Wolfgang Amadeus Mozart
1756-1791)
Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus nvre kereszteltk. Utols utnevt grgrl a latin Amadeusra vltoztatta, s ezen a nven vlt ismertt.
Salzburgban szletett 1756. janur 27-n. Csodagyerekknt tartottk szmon, ami annak ksznhet, hogy desapja, Leopold Mozart - aki maga is zensz volt - szinte szletstl fogva tantotta. Ebben volt mr gyakorlata, hiszen Wolfgang nvre, Maria Anna szmra korbban sszelltott gyakorlatokat. Wolfgang Amadeus mr 5 ves korban komponlt. Els darabjait zongorra rta.
Leopold Mozart 1762-ben hangversenykrtra vitte gyermekeit. Mnchen, Passau, Linz utn Bcsben tltttek 3 hnapot, ahol az uralkod eltt is bemutatkoztak. Kzben egy rvid pozsonyi t is belefrt a programba. A kvetkez v elejn Wolfgang zleti gyulladssal kszkdtt, melybl kigygyulva jabb, mg nagyobb eurpai krtra indult apjval. Mnchen, Augsburg, Frankfurt, Koblenz s Brsszel utn - hogy csak a nagyobb llomsokat emltsk - Prizsba rkezett a csald, ahol t hnapig maradt. Wolfgang Amadeus ott ksztette els szontit hegedre s zongorra.
Prizsbl Londonba kltztek, ahol tbb mint egy vig tartzkodtak. 1764-65 idejn az ifj Mozart megkomponlta els szimfnijt. A kiugran tehetsges fi ngykezes darabjait nvrvel adta el nagykznsg eltt. A csald Londonbl Hgba vette az irnyt. tkzben Wolfgang nvre, "Nannerl" s ksbb Wolfgang is hastfuszt kapott, ami kis hjn a kislny letbe kerlt, s a kisfi is hossz hnapok alatt gygyult ki belle.
Sok-sok utazs utn, tbb mint 3 v elteltvel trtek vissza Salzburgba. A kis Mozart folyamatosan komponlt. Az 1760-as vek vgre mr maga mgtt tudott opera bufft, singspiel-t, zongoraversenyeket, szontkat, szimfnikat. Els olaszorszgi tjra 1769-ben indult apjval. Bolognban tallkozott Padre Martinivel, akinek tantvnya is lett. Rmban a ppa Aranysarkanty-rendet adomnyozott neki. Sok bartsgot kttt operaszerzkkel, muzsikusokkal. Az 1770-es vek elejn visszatrtek tbbszr Itliba. Azid alatt tbb mvet is rt klnleges alkalmakra. gy pldul az "Ascanio in Alba" sbemutatja Ferdinnd fherceg eskvje alkalmbl kerlt a kznsg el.
1773-ban visszatrtek Salzburgba. Utazsoktl nem mentes idszak kvetkezett, viszont beksznttt egy komoly alkoti korszak. Ontotta divertimentit, vonsngyeseit, szimfniit. A csszrn audiencin fogadta Mozartkat. Mnchenben 1775-ben III. Miksa eltt volt egyik opera buffjnak sbemutatja. Az 1770-es vek vgre mr tbb mint 300 zenemvet jegyzett. Ennek az idszaknak a legfjdalmasabb esemnye desanyja 1778-ban bekvetkezett halla volt.
Wolfgang koncertkrtjai sorn megismerkedett Aloisia Weberrel, aki kikosarazta t. A magnleti kudarclmnnyel szinte egyidben szakmai sikerknt lhette meg, hogy a salzburgi hercegrsek szolglatba lpett koncertmesterknt s udvari orgonistaknt. A 80-as vek elejn az rseki udvarban sok mvt sikerlt bemutatnia. Termszetesen klfldi sbemutatkra is sor kerlt. Az "Idomeneo" 1781-ben Mnchenben aratott sikert.
A salzburgi hercegrsekkel tmadt nzeteltrsei miatt felmondott s elhagyta a vrost. Bcsbe kltztt. Annak ellenre, hogy tantott, koncertezett, a "Szktets a szerjbl" sbemutatja sikeres volt s a csszrvros kiemelked mvszegynisge lett, anyagi helyzete nem stabilizldott. Hzassgot kttt Constanze Weberrel, korbbi nagy szerelme, Aloisia hgval. Egy ideig rendszeresen kltzkdtek Bcs egyik kerletbl a msikba. Els gyermekk 1783-ban szletett, s kt hnappal ksbb elhunyt. Kisebb utazsok, koncertek nemesi hzaknl; nyilvnos akadmik (ahol sajt mveirl tartott eladst s improvizlt is), lnk trsasgi let s kltzkdsek jellemeztk 1784-85-t.
