Apponyi Albert trianoni "vdbeszde"
Elhangzott: 1920. janur 16.
Igen tisztelt Elnk r, Uraim!
Engedjk meg, hogy mg egyszer megksznjem, hogy alkalmat adtak neknk llspontunk kifejtsre. Tulajdonkppen szbeli trgyalst kvntam, mert nzetem szerint ez az egyedli eszkz, amely bennnket a megrtshez s az elttnk fekv szvevnyes krdsek helyes megismershez vezethet. A Legfelsbb Tancs azonban akaratt ms irnyban mr megllaptotta, gy meg kell ez eltt hajolnom. Elfogadom teht az elm lltott helyzetet s hogy idejket tlsgosan ignybe ne vegyem, egyenesen a trgyra trek.
A mi szemnkben a tegnapot a mai naptl a bkefelttelek hivatalos megismerse vlasztja el. rzem a felelssg roppant slyt, amely rem nehezedik abban a pillanatban, amikor Magyarorszg rszrl a bkefeltteleket illetleg az els szt kimondom. Nem ttovzom azonban s nyltan kijelentem, hogy a bkefelttelek, gy, amint nk szvesek voltak azokat neknk tnyjtani, lnyeges mdosts nlkl elfogadhatatlanok. Tisztn ltom azokat a veszlyeket s bajokat, amelyek a bke alrsnak megtagadsbl szrmazhatnak. Mgis, ha Magyarorszg abba a helyzetbe llttatnk, hogy vlasztania kellene ennek a bknek elfogadsa vagy visszautastsa kztt, gy tulajdonkppen arra a krdsre adna vlaszt: helyes-e ngyilkosnak lennie, nehogy megljk.
Szerencsre mg nem tartunk ilyen messze. nk felszltottak bennnket, hogy tegyk meg szrevteleinket. Ezek kzl btrak voltunk mr egynhnyat a bkefelttelek tvtele eltt tnyjtani. Meg vagyunk gyzdve rla, hogy nk a mr tnyjtott s a jvben tnyjtand megjegyzseinket a viszonyok nehzsge ltal kvetelt komolysggal s lelkiismeretessggel fogjk ttanulmnyozni. Remljk teht, hogy meg fogjuk gyzni nket. Remljk ezt annl is inkbb, mert nem ll szndkunkban sem ma, sem ksbben rzelmeinkkel krkedni, vagy kizrlag azoknak az rdekeknek szempontjra helyezkedni, amelyeket feladatunk megvdelmezni. A legjobb akarattal iparkodunk keresni oly llspontot, amely a klcsns megrtst lehetv teszi. s, Uraim, ezt az llspontot mr megtalltuk. Ez a nemzetkzi igazsgossgnak, a npek szabadsgnak nagy eszmje, amelyet a Szvetsges Hatalmak oly fennen hirdettek, tovbb a bke kzs nagy rdekei, az llandsg s Eurpa rekonstrukcija biztostkainak keresse.
Ezeknek az elveknek s rdekeknek szempontjbl vizsgljuk meg a neknk felajnlott bke feltteleit.
Nem titkolhatjuk el, mindenekeltt, megtkzsnket a bkefelttelek mrhetetlen szigorsga felett. E megtkzs knnyen megmagyarzhat. A tbbi hbort viselt nemzettel, Nmetorszggal, Ausztrival s Bulgrival kttt bke felttelei mindenesetre szintn szigorak. De kzlk egyik sem tartalmazott a nemzet letre lnyeges oly terleti vltoztatsokat, mint azok, amelyeket velnk elfogadtatni akarnak. Arrl van sz, hogy Magyarorszg elvesztse terletnek ktharmad- s npessgnek majdnem ktharmadrszt, s hogy a megmaradt Magyarorszgtl a gazdasgi fejlds majdnem sszes felttelei megvonassanak. Mert az orszg e szerencstlen kzps rsze, elszaktva hatraitl, meg lenne fosztva szn-, rc- s sbnyinak legnagyobb rsztl, pletfjtl, olajtl, fldgzforrsaitl, munkaerejnek jrsztl, alpesi legelitl, amelyek marhallomnyt tplltk; ez a szerencstlen kzps rsz, mint mondottam, meg lenne fosztva a gazdasgi fejlds minden forrstl s eszkztl, ugyanakkor, amikor azt kvnjk tle, hogy tbbet termeljen. Ily nehz s klns helyzet eltt llva, krdezzk, hogy a fent emltett elvek s rdekek mely szempontja vltotta ki ezt a klns szigorsgot Magyarorszggal szemben?
