Szilgyi Imre Szlovnia trtnete
V. Az nll Szlovnia ltrejtte s eredmnyei
Az nllsg elksztse
A fggetlen Szlovnia
A belpolitikai let legfbb esemnyei
Szlovnia klpolitikja
sszegzs
Rvid kronolgia
Ajnlott szakirodalom
V. Az nll Szlovnia ltrejtte s eredmnyei
Az nllsg elksztse
Az 1990 prilisban megtartott vlasztsokon a prtelnki tisztsgtl mr korbban megvlt Milan Kuant vlasztottk a kztrsasg elnksgnek elnkv. A hromkamars, 240 tag parlamentben az ellenzki DEMOS koalci kerlt hatalomra. A koalcit alkot prtok egysgesen les ellenfelei voltak az elz rendszernek, hatrozott llspontot kpviseltek az nll Szlovnia krdsben, de ms krdsekben megosztottak voltak: a Lojze Peterle vezette keresztnydemokratk, a Npprt s a Szlovn Demokrata Szvetsg egyik szrnya (Rajko Pirnat), a keresztny–konzervatv rtkeket, a Liberlis Prt pedig a hazai termelst vdelmez liberlis gazdasgpolitikt hirdette. A Joze Punik vezette Szocildemokrata Prt, a Zldek Prtja, s a Szlovn Demokrata Szvetsg Dimitrij Rupel vezette szrnya a flvilgosods rtkrendszert hangslyozta. A kt f irnyzat kztti klnbsg szmos gyakorlati krdsben is megnyilvnult. A miniszterelnk Lojze Peterle lett, a klgyminiszteri trct Dimitrij Rupel, a hadgyminiszterit Janez Jana, a belgyminiszterit Igor Bavar, az igazsggyminiszterit Rajko Pirnat, kapta, az utbbiak valamennyien a Szlovn Demokrata Szvetsg tagjai voltak. Ellenzkbe knyszerlt a Demokratikus talakuls Prtja, a ZSMS–Liberlis Prt s a Szocialista Prt. Szlovnia ezzel egyrtelmen szaktott a kommunista rendszerrel, mg a Jugoszlvin bell kulcsszerepet jtsz Szerbiban ez a folyamat akkor mg meg sem kezddtt.
A szlovn parlament 1990. jlius 2-n nyilatkozatot adott ki a Szlovn Kztrsasg szuverenitsrl. Ebben az 1989-es alkotmny-kiegsztsek szellemben hangoztatta a kztrsasgi trvnyhozs elsdlegessgt a szvetsgi trvnyhozssal szemben, s tovbb laztotta a kzponti szervekhez fzd kapcsolatait, de nem mondta ki, hogy Szlovnia elszakad Jugoszlvitl. A kormny az jonnan megvlasztott horvt kormny szakrtivel egytt elksztette Jugoszlvia konfderatv talaktsnak tervezett. A szlovn politikusok arra trekedtek, hogy a vilg fontosabb vezetivel megismertessk szndkaikat, s igyekeztek ket ennek tmogatsra megnyerni. Br Nmetorszg, Ausztria s Olaszorszg rszrl kaptak bizonyos bztat jeleket, az eurpai s az amerikai politikusok ltalban azt hangoztattk, hogy egysges s demokratikus Jugoszlvit kvnnak, azaz nem tmogattk az nll Szlovnia gondolatt. A szlovn llspont szerint a jugoszlv valsg az volt, hogy a valban demokratizld Jugoszlvit az rdekklnbsgek miatt a hagyomnyos mdon mr nem lehetett egybetartani. Az egysges Jugoszlvit csak nem demokratikus mdszerekkel lehetett volna fenntartani.
Jugoszlvin bell gy egyre ntt a feszltsg. L. Peterle Ante Markovi szvetsgi miniszterelnkkel folytatott nyri megbeszlseinek sikertelensge, a horvtorszgi Kninben 1990 augusztusban kitrt fegyveres lzads, az a tny, hogy a szvetsgi szervek nem voltak hajlandk megvitatni a konfderci krdst, valamint az, hogy Szerbia 1990. oktber 23-n vmokat vetett ki a Szlovnibl (s Horvtorszgbl) szrmaz rukra, azt mutatta, hogy a jugoszlv vlsg belthat idn belli bks, valamennyi felet kielgt elrendezsre nem sok esly van.
