Haznkrt
Canada Online
1492 – 0956
http://www.hazankert.com/04marc3.html
Haznkrt, 2004. mrcius
Hamis szlovk trtnelem magyar honlapon?
“Igazsgot az ember nem kap az ellensgtl, bartaitl is csak ritkn, ezrt n itt szintn elmondtam.” /Alexis de Tocqueville/
Felhborodva olvasom Szlovkia trtnelmt az Internet egyik magyar nyelven szerkesztett honlapjn:
TRTNELEM
<www.nu.hu/orszagok/leiras/szlovakia1.htm>
“A szlv trzsek a mai Szlovkiban a Krisztus eltti 5. szzadban telepedtek le.... 833-ban Morvia herceg elfoglalta Nyitrt, s ltrehozta a Nagy Morva Hercegsget, amely magba foglalta a jelenlegi Kzp- s Nyugat-Szlovkit, a Cseh Kztrsasgot, illetve a szomszdos Lengyelorszg, Magyarorszg s Nmetorszg rszeit.... “
Ugyan! Krisztus eltt az 5. szzadban? Ez nemcsak durva tveds, de rettenetes nagy hazugsg is. Aztn rgtn tugranak a Krisztus utni 833. vbe. s mindezt magyar honlapon? Aztn felsoroljk, hogy milyen orszgokat foglalt magba a Nagy Morva Hercegsg, de a jelenlegi Kzp- s Nyugat-Szlovkia az Magyarorszg volt, teht Magyarorszg rszeit nem lehet mr emlegetni, ha egyszer emlegettk a jelenlegi Kzp s Nyugat-Szlovkit. Lengyelorszg s Nmetorszg egyes rszei pedig Szilzia volt, de sokkal ksbb Mtys kirly idejben. gy a msodik mondat sem helyes.
A tbbirl ne is beszljek: “erltetett magyarosts”?
”A dualista Osztrk-Magyar monarchia 1867-ben Magyarorszg szmra autonmit biztostott a belgyekben, s erltetett magyarostsi politikt vezettek be Szlovkiban 1868 s 1918 kztt...”
Rettenetes azt nzni, ahogy a magyarok kztt van egy ngyll rteg. Mindent elhisznek, amit a hazug ellensg r, de a sajt maguk gynyr nagy magyar mltjt egyszeren lehetetlennek nzik. Vajon kik rhattk ezt a hazugsgokkal teltett rst? (rszletek a levlbl) M. Mrta
Olvasnk nevezett honlap szerkesztsgnl tiltakozott a szlovk trtnelemnek tulajdontott maszlag miatt, mire ez a helyesbt vlasz rkezett:
“Mi alapveten informatikai cg vagyunk, sem tudsunk, sem energink, sem idnk az orszg lersokat fellbrlni. Az sszes rsunk tkrfordtsa az igen nagy tekintly lonelyplanet.com utazsi oldal lersainak. Ksznm, hogy felhvta figyelmnket a szlovk oldal pontatlansgaira. Az V. szzad kimondottan a fordt hibja, a forrsoldalon valban “AD” szerepel, most nztem utna, mris javtjuk.” dvzlettel: Dercze Lszl Nu.hu
“Edward Benes csehszlovk klgyminiszter, a szabadkmves szervezetben s a nemzetkzi letben is nagy tekintlynek rvendett. A francia delegci ltogatsa s az egymst kvet nemzetkzi tancskozsok vgl is arra vezettek, hogy Prgt vlasszk a Duna-medence szabadkmvessgnek kzpontjul. 1935. decemberben Benest vlasztottk a Csehszlovk Kztrsasg elnkv,
s e funkcijban is aktvan rszt vett a szabadkmves let irnytsban.”
[L. Nagy Zsuzsa: Szabadkmvessg a XX. szzadban, Kossuth Kiad, 1977. Bp.]
|
A szlovk nprl, ms szemszgbl
N.B. - A Kr.e. V. szzadot a Nu.hu honlap kijavtotta!