Taln az tlkezs tnye lenne ez Magyarorszggal szemben?
nk, Uraim, akiket a gyzelem a bri szkhez juttatott, nk kimondottk egykori ellensgeiknek, a Kzponti Hatalmaknak bnssgt s elhatroztk, hogy a hbor kvetkezmnyeit a felelskre hrtjk. Legyen gy; de akkor, azt hiszem, hogy a fokozat megllaptsnl a bnssg fokval arnyban kellene eljrni, s mivel Magyarorszgot sjtjk a legszigorbb s ltt leginkbb veszlyeztet felttelekkel, gy azt lehetne hinni, hogy ppen az, aki az sszes nemzetek kzl a legbnsebb. Uraim! Anlkl, hogy e krds rszleteibe bocstkoznk, hiszen ezt benyjtand okmnyaink fogjk megtenni, ki kell jelentenem, hogy ezt az tletet nem lehet kimondani oly nemzet fltt, amely abban a pillanatban, amidn a hbor kitrt, nem brt teljes fggetlensggel s legfeljebb csak befolyst gyakorolhatott az Osztrk-Magyar Monarchia gyeire s amely nemzet ezt, mint a legutbb nyilvnossgra hozott okmnyok bizonytjk, fel is hasznlta arra, hogy helytelentse azokat a lpseket, amelyeknek a hbort el kellett idznik.
Nem hiszem tovbb, hogy tlettel llunk szemben, mert hiszen az tlet oly eljrst ttelez fel, amelyben a felek egyforma krlmnyek kztt hallgattatnak meg s egyformn tudjk rveiket rvnyre juttatni. Magyarorszgot azonban mindeddig nem hallgattk meg; lehetetlen teht, hogy a bkefelttelek tlet jellegvel brjanak.
Vagy taln a nemzetkzi igazsgossg elvnek oly alkalmazsrl van sz, amelynek clja a poliglott llamalakulatok helyett, amelyek kz Magyarorszg is tartozik, olyan j alakulatokat ltrehozni, amelyek igazsgosabban oldjk meg a terleti krdst a klnbz nemzetisgek kztt s amelyek hatsosabban biztostjk azok szabadsgt? Ha a tnyeket tekintem, gy knytelen vagyok ktelkedni, hogy ez a trekvs eredmnyezte a krds ily mdon val megoldst.
Mindenekeltt a Magyarorszgtl elszaktand 11.000.000 lleknek 35%-a magyar, amely hrom s flmillit jelent akkor is, ha a mi rdekeinkre legkedveztlenebb szmtst vesszk is alapul. Elszaktanak mg a bkefelttelek krlbell egy s egynegyed milli nmetet, ami a magyarsg szzalkszmval egytt az egsznek 45%-t jelenti. Ezekre nzve a nemzetisgi elv ilyen alkalmazsi mdja nem elnyt, hanem a szenvedsek sort jelenten. Ha feltesszk teht - amitl tvol llok -, hogy a nemzetisgi elv alkalmazsa a fennmarad 55%-ra nzve elnysebb llapotot teremtene, mint a trtnelmi Magyarorszgon, mg mindig az elszaktand npessg majdnem felre nzve ez az elv nem vonatkozhat, vagy ha vonatkozik, gy fordtott rtelemben. Nzetem szerint pedig, ha elvekrl van sz, gy azokat egyenl mdon kell alkalmazni mindazokra, akiket a szerzds rendelkezsei rintenek.
Menjnk azonban tovbb s tekintsk a Magyarorszg romjain megnvekedett llamokat. Megllapthatjuk, hogy faji szempontbl ezek is ppen gy, vagy taln mg jobban rszekre lesznek darabolva, mint az egykori Magyarorszg. Nem clom nket, Uraim, kifrasztani azoknak az adatoknak felsorolsval, amelyeket az e krdsben benyjtand okmnyaink klnben is tartalmazni fognak. Addig is azonban, amg ezeket megismerhetik, krem nket, fogadjk el lltsaimat, hogy kvethessk kvetkeztetseimet, amelyeket levezetni btor leszek.
Nem ltom be, hogy a nemzetisgi elv, a nemzeti egysg elve nyerne ezltal a feldarabols ltal. Egyetlen kvetkezmnye volna ennek, amelyet btor leszek megemlteni, anlkl, hogy brkivel szemben is tmad szndkom lenne. Csak egyszeren megllaptani kvnom azt a tnyt, hogy e kvetkezmny a nemzeti hegemninak truhzsa volna oly fajokra, amelyek jelenleg tbbnyire alacsonyabb kulturlis fokon llanak. Kvetkeztetsem igazolsra egy pr szmadatot idzek.
