Szilgyi Imre A szlovnok trtnete
I. A szlv trzsszvetsgtl a 18. szzad kzepig
A 6-tl a 13-ik szzadig
A Habsburg (s a velencei) uralom kezdete
Reformci s ellenreformci
A szlovn trsadalom fejldse a 17–18. szzadban
II. A szlovnok a hossz 19. szzadban
A szlovn nemzeti mozgalom kezdetei
A napleoni hbork hatsa s az illr tartomnyok (1809–1813)
A bcsi kongresszustl a mrciusi forradalomig
1848 s a szlovnok
Az abszolutizmus s az alkotmnyos let kezdetnek kora 1867-ig
Az szlovnok, az ifjszlovnok s a tbor-mozgalom
Az egyttmkds (slogatvo) korszaka
A politikai prtok megalakulsa
Az ltalnos vlasztsok s a jugoszlv krds
I. A szlv trzsszvetsgtl a 18. szzad kzepig
A 6-tl a 13-ik szzadig
A szlv trzsek, a 6. szzad folyamn rszben szak, rszben pedig dlkelet fell npestettk be a mai Szlovnit, illetve az ettl szakra lv terleteket, valamint a Nyugat-Dunntl Balatonig hzd svjt s Isztria egy rszt. A 7-tl a 11-ik szzadig az e terlet szaki rszn l szlvok tbbsgt a karantn trzsszvetsg fogta egybe. Az avarok ellen kzd szlv trzsszvetsg ln 624 s 659 kztt a frank szrmazs Samo llt, akit a szlvok hadisikerei miatt kirlyukk vlasztottak. A trzsszvetsg ltal birtokolt vltoz kiterjeds terletet Karantninak, lakit karantnoknak nevezik a forrsok. Karantnia hatalmi kzpontja a mai Ausztria terletn fekv civitas Carantanum (Maria Saal) volt. Neve a szlvok eltti idkbl val, vagy a kar (szikla), vagy a kelta karantos (bart, szvetsges) szbl szrmazik. 745-tl a frankok fokozatosan kiterjesztettk hatalmukat Karantnira is, s a szzad msodik felben a lakossg – nmi ellenlls utn – felvette a keresztnysget. 828 utn a keleti frank terletek szlvok ltal ritkn lakott rszeire erteljes bajor betelepeds indult meg. A Karavankk hegyvonulattl dlre, a mai Szlovnia nagy rszt magba foglalva egy msik szlv trzsszvetsg is kialakult, amelynek terlett annak idejn a karniolok (Carniolenses) trzsrl Karniolnak (Carniola) neveztk. Rszben e trzs nevbl, rszben a meghatrozott terletet jelent szlv krajina szbl szrmazik a kzponti szlovn lakta terletek Krajna (Kranjsko) elnevzse. A 10. szzad msodik felben egyebek kztt Kartantnia, Krajna, a Drva-mente, s a Szva-mente is beletartozott a magyarok ellen vdelml szolgl hatrrvidkek (markok) svjba. A korbbi szlovn trtnetrs ezt a szles terletet magba foglal hatrrvidket a Nagy-Karantnia megnevezssel illette. A 11. szzad legelejn felboml Karantnia terletn mr a 11. szzadban kialakulban volt, s a 13–15. szzadban tbb-kevsb megszilrdult azon trtnelmi tartomnyok krvonala, amelyekbe aztn a szlovn teleplsek vszzadokon keresztl betagoldtak: Karintia, Krajna, Stjerorszg, Grz, a tartomnyhoz hasonl helyzetet lvez Trieszt. A szlvokat latin elnevezssel Sclavi-nak Sclaveni-nek neveztk, mg a germnok a Wenden megjellst hasznltk. A szlovnok nmagukra alkalmazott megnevezse (Slovenec, Slovenci) a 11–16. szzad folyamn alakult ki s szilrdult meg. Az etnikai tudatnl azonban ebben az idben hangslyosabb volt a tartomnyhoz val tartozs tudata, s ez egszen a 19. szzad kzepig, vgig gy is maradt. Ehhez az is hozzjrult, hogy a fbb szlovn nyelvjrsok kztt erteljes klnbsgek voltak.
A nmet betelepls egszen a 15. szzadig tartott, s ennek kvetkezmnyeknt fleg az szaki terletek teljesen elnmetesedtek, msutt vegyes lakossg alakult ki, de mg a tbbsgben szlovnok lakta Krajnban is ltrejttek nmetek lakta egysgek. A 12. szzad vgtl a 15. szzadig ilyen mdon vilgosan kirajzoldtak az j szlovn etnikai hatrok. A kialakul nmet llam hatra egyttal a szlovnok s a horvtok kztti hatrt is jelentette, s nagymrtkben hozzjrult ahhoz, hogy a kt rokon np egymstl eltr trsadalmi, politikai s kulturlis fejldsen ment keresztl.
Karintiban 1122 s 1269 kztt a Spannheim dinaszti volt a f hatalom, Stjerorszgban a Babenbergek, Krajnban pedig a Spannheimeknek az Andechs-Meran csalddal kellett vetlkednik. Karintia terletn a salzburgi rseksgnek, Krajnban pedig az aquileiai patriarktusnak voltak jelentsebb birtokai. Ezeken kvl persze tbb kisebb hatalommal s vagyonnal rendelkez ms vilgi s egyhzi birtokos is volt szlovn terleten. A kolostorok kzl kiemelkedett az 1136-ban Stinban ltrehozott cisztercita kolostor, amely Krajna gazdasgi s kulturlis kzpontja volt. A 12–13. szzad folyamn megindult a vrosiasods, fejldsnek indult az ipar s a kereskeds, megjelentek a chek, s a 13. szzadtl kezdve ltrejttek a vrosi iskolk is.
A Habsburg (s a velencei) uralom kezdete
1270-ben II. Ottokr cseh kirly jelents szlovn lakta terletek fltt (Karintia, Krajna, 1272-ben Friaul) szerzett hatalmat, de az 1273-ban kirlly vlasztott Habsburg Rudolf magnak kvetelte, s az Ottokr elleni harcokkal, illetve az 1276-ben megkttt bcsi bke segtsgvel meg is szerezte ezeket a tartomnyokat. Br a valdi hatalmat szmos terlet fltt egy ideig mg a grzi grfok gyakoroltk, a 14–15. szzad folyamn a Habsburgok rkls tjn a tnyleges hatalmat is megszereztk Szlovnia legnagyobb rsze felett. A 15. szzadban egyre jelentsebb hatalomra tettek szert a Celjben (Zilli) szkel grfok, akik a magyar trtnelemben Cilleiek nven vltak ismertt. A Cilleiek s a Habsburgok kztt kemny hatalmi harc folyt, s amikor Zsigmond kirly 1436-ban ltrehozta a celjei fejedelemsget s a Cilleieknek fejedelmi tisztsget adomnyozott, ezek a Habsburgokkal teljesen egyenrangv vltak. Br a Cilleiek rdekldse inkbb a szlovn lakta terleteken kvlre – Magyarorszgra s a Balkn flszigetre – irnyult, Celjben lv kzponti birtokukon otthonra tallt az Itlibl rkez renesznsz kultra. Az a tny, hogy a Cilleiek kzponti birtoka szlovn terleten volt, valamint tnyleges politikai slyuk, s a kulturlis letben betlttt szerepk rthetv teszi, hogy a Cilleiek a szlovnok krben sokkal pozitvabb rtkelst kaptak, mint a magyar trtnetrsban. A Cilleiek buksa (1456) lehetv tette a Habsburgok szmra, hogy mg teljesebb tegyk a szlovn lakta terletek fltti hatalmukat.
