Zgorec-Csuka Judit: A szlovniai magyar knyvkiads.
A szlovniai magyar knyvkiads 1961-tl napjainkig {2005} a szlovniai magyar irodalombl ptkezik. Hatron tli magyar knyvkiadsnak is nevezhet, amely a magyar nemzeti trtnelembl eredezteti a ltt, de 1920 utn, Magyarorszg trianoni elcsatolstl sajtos trtnelme is van. 1961-tl 2004-ig sszesen 80 szpirodalmi s tudomnyos magyar mvet adtak ki Muravidken. 1954-tl napjainkig a Pomurska zaloba kiad 81 magyar knyvet, fleg szpirodalmi mveket jelentetett meg szlovn fordtsban. Ennek a knyvkiadsnak az arcle nemcsak eszttikai, hanem etikai, nemzetfenntart mrckkel is mrhet.
Hogy mirt megksve, csak a 60-as vekben alakult ki a magyar knyvkiads Szlovniban? Ennek tbb oka volt. 1920 s 1961 kztt a politikai s a trtnelmi helyzet nem kedvezett a magyarsgnak. Ez a korszak csak magyar sajttrtnetet hagyott maga utn, knyvkiadst nem. 1945 utn szinte lgres trben tevkenykedett a muravidki magyarsg s jra kisebbsgi helyzetbe kerlt. Ekkor ms nyelvi s trsadalmi kzegben kellett lnie, mint korbban. A msodik vilghbor utn a magyar rtelmisg zme elhagyta a vidket, nem voltak magyar tantk sem a kisebbsgi iskolkban. A politikai igazgatst a munksok s a parasztok vettk t, de nem tudtak kulturlis tren emelkedni. Az 50-es vekben Magyarorszgnak nem volt hatsa Muravidkre, hiszen a szovjet znba kerlt, vasfggnnyel volt elzrva. Az itteni magyarsgnak nem volt alternatvja ebben az idszakban. Elkezddtt az azonusulsa a jugoszlv rtkrenddel.
Ez a folyamat egszen a 70-es vekig tartott, amikor kialakultak a magyarsg nszervezdsi formi. Mr 1954-ben megalakult a Magyar Kzmveldsi Bizottsg, a magyarsg els rdekvdelmi szervezete. Az 1974-es alkotmny alapjn j kisebbsgi jogokat fogadtak el, amelyek lehetv tettk a nemzetisgi nigazgatsi rdekkzssgek ltrejttt. 1975-tl ltezik a Magyar Nemzetisgi Oktatsi s Mveldsi rdekkzssg, amely felvllalta a magyar knyvkiadst is a mkedvel csoportok tmogatsa, a tmegtjkoztats s a hagyomnyrzs mellett. Ez volt a muravidki magyarsg kulturlis autonmija kialakulsnak kezdeti szakasza.
A 60-as vek progresszv politikai fordulatai a 70-es s a 80-as vekben kezdtek el hatni, majd a 90-es vekben jutott el ez a folyamat addig, hogy nll kulturlis intzmnyeket hozzon ltre. A politikai s mveldstrtneti folyamatok kihatottak a magyar knyvkiadsra is.
Jugoszlvia sztesse utn, a szlovn rendszervltst (1991) kveten 1991-ben alakult meg a Muravidki Magyar Nemzetisgi nigazgatsi Kzssg nev nkormnyzati szint rdekkpviselet, amelynek kt intzete lett trsalapts tjn: 1993-ban alaptottk meg a Magyar Nemzetisgi Tjkoztatsi Intzetet s 1994-ben a Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzetet, amely felvllalta a magyar knyvkiadst is. Mindkt magyar intzet a magyarsg kzssgteremtsnek rdekben jtt ltre s azta is erstik a magyarsg tllsi stratgijt. A Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet megalakulsval s mkdsvel a magyar knyvkiads nll intzmny keretei kz kerlt. Az intzet vi 70 millis kltsgvetsnek egytdt fordtja knyvkiadsra. A kiadott magyar knyveket tbbnyire az 1998-tl mkd Bnffy knyvesboltban ruljk, 2004-tl pedig a Bnffy Kzpontban npszerstik ket. A Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet plyzati kirsokkal serkenti a knyvkiadst. A knyvek kteles pldnyait eljuttatja szlovniai s a magyarorszgi knyvtrakba, kzgyjtemnyekbe. Tevkenysge tlterjed a Muravidk magyar lakta vidkein, hiszen egyttmkdik az egyetemes magyar rtkrendet kpvisel tudomnyos s kulturlis magyarorszgi intzmnyekkel s a hatron tli magyar intzmnyekkel is a Krpt-medencben.
