Szeresd a Te npedet, nemzetedet, jobban mint nmagadat, s rajta kvl ms isteneid ne legyenek. Tiszteld otthonodat s a fldet, melyen lsz, hogy maradkaid is hossz letet lhessenek rajta! Wass Albert
A npzene teht a termszet tnemnye. Ez az alkots ugyanazzal a szerves szabadsggal fejldtt, mint a termszet egyb l szervezetei, a virgok, az llatok. ppen ezrt olyan gynyr, olyan tkletes a npzene. Ezek a dallamok a mvszi tkletessg megtestesti. Pldi annak, miknt lehet legkisebb formban, legszer- nyebb eszkzkkel valamilyen zenei gondolatot legtkletesebben kifejezni. Bartk Bla (1881-1945) zeneszerz, zongoramvsz, np- zenekutat
„Rvpartot rt a glya, – vilgkrutat jrt kormnyosval. … Egy szzat elg a harczot megszntetni: “Ne tpjtek egyms zszlit! ne vgjatok egymson sebeket! az Kossuth lelknek fj..” s a kzdelem elmlik … Ez a te bvs szem- fdeled eltakar minden belvi- szlyt. …Vezess bennnket most, te halottaidban is ris, e nemzeti nagysg fel.”
A hazafiak riszljk magukat, nekelnek, szavalnak, eskdznek. De csak egyfajta igazi hazafisg van: ha valaki ott, ahol ppen van, teljes hsggel s felttlen erkifejtssel helytll a munkjban. Ennek visszahat ereje van a hazra. Minden ms csak vsri mutogats s tnyrozs.Mrai Sndor
Ki hinn hogy a trkorszgi Antalya tartomnyban van egy magyar fal? Pedig van. Van ott egy si magyar fal: Macarky ejtsd: madzsarky, azaz magyar fal. A falut 450- 500 vvel ezeltt seink alaptottk. A magyar fldrl rabszolgnak elhurcolt foglyok elszr Isztambul krnkn telepedtek le majd tkltztek erre a vidkre s ezt npestettk be, ttrtek a muszlim vallsra, trkkk vltak, csaldi hagyomnyaik szerint azonban meg-riztk szrmazstudatukat, de nem beszlnek magyarul.Macarky ma- gyar temetjt a helyiek kzl sokan Macarka Mezarlnak, azaz Magyar temetnek, msok Eski Macar Mezar lnak, si magyar temetnek hvjk. Gebiz - Macarky ftern egy sz-kelykapu ll s rajta a felirat:
Jzus tantsa annyira vilgos, hogy a gyermekek is eredeti rtelmben rtik. Csak azok az emberek nem rtik meg, akik keresztnyeknek akarnak ltszani vagy annak hvatjk magukat.
- Oskar Kokoschka
1886 - 1980
A pchlarni szlets fi 18 vesen sztndjat kapott a bcsi iparmvszeti iskolba, ahol rajzot, litogrfit s knyvktszetet tanult, estnknt pedig rkat adott. A bcsi iparmvszeti stdi megbzsbl kpeslapokat s knyvbortkat ksztett. Valjban festeni szeretett volna, de anyagi okokbl ideje nagy rszt iparmvszettel tlttte. Adolf Loos bcsi ptsz felfigyelt korai kpeire, s megrendelsekkel segtette karrierjt. Kokoschka eleinte fleg tjkpeket festett, melyek vibrl vonalvezetse s sznhasznlata ksbbi munkinak is egyik jellegzetessge maradt.
Egy helytt egy mvszettrtnsz elemzsben olastam, hogy a lelki problmk expresszv brzolsa foglalkoztatta. Ha ez gy lett volna, az elg nagy problma lett volna mr magban is.
A kpzmvszetben ugyangy fellelhet kt vonal, ahogyan a filozfia elgazik racionlis s szentimentlis irnyra. A kpzmvszet esetben ez az brzols s a kifejezs. Az egyikbe realista vagy realisztikus elemek tartoznak, a valsg megjelentse nylt vagy burkolt formban, mg a msikba az expresszv trekvsek. Mindkettben fellelhet a figuralizmus, valamint a konkrtumok felhasznlsa s feldolgozsa, de a kett kztt elg nagy a klnbsg.
Az brzol mvszet a tmeggel, a fny-rnyk jtkkal, a felletek szneivel foglalkozik, elbeszl, esemnyeket illusztrl s alfest, hangulatokat s benyomsokat kzvett, mg az expresszv irny lelkillapotokat, rmt, fjdalmat, boldogsgot, szorongst fejez ki. A 19. szzad vgnek szimbolizmusa prblkozott pldul szomor arc, testhez tapad, nedves ruhj nvel vagy ni akttal kifejezni a szomorsgot, de az annak a konkrt ni alaknak a szomorsgrl szlt s gy ltalban a szomorsgrl, mint olyanrl mr nem... Az a msik irny sokig megmaradt figuratv, de a figura hieroglif tartalommal brt - ltala prblta formanyelvt rthetv tenni a mvsz. Vgl megprbljk teljesen szmzni az sszes konkrtumot, mg a geometrikus alakzatokat s objektumokat is s fleg a szinek nzre gyakorolt hatsaival kezdenek foglalkozni. Kezd fontosabb vlni az tlet, mint az eredmny. Az alkots kezdete, mint a vge.
rtkesebb lesz a vzlat, mint a ksz m...
