Urbn Gyrgy:
A NPP VLS ANOMLIAI
Krpti krnika a szlovksg etnogenezisvel
Klns fogantats np a SZLOVK - a huszita s a trk idk tallkozsnak poaztumusz gyermeke. Kivtel. Sok mindenben elt a szlv nyelvcsald tbbi tagjtl.
A HORVTOKKAL, a LENGYELEKKEL, a "kis" SZORBOKKAL stb. ellenttben nincs szokvnyos trtnelmk. Nincs a korai mltra visszatekint, pldul trzseket felmutat krnikjuk. Nem ezer vagy msfl ezer ves histrira, hanem alig tszzves lappang mltra tekintenek - tekinthetnek - vissza. A hajszl-gykereket is szmtva: Amerika felbukkansnak korig, a XV. szzadig, egy kis jindulattal: a Hunyadi Jnos vezette Szva menti, szak-balkni orszgrszek, kiterjedt terletek sorst eldnt csatk korli idkig.
Ezt br illetkes kreik, pldul befolysos trtnszeik, ha mindjrt tudatuk mlyre rejtetten is, de tudjk, szemben a kvetkezetesen eltjolt tmeggel - tagadjk.
A tagadott "alkalmatlan" historiai tnyeket behelyettestend, s valami "alkalmasabb" mltat, valami dicssget is felknl, egyben a folytonossg (akr a virtulis utdls) krdshez is kapcsolhat eredetet keresve, patyomkini megoldsra jutottak. Kiktttek a Nagy Kroly ltal legyztt AVAROK s RPD MAGYARJAI kzt a IX, szzadban eltelt rvid id intermezzjban pr vtizedre a Krpt-medence szaknyugati peremterletein feltnt s a Morvafolyrl elnevezett MORVK (a nmi acsarkodst felmutat, majd "... 902 utn rkre eltnt MARHIANIK"-MORVK) kurta kzjtknl, Radsul e kurta kzjtkot (megtoldva jabban Szamo - 623-608 - "valsznstheten Bratislava" kzpont Birodalmval) "rtheten" s kiadsan feldsztettk a legjobb esetben is a Morva-foly mentn tallhat veligradi vagy moravai , de sokkal inkbb sirmiumi - sztrimoni - Metd a Cirill ("a Konstantinpolyi Akadmia mintjra az els6 szlovkiai fiskola megalapti, az eurpai kultrt a hber, a grg, a latin utn a Biblia negyedik nyelvvel, az szlovkkal megajndkoz apostolok" vagy a ketts kereszt, a hrmas halom stb.) elgg klns s "szokatlan" legendival. Lsd az ezzel rokon olh-romn s fleg Erdly trtnelmt rint, azt kiforgat spekulcikat, vagy a mai MACEDONOK Nagy Sndorra szemet vet "kontinuits"-elmlett.
A kzenfekv valsg az, hogy a SZLOVAKSG XV. szzadi fogantatsnak fszerepli, ha gy tetszik, a szlk: egyfell a TRKK, msfell az n. PSZEUDOHUSZITK (az szak-Magyarorszgot 1428 utn elraszt, az szaki-Krptokban lbukat megvet, ott hossz idre befszkeldtt pszeudohuszita martalctmegek). Kvetkezskpp - kpletesen szlva – a SZLOVKSG magzati kora a XV., csecsemkoruk kezdete a XVI. szzadra esik.
Itt jegyezzk meg, hogy nem csak a szlovksg, hanem "a ma a Krpt-medencben l npek egyike sem vezethet vissza a 890-t megelz idre." .. "a kabarok, a dunai szlovnek beolvadsa alig egy vszzad mltn bekvetkezett" - mg a fejedelmek korban. S csak emlkeztetl /nem szlva az ugyancsak beolvadt szkelyekrl, besenykrl stb./, a transzhuml VLACHOK-OLHOK /1859-tl romnok/ legkorbban a XII.-XIII. Szzad forduljn /Kumnia fell/ jelennek meg Erdly teruletn -Dl-Erdly hegyi legelin. Az ket is emlt legrgibb hiteles rsos dokumentum /okirat/ 1209-bl val. A RUSZINOK els csoportjai az Anjouk szzadban kapnak bebocstst az Erds-Krptok gyepvezetbe. a trk ell /a Balknrl, Rigmez stb. fell/ menekl SZERBEK a hdoltsg korban kerlnek Magyarorszgra - jutnak el mai Krpt-medencei szlls-terleteikre.