Ha korszakokknt tekintjk a szlovniai magyar knyvkiadst, akkor el kell mondanunk, hogy a 60-as vek korszakhatrt jelentettek. Vlaj Lajos klt hagyomny nlkli irodalmi kzegben kezdte el az irodalomteremts feladatt. Hasonl szerepe volt, mint a vajdasgi Szenteleki Kornlnak, csak krltte nem alakult ki mtosz. A 60-as vekben a szlovniai magyar knyvkiads mg nincsen benne a magyarorszgi s a vajdasgi knyvkiadsi folyamatokban.
A 70-es vekben indul a Tavaszvrs nemzedk: Sznyogh Sndor, Szomi Pl s Varga Jzsef mr kzsen lpnek az olvaskznsg el. Tovbbviszik a vlaji hagyomnyt. 1975-ben alakult meg a Szlovniai Magyar rcsoport mint nll civil szervezet, elnke Varga Jzsef lett. A ktettel rendelkez rk s kltk kz tartoztak: Sznyogh Sndor, Varga Jzsef, Szomi Pl, Bti Zsuzsa, Varga Sndor s Pivar Ella. Olyan ktet nlkli alkotk is tagjai voltak az rcsoportnak, akik publikltak a Npjsgban s a Muratjban: Bernjak Elizabeta, Bence Lajos, Sz. Kany Leona, Rozsmn Erzsbet, Gbor Zoltn, Vlgyi Jnos, Dobosics Jzsef s Toplk Jnos. Kzs vllalkozsknt, a regionlis irodalmat erstve a muravidki, vasi s zalai kltk kzsen adtk ki az sszhang antolgit 1979-ben. A 70-es vekben sszesen 7 magyar knyv jelent meg.
A 80-as vekben a Tavaszvrs nemzedk ri, klti kezdtek kibontakozni, hiszen ebben az vtizedben szinte mindegyikknek kt-hrom ktete is megjelent. Elsktetes alkotknt jelentkeznek Bence Lajos, Rozsmn Erzsbet, Gbor Zoltn s Szab Jzsef. jabb vllalkozsnak bizonyult az sszhang ktnyelv antolgia 1982-ben, amelyben a karintiai szlovn s a muravidki magyar nemzetisgi kltk versei jelentek meg. j mfajknt tnik fel a knyvkiadsban az irodalomtrtnet s a nyelvszeti tanulmny. Varga Sndor folytatja a helytrtnetrst. Ebben az vtizedben sszesen 19 magyar knyvet adtak ki.
A 90-es vek knyvkiadsa mr j trsadalmi lgkrben formldott. Szlovnia megalakulsval j alkotmnya lett az orszgnak, s a rendszervlts j kvetelmnyeket hozott a demokratikus, plurlis szlovn trsadalomban. A Muratj (1988) folyirat ltrejtte utn j alkotk is csoportosultak a folyirat kr. Ebben az vtizedben 13 r alkotott publiklt rendszeresen: Balazsek Dniel, Bence Lajos, Cimmermann Toplk Jnos, Gncz Lszl, Gntr Jnos, Halsz Albert, Hagyms Istvn, Kercsmr Rzsa, Kocon Jzsef, Szab Mria, Varga Jzsef, Varga Sndor, Vida Jnos s Zgorec-Csuka Judit. Ezt az vtizedet a mfaji soksznsg jellemzi. A szpirodalom mellett meg- jelentek a trtnelmi s helytrtneti, egyhztrtneti, irodalomelmleti mvek, a nprajzi, a nyelvszeti munkk, a gyermekirodalom, a hagyomnyrz irodalom, a filmeszttika, az ifjsgi irodalom, a kpzmvszet, a npmesegyjtemnyek, a memor-irodalom s a doktori disszertcik kibvtett formban, illetve knyvformban. Ez mfaji fejldsnek tekinthet, de mg mindig nem keletkeztek nagyepikai mvek, pl. nem rtak regnyt. Annak ellenre, hogy kialakultak bizonyos irodalmi kapcsolatok s publiklsi lehetsgek a magyarorszgi kiadkkal s szerkesztsgekkel, mint pl. a szkesfehrvri rgussal, a Zalai rk Egyeslete lapjval a Pannon Tkrrel, a budapesti Kortrssal, vagy a kolozsvri Korunkkal, mg mindig hinyzott a muravidki magyar irodalom recepcija, vagyis befogads-eszttikja, kritikai s irodalomtrtneti