Ezt ltva, a szlovn politikusok 1990 novemberben elksztettk a szlovn nrendelkezsrl szl npszavazst. 1990. november 21-n az EBE prizsi konferencija el terjesztettk a jugoszlv vlsgot, Szlovnia Jugoszlvin belli helyzett, s a szlovn trekvseket rszletesen ismertet memorandumot. Ebben mg mindig a konfderatv berendezkeds Jugoszlvin belli szlovn nllsgot hangoztattk. 1990. december 6-n Szlovnia Jszndk-nyilatkozatot kldtt a tbbi kztrsasgnak, ktoldal trgyalsokat javasolva Jugoszlvia talaktsrl, december 12-n pedig Makedniban, Crna Gorban s Bosznia-Hercegovinban folytattak ugyanerrl sikeretlen trgyalsokat a szlovn politikusok. Az 1990. december 23-n megtartott npszavazson a lakossgnak arra a krdsre kellett vlaszolnia, akarja-e, hogy Szlovnia nll s fggetlen llam legyen. A npszavazsrl szl trvny szerint, amennyiben a lakossg az nll Szlovnia mellett szavaz, a szlovn politikusoknak a kvetkez hat hnapban el kell fogadniuk az nllsghoz szksges trvnyeket, trgyalsokat kell folytatniuk a tbbi kztrsasggal Jugoszlvia jogutdlsrl, az egyms kztti viszonyokrl, belertve a konfderatv berendezkedst is. A npszavazson a szavazsra jogosultak 93.2%-a jelent meg, akiknek 88.2%-a igent mondott a szlovn nllsgra.
A kvetkez hetekben lefolytatott trgyalsok alapjn a szlovn politikusok gy vltk, nincs remny arra, hogy Jugoszlvia konfderciv alakuljon t. A belgrdi trgyalson az is kiderlt, hogy a szerb politikusok nem vonjk ktsgbe Szlovnia nrendelkezsi jogt, a szlovnok pedig tiszteletben tartjk a szerbek azon rdekt, hogy minden szerb egy llamban lhessen. A szlovn parlament ezrt 1991. janur 21-n azt javasolta a tbbi kztrsasg parlamentjnek, hogy egyezzenek meg Jugoszlvia kt vagy tbb fggetlen llamm alaktsrl. Ugyanakkor egy alkotmny–kiegsztssel visszavontk a szlovn alkotmny azon pontjait, amelyekkel Szlovnia szuverenitsnak bizonyos elemeit a szvetsgi szervekre ruhzta. Ettl kezdve Szlovnia trekvsei arra irnyultak, hogy a sztvls bksen trtnjen.
1991. jnius 21-n Ante Markovi bejelentette, hogy a szvetsgi kormny minden trvnyes eszkzzel megvdi Jugoszlvia kls s bels hatrait. Ugyanezen a napon J. Baker amerikai klgyminiszter Belgrdban kzlte M. Kuannal, hogy sem az USA, sem ms nem fogja elismerni Szlovnit nemzetkzi szubjektumknt. 1991. jnius 23-n az Eurpai Kzssg tagllamai egyetrtettek abban, hogy nem ismerik el Szlovnia (s Horvtorszg) fggetlensgt, ha a kt kztrsasg egyoldalan kilp a fdercibl, mieltt kimertette volna a bks megegyezs valamennyi lehetsgt.
A fggetlen Szlovnia
A szlovn politikusok azonban gy vltk, tl rgta treksznek mr eredmnytelenl a megegyezsre. Ezrt 1991. jnius 25-n a szlovn parlament tbb ms dokumentum mellett, elfogadta a Fggetlensgi Nyilatkozatot. Ebben Szlovnia egyebek mellett kinyilvntotta kszsgt arra, hogy nll llamknt "azonnali trgyalsokat folytasson az egyttmkds lehetsges formirl a jelenlegi JSZSZK terletn ltrejv llamokkal." 1991. jnius 26-n nneplyesen bejelentettk Szlovnia nllsgt s fggetlensgt. Az orszg hatrain tvettk az ellenrzst, s a Jugoszlvia feliratokat a Szlovn Kztrsasg feliratokra cserltk ki.