Msfell 1279 s 1283 kztt a tengerparti vrosok – Koper, Izola, Piran – knytelenek voltak elismerni a Velencei Kztrsasg fennhatsgt. 1420-ban pedig Velence kiterjesztette befolyst Isztria egy rszre s Friaul tartomnyra is. Ez utbbi terletet a szlovnok Velencei Szlovnia nvvel illetik. Trtnelmi okok miatt a Velencei Szlovnia bizonyos hivatali s bri nigazgatssal rendelkezett, ami a Velencei Kztrsasg 1797-ben bekvetkezett buksig fennmaradt. A Habsburg uralom teljess vlsa, s a Velencei Kztrsasg hdtsai kvetkeztben jtt ltre az a 18. szzad vgig (st bizonyos vltozsokkal egszen 1918-ig) fennmaradt helyzet, hogy a szlovnok hrom birodalom lakosaiv vltak. Az osztrk csszrsg al tartoz szlovnok egyrszt az osztrk rks tartomnyok (Stjerorszg, Karintia, Krajna), msrszt az osztrk fennhatsg al tartoz grzi grfsg s Trieszt laki voltak. Magyarorszg terletn Vas s Zala megyben ltek szlovnok, a tbbiek pedig a Velencei Kztrsasg ltal birtokolt teleplseken.
Reformci s ellenreformci
Ljubljanban valsznleg mr a 16. szzad harmincas veiben ltezett egy protestns kr, a mozgalomnak igazi lendletet azonban Primo Trubar (1508–1586) tevkenysge adott. Trubar – aki Klvinnl mrskeltebb, Zwingli s Luther tantsa kz es llspontot foglalt el – szmos protestns knyv kinyomtatsrl gondoskodott, 1550-ben kiadott szlovn nyelv bcsknyvvel, katekizmusval s tbb rszletben megjelentetett jtestamentum fordtsval megteremtette a szlovn irodalmi nyelv alapjait. a szlovn nemzettudat els megszlaltatja, aki P. P. Vergerius pspk dlszlv egysget szorgalmaz javaslatra sem volt hajland lemondani az nll szlovn irodalmi nyelv kialaktsrl. Trubar arra is trekedett, hogy megszervezze a szlovn nyelv iskolai oktatst. A mintegy 50 szlovn nyelv knyvet kiad protestnsok kztt Trubar mellett kiemelked szerepe volt Jurij Dalmatinnak (1547–1589), aki 1584-ben megjelentette a teljes Biblia szlovn fordtst. A szlovn sztrt s nyelvtant sszellt Adam Bohori (1520–1598) ltal bevezetett szlovn helyesrs egszen a 19. szzad kzepig hasznlatban maradt. A protestantizmus nemcsak a vrosi polgrok kztt szerzett hveket magnak, hanem a nemesek s – bizonyos terleteken – a parasztok szlesebb tmegei kztt is.
A 16. szzad harmadik harmadban megindult az ellenreformci, ami jelents csapst mrt a szlovn irodalmi nyelv s kultra fejldsre. Br 1574 s 1615 kztt megjelentek az els szlovn nyelv katolikus egyhzi segdknyvek, utna kzel hatvan vig sznetelt a szlovn nyelv knyvek kiadsa. A nem tl nagy szm elemi iskolban a tantsi nyelv – a protestns trekvsekkel ellenttben – a nmet – Triesztben s Grzben – az olasz volt.
A szlovn trsadalom fejldse a 17–18. szzadban
Az 1619-ben II. Ferdinnd uralma alatt egyeslt osztrk tartomnyokban jelents volt a fejlds. A szlovn lakossg legnagyobb rsze ebben az idben paraszt volt, a nemesek s a polgrok az olaszok s a nmetek kzl kerltek ki. Mr a 17. szzadban is lnk kereskedelem folyt Itlia s a szlovn lakta tartomnyok kztt, mely utbbiak rszt vettek az tmen kereskedelemben is. Mind a kereskedelmet, mind az tptst jelentsen fellendtette, hogy 1719-ben Trieszt s Fiume szabad kikti sttust kapott. A 18. szzad msodik felben fokozatosan enyhtettk a robotszolgltatsokat, s a liberlis gazdasgi elvek rvnyestse fellendtette a manufaktrk fejldst. 1747-ben Mria Terzia Karintiban s Krajnban tartomnyi kormnyt hozott ltre s ezzel jelentsen cskkentette a tartomnyi rendek hatalmt. Ilyen krlmnyek kztt felpezsdlt a kulturlis let is. 1624-ben Triesztben, 1640-ben Klagenfurtban (szlovn nevn Celovecben), 1678-ban Ljubljanban nyitottak nyomdt, de csak 1726-ban jelent meg a protestns idk utni els nem egyhzi clra kszlt szlovn knyv: egy paraszti kalendrium. 1689-ben a magt nmetnek vall J. V. Valvasor gazdagon illusztrlt knyvben ismertette Krajna fldrajzi, trtneti, nprajzi rdekessgeit. A 17. szzad vge fel olasz mintra kulturlis trsasgokat, "akadmikat" alaptottak. Legjelentsebb az 1693-ban alaptott Academia Operosorum Labacensium volt, amely 1701-ben lpett a nyilvnossg el s valsznleg 1725-ig mkdtt.
II. A SZLOVNOK A HOSSZ 19. SZZADBAN
A szlovn nemzeti mozgalom kezdetei
A nemzeti mozgalom rszben a lassan gyarapod szlovn, vagy szlovn tudatv vl idegen polgrsg iskolzsi ignyeihez, illetve a Mria Terzia ltal bevezetett, s a falvakra is kiterjed iskolareformjhoz, valamint az eurpai nemzeti mozgalmak fejldshez ktdik. A nemzeti mozgalom els kpviseli szerzetesek voltak. Megindtja Marko Pohlin (1735–1801), 1765-ben bcsknyvet adott ki. A kezdeti bizonytalankodsra jellemz, hogy 1768-ban megjelent Kraynska Grammatika (Krajnai nyelvtan) cm knyvben gy vlte, hogy a krajnai nyelvet csak Krajnban beszlik, mg a Stjerorszgban s Karintiban l szlovnok (Pohlinnl vendek) klnbznek a krajnaiaktl. Knyvben hangslyozta, hogy a krajnai nyelv hasznos a vilgi s az egyhzi urak szmra is, felhvta a figyelmet arra, hogy a nmet nyelv a krajnai krra elre tr, s arra szltotta fel a krajnaiakat, hogy ne szgyelljk nyelvket. Bla Kumerdej (1728–1805) szlovn szrmazs bcsi egyetemi professzor 1772-ben tervezetet dolgozott ki a krajnai elemi iskolk szervezeti felptsrl. A Mria Terzinak ajnlott rsban, oktatsi nyelvnek a szlovnt javasolta.