feldolgozsa Magyarorszgon. Ezzel prhuzamosan hinyzott mg a muravidki magyar knyvek szlesebb terjesztse is az anyaorszgban, illetve csak ekkor kezddtt mindez kialakulni. A Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet intzmnyesen tvette 1994-ben a knyvkiadst a nemzetisgi nkormnyzatoktl, s szmos kapcsolatot alaktott ki a magyarorszgi kiadkkal s intzmnyekkel pl. a gyri Haznk Kiadval, a budapesti Hadtrtneti Mzeummal, a Maribori Egyetem Pedaggiai Karnak Magyar Nyelvi s Irodalmi Intzetvel, a Magyar Kztrsasg Nemzeti Kulturlis rksg Minisztriumval, a lendvai Studio Artis Kiadval stb. Ebben a korszakban a szlovniai magyar knyvek szma megsokszorozdott. Elsktetes szerzknt jelentkeztek: Bence Utrosa Gabriella, Cimmermann Toplk Jnos, Gncz Lszl, Halsz Albert s Zgorec-Csuka Judit. Folytatdott Bence Lajos, Kercsmr Rzsa, Sznyogh Sndor s Varga Jzsef plyafutsa. Sikeres trekvsnek bizonyult az Igt rizve szlovniai magyar kltk antolgija, amelyet 1998-ban adtak ki, s hrom muravidki magyar kltnemzedk verseit tartalmazta. A 90-es vekben sszesen 34 magyar m jelent meg.
A 2000-es vek (2000–2004) kztti korszak magyar knyvkiadsra jellemz a mfaji vltozatossg s a knyterjeszts hatkonyabb vlsa, valamint az irodalmi kapcsolatok mlytse. Bence Utrosa Gabriellnak, Gncz Lszlnak s Zgorec-Csuka Juditnak kedvezen alakult az ri, klti, valamint tudomnyos plyafutsa. j mfajknt jelent meg a trtnelmi regny: Varga Jzseftl 2001-ben A lendvai vr kapitnya c. regnye s Gncz Lszltl 2003-ban az Olvad jgcsapok c. mve. Mindkt m sikerknynek szmtott Muravidken. j mfajknt jelentkeznek mg a knyvszeti, knyvtrtneti s mvszettrtneti mvek is, mint pl. Zgorec-Csuka Judit Gbor Zoltn festmvsz portrja c. monogrfija (2000) s A szlovniai magyar knyvillusztrtorok c. tanulmnyktete (2003). A Magyar Kztrsasg Kulturlis rksg Minisztriuma s a Szlovn Mveldsi Minisztrium tmogatsval kt trtneti m, azaz knyv formban kibvtett disszertci is megjelent: Gncz Lszl A muravidki magyarsg 1918–1941 (2001) cm s Kovcs Attila Fldreform s kolonizci a Lendva-vidken a kt vilghbor kztt (2004) cm mve. Ltrejn a fordtsirodalom szlovn nyelvre, amely a megelz korszakokban egyltaln nem volt jelen. Zgorec-Csuka Judit kt versesktete jelent meg 2001-ben V ognjenem kresu s 2003-ban Slepci na zemljevidu cmmel szlovnul, s Gcz Jnos Gyermekkorom faluja (Vake slike mojega otrotva) c. knyve. A muravidki magyar knyvek vsrolhatk voltak mr a gyri, a zalaegerszegi s a budapesti knyv- vsrokon is. j tendencia kezdett kialakulni azzal, hogy Gncz Lszl a pcsi Pro Pannonia, Varga Jzsef a budapesti a Krdy Irodalmi Kr s a Bro Famili Nyomda s Kiadvllalat, Zgorec-Csuka Judit pedig a pilisvrsvri Muravidk Barti Kr Kulturlis Egyeslet kiadknl adtk ki mveiket Magyarorszgon. A 90-es vekhez kpest a 2000-es vek elejn mr gyakorlatt vlt a szlovniai magyar knyvkiadsban az llami tmogats mellett a szponzorok s a mecenatra keresse. 2000–2004 kztt sszesen 18 magyar knyv jelent meg, kztk Bence Lajos, Bence Utrosa Gabriella, Cimmermann Toplk Jnos, Gncz Lszl, Varga Jzsef s Zgorec-Csuka Judit mvei. Hinyz mfajnak szmt ebben a korszakban mg a szociogrfia s az essz.
