Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Kodly Zoltn lete s munkssga
Kodly Zoltn lete s munkssga
Kodly Zoltn 1882. december 16-n szletett Kecskemten. desapja Kodly Frigyes (1853-1926) Kecskemt teherleadsi pnztrnokaknt, Szob, Galnta, majd Nagyszombat llomsfnkeknt tevkenykedett. desanyja Jalovetzky Paulina (1857-1935), egy lengyel szrmazs vendgls lnya volt.
A galntai npiskolban (1888-1892) s a nagyszombati rseki fgimnziumban (1892-1900) vgezte alsbb tanulmnyait. 1900. jnius 13-n jelesen rettsgizett. Szeptemberben kerlt Budapestre, a Pzmny Pter Tudomnyegyetem magyar–nmet szakra, valamint az Etvs Kollgiumba. Az egyetem mellett beiratkozott az Orszgos Magyar Kirlyi Zeneakadmia zeneszerz tanszakra is. Zeneszerzs-tanra Hans Koessler volt. Az iskola hangversenyein bemutattk d-moll nyitnyt 1898 s Esz-dr trijt 1899. 1904 jniusban megkapta a zeneszerzi diplomt. Szeptemberben jbl beiratkozott a Zeneakadmira, nkntes ismtlknt.
Doktori disszertcijt a magyar npdal strfaszerkezetrl rta 1906-ban. Ugyanekkor ismerte meg Vikr Bla fonogramgyjtemnyt, s ennek hatsra dnttte el, hogy falura megy npdalokat gyjteni. Kutatsai elejn ismerkedett meg a hozz hasonl utakon jr Bartk Blval, ekkor vette kezdett letre szl bartsguk. 1906-ban Magyar npdalok cmmel tz-tz npdalt adtak ki kzsen zongora ksrettel elltva. Oktber 22-n mutattk be diplomamunkjt, a Nyri estt. Ezutn fl ves berlini s prizsi tanulmnytra indult. Itt ismerkedett meg Claude Debussy zenjvel. 1907-tl a Zeneakadmia zeneelmlet-, 1908-tl a zeneszerzs tanrv neveztk ki. 1910. mrcius 17-n, els szerzi estjn hangszeres kompozcikkal llt a nagykznsg el. Augusztus 3-n felesgl vette Sndor Emmt.
1909-1920 kztt kizrlag zongora- s zenekar-ksretes dalokat, zongoramveket s kamaradarabokat rt. Erre az idszakra esik pldul heged-gordonka Szontja (1914), vagy gordonkra rt Szlszontja (1915). Voklis alkotsaiban mindenek-eltt a magyar dalkultra megteremtsre trekedett. Nem vletlen, hogy egyik dalsorozatnak a Megksett meldik cmet adta. Kodly ugyanis a magyar klasszikus kltk: Arany Jnos, Kisfaludy Sndor, Berzsenyi Dniel, Klcsey Ferenc, Csokonai Vitz Mihly, Balassi Blint verseire rott mveivel prblta ptolni azt a dalkultrt, amely mg a kltk letben nem ltezett. De a kortrs irodalom is felkeltette rdekldst: Ady Endre verseit ppgy megzenstette, mint bartja, Balzs Bla vagy Mricz Zsigmond alkotsait. Mindezek mellett a dalainak ksznhetjk a nyelv hajlamaihoz alkalmazkod prozdia megszletst is.
Az I. Vilghbor kitrse nemcsak mveinek nyugat-eurpai terjedst akadlyozta meg, hanem a falusi gyjtsek folytatst is. Kodly ezrt ismeretterjeszt s tudomnyos kzlemnyeket rt az Ethnographia s a Zenei Szemle cm folyiratok szmra. 1919-ben Zeneakadmia, j nevn a Zenemvszeti Fiskola aligazgatjv neveztk ki. Bartk trsasgban tagjai lehettek a Reinitz Bla vezette zenei direktriumnak.1920-1923 kztt nem rt j mveket. 1923-ban, kt hnap alatt ksztette el Pest, Buda s buda egyestsnek 50. vforduljra megrendelt Psalmus Hungaricus-t. Kodly pillanatok alatt Magyarorszg vezet zeneszerzjv vlt. Munkssgt 1930-ban Corvin-koszor kitntetssel ismertk el.
Kecskemti Vg Mihly szvegre komponlt magyar zsoltr nemcsak a kzvlemny nagyobb rszt lltotta Kodly mell, de a tantvnyok seregt is vonzotta. Kodly szellemi tmogatsval s az npnevel-npmvel eszminek jegyben hozta ltre a harmincas vek kzepn a Magyar Krus s az neksz cm folyiratot. Mindkett a katolikus egyhzzene megreformlsra, valamint a zenei nevels sznvonalnak emelsre vllalkozott. Kodly gy dnttt, hogy ezentl gyermekkarok szmra komponl mveket. A Hry Jnos daljtk (1925-27), a Marosszki tncok (1930), a Galntai tncok (1933.) A Psalmus Trsasgban mr Eurpa s Amerika hangversenytermeibe is eljutott. A Felszllott a pva (1938-1939) s a Concerto(1934) eleve klfldi megrendelsre kszlt: elbbi az amsterdami Concertgebouw, utbbi a Chicagi Filharmonikusok tven ves jubileumra.
