Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Szsz Zoltn Trkbart magyarok Balkni krzis 1878
Trkbart magyarok - Balkni krzis 1878
Szerz: Szsz Zoltn
Mivel magyarzhat, hogy a msfl szzados trk uralmat meglt, valamikor az oszmn birodalommal szemben a keresztnysg vdbstyjnak szmt, s a kztudatban ezt mig rz Magyarorszg liberalizmusra s nemzeti fggetlensgre oly rzkeny trsadalma a kzismerten nmagt tllt, despotikus trk birodalom mell llt rzelmeivel?
A magyar trsadalom – ha kzvlemnyknt fogadjuk el a kor sajtjt s levelezsanyagt – nem tmogatta a Habsburg Monarchia hdt politikjt, s mereven ellenezte Bosznia-Hercegovina elfoglalst. De nem tmogatta tevlegesen a balkni npek felszabadt mozgalmait sem. Ugyanakkor nem is lehetett semleges a szomszdsgban vgbemen nagy talakulsok krdsben. A legszembetnbb a sajtban bven tallhat trkbart eszmefuttats, a nhny utcai szimptiamegmozduls s a sok politikai sznoklat. Hogy bsgesen tallunk a Balkn n. kisnpei mellett is szimptiahangokat, mg nem teszi letagadhatatlan trtnelmi tnny, hogy az akkori magyar kzvlemny egszben trkbart volt.
A szlesebb magyar kzvlemny magatartst a liberlis nacionalizmus hatrozta meg, melynek azonban kifel kizrlag defenzv jellege rvnyeslt. A magyar nemzettudatbl 1867-ben sem tnt el az osztrkellenessg, csak ksbb sorvadt bizalmatlansgg, fltkeny rivalizlss. Az oroszellenessg 1849 ta thatotta a kzvlemnyt. Oroszorszgban, nemcsak a magyarorszgi szlv npek potencilis szvetsgest lttk, hanem – az eurpai progresszi tbornak ltalnos felfogshoz hasonlan – az eurpai reakci agresszv ferejt is. A 70-es vekben liberlis alapon jelentkezett a poroszellenessg is, elssorban a tisztelve flt Bismarck politikai rendszervel szembeni ellenszenv miatt.
A 70-es vek a magyar nemzettudat vltoz, tmeneti llapott tkrzik. A kzvlemny elfogadta az 1867-es kiegyezst, de elgedetlen volt vele, nagyobb mrtk nllsgot kvnt. Ignyelte a nagyhatalmi helyzetet, de nem vllalta a vele jr konzekvencikat: a hadseregnvelst, a terjeszkedst. Defenzv maradt, nyugodt vtizedekre htozva az n. magyar nemzeti llam kiptse, megszilrdtsa szmra.
Az expanzi-ellenessgnek sokrt okai voltak. A terjeszkeds a dinasztit ersti, amit nem kvntak; ersti a nemzetek feletti hadsereget is, amitl kifejezetten fltek, mert benne reztk az j berendezkeds f ellensgt. Az jabb szlv terletek bekapcsolsban rengeteg veszly forrst lttk. Egyfell gyengtheti a nmet s magyar hegemnit, ersti a mr amgy is nagyszm szlv elemet, s jraleszti a nemzeti mozgalmakat a birodalmon bell. Msfell jabb kzs gyet teremt Ausztria s Magyarorszg kztt, mikzben a kormny s az ellenzk egyarnt arra trekedett, hogy a mr meglv kzs gyek szmt cskkentse. Vgl pedig vtelen bonyodalmakkal fenyegetett az a vita – amely ms nagyhatalmaknl nem fordulhatott el –, hogy kihez is csatoljanak j terleteket: Ausztrihoz vagy pedig Magyarorszghoz?
Magyarorszgnak nem voltak balkni ignyei, mgsem alakult ki a nemzeti felszabadt mozgalmakat konzekvensen tmogat politika, noha egy kis llamokbl felpl Balkn-flsziget belefrt a magyar liberalizmus klpolitikai elkpzelseibe.