Azt mondjk, van egy harmadik irny is, amely a fent emltett kett tagadsra, a szp helyett a csf kifejezsre, szimmetrin alapul harmnia helyett diszharmnira, szneffektusok helyett a vletlenre trekszik.
Ezt viszont n nem neveznm mvszetnek. A mvszet pt, mg ez utbbi rombol. A csf nem lehet cl. Egy grbe fal, rozzant tets, szigetels nlkli, ablaktalan, ajt nlkli "hz" is felplhet, de minek? Kinek? Ha laksnak rossz, emlkmnek j lesz?
Vglis Kokoschka kapcsn rdemes errl is rni, nehogy a szubjektv vlemny objektv igazsgknt prblja a dolgokat trtkelni. A lnyeg: expresszv brzolsrl ne beszljnk, ha pontosak akarunk lenni. Egy expresszionista kpre nem krdezhetnk r gy, hogy mit brzol...
Ugyanis nem brzol semmit! - Kifejez!
Kokoschka mvszetre a nagy sznfoltokkal kialaktott figurlis kompozcik s alngol, sznes tjak jellemzk, melyek vibrl vonalvezetse s sznhasznlata ksbbi munkinak is egyik jellegzetessge maradt. Ekkoriban kezddtt ri plyja: szndarabjai az expresszionista drma elfutrai voltak.
Korbban a Der Sturm galriban – Kandinszkij, Klee s Marc mvei mellett – killtottk kpeit.
1911-ben Bcsben, egy j idszak kezddtt: beleszeretett Gustav Mahler zvegybe, Alma Mahlerbe. Ketts arckpet festett magukrl, s "A vihar" cm mvn is k ketten lthatk.
Szndarabjai akkora botrnyt kavartak, hogy elbocstottk tanri llsbl. 1914-ben szaktottak s Kokoschka a vilghbor kitrsekor katonnak llt. 1916-ban slyosan megsebeslt, s egy bcsi, majd egy drezdai katonai krhzban poltk, ahol megrt s sznpadra lltott hrom drmt, melyek ltvnytervt is maga dolgozta ki. 1920-as drezdai kiltvnyban eltlt minden militns politikt. Mg abban az vben tantani kezdett az ottani akadmin.
1933-ban Prgba kltztt, ahol megismerte leend felesgt, Olga Palkovskt, portrt festett Masarykrl s drmt rt Comeniusrl. 1938-ban felesgvel egytt Londonba meneklt. Pnzhiny miatt fleg akvarelleket festett, de befejezett nhny nagymret kpet: Vrs tojs, Anschluss – Alice Csodaorszgban, Loreley, Amirt harcolunk cmmel. 1947-ben kapta meg a brit llampolgrsgot. A hbor utni bcsi trlatt killtsok sora kvette Eurpban s az USA-ban. Kokoschka folytatta a portr- s tjkpfestst, letben elszr viszonylagos jmdban. 1953-ban Svjcba kltztt. Az ’50-es vekben tbb fali krpitot s sznhzi dszletet tervezett, litogrfikat ksztett.
1956-os, Magyarorszg megsegtsrt ksztett plaktjn egy anya lthat, halott gyermekvel.
Utols korszaka nyugodtabb s vilgosabb az addigiaknl, de brli szerint akkori kpei mr nem olyan lendletesek, felletkezelsk ertlenebb a korbbiaknl. letem cm nletrajza 1964-ben jelent meg. 94. szletsnapja eltt pr nappal, 1980. februr 22-n hunyt el.
A csald sokszor igen nehz alkalmazkodst, lemondsokat kvetel az egyttls rdekben. De ennek a vllalshoz hit kell, Istenhit. Isten s a csald szentsgben kell hinni, nem a trsadalmi szerzdsekben, konven-cikban.Popper Pter
+36 82 487 002
+36 30 68 26 800
Ekkor - 1954-55 -ben -akartam "vilgg menni"
Hazt tbb mdon lehet elvesztni, de bennnket el nem veszt soha!
Brd Oszkr 1893-1942 orvos, klt, drmair
Vajon nem mindnyjan ezrt a titokrt lnk? Hogy fldertsk letnk nagy titkt, az Istent?
n gy tanultam, hogy a vilg az olyan, hogy az ember Fradi-drukker. A rendes magyar ember az Fradi-drukker. Vagy mg egy- szerbb dolog ez: az ember fradista, ahogy a nap st vagy a f n. Esterhzy Pter (1950.- 2016. ) r
Ne fjjon a lelkem,
Ne fjjon a testem,
Legyen, ki felemel,
Amikor elestem.
Amit mznek rzek,
Epv ne vljk,
Kvessen a bke
Mint jsgos rnyk.
S ha majd j a hall,
Szljon hozzm szpen,
S ne a htn vigyen,
Hanem az lben.
A gyermekvek benyomsait tartsd emlkedben, mert azok tiszteletre mltk. Egyenes ton jrj, igaz lgy, mert az a legknnyebb s a legboldogtbb szerep. rzseiddel ne lgy pazar, de akinek odaadtad, ahhoz lgy h! S hogyha olykor keresztutakra vezet az let, krj tancsot tenszvedtl, gondolj azokra, kik onnan fellrl nznek le rd, atyd s anyd szellemre, s gy cselekedjl, hogy k boldognak lssanak tged. Jkai Mr (1825. 02. 18. - 1904. 05. 05.) magyar regnyr
Ktsg sem fr hozz, hogy a csald s az otthon az, amely ltal az emberi trsadalom legnagyobb ernyei szletnek, ersdnek s tpllkoznak.