A szlovniai magyar knyvkiadsnak nagy szksge van magyar nemzetisg rinak az rvnyeslst, kibontakozst, szellemi felzrkzst segt alaptvnyokra, plyzatokra s cltmogatsokra az anyaorszg s az sszmagyar szervezetek rszrl. A 90-es vektl Magyarorszgrl rkezett is anyagi tmogats a magyar knyvkiadsra. A tmogat szervezetek fleg a Magyarok Vilgszvetsge, az Anyanyelvi Konferencia, a Magyar Nyelv s Kultra Nemzetkzi Trsasga, az Illys Kzalaptvny, a Nemzeti Kulturlis rksg Minsztriuma, a Nemzeti s Etnikai Kisebb- sgek Fosztlya, a Hatron Tli Magyarok Hivatala. gy lehet a szlovniai magyar knyvkiads jvjt, intzmnyrendszert megalapozni, megszervezst stabilizlni. A knyvkiads ersti a kul- turlis- s a nyelvi identitst, amely mindenkor a kultrban gykerezik s jul meg, teremt gondolkodsi stlust. Az identitst a nyelv alaktja ki, az irodalom fejleszti, de a knyvek kzvettik. A szlovniai magyar knyvkiads sem kerlheti meg a jelenkori magyar kultra megtlst, kritikai s eszttikai rtkelst.
A knyvkiadsban is fontos a magyar s a szlovn kulturlis kapcsolatok megbecslse. Ezt az egyttlsen alapul vzit Pvel goston a „kt np hsges fia” kezdte ersteni letplyjval s mun- kssgval. 1991-ben Budapesten a klcsns megismertets jegyben mutattk be a Gellrt szllban a muravidki magyar irodalmat egy irodalmi est keretben, Dr. Czine Mihly irodalomtrtnsz mltatta az alkotkat. Ennek keretben hrom konstellci: a muravidki-kisebbsgi, vagyis a magyar nemzetisgi, az anyaorszgi s a szlovn, vagyis a tbbsgi viszonyok, kapcsolatrendszerek klcsns megismerse indult el. Ez sorslmnynek is szmtott, hiszen megkezddtt a szlovniai magyar irodalom s knyvkiads integrldsa sajt anyaorszgi kultrjhoz.
A muravidki magyar rk, kltk, tanulmnyrk intenzvebben a 90-es vektl kezdtek el publiklni a magyarorszgi irodalmi lapokban, folyiratokban. A Muratj mellett pl. a Somogyban, a Hvzben, a Pannon Tkrben, az rgusban, a Hitelben stb. A cenzra, vagyis a felelssg szmonkrse rsaikrt a rendszervlts eltt (1991) fleg a tbbsgi nemzet irnybl rkezett, majd a rendszervltst kveten inkbb a nemzetisg kzegbl s a magyarorszgi knyves szakmbl. A 2000-es vekre egyre inkbb a bels szrk ltal mkdik, a kls httrbe szorul, vagy megsznben van. A szlovniai magyar rktl elssorban a nemzeti sors felvllalalst vrjk az egyetemes magyar knyvkultra rsztvevi s a muravidki magyarsg. Magyarorszg elvrsa a hatron tli knyvkiadssal kapcsolatosan ktarc. Az egyik a hagyomnyos, konzervatv nemzettudatra pl eszmei vonulatot ignyli. A msik a liberlis, urbnus, kozmopolita, posztmodern, globalista vonulatot, amely az alkoti autonomitsbl, vagyis az emberi individuumbl indul ki. Mindkt elvrs a magyar irodalom, a magyar kultra s a knyves szakma megosztottsgt jelzi, s ezt is figyelembe kell vennie a szlovniai magyar knyvvilgnak.