Obalt Gutsman (1725–1790) mr olyan nyelven akart rni, amit nemcsak a karintiaiak, hanem a stjerorszgbeliek s a krajnaiak is megrtenek. Ennek rdekben a beszlt nyelvet s a protestns irodalmi nyelvet hasznlta fel. Ugyanezeken az alapokon fejtette ki tevkenysgt a nemzeti mozgalom hveinek msik csoportja, a janzenistk kre, akiknek legfontosabb kpviselje, Jurij Japelj (1744–1807), jbl lefordtotta a Biblit, megerstve ezzel a szlovn irodalmi nyelv helyzett. A nemzeti mozgalom megersdsben az ttrst a szles ltkr, gazdag mecns, iga Zois (1747–1819) br kr tmrlt rtelmisgiek tevkenysge jelentette. A kr kiemelked tagja, a drmarknt is ismert Anton Toma Linhart (1756–1795), aki Versuch einer Geschichte von Krain und den brigen Landern der sdlichen Slaven sterreichs (Ksrlet Krajna s Ausztria tbbi dlszlvok lakta tartomnya trtnetnek megrsra) cm 1788–1791-ben megjelent knyvben kimutatta, hogy az als-ausztriai szlvok (azaz a szlovnok) egy etnikai egysget alkotnak. Linhart felismerse gyorsan elfogadott vlt a szlovn rtelmisgiek krben. Jernej Kopitar (1780–1844), 1809-ben megjelent knyve – Grammatik der slavischen Sprache in Krain, Krnten und Steyermark (Krajna, Karintia s Stjerorszg szlv nyelvnek nyelvtana) – az els tudomnyos szlovn nyelvtan. Ebben ugyan csak a krajnai nyelvjrst rta le, s klnbsget tett a krajnaiak, valamint a Stjerorszgban s Karintiban l szlovnok kztt, de hangslyozta, hogy ezek azonos nyelvet beszlnek, s a muravidki szlovnokon kvl valamennyi szlovnt egy csoportba sorolta.
A szlovn nemzettudat ekkori gyengesgt mutatja azonban, hogy az ugyancsak . Zois krhez tartoz Valentin Vodnik (1758–1819) klt ltal 1797 s 1800 kztt kiadott els szlovn jsg, a Lublanske Novize (Ljubljanai Hrek), hadi, gazdasgi s kulturlis tudstsait tlagban mindssze 70 pldnyban sikerlt eladni, mert nem volt kpes konkurlni a nmet nyelv lapokkal.
A napleoni hbork hatsa, s az Illr tartomnyok (1809–1813)
A napleoni hbork sorn 1797-ben a Bcs ellen indul francia csapatok szinte harc nlkl elfoglaltk a szlovnok lakta terletek nagy rszt. A campoformii bkben (1797. oktber 17.) azonban Napleon Lombardirt s Belgiumrt cserbe, Ausztria javra lemondott a Velence Kztrsasgrl, s gy a szlovnok terletek ismt egyetlen uralkod fennhatsga alatt egyesltek, igaz, csak egy rvid idre. Napleon 1805-s hadjrata sorn ugyanis a francia csapatok ismt elfoglaltk a szlovnok ltal lakott tartomnyokat, s az 1805-s pozsonyi bke rtelmben Ausztrinak t kellett adnia Isztrit, az gynevezett velencei Dalmcit s a Velencei Szlovnit, amelyeket az Olasz Kirlysghoz csatoltak. A francia csapatok 1809-ben rkeztek harmadszor szlovn terletre, s az 1809. oktber 14-n megkttt schnbrunni bke szerint a fentieken kvl francia fennhatsg al kerlt mg Trieszt, valamint Krajna, Karintia mintegy fele. Napleon a schnbrunni bke megktsnek napjn egy kln dekrtummal ltrehozta az Illr Tartomnyokat (Les Provinces Illyriens), amely egyestette a tengermellket, Krajnt, Nyugat-Karintit, Horvtorszgnak a Szva jobb partjn fekv rszt, az gynevezett velencei Isztrit, Dalmcit, Boka Kotorskt s a Dubrovniki Kztrsasgot. Az Illr Tartomnyok gy 55.000 km-et s 1,5 milli lakost foglaltak magukba. A szlovnokon, horvtokon s szerbeken kvl laktak itt nmetek s olaszok is. A tartomnyok ln katonk vltottk egymst: Marmont s Bernadotte marsalok, majd Junot generlis, vgl pedig nhny hnapig Fouch volt a kormnyz. A tartomnyok llamjogi helyzete klnleges volt: br szorosan kapcsoldtak Prizshoz, francia minisztriumoknak voltak al rendelve, az illetkes bntetbrsg is Prizsban volt, nem kpeztk a francia csszrsg alkot rszt, terletkn nem is volt rvnyben valamennyi francia trvny. St a tartomny lakosai nem francia, hanem kln illr llampolgrsggal rendelkeztek. A tartomnyok fvrosa Ljubljana lett.
A hat polgri s egy katonai tartomnyra osztott terleten azonban rvnyesltek a francia polgri trvnykezs eredmnyei, azaz megkezddtt a feudlis viszonyok lebontsa. Br a hajzs, a bnyszat s az ipar egy rsze komoly gondokkal kzdtt, a megersdtt ljubljanai polgrsg 1810. prilis 22-n kaszint hozott ltre azzal a cllal, hogy segtse a hazai kereskedelmet, a mveldst s a szrakozst. A nemzeti megjuls, a szlovn nyelv s kultra szempontjbl klnlegesen fontos szerepe volt a francia hatsgok ltal 1810. mjus 30-n bevezetett iskolareformnak. Ez ugyanis lehetv tette, hogy az elemi iskolkban s a gimnziumokban a tartomny nyelvn (langue du pays) tantsanak. Nem volt azonban egyrtelm, hogy mit kell ezen rteni a szlovnok lakta terleteken. Azok a francia politikusok (Champagny, Marmont, Pellenc) ugyanis, akiknek 1805-tl voltak bizonyos tapasztalataik Dalmcia terletn, hajlottak arra, hogy elfogadjk a dubrovniki trtnsz s filolgus, Appendi vlemnyt, hogy a dubrovniki nyelvjrs, az "illr" lehetne az Illr Tartomnyok kzs irodalmi nyelve. Az elkpzels ellen mr 1809-ben szt emelt Kopitar s tbb szlovn rtelmisgi, a legfontosabb azonban Vodnik tevkenysge volt. Vodnik, aki 1810-ben iskolaigazgat lett, szlovn nyelvtanknyvet rt, majd miutn gy megteremtette a szlovn nyelv oktats feltteleit, 1811. jlius 23-n megjelentetett emlkeztetjben felhvta figyelmet arra, hogy az "illr" nyelv kt egymstl lnyeges eltr nyelvjrsra, a szerbre s a szlovnra oszlik, s mindkettnek sajt irodalma van. Javasolta, hogy az llami iratokat mindkt nyelvjrsban adjk ki. Emlkeztetjnek jelents szerepe volt abban, hogy a hatsgok elfogadtk, hogy a Vodnik ltal emltett terleteken a szlovn legyen a tartomnyi nyelv. Mind Vodnik, mind Kopitar – az addig ltalban hasznlt tartomnyi megklnbztets (krajnaiak, karintiaiak) helyett – mr egyrtelmen szlovnnak nevezi a lakossgot. A szlovn trsadalom s kultra terletn elrt eredmnyek feletti rmt fejezte ki Vodnik 1811 elejn keletkezett Ilirija Oivljena (Az jjledt Illria) cm kltemnyben, amelyben elszr fogalmazdik meg a szlovn politikai ntudat. Mindez kedvezen befolysolta az osztrk csszr fennhatsga alatt maradt lakossg lett is: az uralkod az Illr Tartomnyokra trtnt utalssal tett engedmnyeket az iskolzs terletn.