Oroszorszg katonai fellpse Trkorszg ellen felborzolta a kedlyeket Magyarorszgon is. Attl tartottak, hogy a nemzetisgekben bvelked Magyarorszg a cri birodalom s a ltrejv dlszlv vazallus llamok harapfogjba kerl. Mg Trkorszg a balkni npek szmra a kemny elnyomst jelentette, a magyar kzvlemny csak Oroszorszg egyik ellenslyt ltta benne, s a „liberlis mintallam”, Anglia magatartshoz igazodva, berte a szultni birodalom megreformlsval. Az 1876. vi trk reformksrlet utn radsul hamis Trkorszg-kp alakult ki: egy modernizld parlamentris llam, melynek hadseregben szzval mkdnek angol tisztek s a legends 48-as tbornok, Klapka ad tancsokat a szultnnak a csapatok ehelyezsre. 1877 tavaszn trk rtelmisgi-ifjsgi delegci ltogatott Budapestre, bennk a magyar fvros „a trk alkotmnyossgot” nnepelte.
1877 vgn, Plevna orosz bevtele utn a Fggetlensgi Prt vezeti patetikus mondatokban fejtegettk, hogy „a lengyel utn most a trk kvetkezik; s ha egyszer a trk birodalom elesik, mr csak egy nemzet marad Keleten, mely a szabadsgrt lni s meghalni is ksz. Ez a nemzet a magyar”. Mintha a romnok s a dlszlv npek nem is fogtak volna fegyvert fggetlensgkrt. Egy nagygylsen jeles ellenzki politikusok hirdettk, hogy Magyarorszgnak fegyvert kne ragadnia a trk vdelmben, ha mr Nmetorszg, Anglia, Franciaorszg s Itlia egyb nagyhatalmi rdekeltsgeik miatt ezt nem tehetik meg…
Hogy a trkszimptia valjban mennyire nem a balkni npek ellen irnyult, az jl mrhet a Romnival szembeni magyar magatartson. A magyar kzvlemny – ha Erdly miatt ltott is tvlati veszlyt a romn fejedelemsg erstsben – mr 1877 eltt is valjban fggetlen llamnak fogadta el, s rtkelni tudta fejldsi eredmnyeit. 1877-ben, amikor Romnia hadba lpett Trkorszg ellen, az orosz szvetsg miatt slyos szemrehnysokkal illettk. Viszont akkor, amikor Dl-Besszarbia miatt konfliktusba kerlt Oroszorszggal, ismt romnbart lett a hangulat, mintegy bizonytkul annak, hogy minden krdst a bekerts veszedelmnek elhrtsa szempontjainak rendeltek al.
A kormnyprt „a hatalmi realitsok knyszerre” hivatkozva kiszolglta a birodalmi klpolitikt, amelynek pedig eredenden pp az ellenkezjt akarta. Az ellenzk ellenezte a balkni hdtsokat, mg nem rezte szksgesnek, hogy a Monarchia a balkni npek fltti rendez hatalomknt lpjen fel. „Nem szabad a szomszdos kis npeket olyan politika szolgiv tenni, amit a magyarsg is ellenez” – mondotta Etvs Kroly. A boszniai okkupcit ksr orszgos felhborods az 1878. vi vlasztsokon majdnem elsprte a kormnyt. Nem kellett azonban egy vtized sem ahhoz, hogy az ellenzk magatartsa is kzeltsen a kormnyhoz. Attl flve, hogy a Trkorszg gyenglsvel bekvetkez hatalmi rt Oroszorszg fogja betlteni, a 80-as vekben mr azt kvnta, hogy az rt – jobb hjn – a Monarchia tltse be. Ezzel a klpolitika alapkrdsben felzrkzott az udvar s a katonai krk mg, s most mr a kormnyzat s az ellenzk – teht a kor hivatalos trsadalma – egyarnt szembekerlt a balkni npek nemzeti trekvseivel. Ez volt az, amit Magyarorszgon eredetileg senki sem akart. Nem elszr s nem is utoljra fordult el a magyar trtnelemben, hogy szndkok, cselekedetek s eredmnyek kztt mly szakadk hzdott.
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.