A szlovniai magyar knyvek kiadi kzl hrom vtizedes mltra tekinthet vissza a muraszombati Pomurska zaloba Knyvkiad s Knyvkereskedsi Vllalat, amelyet 1954-ben hoztak ltre. Ez a kiad adta ki a hatvanas vektl a nyolcvanas vekig a szlovn szerzk mellett a muravidki magyar szerzk munkit is: a Naptr vknyvet s az sszhang ktnyelv antolgit. Felvllaltk a ktnyelv tanknyvek kiadst is a muravidki ktnyelv iskolk szmra. Hossz vekig mg a pcsi Jelenkor s a budapesti Eurpa kiadval is egyttmkdtek. A hatvanas vekben vesztesgesek voltak, raktron maradtak a magyar knyvek, a csekly dotci nem fedte a kiads kltsgeit, ezrt a kiadnak j programokat kellett kitallnia. Mivel nem volt elegend magyar rtelmisgi a szlovniai knyves szakmban a kezdeti idkben, ktnyelv magyar szerkesztk hinyban az jvidki Frum s a budapesti Eurpa Kiad segtett a magyar knyvek megjelentetsben. A hetvenes vekben a Pomurska zaloba kiad orszgos szintv vlt, egyarnt nyitott volt a szlovn, a jugoszlv s a magyar kultra, illetve a muravidki magyar nemzetisg irnyban. Kiadsi koncepcii is ezekre a terletekre terjedtek ki. A magyar klasszikusok s a kortrs rk lelkiismeretes fordtsa hamarosan kellemes s mindenekeltt hasznos feladatt vlt a kiad szmra. Ennek az irodalomnak legismertebb fordtja Joe Haradil volt a sok ms ismert fordt mellett. A magyar irodalom rtkei addig ugyanis tbb-kevsb ismeretlenek voltak a szlovnek eltt, vagyis olyan nevek, mint Petfi Sndor, Jzsef Attila, Weres Sndor, Jkai Mr, Mikszth Klmn, Mricz Zsigmond, Nmeth Lszl s msok, akiknek rtkei a nyelvi s egyb akadlyok dacra az eurpai irodalom rszei. A budapesti Eurpa Kiadval val munkakapcsolat kvetkeztben fellendlt a fordti munka, amelynek eredmnyekppen olyan szlovn mvek jelentek meg a magyar knyvpiacon, mint Preeren vlogatott mvei, Oton upani kltszetbl kszlt vlogats, valamint Ivn Cankar, Matej Bor, Miko Kranjec, Ciril Kosma s msok munki. A fordtsirodalom (magyar–szlovn) ssztermke 81 m volt a hatvanas vektl kezdve egszen a 80-as vekig. A Pomurska zaloba Kiadval elgedetlen, s ezrt a vele szakt rk j kiadi csoportosulst hoztak ltre Szlovniai Magyar rcsoport (ill. Muravidki Magyar rcsoport) nven a szlo- vniai magyar irodalom kiadsra. k 1989 s 1997 kztt a Muratj c. folyiratot s a Naptr c. vknyvet, valamint egyb szpirodalmi munkkat is jelentettk meg. 1995-tl a kiadi tevkenysget a Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet, az rdekvdelmi teendket pedig a Szlovniai Magyar rk Trsasga vette t, amely 1997-ben alakult meg tizenhrom szlovniai magyar r s klt kzremkdsvel, s szervezetileg a Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzethez tartozik. 1998-ban a Bnffy Knyvesbolt megnyitsval lehetsg nylt a szlovniai magyar knyvterjesztsre is. A knyvesboltban magyar nyelv knyvek s folyiratok kzt vlogathatnak az rdekldk. 2004-tl pedig a Bnffy Kzpont ltrejttvel a kznsg alkalmakknt rendezvnyeken, r-olvas tallkozkon vehet rszt. A Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet kltsgvetsnek egytdt fordtja vente magyar knyvek kiadsra. 1994-tl egszen napjainkig ez a knyvkiadsi tendencia rvnyesl. Elvtve egy-egy lendvai intzet, pl. a Knjinica Lendava – Knyvtr Lendva, a Galria Mzeum Lendva kiad egy-egy magyar, fleg szakknyvet annak ellenre, hogy a knyvkiads nem f profiljuk, csak a tevkenysgk esetleges mellktermkeknt merl fel.
A Top-Print Grafikai Stdi s Knyvkiad 1997-ben nylt meg Lendvn Halsz Albert vezetsvel. Magnvllalkozsnak indult, elssorban a Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet megrendelseit teljestette. Egy v mlva Studio Artisra vltoztatta a nevt, a knyvkiadst megtartva, de kibvitett szolgltatsi krrel folytattk munkjukat: a grafikai tervezst, trkpszetet, fordtst, lektorlst, s kiadtak egy hirdetsi jsgot is a magyarlakta terleteken. A magnvllalkozsban mkdtetett kiad nem volt hossz let, nem tudta kinni magt, rszben szemlyi okok miatt, de alapveten a kiadi meglhetshez szksges knyvterms hinya miatt is.