A bcsi kongresszustl a mrciusi forradalomig
Napleon veresge utn, a bcsi kongresszus dntse rtelmben az Illr Tartomnyok egsz terlete az Osztrk Birodalom rsze lett. 1816-ban az j Illria cmen ismertt vlt csszri ptensben Illria nven jelltk a volt francia tartomnyok szaki terleteit, azaz a tengermellket, Krajnt, Beljak krnykt, Horvtorszgnak a Szva jobb partjn elterl rszt, a edadi s gradiei kerletet, valamint Klagenfurt krnykt, amely mindig is osztrk fennhatsg alatt volt. j Illrit megillette a kirlysg elnevezs, cmere az osztrk cmer szerves rsze lett. 1822-ben a horvt terleteket Illritl Horvtorszghoz s Magyarorszghoz csatoltk. A volt francia tartomnyokban bizonyos kompromisszum rvnyeslt, amelynek rtelmben a francia uralom bizonyos elemei (a chek megszntetse, a fldesri brskods megszntetse, stb.) rvnyben maradtak, s ennek megfelelen e terletek s a mindvgig osztrk fennhatsg al tartoz terletek kztt jelents igazgatsi klnbsgek maradtak fenn egszen 1848-ig. A karintiai s stjerorszgi rendek megriztk rgi helyzetket, amelynek elemeit a tengermellken nem jtottk fel, Krajnban pedig 1818-ban j rendi alkotmnyt adtak ki.
A polgrsg krben egyre rzkelhetbb vltak a nemzeti ntudat jelei, br az als nprtegektl eltekintve a lakossg inkbb nmetl vagy olaszul, esetleg nmetl s szlovnl beszlt, s a polgrok kzl 1848-ig csak kevesen neveztk magukat szlovnnak. A szlovn identits rtelmisgiek jelents tbbsge mg mindig egyhzi ember volt. Br a felsfok iskolk, a hivatalok s a brsgok nyelve a nmet vagy az olasz volt, a szlesebb tmegeket rint gyekben engedlyeztk a szlovn hasznlatt: az elrsok megjelentek szlovnl, szlovn nyelv tanknyvek kszltek, st nhny fiskoln az egyhzi s a hivatali ignyeket figyelembe vve szlovn tanszket hoztak ltre.
A szlovn ntudat rvnyre juttatsban jelents szerepe a kitn szlovn kltnek France Preerennek (1800–1849), s a krje gylekez rtelmisgieknek. Ez a kr hozta ltre a Kranjska belica (Krajnai mhecske) cm irodalmi almanachot, amely 1830 s 1834 kztt ngy zben jelent meg a krhz kzel ll szerzk rsaival. Preeren a nemzeti nllsg krdsben vallott nzetei miatt e kr sszetkzsbe kerlt az illrizmus (horvt) kpviselivel, akik a szlovn nemzeti klnllsra val trekvst szeparatizmusnak, provincializmusnak rtelmeztk. Preeren azonban, br killt a szlv npek egyttmkdse mellett, nem fogadta el az illrizmus kpviselinek azt az elkpzelst, hogy a szlovn nyelv olvadjon bele az illr-szerb nyelvbe. Matija op (1797–1835) P. J. afrik szmra elksztette a szlovn irodalom trtnett, s megjelentek az els szlovn nyelv mezgazdasgi s orvosi knyvek is.
A Preeren fle radiklis kr ellenslyozst is szolglta az 1843-ban megindtott Kmetijske in rokodelske Novice (Paraszti s kzmves hrek) cm lap, amelynek ln a konzervatv gondolkozs Janez Bleiweis (1808–1881) llt. Bleiweist tmogatta Anton Martin Slomek (1800–1862) befolysos, s a szlovn nemzeti ntudat fejlesztsben ugyancsak jelents szerepet jtsz kanonok, majd pspk. A Novice Preeren helyett a bombasztikus elemeket hasznl Jovan Koseskit (1798–1884) npszerstette, aki ugyan Ferdinnd csszrhoz rt dicst verset, de abban mr (a tartomnyi megnevezsek helyett) Szlovninak nevezte a szlovnok ltal lakott terleteket.
1848 s a szlovnok
A bcsi forradalom hre mrcius 16-n rkezett Ljubljanba. A polgrsg a polgrmesterrel az len a vrosi sznhzban nnepelte az esemnyt. A szlovn lakossg egy rsze klnbz megmozdulsokon fejezte ki elgedetlensgt a fennll renddel szemben. A fldesurak, papok s rtelmisgiek fenyegetsekkel s gretekkel igyekeztek rvenni a parasztokat, hogy hagyjk abba a megmozdulsokat. Slomek psztorlevelben, J. Bleiweis a Novice cm jsgban hvta fel a parasztokat ktelessgeik teljestsre, a fennll rend tiszteletben tartsra, de mg a karintiai liberlis Matija Majar (1809–1892) is arra figyelmeztette a szlovnokat, hogy Bcsben mr mindent elksztettek szmukra, az feladatuk most csak annyi, hogy vrjanak, a bkt s a nyugalmat mindentt tartsk meg. A nemzeti krds azonban mg a korbban gyenge nemzettudattal rendelkez szlovnok krben is a figyelem kzpontjba kerlt. 1848 mrciusban s prilisban tbb szlovn rtelmisgi ltal megfogalmazott elkpzels jelent meg, amelyek klnbz hangsllyal ugyan, de a szlovn nyelv jogairt (iskolai s hivatali nyelvknt val elismersrt) s a szlovnok ltal lakott terletek egyestsrt szlltak skra. Az egyestst a csszrtl vrtk s azt remltk, hogy az uralkod a birodalmon bell majd ltrehoz egy olyan terleti egysget, amelyet dnt tbbsgben a szlovnok laknak, s ahol a szlovn nyelv azonos jogokkal br majd, mint a nmetek ltal lakott terleteken a nmet. Ezeket a kvetelseket a szlovn trtnelem az Egyeslt Szlovnia programja elnevezs alatt tartja szmon. A szlovn nemzettudat ersdst mutatja, hogy az egyik (Majar ltal rt) petcit nem egsz egy hnap alatt csupn Stjerorszgban 11 ezren rtk al. Szmos vrosban hoztak ltre szlovn politikai s olvas egyleteket. 1848-ban a Bleiweis fle Novice vetlytrsakat kapott: j szlovn lapok jelentek meg, amelyek kztt legjelentsebb a hetente ktszer megjelen Slovenija cm lap volt 500 pldnnyal.