A harmincas vekben a nagyzenekari alkotsok mellett Kodly lma is valra vlhatott: a npdal megszlalt a hangversenypdiumon s az Operahzban 1925-ben indul dalestjein szmos npdalfeldolgozsa hangzott fel a Magyar npzene sorozatnak tz-tz ktetbl, s ebben jelents szerepet vllalt nhny kitn magyar nekmvsz.
A nagy vltozst a Szkely fon hozta, amelynek zenei anyaga mr kizrlag npdalra pl. Ksbbi krusaiban Kodly jbl a magyar kltszethez fordult. A magyarsg nprajza szmra 1937-ben megrta A magyar npzene cm npzene-trtneti sszefoglalst. Kodly arra is rvilgtott, hogy zenetrtneti emlkek hinyban a magyar zenetrtneti kutats legfontosabb segdtudomnya a zenei nprajz, s ezzel Magyarorszgon is meghonostott egy j diszciplnt, az sszehasonlt npzene-tudomnyt.
A Kodly-rsok j tmja a zenei nevels, amelyet „zenei belmisszinak” tekintett. Felszlalt a magyar karnek gyben (1937), s felvettette az vodai zeneoktats tlett is (Zene az vodban, (1941). E munkval prhuzamosan szmos pedaggiai mvet tett az iskolsok asztalra: elsknt a ktszlam neklsbe bevezet Bicinia Hungarica (ngy ktet, 1937-1942) ltott napvilgot. A harmincas-negyvenes vek forduljn Kodly terve: az ltalnos iskolai nekoktats sznvonalnak emelse, a kormnyzat s a fvros rszrl is tmogatst kapott. 1938-ban harminckt vezet rtelmisgi trsasgban, a Pesti Napl hasbjain tiltakozott a zsidtrvnyek ellen. 1940-ben Norvgia nmet megszllsa feletti dbbenet hatsra zenstette meg Weres Sndor verst, a Norvg lenyokat. Forradalmi Petfi-krusai (Csatadal, Rabhaznak fiai, Isten csodja) pedig a magyar kulturlis s nemzeti fggetlensg eszmjt hirdette egy olyan korban, amely egyre inkbb kiszolgltatta magt az elnyom nmet hatalmaknak.
1942-ben nyugalomba vonult, de folytatta a npzene tantrgy oktatst a Zeneakadmin; a kormny a Magyar rdemrend kzpkeresztjvel tntette ki. A Magyar Dalegyesletek Orszgos Szvetsge az 1942-es vet Kodly-vv nyilvntotta. 1943-ban a Magyar Tudomnyos Akadmia levelez, 1945-ben rendes tagjv vlasztotta, 1946-1949 kztt igazgatja volt. 1944-ben s 1945-ben zsidkat prblt menekteni. 1944-45 forduljn vgl Kodly is egy budapesti zrda pincjbe knyszerlt- itt keletkezett bkrt knyrg zenekarra, orgonra s krusra komponlt misje a Missa brevis, (ennek 1942-ben mr galyateti pihense alatt elkszlt orgonaszl-vltozata az Organoedia, amelyet az ostrom alatt orgona-krus ill. zenekar-krus faktrt adott) amely vgl az 1945 februri ostrom utni fvros els bemutatjaknt 1945. februr 11-n mutattak be az Operahz ruhatrban.
Felesgnek halla utn (1958. november 22.), 1959. december 18-n hzassgot kttt a fiatal Pczely Saroltval.
A II. Villghbort kveten Kodly meghatroz szerepet vllalt az orszg szellemi jj-ptsben. Szmos kzleti feladatot kapott: a Magyar Mvszeti Tancs s Zenemvszek Szabad Szervezetnek elnkv, valamint nemzetgylsi kpviseljv vlasztottk, s kineveztk a Zenemvszeti Fiskola igazgatsgi tancsnak elnkv. 1947-ben, a Szovjetuniban, 1948-ban s 1949-ben pedig jbl Nyugat-Eurpban jrt, 1965-ben kt hnapot tlttt Amerikban. Npzenei, zenepedaggiai konferencikon vett rszt, s nemzetkzi kitntetsekben rszeslt. Hromszor kapott Kossuth-djat (1948, 1951, 1957). Kodly Zoltn 1967. mrcius 6-n, reggel ¾ 6-kor, szvroham kvetkeztben hunyt el Budapesten.
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.