A magyarsgnl az rni s olvasni tudk arnyszma megkzelti a 80%-ot; a magyarorszgi nmeteknl a 82%-ot; a romnoknl a 33%-ot; a szerbeknl az 59 s egynhny tizedet, majdnem a 60%-ot. Ha a felsbb trsadalmi osztlyokat tekintjk s szmtsba vesszk azokat, akik gimnziumot vgeztek s letettk azt a vizsgt, amely Franciaorszgban a baccalaureat-nak felel meg, gy megllapthatjuk, hogy a magyarok arnyszma azok kztt, akik ily tanulmnyokat vgeztek, vagy az rettsginek megfelel kpzettsget rtk el, 84%, jllehet a magyarok az sszes npessgnek csak 54,5%-t teszik; a romnok arnyszma az ily tanulmnyokat vgzettek kztt 4%, pedig az egsz npessg 16%-t alkotjk; a szerbek 1%, jllehet szmuk az egsz npessg 2,5%-a. Ismtlem, hogy ez a megjegyzsem nem br senkivel szemben bnt llel. Ennek a helyzetnek egyedli oka, hogy ezek a szomszdos npek trtnelmk szerencstlen esemnyei folytn ksbben lptek be a mvelt npek csaldjba, mint mi. A tny azonban tagadhatatlan.
Nzetem szerint a nemzeti hegemninak egy alacsonyabb kulturlis fokra val truhzsa nem kzmbs az emberisg nagy kulturlis rdekei szempontjbl. Ebben az irnyban mr most vannak bizonytkaink. Szomszdaink, akik terletnk egy rszre trnek, mr legalbb egy ve hatalmukba kertettk azokat; a fegyverszneti szerzds rtelmben ugyan joguk lett volna ezeknek a terleteknek katonai megszllsra, de k kisajttottk a kormnyzs egsz gpezett is. Ennek ltjuk mr a kvetkezmnyeit. Kln okmnyban fogjuk bemutatni, hogy ez alatt az egy v alatt mily nagy kulturlis rtkek romboltattak le. Ltni fogjk, Uraim, ezekben az okmnyokban, hogy kt egyetemnk, amelyek a kultra legmagasabb fokn llanak, a kolozsvri, a magyar kultra egyik rgi szkhelye s az jabb kelet pozsonyi egyetem, tnkrettettek. A tanrok elzettek s szeretnm, ha megtudnk nk, hogy kiket ltettek a helykbe. Felhvom nket, hogy kldjenek ki tudsokbl ll bizottsgokat, hogy a val helyzetet megismerjk s hogy az sszehasonltst megtehessk. Lehetetlen, hogy ezek az egyetemek s ezek a tanri karok, amelyeknek trtnelme a messze mltba visszanylik s amelyek most megsemmisttettek, helyettesthetk legyenek a megszll nemzetek szellemi ertartalkaibl. Ezek a nagy kulturlis intzmnyek belthat idben nem ptolhatk.
Hasonl a helyzet az egsz kzigazgatsi gpezetnl s a tanttestlet mindegyik foknl. Csupn a romn megszllott terleteken tbb mint ktszzezer gyermek az utca porban neveldik a tanthiny folytn, mivel a magyar tantk kiutasttattak s ptolni ket nem brjk.
Uraim!
Azt hiszem, hogy az emberisg nagy rdekei szempontjbl nem lehet sem kzmbsen, sem megelgedettsggel szemllni azt a krlmnyt, hogy a nemzeti hegemnia oly fajokra szll t, amelyek ha a legjobb remnysggel kecsegtetnek is a jvre nzve, de ma mg a kultra alacsony fokn llanak.