Az albbi adalkokkal lehetetlen lenne a msik tbort meggyzni, hla a Masaryk-Benes s Seton-Watson valamint Jszi-Jakubovics fle, s mg sok ms propagandistnak! De legalbb felhvnm az olvask figyelmt a fligazsgokra s hamistsokra.
Teht a magyar nyelven szerkesztett internetes informatikai cg magyar szerkeszti a “szlovk trtnelmet” egy-az-egyben -- id, energia s tuds hinya miatt, akrcsak egykoron Trianonban tettk! - minden brlat nlkl tvettk a “lonelyplanet.com” cm, szintn utazsi oldalrl anlkl, hogy legalbb a forrst jelltk volna meg.
Hogy a magyar olvas ne gondolja azt, hogy a 9 oldal terjedelm lers kizrlag az vlemnyk. rdekes, hogy Szlovkia trtnelmt elszeretettel lefordtottk magyarra, de mr Magyarorszg trtnelmnek ‘nem maradt hely’, (taln jobb is, mert most azon is mrgeldhetnnk). A Lonely Planet oldalnyi helyet ldoz angol nyelven a fligazsgokkal s ferdtsekkel titatott magyar trtnelemre, de nluk is hinycikk az id s a tuds az orszg lersok fellbrlshoz.
A legnagyobb baj az, hogy mg a soviniszta szlovk kormny a szlovksgnak elnys adatokat, kitallt trtnelmet ad t a ‘Lonely Planet’-nek, addig a budapesti kormny magyar-ellenes s hazug forrsokkal ltja el a “nagytekintly utazsi irodt.”
Az “igen nagy tekintly utazsi oldal” bizonyra szintn a hossz idk ta hazugsgokkal teltett politikailag helyes knyvtrakbl s az idegen elktelezettsg budapesti honatyktl kapja a tudomnyt! gy terjed a hazugsg, mert egymst gy idzve krbe-krbe szaladglnak, mint amikor a kutya a sajt farkt prblja megfogni!
A Lonely Planet angol szerkesztsge tudatja az olvasval, hogy igyekszik a lehet legnagyobb pontossggal sszelltani a kzlemnyeket, ugyanakkor nem vllal felelssget a nluk kzlt tudstsok, adatok esetleges pontatlansgrt. De akkor kik a felelsek? k a kzenfekv forrsokat hasznljk, magyarul az egyes orszgok propagandairodit, amelyeknek eredeti forrst illene valahol az rs elejn vagy vgn feltntetni! Ha nincs id, energia s tuds, akkor taln nem kellene trtnelmi dolgokkal foglalkozni!
*
“Mi elbb voltunk itt, mint a magyarok!”
Ezt s a morva herceg, Szvatopluk Nagybirodalmt gyakran halljuk a szlovkoktl, amivel azt akarjk lltani, hogy *a magyarok a szlovkok utn rkeztek a Duna-tjra s erszakkal kitrtk ket si hazjukbl.*
Ktsgtelen, hogyha a magyar np nem lett volna folytatsa, leszrmazottja a hun s avar npnek, a szlovkoknak igazuk lehetne. Minthogy azonban a Magyarorszgra rkezsnk idejn 896-ban a Felvidket hunok, avarok, Magyarorszg egyb vidkeit pedig szkelyek, avar-magyarok (670-tl), s ms kaukzusi turni npek laktk, a magyarok beteleplse csak si jussuk birtokbavtele volt, amelyen az ott tallt rokon npekkel osztozkodtak.
A Kr.u. 5. szzadtl 833-ig ngyszz v telt el. Ezen id alatt vajon mivel foglalatoskodott a „szlovk np”?
(Rvai Nagy Lexikona, 17. ktet) ~ Szvatopluk morva herceg, 876-ban elfogatta s Nmet Lajos csszrnak kiszolgltatta sajt nagybtyjt, Rasztiszlvot, akit azutn a csszr megvakttatott s kolostorba zratott. gy, mint a nmetek hbrese, lett a morvk fejedelme. Hirtelen tmadssal 871-ben megsemmistvn a bajor sereget, fggetlen lett; 874-ben a csszr elismerte uralkodnak. 882-
tl ismtelten hborgatta Pannnit, Arnulf karintiai herceg vitzeit pedig a Rbnl megverte. Vastag Kroly ennek kvetkeztben 884-ben, majd Arnulf 885-ben bkt kttt vele s trte, hogy Szvatopluk a Dunntl egy rszt megszllva tartsa. Azonban Arnulf 889-ben szvetsgeseivel -- kztk a magyarokkal -- Morvaorszgra trt, 893-ban megismtelte tmadst, amelyhez azonban mr nem nyerhette meg az egyms kzt hborskod bolgrok s magyarok tmogatst.