Visszatrve a SZLOVAKOKRA:
"... a szlovk np Magyarorszgon alakult ki, s trtnelme 1918-ig a magyar trtnelem rsze." Ezzel fgg ssze az is, hogy "Az nll etnikumot jelz szlovk npnvre a XV. szzadig nincs adat." /Az idzetek Gyrffy Gyrgytl valk./
***
A neki sznt szerepet szzadokon t betlt s a jrhatatlansg mellett mindenekfltt a lakatlansg jelentstartalmt magn hordoz GYEP /GYEPELVE, URUSZGSYEP, GYEPRENDSZER / leldozsa, flslegess vlsa utn, a XII. szzadtl, II.Gza uralkodsnak idejtl /1141-1161/ folyamatosan rkeznek a kirlyi udvar kezdemnyezsre /szinte kizr-lagosan a Nmet-Rmai Birodalom terletrl, s nemcsak Szilzibl vagy Szszorszgbl, Bajororszgbl, Tringibl, hanem mg Elzszbl, Brabantbl, Flandribl is/ a hospesek, a hospestelepesek - szoksrendjkkel, trvnyeikkel, soltszeik vezetsvel – az addig lakatlan /a hatrrtelepeket, a gyep rhelyeket, mint pldul Talmcs, Tlumacov, Alskubin - kolbin=kubin=klpny - leszmtva lakatlan/ szaki-Krptok - Fels-Magyarorszg -, azaz a Felvidk hegyeinek, vlgyeinek erdrengetegbe.
Ezek a hospestelepesek, akik tevkenysgket mindentt erdirtssal s utak ptsvel kezdtk, negyed vezred alatt, vagyis a XIV-XV. szzad forduljra, Zsigmond korra, prhuzamosan a kiteljesed megye-, vr- s vrbirtokrendszerrel s az elmaradhatatlan egyhz httrtevkenysgvel ltrehoztk a trsg, az orszgrsz szinte teljes teleplshlzatt, benne a prosperl s rszben romn, de inkbb gtikus hangulatot raszt vrosok egsz lncolatval /pldul: Sillein-Zsolna, Rosenau-Rozsny, Bartfeld-Brtfa, Bsing-Bazin, Eltsch-Jolsva, Leutschau-Lcse, Kremnitz-Knncbnya, Briesen-Breznbnya, Altsohl-Zlyom, Alt Lublaulubl, Schemnitz-Selmecbnya, Rosemberg-Rzsahegy, Karpfen-Korpona, Kasemarkt-Ksmrk, Geib-Hibbe, Theiseholz-Tiszolc etb./ Vagyis ltrehoztk a ma is nyomon kvethet felvidki teleplshlzatot, kezdve a Kis-Krptoktl vagy a Kis-Ttrtl, t az akkori Sarkoscseren, Zlyom-erdn /Slyom-erdn/, Sosoldon, Turturon, Feketeerdn, illetve a Fels-Nyitra, Garam, Hernd stb. mentn t /Erdlyrol s ms orszgrszekrl itt nem szolva / egszen a Beregszszon vagy Felsnmetin tli Borlig, Htig. gy trtnt ez ekkor mshol is Burpban, pldul a Cseh-medence ugyancsak lakatlan gyepvezetnek a XII. szzadtl fokozatosan s tervszeren beteleptett, n m e t hospesek ltal letre keltett jkora Szudta-patkjban is.