Msodik gyermeke, Carl Thomas 1784-ben szletett. Harmadik gyermeke 1786-ban szletett s 1 hnapos korban hunyt el. Idkzben elkszlt a "Figaro hzassga", melyet a Burgtheaterben mutattak be. Ksbb, a "Figaro" nagysiker prgai eladsn Mozart is jelen volt. Pr nappal ksbb maga a zeneszerz veznyelte a mvet.
1787. mjus 28-n elhunyt Leopold Mozart, Wolfgang desapja, de az let nem llhatott meg. Sok remekm kztt megszletett az "Egy kis ji zene" s a "Don Giovanni". A prgai sikereknek ksznheten a csszr, II. Jzsef kinevezte csszri s kirlyi kamaramuzsikuss. Megszletett Constanze s Wolfgang negyedik gyermeke, Theresia, aki 6 hnapot lt.
A mester folyamatosan komponlt. Szimfnii (Esz-dr, g-moll, C-dr, "Jupiter") napjainkig kzkedvelt mvek. 1789-ben Karl Lichnowsky herceggel indult Prgba, ahol opera komponlsra kapott megbzst. Tovbbutaztak Drezdba. Ott III. Frigyes gost vlasztfejedelem eltt jtszott a zeneszerz. Lipcse s Potsdam utn rkezett Berlinbe, II. Frigyes Vilmos udvarba. Az anyagi gondokkal kszkd hzaspr Badenben tallkozott, ahol Constanze gygyfrdben tartzkodott. 1789 novemberben szletett lenygyermekk csupn egy rt lt. Constanze a ksbbiekben rendszeresen visszajrt Badenbe krra. Mozart ott ltogatta meg koncertkrtjai kzben. A vrands asszonyt 1791 nyarn hazaksrte Bcsbe. Hatodik gyermekk, Franz Xaver Wolfgang jlius 26-n szletett.
"A varzsfuvola" komponlst flbeszaktotta a mester a "Titus" betantsa valamint a "Don Giovanni" prgai nnepi eladsa miatt. Vgl az utols opera szeptember 30-n kerlt a kznsg el. A zsenilis mester a Requiemen dolgozott, de befejezni sajnos mr nem maradt ideje. Mve flbeszakadt (ksbb tantvnyai fejeztk be), lete befejezdtt. Egy igazi zseni, tehetsges mvsz hagyott az utkorra tbbszz remekmvet. Csupn 35 ves volt.
Szktets a szerjbl
A "Szktets a szerjbl" Mozart 3 felvonsos operja. Mfajt tekintve singspiel, br bizonyos mrtkig tllp annak egyszer formavilgn. Az egyes zenerszeket przadialgusok ktik ssze.
A bcsi Burgtheaterben (Burgsznhzban), azaz az osztrk fvros nevezetes udvari operahzban 1778-ban alakult a Nationalsingspiel (Nemzeti Daljtk) Egyttes. Mria Terzia hallt kveten fia, II. Jzsef kerlt a trnra. Felvilgosult, halad gondolkodsknt az egyttes szmra klnbz szerzknl rendelt zenemveket.
Pldul W. A. Mozartot is felkrte egy j nmet nyelv daljtk megkomponlsra. A zeneszerz 1781 nyarn kapta kzhez a Szktets a szerjbl Gottlob Stephanie-fle szvegknyv-vltozatt, melynek alapjul egy Bretzner-sznm szolglt. A partitra 1782 mjusra kszlt el. A bemutat kiss vratott magra, mivel az udvarnl nhny intrikus - tbbek kzt Salieri - lpett fel ellene. Vgl csszri parancsra 1782. jlius 16-n felcsendlt az opera a bcsi Burgsznhzban. A kznsg krben sikert aratott, a kritikk viszont nem voltak kifejezetten pozitvak. Ennek ellenre nhny v alatt a legnagyobb eurpai operahzak mind msorra tztk. A pesti Nmet Sznhz 1791-ben mutatta be.
