolista darab is.
Dragotin Kette (1876-1899)
Tragikusan fiatalon halt meg a hres-hrhedt ljubljanai egykori cukorgyr nyomortanyjn. Az letm egyetlen ktetbl ll, amely csak halla utn jelent meg Poezije (1900. Versek) cmmel. Nhny balladn s romncon kvl fkppen szerelmes, gondolati s tjler verseket rt. Kltszete az eszmk s a valsg vilgnak sszebkthetetlensgrl szl. Szerelmi kltszetben az erteljes impresszionista jegyek mellett a szlovn npdal stlusjegyei is kimutathatak, gy pldul a Jagned (Jegenye) cm versben. A tj rsze a klti hangulatnak, s httrknt felersti a lrai n bels vilgnak rezonanciit. A romantikus lngols s a szenzualits kztt vergd szerelmesben mindig a szellem diadalmaskodik, ppen ezrt idnknt finom irnival is tallkozunk. Gondolati kltszetben az Istent keres lrai nt ltjuk. A Moj Bog (n Istenem) cm szonettciklus letfilozfijnak egyik foglalata. Kette harmonikus kltszete alapveten a 19. szzadi romantikus lrra pl, de lete alkonyn szmos modernista, dekadens, szimbolista s impresszionista jeggyel gazdagodik.
Josip Murn (1879-1901)
Kette sorsban osztozott, is a cukorgyrban halt meg. Az versei is halla utn, egyetlen ktetben jelentek meg Pesmi in romance (1903. Versek s romncok) cmmel. Kltszete azonban minden tekintetben eltrt Kette kltszettl. Klns rzkenysg, melanklia s ltbizonytalansg rad a lrjbl. A termszeti tj impresszionista lersa nem nmagrt val s nem ncl, mindig sszefondik az egyn ltezst, az let rtelmt firtat krdsekkel, gy a Sneg (H) cm versben is. A szimbolista eszttika jegyben a mlyen tlt termszetben a dolgok klns s titokzatos kapcsolatba kerlnek egymssal. A szerelmi kltszetben nem alkotott eredetit, Fin de siècle cm romantikus versciklusban szerelmi csaldst rja le, s megkrdjelezi a ltezs rtelmt is. Murn kltszetben sajtos sznt kpviselnek az n. falusi tmj versek, amelyekben tetten rhet a npdal hatsa. A klt kt vilgot llt szembe egymssal: a nyugalmat s bkt knl falusit s a zaklatott vrosit. Az ismertebbek kz tartozik a Kmeka pesem (Parasztvers). Murn nem kedvelte a kttt versformkat, tbbnyire ptoszmentes, egyszer szabadverseket rt. A tiszta lrt mvelte.
Ivan Cankar (1876-1918)
A szlovn modern Eurpa-szerte ismert rja. Kzel tz vig lt Bcsben, s onnan alaktotta a 20. szzad elejnek szlovn irodalmt. A modernistk kzl az letmve a legsszetettebb s a legsokoldalbb. A szubjektivizmust helyezte a mvszet kzppontjba. Minden mfajban alkotott, roppant gazdag letmvet hagyott htra. Fkppen a rvidebb przai alakzatokat kedvelte, igazi nagyregnyt nem rt. Szpri fejldsben szoks hrom szakaszt megklnbztetni. Alkoti korszaknak els szakaszban fkppen versrssal prblkozott. Erotika (1899) cm ktetvel, amely a hazai romantikus lrai hagyomnybl mertett, vgrvnyesen bcst mondott a kltszetnek. A szlovn modern „ngyesfogatnak” msik hrom tagjt, Kettt, Murnt s upaniot sokkal hivatottabbnak s tehetsgesebbnek rezte annak mvelsre. Korai alkoti korszaknak przja kezdetben a realista s naturalista hagyomnybl mertett, amelytl azonban hamar elszakadt, hogy a dekadens s impresszionista Vinjete (1899) cm ktetvel vgrvnyesen elktelezze magt az ltala teremtett j szlovn przastlus mellett. Msodik alkoti korszaka alapveten a bcsi vekkel esik egybe (1900-1909). Ekkor fkppen elbeszlseket, novellkat, kisregnyeket s drmkat rt. Gyakran szemlyes, letrajzi ihlets mveiben elssorban a szocilis nyomorral s a trsadalmi igazsgtalansgokkal foglalkozik, gy a Na klancu (1902. Szegnysoron) cm regnyben, amelyet desanyja s annak csaldja nyomorsgos