Lttuk mr, hogy a szigor, amellyel Magyarorszgot sjtjk, nem eredhet az tlkezs tnybl. Lttuk, hogy a nemzetisgi elv sem nyerne ezltal semmit. Taln akkor oly szndkkal llunk szemben, amely a npek szabadsgnak eszmjt kveti?
gy ltszik, hogy ennek a szndknak kiindul pontja az a feltevs, amely szerint Magyarorszg idegennyelv lakosai szvesebben tartoznnak oly llamhoz, amelyben az llamfenntart elemet fajrokonaik alkotjk, mint Magyarorszghoz, ahol a magyar hegemnia rvnyesl. Ez azonban csak feltevs; s ha a feltevsek tjra lptnk, gy btor vagyok megjegyezni, hogy e feltevs fordtott rtelemben alkalmazhat arra a 45% magyarra s nmetre, akik most egy j llamhoz csatoltatnak s akikrl feltehet, hogy szvesebben maradnnak a magyar llam polgrai. Ez az okoskods nem jelentene mst, minthogy az elnyket a msik oldalra helyezzk. De mirt induljunk ki sejtsekbl s mirt helyezkedjnk feltevsekre, amikor a valsg megllaptsra rendelkezsnkre ll az eszkz, egyszer, de egyetlen eszkz, amelynek alkalmazst hangosan kveteljk, hogy e krdsben tisztn lssunk. s ez az eszkz a npszavazs.
Amidn ezt kveteljk, hivatkozunk Wilson elnk r ltal oly kivlan szavakba nttt nagy eszmre, amely szerint az embereknek egyetlen kapcsolata, az llamok lakossgnak egyetlen rsze sem helyezhet akarata, megkrdezse nlkl, mint valami marhanyj, egy idegen llam fennhatsga al. Ennek a nagy eszmnek a nevben, amely klnben az erklcsi alapon nyugv egszsges emberi felfogsnak egy aximja, kveteljk a npszavazst haznk azon rszeire vonatkozlag, amelyeket tlnk most elszaktani akarnak. Kijelentem, hogy elre is alvetjk magunkat e npszavazs eredmnynek, brmi legyen is az. Termszetesen kveteljk, hogy a npszavazs olyan krlmnyek kztt tartassk meg, hogy annak szabadsga biztostva legyen.
A npszavazs annl is inkbb szksges, mivel a Nemzetgyls, amely vgs fokon hivatott a javasolt bkefelttelek fltt dnteni, csonka lesz. A megszllt terletek laki nem lesznek itt kpviselve. Nincsen olyan kormny vagy Nemzetgyls, amely jogi vagy erklcsi szempontbl jogosult volna dnteni azoknak a sorsa fltt, akik ott kpviselve nincsenek. Klnben a bkeszerzds e tekintetben oly kifejezseket tartalmaz, amelyekben e nehzsg sejtelme rejlik. "Magyarorszg a maga rszrl lemond, amennyiben szmottarthatna..."; ezek krlbell a bkeszerzds szavai. Valban nem rezzk magunkat feljogostva oly hatrozatok hozatalra, amelyek akr jogi, akr morlis ktelezettsgeket rnnak a lakossgnak arra a rszre is, amely a Nemzetgylsben kpviselve nem lesz.
Maga az eszme kvnja, hogy ezt a kvetelsnket a Bkekonferencia el terjesszk. Ha egykori terletnk, a trtnelmi Magyarorszg rdekben felhozand rveink az nk szemben nem lesznek elgg dntek, gy azt javasoljuk, hogy krdezzk meg az rdekelt npessget. Elre is alvetjk magunkat tletknek. Ha pedig mi ezt az llspontot foglaljuk el s ha ellenfeleink kvetelseiket s aspirciikat nem merik a np tlete al bocstani, gy vajon kinek a javra szl a fltevs?
Mg egy szempontbl vehetjk tekintetbe a npek nrendelkezsi jogt. Megkockztathat volna az az llts, hogy taln a nemzeti kisebbsgek jogai hatsosabban lennnek biztostva az j llamok terletn, mint ahogyan Magyarorszgon voltak. Ez alkalommal nem akarok vdbeszdet tartani azon eljrs fltt, amelyet Magyarorszgon a nem magyar fajok lltlagos elnyomsa tekintetben kvettek. Csak annak lltsra szortkozom, hogy nagyon rlnnk, ha a tlnk elszaktott terleteken magyar testvreink ugyanazon jogoknak s elnykben birtokban lennnek, amellyel Magyarorszg nem magyar ajk polgrai brtak. Erre a krdsre lesz alkalmunk mg visszatrni. Ebben a pillanatban nem vagyok hivatva errl beszlni, mr csak azrt sem, mivel nem llanak rendelkezsemre a nlklzhetetlen okmnyok. De ksz vagyok brmikor s brkivel szemben e krdst behatan megvitatni. llthatom azonban, hogy ha az egykori Magyarorszg nemzetisgi politikja mg annl is rosszabb lett volna, mint azt elkeseredettebb ellensgeink lltottk, mg akkor is jobb annl a helyzetnl, amelyet szomszdaink s csapataik a megszllt terleten teremtettek.