A liberlis szlovn rtelmisgiek elleneztk a nmet szvetsggel val kapcsolatot, nem akartk, hogy Szlovnia Nmetorszghoz csatlakozzon, s azzal a jelszval agitltak a frankfurti parlament ellen, hogy elg lesz a csszrnak adt fizetni, nem kell mg Frankfurtba is pnzt kldeni. A konzervatvok az osztrk kormny elvrsa alapjn a frankfurti parlament mellett foglaltak llst, de a liberlisok kztt is volt olyan, aki gy vlte, hogy egyedl a nmet szvetsg kpes megvdeni a szlovn nemzetisget. Mjus elsejn Prgban felhvst bocstottak ki a "szlv testvrekhez", amelyet szlovn rszrl Franc Mikloi (1813–1891) nyelvsz rt al. A felhvs szerint elrkezett az id, hogy a szlvok egyesljenek s ennek rdekben mjus 31-re sszehvtk a szlv kongresszust. A kongresszus 300 kldtte kztt volt 40 dlszlv, kztk az illrr vlt szlovn klt Stanko Vraz (1810–1851) mellett mg 3 szlovn is. A kongresszus a szlovnok szmra ugyanazokat kvetelte, amit Majar ignyelt petcijban.
Az oktberi bcsi forradalmat (s ezzel egytt a magyar forradalmat is) mind a konzervatv, mind a liberlis szlovn politikai erk eltltk, mivel akrcsak a csehek s a horvtok, annak clkitzseit szlv ellenesnek tartottk. Tudunk azonban nhny demokratikus elktelezettsg szlovnrl is, akik mg a magyarokkal kapcsolatban is kifejeztk egyttrzsket. Az oktrojlt alkotmnyt, amely biztostotta a monarchia valamennyi nemzetnek egyenjogsgt, nemzetisgk s nyelvk vdelmt, a konzervatvok vgl is elgedetten fogadtk, a liberlisok kevsnek tartottk.
Az abszolutizmus s az alkotmnyos let kezdetnek kora 1867-ig
A forradalmat kvet abszolutizmus idejn egyfell megersdtek a germanizl trekvsek, msfell azonban kedvezbb volt a helyzet a gazdasgi fejldse szempontjbl. Az 1849-es iskolareform rtelmben az abszolutizmus idejn a tantsi nyelv a nmet volt, megszntettk a Ljubljanban, Klagenfurtban s Grzben mkd lceumokat, szlovn terleten csak egy ngyves, magnjelleg papneveldben lehetett fiskolai tanulmnyokat folytatni. A tehetsebbek teht Bcsben, Grazban s Prgban jrtak egyetemre, a szegnyebbek pedig papi plyra knyszerltek. 1850-tl a trvnyekbl s a hivatalos nyilatkozatokbl eltnt a nyelvek egyenjogsgnak elve, 1852-tl a hivatalos kzlnyben mr csak a nmet nyelv szveg szmtott hitelesnek, a szlovn nyelv hivatalos kzlny megsznt. Ipari s kereskedelmi kamara nylt Ljubljanban, Klagenfurtban, Grazban, Triesztben s Grzben. 1851-ben a monarchin belli vmhatrok lebontsa a szlovnok szmra kedvezbb tette a horvtokkal folytatott kereskedst; a vasutat 1849-ben tovbb ptettk Celjtl Ljubljanig, majd 1857-ben Triesztig.
A politikai letben mg mindig meghatrozak voltak a Bleiweis krl csoportosulk, akik kveteltk ugyan a szlovn nyelv rvnyre juttatst a hivatalokban, a brsgokon s az iskolkban, de a magyar, az olasz s az osztrk polgrsgtl val flelmkben gy gondoltk, hogy a kis ltszm szlovn nemzet fennmaradsa csak az osztrk birodalom keretei kztt lehetsges. A hatvanas vekben megszaporodtak a politikai s kulturlis let kzpontjt jelent olvaskrk: 1861-ben Triesztben nylt meg az els dlszlv olvaskra szmt szlv olvaskr, s 1869-ben szlovn terleten mr 600 mkdtt, mintegy 4000 taggal. Az olvaskrk erstettk a szlovn nemzeti ntudatot s elsegtettk a szlovn nyelv kzleti rvnyestst. A nemzeti ntudat erstst segtette az 1863-ban cseh mintra ltrehozott Juni Sokol nev testgyakorl egylet, az 1864-ben megalakult Slovenska matica, amely tudomnyos s npszerst mveket adott ki, s az 1866-ban alaptott Drmai Trsulat, a szlovn nemzeti sznhz eldje. 1863-ban beindult a Naprej (Elre) cm politikai lap, amit Fran Levstik (1831–1887) liberlis nzeteket kpvisel r, klt szerkesztett, s amit a kormny betiltott. A lap krli vitkban alakult ki kt politikai csoport: a Bleiweis hveibl ll szlovnek (staroslovenci), akiket egyesek konzervatvnak tartanak, s az ifjszlovnok (mladoslovenci), akiket tbbnyire a liberlisokkal azonostanak, br ezek az elnevezsek nem fedik le teljesen a kt tbor irnyultsgt.
1866-ban Ausztria elvesztette Velenct, s ezzel olasz fennhatsg al kerlt az gynevezett Velencei Szlovnia. A szlovnoknak az osztrk politikval szembeni elgedetlensgt s az egykori autonmia visszaszerzsbe vetett hitt mutatja, hogy az 1866 oktberben megtartott npszavazson a 650.000 (zmben nem szlovnokbl ll) szavazbl mindssze 69-en szavaztak az Olaszorszghoz val csatlakozs ellen. A szlovnoknak azonban csaldniuk kellett, az olasz hatsgok ugyanis semmifle klnjogot nem biztostottak, st megkezddtt az olaszosts. Ekkor kezddtt a szlovnok s olaszok kztt a legutbbi idkig tart szembenlls.
1867-ben az j llami gyls szmos liberlis trvnyt vezetett be: az alaptrvny 19. pontja rendelkezett valamennyi np egyenjogsgrl, s arrl, hogy mindegyiknek joga van nemzetisge s nyelve megrzshez. Br e rendkvl fontos trvnybl a gyakorlatban nem sok valsult meg, 1867 szeptemberben a krajnai tartomnyi kormny a hivatalokban ktelezv tette, hogy azon gyfelekkel, akik csak szlovnl tudnak, ktelez szlovnl trgyalni.
Az SZLOVNOK, AZ ifjszlovnok s a tbor mozgalom
A szlovn rtelmisgiek egy rsze az engedmnyek ellenre elgedetlen volt a dualista llamformval, s tbb jogot kvetelt a szlovnok rszre. 1868-ban Mariborban az ifjszlovnok ltrehoztk a Slovenski narod (A szlovn nemzet) cm lapot, amelynek az els szmban megjelentetett nemzeti program killt az Egyeslt Szlovnia, a szvetsgi llamformj Ausztria, valamint a szlovn np jogai mellett. A dualizmus miatt rzett elgedetlensgkben volt, aki Oroszorszg fel fordult, abban a remnyben, hogy ez a nagyhatalom segthetn a szlovn trekvseket. Ebben az idben fogalmazdott meg az ismertt vlt jelsz: "Inkbb az oroszok, mint a poroszok!". 1868-ban indult meg az ifjszlovnok cseh mintra szervezett tbor-mozgalma, s mindjrt az els szabadtri tborban elfogadtk az ifjszlovnok politikai programjt, amelyben az 1867-es trvny emltett 19. pontjra hivatkozva kveteltk, hogy jjjn ltre a nemzeti igazgats Egyeslt Szlovnia, hogy Szlovniban kizrlag a szlovn legyen a hivatalos nyelv, s ez vonatkozzon az egyhzi hatsgokra is, hogy a npiskolban ez legyen a tantsi nyelv, stb. A tborokban igen nagyszm rsztvev – egy-egy tborban 5–6 ezren vettek rszt – llt ki az Egyeslt Szlovnia gondolata s a szlovn nyelv mellett. Az szlovnok, akik kezdetben nem tmogattk a tbor-mozgalmat, annak risi hatst felismerve, 1869-ben maguk is megjelentek a tborokban. A 30 ezer rsztvevt vonz legnagyobb, kzs szervezs tborban felszlalt Bleiweis is.