A szvetsgi kormny szervei s a hadsereg arra hivatkozva, hogy biztostani kell az llam hatrainak tjrhatsgt 1991. jnius 27-n tankokkal vonultak a Szlovnia kls hatrain lv hatrtkelk elfoglalsra. M. Kuan az akcit ugyanazon a napon az nll s szuvern Szlovnia elleni agresszinak nevezte. A tznapos hborban a szlovn fegyveres erk a szvetsgi hadvezets szmra meglepetst okoz, nem vrt ellenllst tanstottak. A 65 hallos ldozatot kvetel hbornak a jlius 7-n az Eurpai Kzssg kpviselinek kzbenjrsa nyomn alrt Brioni Nyilatkozat vetett vget. Ennek legfontosabb pontja szerint a szlovn (s a horvt) nllsodst hrom hnapra felfggesztik s trgyalsokat kezdenek Jugoszlvia jvjrl. 1991. jlius 18-n a jugoszlv llamelnksg a Brioni Nyilakozatra hivatkozva hatrozatot hozott arrl, hogy a szvetsgi hadsereget hrom hnapon bell kivonjk Szlovnibl.
1991. oktber 7-n, a Brioni Nyilatkozatban meghatrozott hatrid letelte utn Szlovnia megkezdte az nllsgrl hozott trvnyek vgrehajtst. tvette a kztrsasg hatrnak ellenrzst, tolr nven nll pnzt adott ki. Oktber 25-n Szlovnit elhagyta a szvetsgi hadsereg utols katonja is. Az immr valban nllv vlt kztrsasg lnk trgyalsokat folytatott az orszg elismertetse rdekben. Az Eurpai Kzssg kpviseli ennek legfbb felttell – egyebek mellett – az emberi jogok s a nemzeti kisebbsgek krdsnek megfelel rendezst rtk el. Ezt a felttelt Szlovnia az 1991. december 23-n elfogadott j szlovn alkotmny megfelel paragrafusaiban teljestette. 1992. janur 15-n a Badinter bizottsg megllaptotta, hogy Szlovnia teljestette az elismershez szksges feltteleket. Ugyanazon a napon szmos eurpai orszg, valamint az Eurpai Kzssg elismerte az nll Szlovnit.
A belpolitikai let legfbb esemnyei
Ugyanebben az idben Szlovnia belpolitikai letben is komoly vltozs trtnt. 1991 oktberben kettvlt a fontos miniszteri trckkal rendelkez Szlovn Demokrata Szvetsg. A nzeteltrsek miatt 1991. december 30-n felbomlott a DEMOS koalci, de a kormny egyelre a helyn maradt. 1992. prilis 22-n az ellenzki liberlis demokratk elnke, Janez Drnovek nyerte el a kpviselk tbbsgnek bizalmt: az egykori DEMOS hrom prtja, valamint a korbbi ellenzki prtok tmogatsval lett miniszterelnk. Ettl az idtl kezdve 2004 vgig (egy 2000 kzepn bekvetkezett, rvid ideig tart jobboldali kormnyzstl eltekintve) valamennyi vlaszts utn a liberlis demokratk alaktottak koalcis kormnyt, de mindig vltoz koalcis partnerekkel. Az j szlovn alkotmny rtelmben 1992 decembertl kezdve kilencventag lett a szlovn parlament, amelyben az shonos magyar s olasz kisebbsg szmra kt helyet tartottak fenn. A 2004 vgn megtartott vlasztsokon vget rt a liberlis demokratk gyzelmi sorozata, s a jobboldali prtok alakthattak kormnyt.
A belpolitikai vitk kzl kiemelkedik a msodik vilghbor idejn lezajlott polgrhbor, illetve az utna kvetkezett megtorlsok, valamint a kommunizmus megtlse krl zajl polmia. A jobboldali prtoknak hossz kzdelem utn sem sikerlt elrnik, hogy Szlovniban lusztrcis trvny alapjn zrjk ki a politikai letbl az egykori kommunista vezetket. Ugyancsak komoly vitk folytak a mdia irnytsnak, illetve az egyhz szerepnek megtlse krl, s ezek sem zrultak le teljesen.