Ezt a kiteljesed vilgot rte elemi csapsknt az n. PSZEUDOHUSZITAK vratlan betrse: az odahaza, Csehorszgban kifulladt huszita tboritkhoz s a mg radiklisabb, sot kimondottan szlssges orebitkhoz korbban csapdott martalctmegeknek a beznlse, az elvileg s eredetileg a kirly, a rendisg, az orszg, az egyhz s kivlt a nmetek ellen felsztott /ksbb egyszerre a nmetek s a magyarok elleni krlelhetetlen dhtol hajtott, msrszt prdahes/ martalctmegeknek a Fehr-Krptok szorosain t trtnt beznlse. Pusztt s vrengzo vonulsuk tbb tekintetben meghaladta a tatrjrs borzalmait. Az ugyanis "csak" egy vig tartott, mg emez, br hullmz intenzitssal, de b emberltn t dhngtt, lngolt. Egszen az 1460-as vek derekig, vagyis kzel negyven ven t. Nagyszombattl a mramarosi Husztig, szak-dli irnyban pedig a lengyel hatrtl le, Pozsonyig, Lvig, Garamszentbenedekig, Losoncig, Kassig /volt, amikor Egerig/ terjeden.
A kpzelhet mreteket lt anyagi romlson, vrosok, falvak, kolostorok, templomok pusztulsn tl ekkor, ezekben az vtizedekben vesztette el az orszgrsz – visszafordthatatlanul - nmet s magyar lakossgnak nagy rszt. A ksbbi teleptsek, az jabb, a korbbit tetz fejlemnyek miatt /fleg az 1620-hoz ktd "Fehrhegy" meneklthullmt megelz hossz idszak dlszlv menekltradatnak "ksznheten"/ mr sosem tudtk helyrelltani az eredeti llapotot. /Emltst rdemel idevonatkozan, hogy a szepessgi cipszerek szmra, br cseklyke, de nmi vdelmet, nmi menedket jelentett a korbban - 1412 - lengyel kirlyi fennhatsg al kerlt - elzlogostott - vrosok sttusa./
A pszeudohuszita vszkorszak vtizedei nem vletlenl estek egybe a nem csak Kzp-Eurpra nehezed, azt flelemmel eltlt /mg kirlyi letet is kvetel - 1444/ s a Szva torkolatnl a nndorfehrvrival /1456/ kicscsosod csatk - trk hbork - idszakval. Az orszg haderejnek, a kirlyi sereg derkhadnak a dli vgeken folytatott s szinte vg nlkli kzdelmt - lektttsgt - hasznltk ki szakon a j csengs, fknt a kezdetekben igen j csengs huszita nwel galdul visszal gylevsz martalcok. Ezrt lehetett, ezrt volt szabad az tjuk, ezrt nem akadtak emberkre, megfelel ellenllsra a Felfldn. Az 1458-ban porondra lp Mtysra vrt a feladat, hogy megszabadtsa orszgrszt rdgi kolonctl, a soksok vrba szinte kifstlhetetlenl befszkeldtt haramiktl.
Mint feldlt vrterem - oson rnyakkal, gyans alakokkal, idegenekkel, gazdtlanul bolyong jobbgyokkal, visszamaradt "zsebrkokkal", leginkbb azonban a Balknig, Boszniig, Ttorszgig nyl dli terletek fell egyre rkez menekltek sznalmas csoportjaival, elapadhatatlan csapataival - gy festett ez az orszgrsz vgtelennek tn idn t. Egszen a XVII. szzad vgig, a Wesaelnyi-fle sszeeskvsig, Thkly mozgalmig, illetve a Bcsnl kezdd felszabadt hbork /1685-1699/ bekszntig.