A liberlis bcsi kormny eltrte a tbor-mozgalmat, de amikor a konzervatvok kerltek hatalomra – arra val hivatkozssal, hogy a napirenden szerepl szlovn s jugoszlv tmk ellensgeskedst szthatnak a nemzetek kztt, bizalmatlansgot a kormny ellen, s nyugtalansgot kelthetnek a lakossg krben – 1870-ben betiltottk a rendezvnyeket. Az osztrk politika miatti elgedetlensg, a germanizlstl val flelem, valamint a romantikus nemzeteszme hatsra a 19. szzad msodik feltl a szlovnok egy rsze a dlszlvokkal val egyttmkdsben remlte a szlovn nemzeti krds megoldst. Az 1840-es vekre visszanyl szrvnyos kezdetek utn jutottak el oda, hogy 1870-ben Ljubljanban rendeztk meg a Jugoszlv Kongresszust. Ezen gy vltk, hogy ltre kell hozni, a dalmt–horvt–szlavn kirlysg s Szlovnia fdercijt, amely relunira lpne Magyarorszggal, s szt emeltek a Habsburg Monarchin bell l szlvok egysge mellett. A dlszlv egyttmkds eszmjnek intenzitsa – amint albb majd kiderl – koronknt vltozott, rszben azrt is, mert a szlovnokat az egyttmkds vgya mellett az a flelem is mozgatta, hogy ez magval hozza, hogy beolvadnak a nagyobb horvt nemzetbe.
Az szlovnok s az ifjszlovnok kztt a tborok betiltsa utn is tovbb folyt a kzdelem. A katolikus tbor a liberlis tmadsok elleni vdekezsl mr 1868-ban ltrehozta a Krajnai Katolikus Egyletet, 1869-ben megalakult az egylet Triesztben, Stjerorszg szlovn lakta terletein, mg Karintiban kzs, nmet-szlovn katolikus egyletet hoztak ltre. 1872-ben Bcsben megalaktottk a Rechtsparteit, amely ismt a tartomnyi autonmia mellett llt ki, s teljes egyenlsget kvetelt az ausztriai npek szmra, klnsen az iskolkban s a hivatalokban. A szlovn kleriklisok s Bleiweis hvei csatlakoztak az j prthoz, a liberlisok azonban gy vltk, hogy az visszalps lenne a feudlis viszonyok fel. A kt tbor kztti harc oly less vlt, hogy az 1873-as vlasztson nem lltottak kzs jellteket, s az egyms el-leni kzdelem gy jelents elnyhz juttatta a nmet jellteket, szmos helyen mg a falvakban is k arattak gyzelmet.
Az egyttmkds (slogatvo) korszaka
1869-ben llamostottk s a tartomnyi oktatsi tancs al rendeltk az iskolkat, ez azonban azzal jrt, hogy Stjerorszgban s Karintiban a "lakossg kvnsgra" a szlovn helyett a nmet lett a tantsi nyelv. Az egyhzi felgyelettl megszabadult, felemelt fizetsû tanrok nemegyszer maguk voltak a nmetests tmogati. Az ntudatos szlovn tanrokat gyakran nmet nyelvterletre helyeztk; nmet hivatalnokokat helyeztek a szlovn tartomnyokba, mg a szlovnokat gyakran Szilziba vagy Bukovinba kldtk. gy aztn nem csoda, hogy, br 1867 s 1877 kztt a krajnai tartomnyi gylsben a szlovnok volt a tbbsg, 1877-ben a nmetek szereztek tbbsget. Sokan gazdasgi megfontolsbl szavaztak a nmetekre.
Az erteljes nmet nyoms s a vlasztsokon elszenvedett veresg httrbe szortotta az szlovnok s az ifjszlovnok, a konzervatvok, a kleriklisok s a liberlisok kztti ellentteket. A liberlisok felismertk, hogy a szlovn nemzet s a szlovn nyelv jogainak vdelmrt vvott harcban nem fordulhatnak szembe az rtelmisg fontos rszt jelent papsggal, kzeledtek a kleriklisokhoz, s kialakult az egyttmkds. gy a szlovn politikusok az osztrk liberlis polgrsg elleni kzdelemben 1874-ben sszefogtak az osztrk feudlisokkal, a szlovn liberlisok pedig "elfelejtkeztek" az Egyeslt Szlovnia programjrl.
Amikor 1875-ben Bosznia-Hercegovinban kitrt a trkk elleni felkels, az ifjszlovnok abban remnykedtek, hogy a szerb fejedelemsg a trk birodalom romjain nagy dlszlv llamot hoz ltre, mg a konzervatvok azt szerettk volna, ha a monarchia okkuplja Bosznia-Hercegovint s gy megnvekszik a szlvok ltszma. 1879-tl 1893-ig E. Taaffe miniszterelnksge idejn a kormny igyekezett az llamot modernizlni, s ennek rdekben a nyelv s az oktats terletn engedmnyeket tett a szlv npeknek. A szlovn politikusok tmogattk Taaffe kormnyt, mivel az enyhtette az erteljes nmetestst. Mind Karel Klun (1841–1896) kanonok, mind a liberlis Fran uklje (1849–1935) arra bztattk a szlovnokat, hogy tanstsanak nmrskletet nemzeti kvetelseikben. 1883-ban a krajnai tartomnyi gylsben ismt a szlovnok kerltek tbbsgbe, br a nmetek megriztk gazdasgi pozciikat s befolysukat az iskolzs s a kzlet terletn.
A kleriklisok egyre szervezettebbek voltak, s a XIII. Le pptl kapott eszmei tmogatssal is felvrtezve tmadst indtottak a liberlisok ellen. A legradiklisabb kleriklis s antiliberlis nzeteket vall Anton Mahni (1850–1920) teolgus az Egyeslt Szlovnia program ellen, a trtnelmi tartomnyokbl ll Ausztria fennmaradsa mellett foglalt llst. Mahni mvszeti krdsekben is llst foglalt, s kvetelte, hogy az irodalom hirdesse a vallserklcst, ebbl kiindulva lesen kritizlta a vallstalan realizmust.
A politikai prtok megalakulsa
A trsadalom tovbbi rtegzdse s Mahni fellpse nyomn megsznt a liberlisok s a kleriklisok idleges egyttmkdse, s a politikai nzetek szerinti elklnls szervezettebb formt lttt. Mind a kleriklisok, mind a liberlisok jabb lapokat indtottak elkpzelseik terjesztsre. 1890-ben megalakult a Katolikus Politikai Trsasg, a liberlis polgrok pedig ltrehoztk a Szlovn Trsasgot. 1892-tl a krajnai tartomnyi gylsben 3 frakci mkdtt: kleriklis, liberlis s nmet.