A szlovn trvnyhozs gyorsan megkezdte a piacgazdasg feltteleinek megteremtst. A parlament mg 1991 novemberben elfogadta a denacionalizcis trvnyt, amelynek rtelmben a kommunista hatalom ltal klnbz trvnyek elrsai alapjn llami tulajdonba vett vagyont lehetsg szerint vissza kell adni az eredeti tulajdonosnak, ha erre nincs md, akkor a tulajdonost krptolni kell. Hosszas (mintegy kt vig tart) vitk utn a parlament 1992 novemberben elfogadta a tulajdon-talaktsrl (azaz a privatizcirl) szl kerettrvnyt, illetve a bankok szanlsrl szl trvnyt. Az emltett privatizcis trvny csak az gynevezett trsadalmi tulajdonban lv vllalatok privatizcijt rta el. A korbbi privatizcis elkpzelseken alapul kompromisszumos trvny rtelmben minden szlovn llampolgr a kornak megfelel mrtkben (veinek szmval nvekv arnyban) nvre szl s t nem ruhzhat rtkpaprt kapott, amelyet a privatizciban rszt vev vllalatokba fektethetett be. A trvny rtelmben a vllalati tulajdon 40 szzalkt klnbz clokat szolgl alapokra kellett truhzni, a tbbit rszben az emltett rtkpaprok alapjn lehetett megszerezni, illetve megvehettk a vllalat alkalmazottai s ms szlovn llampolgrok. A privatizci folyamatra kt llami intzmny felgyelt rendkvl szigor elrsok alapjn. A privatizcis trvnyt a ksbbiekben mg kiegsztettk, majd az llami vllalatokat is bevontk a privatizciba. A privatizci folyamata rendkvl lass volt, s mg ma (2006) sem fejezdtt be teljesen, radsul az rtkestsbe hossz ideig nem vontk be a klfldi tkt. Ezt mindenekeltt a szlovn gazdasg korbbrl rklt viszonylag j llapota tette lehetv, Figyelemre mlt azonban s tovbbi vizsgldst rdemel az a tny, hogy a szlovn gazdasg ilyen krlmnyek kztt is (teht annak ellenre, hogy a privatizcis folyamat ellentmondsos s befejezetlen, hogy a klfldi tke csak korltozottan van jelen az orszgban) kiemelked teljestmnyt nyjtott. Az llamhztartsi hiny mindvgig alacsony maradt, ppgy, mint az llamadssg mrtke. A szlovn gazdasg j teljestmnyt mutatja, hogy Szlovnia 2007. janur 1-jtl az eur-vezet tagja lesz.
Szlovnia klpolitikja
1991. jnius 26-n az nll Szlovnit elismerte Horvtorszg, jnius 30-n Litvnia, majd az v folyamn mg nhny orszg (Nmetorszg 1991. december 19-n), de az igazi elismersi hullm 1992. janur 15-n kezddtt, amikor szmos orszg, kztk Magyarorszg is, elismerte Szlovnia fggetlensgt. Az orszg viszonylag gyorsan beilleszkedett a nemzetkzi intzmnyrendszerbe. 1992. februr 3-n megfigyeli sttust kapott az Eurpa Tancsban, amelynek 1993. mjus 14-n teljes jog tagja lett, ppgy, mint 1992. mrcius 24-n az EBE-nek. 1992. mjus 22-n felvettk az ENSZ tagllamai kz, jlius 8-n pedig alrta Helsinki Okmnyokat, s vgl Szlovnia minden lnyeges nemzetkzi szervezet tagsgt elnyerte. Kln emltst rdemel, hogy 1997-ben a NATO Szlovnit a szlovn vrakozsokkal ellenttben nem hvta meg az n. els krben csatlakoz orszgok kz. A dnts htterben minden jel szerint elssorban geopolitikai megfontolsok lltak, s csak msodsorban az a tny, hogy Szlovnia nem volt elg aktv a balkni regionlis egyttmkdsben, illetve, hogy a kritikusok szerint a haderreform nem volt kielgt. Ugyancsak nem vrt akadly, Olaszorszg ellenkezse neheztette egy ideig Szlovnia eurpai integrcijnak folyamatt, de 1997 folyamn a szlovnok egy kompromisszumos javaslat elfogadsval bejutottak azok kz az orszgok kz, amelyekkel az EU 1998-ban megkezdte a csatlakozsi trgyalsokat. 2002 novemberben Szlovnit meghvtk a NATO-ba, ugyanezen v decemberben pedig az orszg sikerrel zrta a csatlakozsi trgyalsokat. 2003 mrciusban npszavazst tartottak a NATO, illetve az EU csatalakozsrl. Br korbban voltak euroszkeptikus hangok, a NATO csatlakozst pedig egyes rtelmisgi krk igen ersen, s a mdiban jl nyomon kvetheten elleneztk, a npszavazs eredmnye meggyz volt. A szavazsra jogosultak 60,4%-a jrult az urnk el. Az EU tagsgra a szavazk 89, 64 szzalka mondott igent, a NATO tagsgot 66,02 szzalk tmogatta. 2004. mrcius 29-n Szlovnia a NATO, mjus 1-jn az EU teljes jog tagja lett.