***
A trtnelmi Ttorszg, a szlovenek /ttok/ lakta s Zgrb kzpont Szlavnia mr Mohcs eltt /1526/ jrszt elenyszett. /"... a thewrewk naponkynth hathalmaznek es az wegh waragba, mynd Boznaba s mynd Horwathorzagba es Thotorzagh wegebe sokath elweth wona, kyketh kyraly chak kewlchegel sem tharthath wala..." - idzet Zay Ferenc 1521. vi jelentsbl, Az Nndorfejrvr elveszsnek okbl./ Elbb a Szvn tli rszek: Koszoruvr /1496/, aztn Szana s Ozora -berlete / 1503/, majd Orbsz, utna Zgrb megye j rsze s Dubica /dlen pedig Horvtorszg zme/ etb. kerult trk kzre. A trkk kt vszzadon t, 1699-ig uraltk a rgit, de, szltunk is rla, fktelen rablhadjrataikkal, kiszmthatatlan irny s idzts portyzsaikkal, gyakran egsz falvak ktlre fzsvel, mskor "csak" a janicsr gyermekad behajtsval... mr a XV. szzad kzeptl rettegsben tartottk ezt a Drva-Szva kzi s kelet fel a jrszt magyarok lakta Valkval s Szerm megyvel egytt Zimonyig, Nndorfehrvrig nyl, jl krbehatrolt terletet. Nem csoda, hogy a TT s a MAGYAR slakossg teljesen eltnt a trsgbl. Jelents hnyaduk elmeneklt, azaz az egyetlen knlkoz irnyban: szaknak meneklve /s valami okbl szinte sosem nyugatnak, nem a Nmet-Rmai Birodalom "keresztny" terletei fel / mentette lett. /Lsd az l sz. trkpmellkletet./
Az grlszakadt menekltek ltvnya, olykor tmeges vonulsa megszokott volt, mr-mr llandsult tartozka a hdoltsgi idknek /Jurisics Miklsk az Adria parti Zenggbl knyszerltek az egykori gyep szli Kszeg kmykre /. A fldnfut dlvidki magyarok tbbsge /plda gyannt gondolhatunk akr a Drva torkolatval szembeni Szondrl "elszrmazott" drgeli hsre/ az szaki hegyek karjig szrdott szt. Sokuk a Kis-Alfldn.
Tanskodik errl tbbek kztt a mg ma is tetten rhet -z nyelvjrs pldul Szenc krnykn.
A kvlll tan, az esemnyeket szemll vagy szlel magyar orszglak /az akkor mr megrendlt, de mg egyelre nagy tbbsgben egyntet orszgban/ a meneklkre mint elesettekre, mint segtsgre szorul sorsldztt keresztny testvrekre tekintett: amivel tudta elltta, ha kellett fedezte, ttalan tjaikon eligaztotta ket.
A ttok-szlovenek tbbsge, de nemcsak k, a vlahok is s a horvtok s ms dlszlv menekulk nem kis rsze /rtheten is; gondolva odahagyott szlfldjk 'grbe' tjaira..../ inkbb a hegyekbe vetette bizalmt; azok is fogadtk "be ket, a hrbl ismert felvidki hegyek, s az oltalmat ellegez hegyek kzt elszrt megannyi telepls - sok esetben teljesen gazdtlan teleplsek: "viharvert" hospes-falvak, hospes-tanyk, kolostorok, hmorok nyomai, bnysztelepek, kzmiparukrl /hol kibontakoz, hol virgz manufaktrikrl, chrendszereikrl/ ismert s elismert kisebb-nagyobb - most romos vrosok, kontroll, vigyz szem nlkl, gyren vagy alig lakottan, mintha jrvny, tuzvsz vagy fldrengs sjtotta volna ket.
Ide, ebbe a kmyezetbe, az szaki-Krptok vlgyeibe-zugaiba rkeztek hseink s nem is egy szzadon t; az annyi helyrl, annyi irnybl verbuvldott s az id rjn lassanknt npp vegyl-asszimilld mai SZLOVKSG elei. Itt vertek tanyt, ahol mr nem rjt vad ldobogs, nincs trk, s nem szmt, ki lesz a szomszd a sok-sok haztlan grlszakadt "jttment'" kzl, kzmbs, ki merrl rkezett vagy rkezik /emltsnk nhnyat az odahagyott, az szaki-Krptokra cserlt dli, balkni vagy Balkn kzeli tjak kzl: Podgorje, Pozsegaihavasok, Aszug, Zagorje, Bzakz, Tarcali-hegysg - ma Fruska Gora -, Macs, Bosznia, Hulm /. S lehetett a jvevny ugyangy raskai valah, mint rc vagy magyar vagy horvt, de amonnan, ms irnybl, pldul keletrol, az Erds-Krptok fell rkez rutn /flig kisorosz, flig hucul is/, mskor polk, lengyel a Beszkideken tlrl, vagy ppen nyugati hank, cseh, st nmet – "a nmetek kzt" meg mnta.
