Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
Georg Friedrich Hndel a barokk egyik kiemelked zeneszerzje. Nmet szrmaz- s, akinek szenvedlye volt az utazs s pezsgs, ezrt vlasztotta ksbb Anglit lakhelyl, tbbek kztt felvette a brit llampolgrsgot. volt az els olyan zene- szerz, aki a zenbl vllalkozst csinlt, s tbbek kztt ez hatrozta meg, hogy milyen tpus mveket rjon. Hndel eg- szen klnleges jelensg volt, akire mr letben felfigyeltek. Mindezt bizonytja az is, hogy volt az els zeneszerz, akirl halla utn letrajzot rtak. (Bachrl pldul csak az 1802-ben rtak.)
Ks tulajdonsgai: hatalmas test, grbe lb, szigor tekintet, darabos mozgs
Bels tulajdonsgai: lobbankony, ntelt, j humor, tapintatlan; ennek ellenre emberbart
Sir John Hawkins gy r rla: „ltalban nehzkesnek s kedlytelennek hatott, de ha elmosolyodott, gy sugrzott, mint amikor a nap kist a felhk mgl…Viselkedse s beszdmodora erszakos, nyers, hatrozott volt, de tvol llt tle minden ridegsg s rosszindulat.”1
rdekes, egy olyan ember magnletrl, mint Hndel, aki llandan a nyilvnossg eltt volt, alig maradt informci. Term- szetesen a szakmai letrl tudunk, de ngyeit teljes titokban tartotta. Annyi bizonyos, hogy nem nslt meg, s fiatalon nhny olasz nekesnvel folytatott viszonyt. Ezen kvl semmit sem tudunk.
Apja: Hres sebszorvos, fia szletsekor mr 63 ves. Georgot jogi plyra sznta, de a fi ragaszkodott a zenlshez. Mindkt plyn elindult, taln ennek ksznhet rendkvli zleti rzke.
Alessandro s Domenico Scarlattival, Corellivel s Vivaldival ismerkedett meg 1706-ban kezdd itliai tjn. Domenico Scarlattival lltlag csembal- s orgonaprbajt vvott (mint ahogy akkoriban a nagy zeneszerzk kztt szoks volt), csembalban holt versenyben maradtak, orgonban viszont Hndel gyztt. Georg annyira magabiztos volt, hogy egy alkalommal, mikor sajt mvt gyakoroltk, mg a nagy Corelli kezbl is kiragadta a hegedt, hogy megmutassa, hogyan kell jtszani. Corelli, aki nagyon szerny volt, elismerte, hogy a francia stlus zenhez nem rt.
Johann Mattheson: Hamburgban ismerkednek meg Hndellel, az operban. Johann Mattheson tenor nekes volt, akivel egy alkalommal annyira sszevesztek, hogy prbajra kerlt a sor, s Georg lett csak fm kabtgombja mentette meg. Ksbb kibkltek, s Mattheson nekelte Hndel els operjnak, az Almirnak fszerept.
Farinelli s a barokk sznhz:Carlo Broschi, azaz mvsznevn Farinelli minden idk egyik leghresebb kasztrlt (herlt) nekese volt. A kasztrls nagyon elterjedt volt ebben az idszakban. A fikon mg a mutls eltt elvgeztk az opercit, s ezutn gyakorlatilag „neklgpekk” tettk ket. lltlag fantasztikus hangjuk volt ni hangmagassggal, s frfi tdvel. Azzal kprztattk az embereket, hogy akr tbb mint egy percig is kitartottak egy hangot. A kasztrltak voltak az els popsztrok. Az emberek legalbb annyira rajongtak rtk, mint a XX. szzadban a Beatles tagjairt. Egy koncerten tbb hlgy eszmlett vesztette az izgalomtl. A barokk koncerteket egybknt nem gy kell elkpzelni, mint a mai komolyzenei eladsokat. Az emberek ettek, ittak, jrkltak, beszlgettek, tapsolhattak kzben, s akr virgokat doblhattak. A szereplk sokszor dvzltk a nztren l bartaikat. Farinellirt a nk klnsen bolondultak, s mindent megtettek, hogy az gyba kerljenek. Tvhit ugyanis, hogy a kasztrltak nem voltak kpesek nemi letre. Hndel gyakran alkalmazott kasztrltakat operiban, Farinellit pedig klnsen kedvelte.
Mveirl: Hndel egyik nagy rdeme, hogy Angliban olasz opera divatot indtott. Ksbb, mikor Pepusch bemutatta Koldusopera c. mvt, mindenki inkbb az angol operkat kezdte kedvelni. Georg ekkor az oratriumok komponlsba fogott, valsznleg nem a szp anekdota miatt, hogy egszsge megromlott, s ezrt lett vallsos, hanem, mert ebben nagyobb zleti lehetsget ltott. Hndel egy olyan ember volt, akinek mg ksbbi vaksga is jl jtt, hogy sikeres legyen. Oratriumai hresek lettek, kztk a Messis annyira jl sikerlt, hogy a Halleluja krusnl Gyrgy kirly felllt, amihez mindenkinek csatlakoznia kellett. Ez a hagyomny mg a mai napig l.
Operinak ksbb, s mg napjainkban is az lett a veszte, hogy mr nem tartottk olyan lvezetesnek a mitolgiai tmkat, mint annak idejn. Radsul ezeknek az operknak a cselekmnye egsz vgig „egy helyben topog”. Zenje igazn csak akkor tud kiteljesedni, ha az rikat kasztrltak neklik. A mai nekesek ezeket az rikat nem tudjk jl elnekelni, ezrt a mvek szinte lvezhetetlenn vlnak. Hndel akkor tudna jraledni, ha visszahoznk a kasztrls barbr szokst, de ezt vlemnyem szerint senki sem kvnhatja.
Vrosok, ahov letnek valamilyen fontos szakasza ktdik:
Halle: Itt szletett, s 1702-ben felvettk a hallei egyetemre
1703;Hamburg: A vrosi operahzban hegedsknt s csembalistaknt alkalmazzk.
1706;Itlia: Itt ismeri meg a mr emltett nagy olasz zeneszerzket. Ezekben az vekben Georgot „Il Sassone” –nak, azaz a „Szsznak” neveztk.
1711;Hannover: udvari karmester
1712;London: Hndel engedly nlkl tvozott Hannoverbl, s Londonban telepedett le. A szp trtnet szerint Georg a Vzizenvel engesztelte ki I. Gyrgyt, aki megbocstott neki. Ellenben azrt nem helynval ez az anekdota, mert lltlag mr a m megrsa eltt kibkltek.
Georg Friedrich Hndel legfontosabb mvei:
Almira c. opera
Nero c. opera
Giulio Cesare c. opera
Vzizene
Messis c. oratrium
Jds Makkabeus c. oratrium
Dixit Dominus
rta: Kiss Beta Anna
Forrsok:
SCHONBERG, Harold C., A nagy zeneszerzk lete; Budapest, Eurpa knyvkiad, 1998
1 SCHONBERG, Harold C., A nagy zeneszerzk lete; Budapest, Eurpa knyvkiad, 1998, 47. oldal
Homokszentgyrgy phfogel@gmail.com
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.