Nemzeti hagyomny szerint Szvatopluk is eltnt a maga seregbl s Nyitra mellett, Zobor hegyn 894-ben remeteknt vgezte lett. A magyar honfoglals mondi szerint * volt Pannnia ura, aki egy fehr lrt adta el a magyaroknak orszgt*.
A trtneti valsg azonban az, hogy Szvatopluk mg a magyarok honfoglalsa eltt meghalt 894-ben s egymssal viszlykod fiai, Mojmir s II. Szvatopluk uralkodsa alatt, a magyarok elfoglaltk az szak-nyugati hegyvidket, 902-906 krl.
(Rvai Nagy Lexikona, 18. ktet) - Ttok (szlovkok), az ezerves Magyarorszgtl elszaktott, Slovensko nv alatt szerepl Felvidket lakjk. A trk hdoltsg alatt elpusztult lakossg helybe ugyanis a magyar fldesurak a 18. szzad elejn sok helyen ttokat teleptettek be. Az 1910. vi npszmlls szerint Magyarorszgon 1 960 000 ember vallotta magt ttnak.
Mikor telepedett le a tt np a Krptok aljn? Ez a krds ma is vits. Safarik cseh r szerint *a Krptoktl a Dunig mr jval Krisztus eltt szlvok laktak*. Ezzel szemben Czambel tt nyelvsz kimutatta, hogy *a Felvidk legismertebb hegy- s folyneveinek -- Ftra, Poprd, Vg, Nyitra, Garam -- szlv eredett nem tudjuk etimolgiailag bebizonytani, s hogy ezek a nevek oly nptl szrmazhatnak, amelynek trtnelmi mltjt nem is ismerjk*. Sasinek tt trtnetr szerint a Krptokon tli szlvok csak a hun birodalom megsznse utn kezdtek lassan ide bevndorolni a Fekete-tenger s a Visztula vidkrl.
Nagyobb sszefgg telepls kpt csak a Morva folytl a Garam als folysig elterl rsz mutatta, de semmi bizonytk nincs arra, hogy Szvatopluk morva-szlvjai a ttok sei lettek volna.
A ttok trtnelme az 1000 ves Magyarorszg, a magyar nemzet trtnelme, mert a Felvidk sohse alkotott kln politikai terletet, hanem Magyarorszg szerves rsze volt, s a bels vndorlsok folyamn a tt s a magyar np sr rintkezsnek hatsa maradand vonsokban jelentkezik nyelvben s sok szoksban is.
Konstantin grg csszr feljegyzse szerint:
“rpd fejedelem a Magyarorszgon sztszrtan l szlvokat a Felvidkre teleptette.”
Ez az els lakhelyk a Nyitra fltti szak-nyugati trsg volt. A folyk vlgyeiben pedig hun, szittya, avar npcsoportok laktak.
A Szvpatopluk fle nagyszlv llam ltezse csak trtneti mese, amely legfeljebb Magyarorszg hatrn kvl lehetett rvid ideig. Az ehhez szolgl trtneti adatok fknt szlv trtnetrktl szrmaznak, amelyeket a nyugati trtnetrs is tvett. Ma mr tudjuk, hogy a trtnelmet nemcsak korunkban hamistjk, hanem a mltban is hamistottk! Ehhez -- sajnos -- a magyar Anonymus [1] is hozzjrult, amikor dicsrni akarvn a honfoglal magyarsgot, felnagytotta a szlovk np erejt s haderejt.