Szlovninak szomszdai kzl Magyarorszggal nagyon j a viszonya. 1992. november 6-n egyezmnyt rtak al a Magyar Kztrsasgban l szlovn nemzeti kisebbsg s a Szlovn Kztrsasgban l magyar nemzeti kisebbsg klnjogainak biztostsrl, 1992. december 1-jn pedig a kt orszg bartsgi s egyttmkdsi szerzdst kttt. Br a kisebbsgek tmogatsnak gyeiben, illetve a mezgazdasgi rtkests terletn idnknt van nmi rdekellentt, a kt orszg kztt alapveten igen j az egyttmkds. Szlovnit nagyon j kapcsolat fzi Ausztrihoz is – amely sokat tett az nll Szlovnia elismertetsrt, s az orszg fontos gazdasgi partnere – nhny ponton azonban komoly nzeteltrsek is voltak/vannak a kt orszg kztt. Br az 1955. mjus 15-n megkttt osztrk llamszerzds 7. pontja rendelkezett az ausztriai szlovn kisebbsg vdelmrl – az anyanyelvi oktatshoz val jogrl, a ktnyelv feliratokrl stb., – a szlovnok gyakran kifogsoljk, hogy a szlovn kisebbsg jogait a gyakorlatban nem rvnyestik. St, Jrg Haider osztrk politikus egyenesen azok csorbtsra trekszik. Az osztrkoknak is voltak azonban srelmeik, mindenekeltt az, hogy Szlovnia sokig nem akarta elismerni, hogy az orszgban ltezik nmet ajk kisebbsg, amelyet kisebbsgi jogok illetnek meg. Ezt a problmt vgl a 2001-ben alrt kulturlis egyttmkdsi megllapods kompromisszummal zrta le.
Lnyegesen problematikusabb a Horvtorszghoz fzd viszony. Br a kt kztrsasg a fggetlensg kikiltsnak idejn a legtbb krdsben egyetrtett, s jelentsek az egyms kztti gazdasgi kapcsolatok is, az elmlt idszakban szmos nzeteltrs merlt fel. A legfontosabb, hogy hosszas trgyalsok utn sem sikerlt mg megnyugtatan rendezni a hatrt. Elssorban a tengeri hatrvonal meghzsa jelent gondot, hiszen ilyen a volt Jugoszlvia idejn nem ltezett. Ebben a meglehetsen bonyolult krdsben a kt orszg politikusai s a kzvlemny formli 1992 ta mind a mai napig igen les vitt folytatnak egymssal, s mr felmerlt a nemzetkzi brsg bevonsnak gondolata is. Ugyancsak gondot jelentett a szlovniai Krko-ban kzs tulajdont kpez atomerm egyttes mkdtetsnek problmja, illetve az a tny, hogy Szlovnia a Ljubljanska Banka horvtorszgi fikjaiban 1991 eltt elhelyezett valutk visszafizetst a jugoszlv rksgi trgyalsok mg ma sem teljesen lezrult folyamatval kvnja sszektni, ami bizonyos szempontbl rthet ugyan, de alapveten srti a horvt bettesek rdekeit. Szlovnia ugyanakkor – nhny meggondolatlan kijelentstl fggetlenl – az egyik legfbb tmogatja Horvtorszg EU tagsgnak.