1992-ben alakult meg a muraszombati Franc-Franc Knyvkiad Kft. a muravidki szlovn kultra s knyvkiads tmogatsra. Alapti Feri Lainek, hres muravidki r s Franci Just irodalomtrtnsz voltak. Mkdst a Szlovn Mveldsi Minisztriumtl kapott plyzati tmogats is segti. Egyik sikerknyvknek szmtott a 2002-ben kiadott szlovn nyelvre fordtott Mrai-ktet, A gyertyk csonkig gnek, az „j Hidak Magyarorszggal” c. sorozatban. 2003-ban adtk ki szlovn fordtsban Zgorec-Csuka Judit egyik versesktett is.
A gyri Haznk Kiadval a kapcsolat a 80-as vekre vezethet vissza. A 90-es vek elejtl sztnzte s segtette a hatron tli knyvkiadkat, tartotta a kapcsolatot a muravidki knyves szakmval is. gy 12 muravidki magyar knyvet adott ki az MNMI megbzsbl. Igazgatja, Szab Jzsef 1989-tl jelentet meg a Gyr-Sopron megyhez ktd rtkekrl rt mveket. A 90-es vek vge fel gazdasgi okok miatt szaktott az MNMI a Haznk Kiadval, de a szlovniai magyar knyveket s szerziket azt kveten is bemutatjk az vente megrendezett Gyri Knyvszalon c. nemzetkzi knyvbemutat vsron.
A szlovniai magyar knyvkultrban a knyvek illusztrlsnak az ignye mindig jelen volt, de a krlmnyektl fggen vltoz sznvonal produktumokban valsult meg. Ha az elmlt kzel negy- ven v termst vgignzzk, lthat, hogy szlettek ignyes megjelens, nagyon szpen illusztrlt knyvek is. Az 1961-tl megjelen kzel szz magyar knyvnek kb. a harmada illusztrlt (ez az arny figyelhet meg az erdlyi, krptaljai, szlovkiai s dlvidki magyar knyvkultrban is).
A hatvanas vekre a fekete-fehr tusbrzols (Gbor Zoltn festmvsz, Glics Istvn grafikus munki) volt jellemz, majd a hetvenes vek pangsa utn, a nyolcvanas vekben a hatkony intzmnyi tmogatsok kvetkeztben vltozatosabb tipogrfij s kpanyag knyveket adtak ki gy, hogy szinte minden vben kszlt egy klnlegesen „szp” ktet is. Nem mindennapi illusztrcinak szmtanak Czimmermann Toplk Jnos nyolvanas vekben kszlt haiku-zen rajzai, amelyekben a szveg s kp teljes harmnija figyelhet meg.
Az tt vltozst a kilencvenes vek hoztk meg, amikor a muravidki magyar knyvkiadsban egymsra talltak a szerzk, a kiad, a technikai szerkeszt s a nyomdszok. A magyar knyvek formatervezst Meszelics Lszl tervez-grafikus vette t. A fztt knyvek mellett megjelentek az ignyesebben tervezett s kttt, kemny cmlappal kszlt kiadvnyok. A Studio Artisban Halsz Albert sajt illusztrcival, Hagyms Istvn pedig fotillusztrcikkal ltta el a magyar knyveket. A kilencvenes vektl lehetsg nylt arra, hogy magyarorszgi kpzmvszeti iskolkban tanulhassanak az rdekldk. Kzlk Orbn Pter tervezgrafikus tehetsges formaterveznek s knyvillusztrtornak grkezik, aki visszatrt alkotni a szlvrosba, Lendvra.