1892-ben a Katolikus Politikai Trsasgbl ltrejtt a Katolikus Npprt, amelyben a papsg s a katolikus irnyultsg vilgi rtelmisgek volt a vezet szerep. A prt igen npszer volt a parasztok krben, akik itt kerestek vdelmet a falusi polgrsg megnvekedett gazdasgi s politikai hatalma, az uzsorsok ellen. A Katolikus Npprton bell a Karel Klun, majd Ivan uteri (1863–1925) vezette konzervatv szrny az egyhz s a hatalom tekintlyt vdelmezte, hatrozottan szembeszllt a kialakul keresztnyszocialista felfogssal. Ez a szrny kzelebb llt a Fran uklje vezette rgimdi liberlisokhoz, akik szintn elleneztk a keresztnyszocializmust.
A Janez Evangelist Krek (1865–1917) vezette keresztnyszocilis mozgalom az osztrk keresztnyszocializmus elvei s a ppa szocilis krlevelei alapjn dolgozta ki gazdasgi s szocilis programjt. Ebben szt emelt a parasztok, munksok s iparosok kizskmnyolsa ellen. A parasztok szmra szerette volna biztostani az lland lakst, olyan birtokot, amely kpes eltartani a csaldot, s nincs mrtken fell megterhelve. Azt akarta, hogy trvny szablyozza a parasztok terheit, a parasztbirtokok oszthatsgnak korltozst, s a paraszti szvetkezetek szervezsvel igyekezett kialaktani a parasztok nseglyez mozgalmt. A munksok szmra igazsgos brt, rendezett munkahelyi viszonyokat, klnbz biztostsi intzmnyeket, kveteltek. A munks a tulajdonossal szvetkezetbe egyeslve legyen a gyr trstulajdonosa. A mozgalom tagjai tmogattk az iparosok szervezdseit, a munksok szmra pedig kveteltk a rvidebb munkaidt, a magasabb brt, a szakszervezeti funkcionriusok tevkenysgnek engedlye-zst, a betegsgi s regsgi biztosts megszervezst. Krek szerint a parasztok, az iparosok s a munksok szvetkezetbe tmrlse lehetv tenn a "termeleszkzk trsadalmastst." A szemlyi tulajdonrl gy vlte, hogy "semmifle dolog sem lehet annyira egyetlen ember, hogy ne legyen egyttal mindenki." A trsadalomnak teht joga van ahhoz, hogy elvegye a szmra szksges szemlyes tulajdont. gy gondolta, hogy az ltalnos s egyenl vlasztjog alapjn ltrehozott llamnak ktelessge a szvetkezetekbe tmrl gyengket segteni. A tbbnemzetisg llamot tbbre becslte a nacionalista elven mkd nemzetllamnl, ezrt valamennyi nemzet szmra teljes egyenjogsgot kvetelt, a keresztny elveken alapul alkotmnyban kvnta biztostani az autonmiban megvalsul szabadsgot.
Ezen elvek megvalstsrt Krek szemlyesen is igen sokat tett. Vgigjrta a falvakat s takark-pnztrakat, llattenyszt, tejtermel, fogyasztsi, s ms szvetkezeteket alaptott. 1910-ben mr tbb mint 500 szvetkezet mkdtt, amelyek szvetsgbe tmrltek. A szvetkezetek tagjai egyformn alacsony jvedelemben rszesltek, de a tagok jogai s ktelessgei is azonosak voltak. Ilyen mdon kezdetben a parasztok megmenekltek az uzsorakamatok felvtelnek knyszertl, knnyebb vlt a termkek rtkestse. A liberlis polgrsg, amelynek pozcit rzkenyen rintette az j tpus gazdlkodsi forma, szerette volna betiltatni a szvetkezetek. Ugyanakkor a szvetkezetek tovbbi gazdlkodsa - rszben a gazdag parasztok belpse kvetkeztben is – megbontotta az eredeti megoldsok rendjt: a felhalmozott tkt mr nem osztottk szt a kisparasztok kztt, hanem rszvnytrsasgokba, gyrptsre, bankszervezsre, stb. hasznltk fel. A mozgalomnak jelents szerepe volt abban, hogy a katolikus prt megersdtt, s 1905-ben nevt Szlovn Npprtra vltoztattk. A prt a katolikus hitelvek alapjn kvetelte a szlovn nemzet, valamint a szlovn nyelv – iskolai s hivatalbli – egyenjogsgt.
1894-ben alakult meg a Nemzeti Prt (ksbb a Nemzeti Halad Prt nevet vette fl), amely a liberlis polgrokat s rtelmisgieket, a kispolgrsgot, a falusi pnzklcsnzket tmrtette. A prt mindenekeltt a nemzeti programot dolgozta ki, amelyben nemzeti autonmit, ltalnos, de nem egyenl vlasztjogot kvetelt, tmogatta a katolikusok kulturlis programjt, s nem rendelkezett sajt szocilis s gazdasgi programmal. A Prt nem tudott komoly tmegeket maga mg lltani: 1895-ben vidken teljes veresget szenvedtek – a gazdag parasztok is megtalltk ugyanis a szmtsukat a Npprtnl – s csak a vrosokban rt el jelentsebb eredmnyeket. A klerikalizmus elleni kzdelemben ilyenformn, mr csak a Sokol mozgalomra s a liberlis gondolkods tantkra szmthattak. 1896 s 1908 kztt pedig Krajnban a nmetekkel fogtak ssze, s gy szereztek maguknak helyeket a tartomnyi gylsben. "Kultrharcot" kezdtek a papsg ellen, ami a plbnik elleni zlstelen kzdelemm vlt. A prt konzervatv szrnya ellenezte a szocilis demokrcit, s ilyen mdon szemben llt mind a keresztnyszocialistk, mind a szocildemokratk elkpzelseivel, msik szrnya viszont dvzlte a keresztnyszocializmust, mert felismerte, hogy az komoly ellenfele a szocildemokrcinak. A szervezetben ms trsvonalak is kialakultak: ltrejtt egy paraszti irnyultsg, s egy vrosi jelleg szrny. Az egyre kisebb tmogatottsggal rendelkez prt 1901-ben elfogadott programjba ezrt felvettek nhny szocilis s gazdasgi pontot is, de attl tartva, hogy az ltalnos s egyenl vlasztjog alapjn a katolikusok jelents elnyhz jutnak, elleneztk a vlasztsi reformot. A prt 1908-ban mr nem is lltott jellteket a falvakban, egyes tagjai "fggetlen paraszt jelltknt" indultak. A Triesztben s Isztriban viszonylag ers prt olyan szakmai szervezeteket hozott ltre, amelyeknek a szlovn munksok nemzetisgi vdelme volt a feladata.