A szlovk-mese felvidki ttjainkban nagymrtkben nvelte azt a hitet, hogy ‘a honfoglalskor haznk szak-nyugati rszben ers szlv llam volt.’ Ez szolglt adatknt rszben a trianoni bkeegyezmnyek megszerkesztshez is, de mindenesetre alapja lett a ttok terletkvetelseinek. Ennek hatsa alatt a szlovkok mr a szabadsgharc alatt is klnll szlv llamrl lmodoztak, amit Horvth Istvn trtnsz “A szlavinokrl, mint krkedkrl” rt rtekezsben gy jellemez:
“Az elmtott tlbuzg ttok -- boldog Isten! -- milyen roppant, a rmaihoz hasonl tt csszri birodalomrl lmodnak hny nagy tt hadvezrt, mint Napleon vala, emlegetnek, mg mai nap is. Azonban e szp lmaikrl a nemzetek histrija hallgat, s ppen nem emlkezik!”
Az 1848-ban megjelent Hrmas Kistkr egykor trtnelemknyv szerepet tlttt be:
“Szvatopluk birodalma igen rvid ideig, mintegy nyolc vig tartott. Uralkodsval kezddtt, s annak buksval el is enyszett, viszlykod fiai nemlevnek kpesek attyok orszgt visszaszerezhetni. Nagy Kroly az avarok ellen 791-799-ig folytatott gyzelmes hborja utn a Rba folyig elfoglalt terleten a magyarfajta lakossgot meghagyta, akiket a kzjk teleptett bajorokkal egytt 850-890 kztt a Nagy-Morvabirodalomrl lmodoz szlvok kiirtani akartak.”
Trtnelmi adatok bizonytjk, hogy a mai szlovk np nem a hon(vissza)foglalskor haznkban tallt szrvny-szlvokbl alakult ki, hanem a tatrjrs utn. Fknt Giskra cseh huszita vezr rablhadjrata idejn, 1420 tjn beteleplt morva-szlvokbl. A haznkba teleplt nptredkek - “hospesek” - a tlnyom tbbsgi magyarsg beolvaszt ereje folytn -- a tatrjrs korra eltntek a magyarsgban. gy a szrvny szlovkok is.
A szlv npek Kzp- s Dlkelet-Eurpba val vndorlst fknt a hun seregek Nyugat fel val ramlsa indtotta el Kr.u. a 4. szzad msodik felben. A magyarorszgi szlvokat, a mai szlvok eldeit az avarok hoztk magukkal a Dnyeszter vidkrl 560-ban, mint legyztt npeket s Magyarorszgon gyrknt teleptettk le szllsaik krl vdelmi clbl.
A sok avar trzs hasonl mdon teleplt le az orszg terletn, klnsen hrom nagy avar tmbt lehet megllaptani: a Fert t krnykt, a ll-Kecskemt-Szabadka-jvidk-Baja kztt elterl vidket s Erdlyt. Trzsterletk ezek kztt az Alfld dli rsze volt.
Hogy a hon(vissza)foglal magyarok a Krpt-medencben nem talltak szmottev szervezett szlv csoportot, sem pedig ms idegen npet, az a krlmny igazolja, hogy mg a mohcsi vsz eltt -- a tatr-pusztts ellenre is -- 80%-os volt a magyarsg szmarnya 20% idegennel szemben, amely nem lett volna olyan kedvez, ha a hon(vissza)foglalskor szmottev idegen np lt volna ott.