Irodalom
A muravidk fldrajzi nvvel azt a ma Szlovnihoz tartoz tjegysget jellik, amely 1919 eltt a trtnelmi Zala s Vas megykhez tartozott. – Ruda Jutka: Irodalom s kulturlis identits a Muravidken napjainkban. = Muratj 2002. 57. – Bence Lajos: A szlovniai magyarsg. www.hhrf.org./prominoritate/1996/osz03.htm – Szjrt Imre: Igk a megmaradsrt. = Tiszatj 2002. 7. sz. – Szkely Andrs Bertalan: Magyar–szlovn kapcsolatok. = Trsadalmi Szemle 1996/5. 64–65. – Kirly M. Jutka: Hang a Krpt-medencben, kapcsolat itthon. = Npjsg 2003. jan. 16. 9. – cs Margit: Klcsns garancia. = Pannon Tkr (6.) 2001. jan.–mrc. 1. sz. 9–15. – Brdi Nndor: A hatron tli magyar trsadalmak s magyarsgpolitikk talakulsa a kilencvenes vekben. A muravidki magyarsg ma npszmllsi adatok tkrben. Konferencia-anyag-elads. Lendva, 2003. mj. 30. – Szjrt Imre: Igk a megmaradsrt. Jegyzetek a szlovniai magyar irodalomrl. = Tiszatj 2002. 7. sz. – Kranjec, Miko: Tallkozs a kltvel. In: Vlaj Lajos: Versek. Murska Sobota, 1961. Pomurska zaloba, 8–9. – Szjrt Imre: Igk a megmardsrt. Jegyzetek a szlovniai magyar irodalomrl. = Tiszatj 2002. 7. sz. – Sznyogh Sndor: Szomi Pl (1936–1989). In memoriam. = Npjsg 1989. prilis 21. – Dr. Varga Jzsef: Szomi Plra emlkezem. = Npjsg 2000. nov. 3. 11. – Varga Jzsef: A Petfi Kultrkr jegyzknyve. Lendva, 1970. prilis. 12. – Kocsis Gyula: Naphvogat. Utsz. Murska Sobota, 1974. Pomurska zaloba, 54. – Pntek Imre: Sznyogh Sndor: Hvgy. Murska Sobota, 1985. Pomurska zaloba, [Flszveg]. – Gyurcz Ferenc: Bence Lajos: Ltlelet. Lendva, 1989. [Flszveg]. – Guttman Mikls: Anyanyelvnkrt. Murska Sobota, 1983. Pomurska zaloba. [Bevezet]. – Juhsz Gyrgy: Elsz helyett… In: Szab Jzsef: Nem is olyan rgen trtnt. Murska Sobota, 1987. Pomurska zaloba. – Szjrt Imre: Igk a megmaradsrt. Jegyzetek a szlovniai magyar irodalomrl. = Tiszatj 2002. 7. sz. 9. – Szarka Lszl: Elsz Gncz Lszl monogrfijhoz. In: Gncz Lszl: A muravidki magyarsg 1918–1941. Lendva, 2001. MNMI. 6. – Bence Lajos: R-olvassok. Vlogatott s j versek. Lendva, 2000. MNMI. [Flszveg]. – Dr. Varga Jzsef: Zgorec-Csuka Judit: Kizve az denbl. Lendva, 1997. MNMI. [Flszveg]. – Bence Lajos: A Zrnyiek nyomban. = Npjsg 2004. jan. 8. 11. – Gncz Lszl: sszmagyar s kisebbsgi nemzeti kulturlis rtkeinkrl. = Muratj 1997. 1. sz. 44–45. – Dr. Czine Mihly: A szlovniai magyarsg budapesti kszntse. = Muratj 1991. 28–29. – Szkely Andrs Bertalan: Az j magyar kisebbsgpolitika, klns tekintettel a szlovniai magyarsgra. = Muratj 1991. 29. – Ternar, Joe: A kultrhagyomnyokra alapozott fejlds. = Naptr 1980. Murska Sobota, 1979. Pomurska zaloba. 86–91. – Hradil, Joe: Az els knyvtl a Pomurska zaloba tizedik sorozatig. = Naptr 1980. Murska Sobota, 1979. Pomurska zaloba. 92–97. – Szab Lilla: A magyar knyvillusztrci Magyarorszg hatrain kvl 1918-tl napjainkig cm killts s konferencia. Magyar Kpzmvszek s Iparmvszek Trsasga. Bp. 2001. konferencia-krlevl. – P. Szab Ern: Vizulis anyanyelv hatrok nlkl. Magyar knyvgrafika killts az Orszgos Szchenyi Knyvtrban. = Magyar Nemzet 2001. pr. 21. 15. – Csuka Judit: Az ember egyedl szletik. Beszlgets Bence Utrosa Gabriellval, muravidki novellarval. = Npjsg 1993. febr. 26. 