A m cselekmnye:
A mvelt, mvszetek irnt is rdekld Szelim basa az isztambuli rabszolgavsrban meglt egy szemreval szp lenyt. A rabszolgakeresked az rdeklds jeleit ltva azonnal knlni kezdi a portkt. Szelimnek nem llt szndkban rabszolgt vsrolni, m a spanyol hajrl rabolt finom hlgy megtetszik neki. Annak rendje s mdja szerint lealkudja flrra, s mr vinn is, ha a lny nem kezdene knyrgni, hogy trsalkodnjt is vegye meg. A basa enged a krsnek. m ez a tzrlpattant lny is knyrgre fogja. Rmutat egy legnyre, aki kettjk ksrje volt eddig, s kri Szelimet, hogy vegye meg t is, mondvn: a fi gyes, ers, derk, nagy hasznt lehet venni. A basa vgl mindhrmukat megvsrolja. A szp lenyt Constanznak hvjk, trsalkodnje Blonde s a legny Pedrillo.
A basnak sok felesge van a szerjban, m elhanyagolja hremt s inkbb Constanzval tlti ideje jrszt. A lny egyre inkbb rabul ejti. Szelim az les nyelv Blondt Ozminnak, az reg hordhas basnak ajndkozza. k inkbb civakodssal tltik napjaikat. Ezt csak tetzi, hogy a furfangos Pedrillo, aki mellesleg Blonde kedvese, llandan felbosszantja Ozmint.
Szelim egyre elmlyltebb beszlgetseket folytat Constanzval. Kiderl, hogy valahol messze van a lnynak egy jegyese, ezrt aztn a basa finom kzeledst rendre visszautastja. Pedrillo kieszeli, hogyan kldhet rtestst Belmontnak, Constanza vlegnynek. Az zenet clt r, s a szerelmes frfi azonnal elindul arja kiszabadtsra.
Egy napon idegen ifj jelenik meg bebocstst krve a szerjba, de amikor Pedrillo nevt kiejti, Ozmin dhbe gurulva elzavarja. Nemsokra Pedrillo elkerl s tallkozik a fiatalemberrel, aki nem ms, mint Belmonte. Megbeszlik a szktets tervt: jfl fel, amikor mindenki alszik, a lenyok ablakaihoz tmasztanak egy-egy ltrt, s kimenektik ket, azutn a tenger fel veszik az irnyt, ahol egy haj vrja majd a ngy utast. Belmontnak ehhez be kell jutnia a szerjba, ezrt fiatal ptsznek adja ki magt, s az ppen pttetni szndkoz Szelim beengedi.
A cl rdekben Pedrillo finom borral knlja Ozmint, aki elszr ellenll, de vgl megkstolja a nedt. Iszik is a vgn annyit, hogy mg a nyelve is botladozik. Ezutn a morcos basa termszetesen mly lomba merl. Gyorsan kell cselekedni, amg mindenki alszik. Igen m, de kis hiba csszik a lenyszktetsbe. A szerjban lak szolgk egyike szreveszi a ltrkat, s felriasztja Ozmint. A mly lombl bred basa azonnal intzkedik. Elfogatja a ngy meneklt, s Szelim el viszi.
A Constanzban csaldott szomor Szelim kihallgatja ket. Az idegen ifj felfedi kiltt: nem ptsz, hanem Belmonte Lostandos, Tunisz kormnyzjnak fia. Szelim elmesli lettrtnett. Kiderl, hogy Spanyol honban szletett s egy ideig Tuniszban lt. Csaldja vagyonra a kormnyz szemet vetett s ruls vdjval rabszolga sorsba sllyesztette hgval egytt. A fi megszktt s trk katonnak llt. Vitzsgnek s esznek ksznheten egszen a basasgig vitte.
Belmonte dbbenten hallgatja a trtnetet. Szelim jlelk basa, szabadon engedi az egsz trsasgot azzal a kiktssel, hogy az ifj Lostandos embersgesebb legyen atyjnl.
A varzsfuvola
Emanuel Schikaneder sznhza, a Theater auf der Wieden a csd szln llt. Kellett egy darab, ami nagy sikervel kimozdthatta ebbl az llapotbl az intzmnyt. Az igazgatnak a kznsg krben vgzett puhatolzsa szerint: a publikum szvesen ltogatn sznhzt, ha "varzsopert" lthatna.