A szlovn–olasz kapcsolatrendszer igen bonyolult s hossz ideig komoly feszltsgek terheltk. Egyrszt a hatr rendezse hosszas trgyalsok utn vgl is 1975-ben sikerlt ugyan, de ma is vannak olyan olasz politikai erk (mindenekeltt Triesztben), amelyek az osimi szerzds revzijt kveteleik. Az olasz-szlovn viszonyt ersen megterheli a kisebbsgi krds is. Mg Szlovniban 3 064 magt olasznak vall polgr l, akiknek a szlovn alkotmny, akrcsak a magyaroknak, klnjogokat biztost, az olaszorszgi szlovnok helyzete hossz ideig rendezetlen volt. Az olasz kormny igen hossz halogats utn csak 2001-ben fogadta el az olaszorszgi szlovn kisebbsget vd trvnyt, s ennek vgrehajtsval a szlovnok mg ma sem teljesen elgedettek. Msfell az olaszok kifogsoltk, hogy az 1991-ben elfogadott szlovn denacionalizcis trvny nem vonatkozik azokra az olaszokra, akiket Szlovnia terletrl 1945 utn elldztek. Az ekrl foly vita miatt Olaszorszg az 1990-es vtized els felben tbbszr megakadlyozta a Szlovnia s az EU kztti trsulsi trgyalsok folytatst, mg vgl a vita a szlovn parlament ltal 1997-ben alrt kompromisszumos megoldssal zrult. Az emltett ngy szomszd orszggal Szlovnit kt fontos regionlis egyttmkds is sszekti. Az egyik az 1996-ban ltrehozott hromoldal egyttmkds, amelynek eredetileg Olaszorszg, Szlovnia s Magyarorszg volt a tagja, s amelynek elsdleges clja a kt utbbi llam euroatlanti csatlakozsnak elsegtse volt, s amelyhez 2000-ben csatlakozott Horvtorszg is. A msik az Ausztria ltal szorgalmazott Stratgiai Partnersg, amelyben Ausztrin s Szlovnin kvl a visegrdi ngyek vesznek rszt.
Amg Szlovnia Slobodan Miloevi 2000-ben bekvetkezett buksa eltt csak vonakodva vett rszt a nyugati hatalmak ltal szorgalmazott balkni regionlis egyttmkdsben, azta erteljesen egyttmkdik az gynevezett nyugat-balkni rgi orszgaival: a szlovn vllalatok erteljesen rszt vesznek a rgi orszgaiban foly privatizciban, s komoly befektetsekkel segtik ezen orszgok gazdasgi talakulst, valamint sajt gyarapodsukat.
sszegzs
Az elmondottakat figyelembe vve megllapthatjuk, hogy a szlovnok az 1848 ta folytatott hatrozott kzdelem eredmnyekppen megriztk nemzeti identitsukat, kultrjukat s nyelvket, nem olvadtak fl sem a nmet, sem a dlszlv tbbsg krben (mint pldul a nmetek krben szorbok, vagy a franciknl a bretonok). Nemzeti rdekeik vdelmben Jugoszlvia demokratikus s a decentralizci elveire pl talaktst kvntk, s ennek sikertelensgt, valamint a jugoszlv trsadalom bels feszltsgeit ltva nll llamot hoztak ltre. Mindennek kvetkeztben nem csupn bels trsadalmi fejldsket alakthattk a sajt maguk ltal kidolgozott, s igencsak gymlcsz mdon, de sikeresen integrldtak a nemzetkzi kzssgbe is. A balkni rgi orszgainak pedig mintt mutatnak, s tmogatst nyjtanak a demokratizcis folyamatok s a gazdasgi reformok tern, amit ezek az orszgok a korbbi szembenlls utn a 2000 ta eltelt idszakban szvesen ignybe is vesznek. A szlovn nllsg kivvsa teht – az nllsg ignyt elutast szmos jugoszlv s klfldi kritikus vlemnye ellenre – szlovn szempontbl nagyon is kifizetd volt, nem a szlovnok nmet bbllamm vlst s nem egyfajta etnikai diktatra kialakulst, hanem az gynevezett tranzcis orszgok legsikeresebb tjt eredmnyezte.