A legnagyobb szmban azonban a Drvn tlrl, a Szva vzgyjtjnek tjairl rkeztek, mint mr a legelsk is, a legkorbbi fldnfutk. A mr Hunyadi korban, aztn Dobzse Lszl idejn - a rcok, a dalmtok, a horvtok stb. mellett - vilgg ment sok-sok bnsgi, azaz ttorszgi tt , a maguk nyelvn szloven /a XIX. szzad kzepig vltakozn s elgg bizonytalanul az uher, uhrata stb. mellett tbbnyire szloven/, idvel szlovk, a polk, hornyk, rusznk... analgijra /legkorbban Dobrowsky -1753-1829- lingvisztikai munkinak megjelenstl datlhatan/o Az rulkod nnem vltozata azonban mig szlovenka, akrcsak a szloven-sloven minden szrmazka, pldul: sloven--sky /ttul/, sloven-cina /tt nyelv/, Slovensko /Szloven-szk/.
Mg rva megybe, a lengyel hatr kzelbe, a goralok szomszdsgba is eljutottak a Szva melll, a ttorszgi s azon tli tjak hegyeinek-vlgyeinek kifstlt falvaibl elszrmazottak, sorsukkal cipelve dlszlv nyelvk jegyeit, flreismerhetetlen sajtossgait, kztk a tt /szloven/ dialektusok zeit, s az j, a befogad krnyezetben, mg rvban is: a nyelvi fordulatok, a grammatika, a szkics mutatja, egyben igazolja, hogy a sokszor vlgyenknt /s ha fakulban is, de nemritkn napjainkig/ s nem csak sznmyalataiban vltoz tarka tjnyelvi palettn, a kevered nyugati, szaki s keleti szlv nyelvi hatsok, betsek mellett a d1i szlv, a Szva menti tjakat idz - sszetveszthetetlen - nyelvi jellegzetessgek vltak meghatrozv. Vagyis a trk miatt felkerekedett dl-szlv meneklteket, kztk a voltakppen kollektve rintett Drvn tli ttokat-szloveneket nemcsak a trci vlgyek meg az irdatlan kiterjeds Zlyom-erd zugai fogadtk be - vagy a "lenti" selmeci, nyitrai, gyetvai, gmri, rozsnyi hegyek, hanem mg a "fenti" Ttraalja, az rvai, a lipti hegyek, havasok vidke is.
Mg kirly is kerekedett soraikbl, e vilgg ment szlavoniai ttok leszrmazottaibl: Zapolyai vagy Szapolyai Jnos /1526-1540/, a tt kirly /ahogy emlegettk az orszgban, ha neve-szemlye flmerlt: a tt kirly /, aki ugyan mr a felvidki Szepesvrban szletett, a "huszita" haramiktl nehezen s sokra visszavett hatalmas erssgben, de flmeni a ttok lakta Szva menti Pozsegbl szrmaztak, a trktl mr Zsigmond korban is "ltogatott" vrmegye ugyancsak porr lett Zapolya nev falujbl. Aztn mg a fi, Jnos Zsigmond is esznkbe jut.