Ezek a meseoperk igen npszerek voltak akkoriban. Schikaneder igyekezett gyorsan megrni a szvegknyvet, s felkrte W. A. Mozartot a zenem megkomponlsra. A zeneszerz 1791 mrciusban kezdett hozz a munkhoz. A kszl m singspiel-szerkezet, dallamvilga pedig az osztrk s dlnmet npdalokon alapszik.
A perzsa mest - amelyben Sarastro mg Zarathusztra, a vallsalapt - Schikaneder igencsak tdolgozta. W. A. Mozartnak tetszett a librett, ezrt szvesen vllalta a komponlst.
A 2 felvonsos opera partitrja 1791. szeptember 28-ra kszlt el. A m bemutatjra kt nappal ksbb kerlt sor, s - br az els eladsokat csak csendes siker koronzta - egy v alatt szz eladst rt meg. Magyarorszgi bemutatjra elszr nmet nyelven kerlt sor 1793-ban, a pesti Nmet Sznhzban, majd magyarul adtk el Kassn 1831-ben s Kolozsvron 1843-ban. A ksbbiekben a pesti Nemzeti Sznhz s az Operahz is msorra tzte.
A Schikaneder-fle mese:
lt egyszer egy napkeleti kirly, akit nagyon szeretett a npe, mert igazsgos s embersges volt. Hitvese, a kirlyn hisgval s nagyravgysgval elszomortotta a kirlyt. Egyetlen lenyuk, Pamina viszont rmet szerzett szpsgvel, jsgval, nemeslelksgvel.
Egyszer egy viharban az reg kirly egy tlgyfa alatt hzta meg magt. Amg ott idztt, a fa egyik gbl egy fuvolt faragott. Amikor kiprblta, egy szempillants alatt otthon tallta magt. A fuvolrl kiderlt, hogy varzsereje van. Mindenfle jt s szpet idzett el, amikor valaki belefjt.
A birodalom hatrn llott az a szently, ahol Ozirisz s zisz papjai ltek. Vezetjk Sarastro, a fpap volt. Az reg kirly rezvn, hogy az id eljrt fltte, maghoz hvatta a blcs fpapot, s megbzta Pamina tovbbi nevelsvel. Egy msik nagyon komoly feladatot is adott Sarastronak: gy irnytsa a leny lett, hogy a szomszd kirly fia, Tamino legyen majd hitvese.
A j kirly eltvozott. A birodalomban asszonya kerlt hatalomra, akit a sanyargatott np az "j kirlynje" nvvel illetett. Amikor kiderlt, hogy Pamint Sarastro maghoz vette, a kirlyn hadsereget kldtt a szently ellen. m hiba volt az erszak s a gonoszsg, nem rt clt. Mst kellett kifundlni. Az j kirlynje btor hercegeknek, nemes lovagoknak kezdte mutogatni Pamina kpt, s azt lltotta, hogy Sarastro rabsgban tartja a lenyt. Kiszabadtsra sztnzte az ifjakat, akik nem htrltak meg a feladattl, de nem is jrtak sikerrel.
Egy napon a szomszd kirly fit, Taminot a kt birodalom hatrn egy kgy kezdte ldzni. Az ifj kifradt a meneklsben s elallt. Egyszerre eltnt hrom ftyolos hlgy, akik megltk a kgyt, majd jra eltntek. jultsgbl maghoz trve Tamino egy nagyon furcsa, tollruhs figurt ltott meg. Ez a manszer fick Papageno volt, a madarsz, aki naphosszat az erdt jrta. Papageno Taminonak eldicsekedte, hogy meglte a kgyt. Erre az j kirlynjnek hrom ftyolos udvarhlgye jra eltnt s lakatot tett a madarsz szjra, hogy legkzelebb ne hencegjen.
Tamino megtudta, hogy az j kirlynjnek birodalmba vetdtt, s az rn hamarosan meg is jelent eltte. Pamina kpt megmutatva felszltotta az ifjt a leny kiszabadtsra. Tamino szvesen vllalta a feladatot, mert mr a kp alapjn is szerelem gylt szvben. travalul Tamino a varzsfuvolt vihette magval, Papageno pedig egy bvs csengettyt kapott. Az ifjaknak sikerlt bejutniuk Sarastro kis birodalmba. Ott sztvltak. A herceg a szently fel tartott, ahol a fpapot sejtette, a madarsz pedig a kastlyban kereste Pamint.