Ez is kimaradt a magyar nyelv ‘Lonely Planet’-rl! “
[a magyarok] erltetett magyarostsi politikt vezettek be Szlovkiban 1868 s 1918 kztt...” /Lonely Planet/
Vegyk mr tudomsul: amg a mllam a vilg kzvlemnye fel lland msoron tartja a szlovkok erszakos magyarostst, addig senkise bolygatja a nluk sanyargatott s ldztt magyarsg krdst. rdekes, hogy a Lonely Planet fontosnak tartja Szlovkia trtnelmben megjegyezni a “szlovkok erszakos magyarostst”, ugyanakkor az ltaluk kzlt magyar trtnelemben elhallgatjk, hogy “Magyarorszg 1830-ig a nemzeti egyenlsg eldordja volt!” [2]
Yves de Daruvr: ►„Gyakorlatilag a Magyarorszgba beteleplt idegen npek egszen a 19. szzad elejig teljes egyetrtsben ltek a magyarokkal. Magyarorszgon elssorban II. Jzsef nmetestsi ksrlete vltotta ki a “nemzeti ellenllst”. A magyar nyelv hasznlata, amely a korbbi hivatalos nyelvet, a latint, felvltotta (1844-es trvny), a horvtokkal egytt az orszg kisebbsgeinek tiltakozst vltotta ki. Az 1844-es rendelet volt teht a kezdete a rgi Magyarorszg nemzetisgei kztt kialakult ellentteknek. A latin nyelvhasznlat ellen a magyar hazafiak is tiltakoztak, s az akkor kialakult vita, a magyarsg s a nemzetisgek kztt, kihatott az 1848-49-es felkelsre is, amelyben a nemzetisgek Ausztria prtjra lltak s szembefordultak a magyarsggal. Ha Magyarorszg valban elnyomta volna a kisebbsgeit, akkor ma nem lennnek trianoni hatrok! Pldaknt emltend, hogy a nyugati llamok bns beleegyezsvel ztk ki 1945-ben Cseh-orszgbl a szudtanmeteket, Szlovkibl pedig a magyarokat.
Az gynevezett “magyar jrom” alatt szlv s romn nyelvszek a budai egyetemen tanultak s sajt nyelvkn adhattk ki munkikat. Az els szerb, horvt, s szlovk knyvek Magyarorszgon lttak napvilgot. Az els romn nyelv knyvet 1544-ben nyomtk Erdlyben, magyar fejedelem prtfogsa alatt.
A Lonely Planet azt is elhallgatja a “trtnelembl”, hogy mivel a nagyhatalmak a St-Germain-i s Trianon-i Bketrgyalsok alatt felmerl nprajzi krdseket nem tudtk megoldani, az utdllamokkal 1919-20-ban alrattk az gynevezett “Kisebbsgi Szerzdseket”, melyek alapjn kteleztk magukat arra, hogy a terletkn l kisebbsgek nemzetisgt, nyelvt, javait tiszteletben fogjk tartani s a bkeszerzds vgrehajtst a Npszvetsg felgyelete al helyezi. nneplyes fogadalmaikat nem tartottk be, st a trtnelem folyamn annyi ldztets s megalztats [ami napjainkban is tart! - tj] mg nem volt, mint a bkt kvet vekben! Az utdllamok hidegvrrel s tervszeren hgtk t a kisebbsgi szerzdseket. [3]
Valaki mondta nemrgen otthon nagyon tallan: “Mindaddig, amg az oroszlnoknak nem lesznek sajt trtnszeik, a vadszat trtnete mindig a vadszokat fogja dicsteni. A trtnelmet az idk vgezetig vadszok rjk meg.”
Szomor a magyarsgra nzve, hogy magyar ajk tanrok klfldi egyetemeken, a Lonely Planet szellemben fligazsgokkal s hazugsgokkal tantjk a magyar trtnelmet az idegen nemzetisg diksgnak. A megetetett dikokbl lesznek az jsgrk, politikusok, informatikai cgek szerkeszti -- akiknek, mivel nincs idejk az orszglersokat fellbrlni, kzenfekv fligazsgokbl idzgetnek.
A magyar nyelv Lonely Planet (NU.hu) szerkeszti megemltik az “erltetett magyarostst”, de arra mr nem volt id, hogy a mai napig trvnyes Benes Rendeletrl is rjanak!
Az 1945. oktber 25-n kelt 108/1945. szm rendelet kimondta, hogy minden magyar ing s ingatlan vagyona a felszabaduls napjval elkobozottnak tekintend. Az 1945. oktber 27-n kelt 143/1945. szm rendelet arrl intzkedik, hogy magyar s nmet nemzetisg egynek nem emelhetnek vdat. Vdat csak gysz emelhet, s ha megtagadta, fellebbezsnek nem volt helye.