Kronolgia
6. szzad: szlv trzsek rkeznek a mai Szlovnia terletre
7–11. szzad: a karantn trzsszvetsg
11. szzad: Karantnia felbomlsa
13–15. szzad: a Habsburgok birtokszerzsi s hatalmi trekvsei
1456: Cillei Ulrik meglsvel kihal a Cillei grfok csaldja
15. szzad: a szlovn lakta tartomnyok Habsburg rks tartomnny vlnak, kialakul a szlovn etnikai hatr
1550–1584: a szlovn reformci megteremti a szlovn irodalmi nyelvet
18. szzad vge: a szlovn nemzeti mozgalom kezdetei
1809–1813: a napleoni Illr Provincik
1848: az Egyeslt Szlovnia programja
1870. december 1–3.: Jugoszlv Kongresszus
19. szzad vge: a prtok megalakulsa
1917. mjus 30.: a Mjusi Nyilatkozat
1918. oktber 29.: A Szlovn–Horvt–Szerb llam ltrejtte
1918. december 1.: A Szerb–Horvt–Szlovn Kirlysg megalakulsa
1921. jnius 28.: A Vid-napi Alkotmny
1929. janur 06.: a kirlyi diktatra bevezetse
1941. prilis 6.: Jugoszlvia/Szlovnia megszllsa s feldarabolsa
1945. november 29.: A Jugoszlv Szvetsgi Npkztrsasg kikiltsa
1974. februr 21.: elfogadjk a decentralizlt Jugoszlvia alkotmnyt
1980. mjus 4.: Josip Broz Tit halla
1982 mjus: megjelenik a Nova revija
1986: Szerbiban Slobodan Miloevi, Szlovniban Milan Kuan kerl a Kommunista Szvetsg lre
1989. mjus 8.: a Mjusi Nyilatkozat
1990. prilis 8. s 12.: az els szabad vlaszts
1990. december 23: npszavazs Szlovnia fggetlensgrl
1991. jnius 25.: Szlovnia hivatalosan fggetlenn nyilvntja magt
1992. janur 15.: az Eurpai Kzssg orszgai elismerik Szlovnia fggetlensgt
2004. mjus 1.: Szlovnia az EU teljes jog tagja lett
Ajnlott szakIrodalom
FISCHER, Jasna (fszerk.): Slovenska noveja zgodovina od programa Zedinjena Slovenija do mednarodnega priznanja Republike Slovenije: 1848–1992. Ljubljana, Mladinska knjiga– Intitut za novejo zgodovino, 2005.
GOW, James–CARMICHAEL, Cathie: Slovenia and the Slovenes. London, Hurst & Company, 2001.
Granda, Stane–atej, Barbara (szerk.): Slovenija 1848–1998: iskanje lastne poti. Maribor, Narodni dom–Pokrajinski muzej, 1998.
Kardelj, Edvard: A szlovn nemzeti krds. Novi Sad, Forum Knyvkiad, 1961.
PRUNK, Janko: Slovenski narodni vzpon. Ljubljana, Dravna zaloba, 1992.
PRUNK, Janko: Slovenski narodni programi : narodni programi v slovenski politini misli od 1848 do 1945. Ljubljana, Drutvo 2000, 1986.
REPE, Boo: Viri o demokratizaciji in osamosvojitvi Slovenije. 1–3. kt. 2002–2004.
Slovenci in drava. Ljubljana, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, 1995.
Slovenska kronika XIX. stoletja. 1–3. kt. Ljubljana, Nova revija, 2001–2003.
Slovenska kronika XX. stoletja. 1–2. kt. Ljubljana, Nova revija, 1995–1996.
Szilgyi Imre: Az nll s demokratikus Szlovnia ltrejtte. Budapest, Teleki Lszl Alaptvny, 1998.
Zgodovina Slovencev. Ljubljana, Cankarjeva zaloba, 1979.
http://szlavintezet.elte.hu/szlavtsz/slav_civil/szloven-tortenelem.htm
|