Visszakanyarodva az szaki-Krptokba, elmondhatjuk, nem vletlenl lett ez az orszgrsz, a Felvidk, a XVII-XVIII. szzad forduljra az egsz trtnelmi Magyarorszg 1 e g s r b b e n lakott rgija ' Miknt az sem vletlen, hogy II. Rkczi Ferenc seregeinek nem elhanyagolhat hnyada - a ruszinokat nem feledvn - mr kzlk kerlt ki, a ttok soraibl \- gepida/ - egy nvvel, a germny trzsi idkre, a magyar nyelvben Braszlav Mura-Drva-Szva menti szlovenjein is tlra visszavezethet THEUT-TT nwel, elnevezssel szltva az itt meggykeresed, a hdoltsg szzadaiban a Felvidken otthonra lelt s vgeredmnyben tbbsgbe kerlt nem magyar, nem nmet, de kzulk is /a balsors szortsban / sokat asszimillo tarka szlv np-elegyet, /ismtelve s alhzva:/ az elgg vltozatos keleti-nyugatiszaki szlv nyelvi ktds mellett feltn arny dl-szlv eredetet, dlszlv nyelvi kapcsoldst felmutat s trkt npelegyet. Ez utbbi, a dlszlv /koncentrlt elfordulsban is/ pp a kzponti terletekre vonatkozik, pp a kzponti megyk, nevezetesen: Zlyom, Lipt, Fels-Nyitra, Trc, Arva, Bars, Hont, Ngrd s Gmr sajtja. E terlet dialektusaira pl a mai szlovk kznyelv is. /Lsd a 2. sz. trkpmellkletet./
S harmadjra, a fentiekbl is kvetkezen, nem vletlen az sem, hogy a trk "fmjelezte" szzadokban a maradk kirlyi Magyarorszg hegyeinek vdszmya al a legklnbzbb okokbl elkerlt, pldul a fehrhegyi csata utn /egytt az egsz szlovksg krben – a grgkeletieket kivve minden vallsfelekezet krben -a kzelmltig egyedliknt hasznlt cs e h Biblival, a cseh Kralicei Biblival egytt/ elkerlt nenekltek, illetve oda a Balkn fell felhzdott, ott befogadott "trk" hontalanok leszrmazottai, e tlnpesedett rgibl, III.Kroly idejtl seregesen indulnak el a dli tjak fel, mondhatnnk, az eldk rkezsnek irnyba, a trk all l.Lipt alatt visszafoglalt - allt - terletek fel: legelbb is a kzeli, az 1686-ig fennllt rsekjvri vilajet /korbban esztergomi szandzsk/ elnptelenedett tjai, szks teleplsei fel: Nagysurny, Szered, Lapsgyarmat, Verebly, Vajk, Fajkrt, Bnkeszi, Megyer /a XVIII, szzadtl Ttmegyer, 1948-tl Palrikovo/ fel, majd a Pilis, a Cserht, az Alfld, a Krsk fel, a ma Romnihoz tartoz Kirlyhg fel, aztn Nagy-lakon is tl, le, Torontlba, Bcsba, egszen jvidk krnykre, majd a Szermsgbe, st az idkzben "elfeledett" haza, Ttorszg /ma Horvtorszg / tjaira, egszen Nasicig, Pozsegig, Punitovciig.
Hogy aztn a 2. vilghbor utn, "Vissza az hazba, az -haza keblre !" - Bratislavbl s a budapesti rdibl, magyarorszgi sznhzakbl, mozitermekbl, templomokbl hirdetett jelsz jegyben dnt rszk /Romnibl is/ "repatrilhasson, hazatrhessen", no nem a korponai, a gyetvai, a murnyi dombok vilgba, nem a Ftra vagy a Zlyom-erd vlgyeibe /ezrt az imnti idzjelek/, sem Trencsn vagy Liptszentmikls krnykre, hanem a Trianonban Csehszlovkinak adomnyozott Mtyusfld, Csallkz, Bodrogkz, Saj s Als-Garam-mente, Ipoly vlgye stb. -emberemlkezet ta magyarlakta tjak, vidkek falvaiba, vrosaiba, unalomig turklva, vlogatva a vagonokba parancsolt vagy hurcolt: hol deportlsra, hol kiteleptsre tlt vagy egyszeren "csak" eltnt, eltntetett /Pozsonyligetfalu... stb./ szerencstlenek hzaiban, portiban.
***
Kivtel - mondottuk volt mg az elejn. Valban, a felvidki SZLOVKSG kialakulsa, npp vlsa mindenkppen kivtel.
Abban azonban nem kivtel, hogy tudomnyos piedesztlra emelt legendk, mtoszok, sok esetben egszen elkpeszt lltsok, hipotzisek, szmadatok hirdetik trtnelmt. S hirdetik szleskren (olykor a transz tneteivel), a fiatal llam htkznapjainak szinte minden terletre kihatan.