A liberlisok ellen lptek fel a szocildemokrata irnyultsg rtelmisgiek, valamint a Bcsben, Grazban, Prgban tanul szabadgondolkod dikok, akik egybknt a keresztnysgtl vlemnyk szerint idegen klerikalizmussal is szemben lltak. Az 1896-ban megalaktott Jugoszlv Szocildemokrata Prt maximlis programja a termeleszkzk egyni tulajdonnak felszmolst, az osztlynlkli trsadalom s a szocilis demokrcia kiptst tzte ki clul. A minimlis program szabad mozgs lehetsget, trsulsi s gylekezsi jogot, ltalnos s titkos vlasztjogot, 8 rs munkanapot, munkajogi szerzdseket, hittan nlkli ingyenes oktatst kvetelt. A parasztok helyzett a program nem elemezte. A nemzeti krdsben Etbin Kristan (1867–1953) 1898-ban a nemzetisgi kulturlis autonmia mellett llt ki, amit sszekapcsolt a nemzetet rint szocilis s gazdasgi krdsek egszvel. gy vlte, a nemzeti autonmia megoldsnl nem a terleti krds a lnyeges, mivel az nemzetfelfogsban egy nemzet tagjainak lakhelyktl fggetlenl joguk van magukat a nemzethez tartoznak nyilvntani: "a nemzetet nem egy meghatrozott terleten l egynek csoportja alkotja, hanem azon egynek sszessge, akik egy bizonyos anyanyelven beszlnek, s magukat nknt nemzetisgnek nyilvntjk." Kristan killt ugyan az Egyeslt Szlovnia programja mellett, de gy vlte, hogy annak teljestse, mindssze az j hatrok kztti tartomnyi autonmit biztostan. Ivan Cankar (1876–1918) 1907-ben azt lltotta, hogy egyedl a szocildemokratk llnak ki az Egyeslt Szlovnia programja mellett. A prt az 1907–1908-as vlasztsi reform lehetsgeivel lve a legnagyobb sikert Triesztben rte el, ahol a szavazatok 27 %-t szerezte meg. Kzel lltak a szocilis demokrcia elkpzelshez T. G. Masaryk szlovn hvei, akik alapvet szocilis reformokat kveteltek, eltltk a liberalizmust s a klerikalizmust, ugyanakkor a vallsnak nagy szocilis s etikai jelentsget tulajdontottak.
A politikai prtokon kvl ebben az idben szmos sport, sznhzi, nekkari s ms trsulat, szervezds jtt ltre, amelyeknek ugyancsak fontos szerep jutott a nemzeti ntudat erstsben, a szlovn nyelv kzleti szerepnek nvelsben. Az emltett politikai s kulturlis let fejldse s megosztottsga Krajnban volt a legelrehaladottabb. A tbbi tartomnyban, rszben a lakossg vegyes sszettele miatt is, tovbb tartott a klnbz politikai erk kztti egyttmkds, s csak a 20. szzad elejn jttek ltre nll prtszervezdsek.
Az ltalnos vlasztsok s a jugoszlv krds
1908-ban tartottak elszr vlasztsokat az ltalnos vlasztjog alapjn. Ennek eredmnyeknt Krajnban a liberlisok 12, a Npprt kpviseli 26, a nmetek 11 helyet szereztek. A vlasztsok megmozgattk a tmegeket is, s az ezt kvet vekben les ellenttek robbantak ki a nmetek s a szlovnok kztt. 1908-ban Ptujban a nmetek rtmadtak a szlovnok egy trsasgra, amire Ljubljanban kt napos nmetellenes demonstrci volt a vlasz, s ezutn itt jelentsen cskkent a nmet befolys, ersdtt a vros szlovn jellege. Mindez, valamint a Balknon zajl esemnyek, egyre lesebben vetettk fl a 19. vge ta ersd jugoszlv mozgalomhoz fzd viszonyt. A kleriklisok, akik a liberlisokkal egytt dvzltk Bosznia annexijt gy vltk, hogy a dlszlvok egyestse a Habsburg Monarchiban szksgess teszi, hogy a monarchit vagy a nemzetek egyenjogsga, vagy a trializmus elvei alapjn fderciv alaktsk. Ezen elkpzels szerint a monarchia magyar s osztrk rszhez egy ugyanolyan nllsggal rendelkez harmadik egysg csatlakozna, amely a dlszlvok lakta terletekbl llna. A kleriklis vezetk gy vltk, hogy ebben a krdsben sem a kormny, sem a prtok nem kpesek dnteni, ezt egyedl az uralkodhz oldhatja meg. A kleriklisok elleneztk a nagyszerb elkpzelseket, de nem utastottk el a szerbekkel val egyttmkds gondolatt, s lassanknt elfogadtk a jugoszlvsg eszmjt.
A liberlisok nemzeti programja lnyegben azonos volt a kleriklisokval, de az krkben nagyobb vita volt arrl, hogy milyen legyen a dlszlvok nemzeti–nyelvi egyestse. Egyesek arra hajlottak, hogy el kell fogadni a horvtot, mint irodalmi nyelvet, msok a kt nyelv lass kzeltse mellett foglaltak llst. Az gynevezett j illristk a szlovnok s horvtok teljes egybeolvadst szorgalmaztk, de voltak olyan liberlisok is, akik hatrozottan elutastottk, hogy a szlovnok mondjanak le nyelvkrl. A dlszlv szocildemokratk a ljubljanai (1909) s a belgrdi (1910) kongresszuson fejtettk ki llspontjukat a Monarchin bell kialaktand dlszlv llamrl, de a szlovnok kztt ebben nem volt teljes egyetrts. E. Kristan killt a konferencia azon elkpzelse mellett, hogy a jugoszlv npeket kulturlisan s nyelvileg egybe kell forrasztani, Henrik Tuma (1858–1935) azonban gy vlte, hogy mivel a nemzet sok vszzados egyttls alapjn alakul ki, nem lehet nemzeteket csak gy egyesteni, s azt is hangslyozta, hogy a szlovnok nem mondhatnak le sajt nyelvkrl. A legtbben gy vltk, hogy a nemzetek kztti egyttmkdst a nemzeti autonmia elve alapjn kell megvalstani: a monarchin bell kell ltrehozni a szvetsgi llamot.
Msok szerint Ausztritl hiba vrjk kvnsguk teljestst, ezrt a dlszlv llamot Ausztrin kvl kell ltrehozni. Ezt az llspontot I. Cankar fejtette ki a legvilgosabban. helytelentette, hogy a jugoszlv krdst egyesek kulturlis–nyelvi szintre szktik, mivel ez szerinte elssorban politikai egyttmkds krdse, de az szmra is egyrtelm volt, hogy a szlovnok nem mondhatnak le sajt nyelvkrl, s a leghatrozottabban eltlte az ilyen nzetek kpviselit.
Az els vilghborban a szlovnok lakta terleteken (Doberd) is komoly harcok folytak. Amikor Kroly kirly 1917-ben hromvi sznet utn knytelen volt sszehvni az llami gylst, a szlovn kleriklis s liberlis kldttek az isztriai s dalmciai kpviselkkel egytt megalaktottk a Jugoszlv Klubot. A klub elnke, a szlovn Anton Koroec (1870–1940), 1917. mjus 17-n az osztrk parlamentben felolvasta a Mjusi Nyilatkozat nven ismertt vlt programot. Ebben kveteltk, hogy a monarchia terletn l dlszlvokat a dinasztia fennhatsga alatt egyestsk egy fggetlen nll llami egysgbe. A nyilatkozatot – amely teht nem a monarchia felbomlst, hanem fderatv, vagy inkbb konfderatv alapon trtn tszervezst irnyozta el – sztl kezdve tmegesen rtk al a szlovn asszonyok s lenyok (deklarcis mozgalom), s az gy jelentsen hozzjrult ahhoz, hogy a lakossg a nemzeti krdsben radikalizldott s egysgess vlt. 1918 mrciusban mr 160.000 alrst nyjtottak t Koroecnek. A Mjusi Nyilatkozatot tmogat liberlisok karintiai s stjerorszgi szrnya 1918 jniusban a Jugoszlv Demokratikus Prtba egyeslt.
|