sorsa ihletett. j sznt jelentett a szlovn szpirodalomban pszicholgiai tematikj, krhzban jtszd Hia Marije pomonice (1904. Mria szeretethza) cm mve, amelyben tizenngy beteg, a halllal szembesl, flledt erotikus lzlmokat kerget puberts leny letvel ismerkednk meg. Egyfajta npi fordulatknt is rtelmezhet a Potepuh Marko in kralj Matja (1905. Mihaszna Marko s Mtys kirly). Ebben a szlovn nphagyomny kzismert Mtys-toposzt tematizlja. A Martin Kaur-ban (1906. Egy idealista lete) annak a tant rtelmisginek a sorst mutatja be, aki az elmaradott krnyezettel val kzdelemben bukik el, a Sluga Jernej in njegova pravica-ban (1907. Jernej szolgalegny igazsga) pedig a sorsba beletrdni nem akar, a jogot s az igazsgossgot megklnbztetni kptelen lzad szolgalegnyt. A korszakot lezr m a szlovn mvsz sorst npi fogantats modern mesben feldolgoz Kurent (1909). rett szakasznak drmiban s komdiiban a szlovn nyrspolgrral, a politikai kpmutatssal s a szlovn falu szocilis elmaradottsgval foglalkozik: Za narodov blagor (1901. A np javra), Jakob Ruda (1901), Kralj Betajnove (1902. Betajnova kirlya). Alkoti korszaknak harmadik peridusban (1909-1918) ismt a karcolatokhoz tr vissza. A befel forduls impresszionista s szimbolista karcolataiban elssorban sajt letvel vet szmot: Moje ivljenje (1914. letem), Podobe iz sanj (1917. lomkpek). Ivan Cankar a szlovn przai s drmai nyelv radiklis megjtja. Nla a przai mondat egyttal lrai mondat is – gondosan megszerkesztett, az elbeszl bels vilgnak ritmusban komponlt. Szemlyes sorsnak irodalmi brzolsval a szlovnsg sorskrdseit is megfogalmazta. France Preeren mellett a msik vilgirodalmi rang szlovn r.
Oton upani (1878-1949)
A szlovn modern igazn az kltszetben teljesedett ki. Alkoti korszaknak korai szakaszban elssorban a francia szimbolista kltszet s a dekadencia ihlette. A aa opojnosti (1899. A mmor kelyhe) tbb ciklusra osztott ktet, amelyben a szerelmi tematika dominl. Az intim ltszfrba val belemerlssel kiiktatdik a kls vilg, minden vers mintha csak a pillanat impresszionista lenyomata volna. A ez plan (1904. A fennskon t) cm ktetben emlket llt korn elhunyt kltbartainak, Kettnek s Murnnak. A klttrsak elveszte miatt rzett fjdalmon fellemelkedik, a Vseh ivih dan (Minden lk napja) cm versben mr-mr j vitalista filozfit hirdet. Ettl kezdve kltszetben egyre ersdik a szimbolizmus hatsa. A Samogovori (1908. Magnbeszd) a mlypont ktete, amelyben expresszionista jegyek is felbukkannak, s ltalnos pesszimizmus jellemzi. A cmad hossz versben, a Magnbeszdben a centrumba lltott lrai n egyszerre leli maghoz a vilgot s a hazt. A Duma cm versben e kettssg valsgosan is ktszlamv vlik: hazafias romantika (ni hang), kozmopolitizmus (frfi hang). Vitalista vilgfelfogsnak egyenes kvetkezmnyeknt upani minden egyes vlsgos alkoti korszakban megleli a kivezet utat. V zarje Vidove (1920. Vid napjnak hajnaln) az individuum felolddsnak, a vilgba val integrldsnak a ktete. A Kovaka (Kovcsok dala) cm, a szlovn sszefogst hirdet versben sajtos mdon keveredik a szintaktikailag megszaktott zaklatott szabadvers a rmes ktttsggel. Utols versesktete, a Zimzelen pod snegom (1945. rkzld a h alatt) a msodik vilghbor npfelszabadt kzdelmeinek llt emlket. Szmos nll, a gyermekeknek sznt versesktete is megjelent. upani a szlovn klti nyelv igazi virtuza volt. A 20. szzad els felnek minden egyes irnyzata megrintette, gy lltotta mindvgig kvetkezetesen lrjnak kzppontjba a szlovn np sorskrdseit, hogy kzben a vilgra is figyelt.
|