A kihatsnak trvnyszeren sok a negatv vetlete, sok a torz lecsapdsa, ami elkerlhetetlenl szennyezi, st mtelyezi a trsadalmi lgkrt. Odig, hogy rinti mg az alkotmnyban lefektetett alapelveket is. titatja az oktatst (lsd pldul az a nem csak az iskolkban mrtkadnak minstett - strasbourgi "krkben" sem ismeretlen.... - Milan S. Durica-fle A szlovkok s Szlovkia trtnett), titatja a mdiumok, a kzintzmnyek berkeit, mg az egyhzak hzatjt - a templomi szszkeket is. Felfokozottan nemzetllamira hangolja a politikai s a civil szervezetek clkitzseit, nem kerlve el a trvnyhoz testlet munkjt sem, amely, kerl-fordul, e hamis trtnelmi szemllet, torz eredettudat ksztetsvel s ltszlagos igazolsval diszkriminl trvnyeket hoz, elnyom intzkedseket foganatost a XX, szzadi - honi - etnikai tisztogatsokat tllt ms nemzetisg kzssgek ellen. gy pldul a mg talpon maradt magyarok, a XX. szzadban egyharmadra cskkent honi magyarsg kzssge ellen. Megflemlti, htrnyos megkulnbztetsben rszesti, lland pszichikai nyoms alatt tartja ket, idrl idre bnteti kzssgeiket, kzssgk tagjait, miltal elre nem lthat kvetkezmnyekkel jr feszltsget llandst a csepered orszgban. Bizalmatlansgot, gylletet akkumull az egyttlsbe, az emberi kapcsolatokba, vagyis a ronts magvt szrja tretlenl a lakossg gynevezett llamalkot s nem llamalkot, pnpolgri s megtrt, azaz elsrend s msodrend rtegei kz. Nemzeti alapon, a nemzeti hovatartozs alapjn. - (Mint a Balknon - pldul.)
Becz hangulatunkban akr a szlv nyelvcsald Benjminjainak is nevezhetnnk a szlovkokat. Mindazonltal a fentiekrl sem feledkezhetnk meg. Ms szval: az elgg ijeszt, st nagyon is ijeszto XX. szzadi esemnyekre, benne a felvidken trtntekre mint mementra figyelmezve, nem rt az imntieket sem szmon tartani.
(A mement apropjn hadd emlkeztessnk e helyt is az annyi mindenrt felels gykerekre: - A napoleoni idk gerjesztette, majd sovinizmuss fajult nacionalizmussal llunk szemben, amely, akr a pestis annak idejn - Petrarca korban -, menthetetlenl gyrztt be szinte mindenhov. Megfertzte Kelet-Kzpeurpt is, ahonnan aztn az alig kezelhet pnszlv mutnsainak krnylain jutott el Kzp-Eurpba s a "humuszos" Balknra. Hogy aztn - Versaillest sem feledve, fleg Sztalin s Benes ta — mint etnikai tisztogatsokban "gynyrkdhessnk ldsaiban". Aligha tudja valaki, meddig.)
sszegezsknt, tlpve minden tovbbi rszletezsen, elmondhatjuk: a Drva-Szva kzi /1526 eltti/ Ttorszg voltakppen csak ltszatra sznt meg. Valjban, megkockztatva az lltst, reinkarnldott. Az trtnt vele, ami rszben Horvtorszggal is megesett: az eredetileg /ezer ven t/ tengermellki, Adria parti - Knin s Tengerfehrvr /Biograd/ kzpont - Horvtorszggal, amely jcskn eltoldott szak fel, azaz Horvtorszg tkerlt a Zgrb kzpont, Zgrb szkhely Ttorszg helyre. Ttorszg pedig, laki rvn — sajnos, a legjabb jugoszlviai esemnyekre /a dlvidki, a boszniai, a koszovi... exodusra/ is emlkeztetve — , a XV. szzadtl kezdden fokozatosan, szinte szrevtlen, akr a bvpatak, tkerlt a trk rdiuszn kvl es szaki-Krptok vezetbe, a "huszitk" ltal mintegy vletlenszeruen "elksztett", szlesre trt Felso-Magyarorszg hegyes-vlgyes tjaira – a Felvidkre. Urbn Gyrgy
http://www.corvinuslibrary.com/cseh/szlovko.pdf
|