9. – Dr. Varga Jzsef: Bence Utrosa Gabriella: Ki lakik a sttben? = Muratj ’96, Lendva. Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet. 1997. – Szjrt Imre: Csodavrk – jegyzetek a Karcsonyi varzslat cm filmrl. = Npjsg 2001. jan. 25. – Bence Lajos: A szlovniai magyar irodalom. = Pannon Tkr 2000. szept.–dec., 5–6. sz. 11–12. – Varga Jzsef: Gbor Zoltn: Postagalamb. Murska Sobota, 1982. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Bence Lajos: Zgorec-Csuka Judit: Gbor Zoltn festmvsz portrja. In: Gbor Zoltn: Elmondom. 127–128. [Recenzi]. – Kalapis Rkus: Shajok a varzsl barlangjbl. = Horvtorszgi Magyarsg 1996. febr., 2. sz. [Recenzi]. – Szarka Lszl: Elsz. In: Gncz Lszl: A muravidki magyarsg 1918–1941. Lendva, 2001. MNMI. 7. – Pap Gbor: Elsz. In: Casanova napja. Fellini Casanovjnak asztrlmtoszi vonatkozsai. Gyr, 1993. Haznk, 5–7. – Hagyms Istvn: Elsz. In: Utazsok Fellinivel, a Zenekari prbra, a nk vrosban s a satyricon vilgba. Filmelemzsek. Pilisvrsvr, 2002. Muravidk Barti Kr Kulturlis Egyeslet, 3–5. – Dr. Krti Lszl: Elsz. In: Halsz Albert: Az alslendvai sajt s nprajz 1889–1919. Bp. 1994. MNMI s Hunga-Print Kiad, 5. – Dr. Gadnyi Kroly: Rozsmn Erzsbet. Vallomsok, versek. Murska Sobota, 1982. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Dr. Bence Lajos: Szomi Pl emlkezete. = Npjsg 2001. pr. 5. 18. – Sznyogh Sndor: Tavaszvrs. Antolgia. Murska Sobota, 1972. Pomurska zaloba. 15–16. – Kocsis Gyula: Halicanumi zenet. Versek. Murska Sobota, 1975. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Pntek Imre: Sznyogh Sndor: Hvgy. Murska Sobota, 1985. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Bence Lajos: „Nem trtnt semmi, fklyavivk voltunk.” = Npjsg 2003. jan. 16. 11. – Kocsis Gyula: Varga Jzsef: Naphvogat. Gyermekversek. Murska Sobota, 1974. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Sz. Kany Leona: Varga Jzsef: Psztortzek. Versek-gyermekversek. Murska Sobota, 1979. Pomurska zaloba. [Flszveg]. – Bence Lajos: Utsz. In: Varga Jzsef: Sorvad npem. Elbeszlsek. Lendva, 1992. Szlovniai Magyar rcsoport. – Guttmann Mikls: Elsz. In: Varga Jzsef: Hangbona. Gyermekversek. Lendva, 1995. Magyar Nemzetisgi Mveldsi Intzet. – Kranjec, Miko: Tallkozs a kltvel. In: Vaj Lajos: Versek. Murska Sobota, 1961. Pomurska zaloba. 7–12. – Bence Lajos: rott szval a megmaradsrt. A szlovniai magyarsg 70 ve. Lendva, 1994. Magyar Mveldsi Minisztrium–Haznk Knyvkiad, 92–94. – Varga Jzsef: Szeld ints. Murska Sobota. 1968. Pomurska zaloba. 52. – Gncz Lszl: Utsz. In: Zgorec-Csuka Judit: Viharverten. Versek bartaimnak. Lendva, 1997. MNMI. 7. – Zgorec-Csuka Judit: Viharverten. Versek bartaimnak. Lendva, 1997. MNMI. [Flszveg]. – Ruda Jutka: Irodalom s kulturlis identits a Muravidken napjainkban. = Muratj 2002. – Bokor Jzsef: Aki versben vli megtallni nmagt. = Muratj 1998. 2. sz. 134–140. – Varga Jzsef: Zgorec-Csuka Judit: V ognjenem kresu. = Npjsg 2001. aug. 9. 8.
Zgorec-Csuka Judit (Lendva)
http://epa.oszk.hu/00000/00021/00047/Ksz2005-4-04.htm#06
Magyar Knyvszemle 2005.
|