Ezekben az idkben Pamina sokszor szomorkodott, rszben szerecsen szolgja, Monostatos feketelelksge miatt, rszben azrt, mert nem lthatta anyjt. Sarastronak el is panaszolta fjdalmt, m a fpap eltrta anyja gonosz, kegyetlen bneit. Papageno ilyen szomor hangulatban tallt Paminra, aki nagyon rlt a jvevnynek, s azon nyomban el is szktt vele. Ekzben Tamino a szentlyben egy reg paptl megtudta, hogy Sarastro nem gonosz, st, igencsak jsgos fpap.
A herceg megfjta fuvoljt, s erre meghallotta a madarsz spjt. A hang irnyba indult. gy gondolta, Papageno megtallta Pamint. Igen m, de a menekl lenyt s a madarszt a Monostatos vezette szolgk hada elfogta. Papageno llekjelenltre s lelemnyessgre vallott, hogy az j kirlynjtl kapott bvs csengettyt megszlaltatta. Csodk csodja, Monostatos s a szolgk teljesen megszeldltek, gy a meneklk tovbb tudtak osonni, mgnem sszetallkoztak Sarastroval. Kisvrtatva Monostatos is megjelent az elfogott Taminoval. Pamina s Tamino szve egyszerre dobbant, de mg nem lehettek egymsi. Eltte kemny prbkat kellett killniuk.
Tamino ksrjvel, Papagenoval egytt llt a megprbltatsok el, br a madarsz ersen dzkodott a feladattl. Persze, ha is elnyerhetn egy takaros kis asszonyka kezt! Ekkor megjelent a blcs, reg pap, akivel a herceg mr korbban is tallkozott a szentlyben, s meggyzte a madarszt: a prbkat ki kell llnia s haja teljesl, asszonya Papagena lesz.
Els prbattel: hallgats. Nem szlhattak senkihez, nem vlaszolhattak senkinek. Megjelent az j kirlynjnek hrom udvarhlgye, akik megprbltak krdseikre vlaszokat kicsikarni bellk, de az ifjak lltk a prbt, hallgattak. Kzben az j kirlynje rmnykodott. A Pamint zaklat Monostatost elzte ugyan, de trt adott lenya kezbe Sarastro meglsre. A kzelben settenked, hallgatz szerecsen a kirlylny szerelmt a tle elvett trrel akarta kicsikarni, de a fpap kzbelpett, s megmentette Pamint.
A kt vndor kzben tovbbindult. Egyszerre eljk kerlt egy regany. Papageno elfeledkezve a hallgatsi fogadalomrl szba elegyedett vele. Jaj! gy nem sikerlt killnia a prbt. Szgyellte is magt miatta. Tamino, aki addig hallgatott, belefjt fuvoljba. Egyszerre ott termett a boldog Pamina, de jkedve albbhagyott, amikor a kt ifj nem szlt hozz egy szt sem. Taminonak sikerlt grett megtartania: hallgatag maradt mindvgig.
Kzben a kiss szertelen Papageno, aki mr szzszor megbnta, hogy a prbattelek el llt, tovbbra is egy tzrlpattant lnyka utn svrgott. hajra jra megjelent a rt, reg banya, akit vgl kedvesl fogadott, s erre varzslat trtnt: takaros menyecskv vltozott az regany. m egymsi nem lehettek mg, mert a madarsz ton-tflen locsogott-fecsegett. Papagenjt elvesztve bnak ereszkedett. Mr nem is akart tovbb lni. Elszntan kereste a hallt. A prbattelek rei megszntk. Papageno megszlaltatta a bvs csengettyt, mire Papagena jbl el kerlt, s vgre egymsi lehettek.
Tamino s Pamina egytt indult a kvetkez prbattelre: ahhoz, hogy a blcsessg templomba jussanak, elbb tzn s vzen kellett tjutniuk. A varzsfuvola segtsgvel tjutottak a tztengeren s a hmplyg, rad vzen is. Hitkkel, bizakodsukkal s tisztaszvsgkkel kirdemeltk egyms szerelmt.
Mr csak egy akadlya volt a kt pr frigynek: Sarastro birodalmt megprblta lerohanni az j kirlynje ltal vezetett, Monostatos irnytsa alatt ll sereg. A fpap minden ltez varzserejt bevetve legyzte a gonoszt, mlybe tasztotta az ellensgeket. A jsg s blcsessg gyzedelmeskedett. Immr semmi sem llhatta tjt Tamino s Pamina, valamint Papageno s Papagena egybekelsnek.
|