A szovjet megszlls utni npszmllsnl kiderlt, hogy a vrosok lakossgnak 75 szzalka magyar, annak ellenre, hogy ott jra megjelent az 1938-ban eltvozott szlovk elem. Az orosz tisztek “felsbb rdekre val hivatkozssal” kzltk a vezet magyarokkal, hogy a magyarsgnak el kell hagynia Szlovkit. A magyar kzpiskolk csak gy fejezhettk be a tanvet, hogy az oroszok kzbelptek.
A Csehszlovk Kztrsasg (1918-1938) els hrom vben a magyar iskolk szma lecskkent 3, 298-rl 727-re! Mg a cseheknl minden 48 ezer lakosra egy kzpiskola jutott, a magyaroknl egyetlen kzpiskola 137 ezerre. Felsiskolai oktats Csehszlovkiban magyaroknak nem ltezett, gyhogy neknk ne beszljenek “erltetett magyarostsrl!”
Magyar-ldzsek Szlovkiban
Az els vilghbor utn a ttok a csehek segtsgvel nyltan is megindtottk a magyar lakossg elszlvostst s az ellenllk kildzst vagy megsemmistst. A msodik vilghbor idejre a felvidki – 1910-ben mg 1 070 614 magyar lakossg llekszma 1991-ben mr 567ezerre apadt, s azta pedig az is egyre fogy a tervszer elnyoms s ldzs folytn. [4]
„A trvnyhatsgok helysgeiben hivatalos nyilatkozatok hangzottak el: itt tbb magyar sz nem fog elhangzani.’
Egy magasabb lls tisztvisel Eperjesen azt mondta:
’A magyarok megrdemlik sorsukat, ha ezer esztendn t nem tudtk magyarrtenni az orszg egsz lakossgt. Mi hrom v alatt ki fogunk irtani innen minden magyar szt.’
Ezeket kivonatosan megrtk a Debrecenben s Nagyvradon lak felvidki szrmazs magyarok a Vilg Npeihez kldtt 1919-es kiltvnyukban, de hiba!” [A Fklya, dr. Kr Gza]
Edward Benes, a „csehszlovk” mllam egyik megalaptja s ksbb a vrs „felszabadtk” ltal zajtalanul eltvoltott elnke mr 1943-ban, kt vvel a hrhedt „kassai program” terrorhullma eltt elrkezettnek vlte az idt, hogy a kisantant belgyi kormnyzatnak sokig titkolt llspontjrl nylt s kihv vallomst tegyen:
„Kisebbsgi (nemzetisgi) jog nem kell, nem lesz, s ha a kisebbsg nem hajland elfogadni a tbbsg kultrjt, (ppen annak tjidegen jellege miatt!), szabadsgukban ll sajt nemzetk terletre visszavonulni. Ez egybknt olyan elv, amit a msodik vilghbor utn minden nemzeti kisebbsgre alkalmazunk; nmetekre, magyarokra, romnokra s olaszokra, akik szlv terleten lnek.” [5]
Vgezetl mg csak annyit, hogy a fggetlenn vlt Szlovk Kztrsasg vltozatlanul megklnbztet, magyar-ellenes politikt folytat. Az 1945-ben hozott erszakos beolvasztsi s vagyon elkobz rendeletek mg ma is rvnyesek.
------------------------------------------------------------------------
1. ANONYMUS - Psa nev domonkos, magiszter, orszgbr, IV. Bla kirlyunk bizalmi embere volt, a 700 ves Gesta Hungarorum (A magyarok viselt dolgairl) latin nyelv krnika egykori szerzje.
2. Helfert: Die Checo-Slaven, (idzi Yves de Daruvr, A feldarabolt Magyarorszg)
3. Y. de Daruvr: A feldarabolt Magyarorszg, Svjc 1976.
4. Study Paper on the Benes Decrees Human Rights for Minorities in Central Europe
Vancouver, Canada <huffist @intergate.bc.ca>
5. Benes E. : O vont les Slaves? (Merre tartanak a szlvok?”
– Idzi Berzy Jzsef, Eurpa felszabadtsa, 1966. 234. old.
|