El fogunk terjeszteni, Uraim, egy egsz sorozat okmnyt, klnsen azokra a tnyekre vonatkozlag, amelyek Erdlyben trtntek. Szigoran megvizsgltuk az sszes jelentseket, amelyek e tekintetben berkeztek s jllehet ezeknek az okmnyoknak hitelessgt az erdlyi hrom keresztny egyhz, a katolikus, klvinista s az unitrius egyhz vezeti erstik meg, mgsem kvnjuk - nem kvnhatjuk -, hogy puszta lltsunknak hitelt adjanak, mert hiszen szavaink ellenttben llanak ms oldalrl szrmaz nyilatkozatokkal. Krjk azonban nket, hogy vizsgljk meg a helysznen a trtnteket, kldjenek ki a vgs dnts eltt a helysznre szakemberekbl ll bizottsgot, hogy meggyzdhessenek azokrl a tnyekrl, amelyek az emltett terleten vgbemennek. Egyedl mi kveteljk Uram, hogy a helyzetet bort homly eloszlattassk, egyedl mi treksznk olyan dntsekre, amelyek a krds helyes ismeretbl fakadnak.
Krjk mg tovbb azt is, hogy abban a vgs esetben, ha terlet-vltoztatsokat fognak renk knyszerteni, a nemzetisgi kisebbsgek jogainak vdelme hatsosabban s rszletesebben biztosttassk, mint azt a neknk tnyjtott bkejavaslat tervbe veszi. A mi meggyzdsnk szerint a tervbe vett biztostkok elgtelenek. Ersebb biztostkokat kvnunk, amelyeket a Magyarorszg terletn megmarad idegenajk lakosokkal szemben mi is kszek vagyunk alkalmazni. E tekintetben meghatalmazottjaikkal mr teljes egyetrtsre jutottunk. Azt hisszk azonban, hogy szomszdainknl erteljesebb biztostkok elrse nehzsgekbe fog tkzni, mert hiszen elfogultsguk fajtestvreikkel szemben ismeretes. A mlt tanulsgai is knyszertenek bennnket arra a feltevsre, hogy e krdsben szvs ellenllsra fogunk tallni. A romn csapatoknak a demarkcis vonalra val visszavonsa tekintetben, amelyet tbb zben krtnk s amelyet kormnyunk a bkedelegci Prizsba val kikldsnek felttelv tett, a Szvetsges Hatalmak oly erlyesen lptek fel a romn kormnynl, hogy lehetetlennek ltszott, hogy ne teljestsk a Szvetsges Hatalmak kvetelst. s mgis gy trtnt. Azt hiszem megrtik teht, Uraim, aggodalmainkat testvreinket illetleg, ha k ezen idegen uralom al kerlnnek.
Sorra vettem, Uraim, az elveket, amelyek a bkefelttelek megllaptsnl szmbajhetnek s megllapthatom, hogy nem tudtam a nemzetkzi igazsgossg, a nemzetisgi s a npek szabadsga elvnek oly alkalmazst megtallni, amely a neknk felajnlott bke indt okait kellleg megvilgtotta volna. Taln a fejtegetseim bevezetsben mr emltett rdekek, a bke nagy rdekei, az llandsg s Eurpa rekonstrukcija sugalltk ket?
Uraim! A magyar problma az ltalnos problmnak nem oly kis rsze, mint azt a statisztika nyers szmaibl kvetkeztetni lehetne. Ez a terlet, amely Magyarorszgot alkotja s amely jogilag ma is Magyarorszg, szzadokon t rendkvl fontos szerepet jtszott Eurpban, klnsen Kzp-Eurpban a bke s a biztonsg fenntartsa tekintetben. A magyar honfoglalst s a magyaroknak a keresztny hitre val ttrst megelz vszzadokban hinyzott itt a nyugalom s a biztonsg. Kzp-Eurpa a legklnbzbb barbr npek tmadsainak volt kitve. A biztonsg csak ettl a pillanattl fogva llt fenn, amikor a magyar vdvonal kialakult. Az llandsg s a bke ltalnos szempontjaibl rendkvl fontos, hogy a zavarok kelet-eurpai ffszke ne nyerjen trt s ne terjeszkedjk ki Eurpa szvig. A trtnelmi fejldsnek azonban gtat vetett a Balkn-flszigeten a trk hdts s gy az egyensly ott nem llott helyre. Adja az g, hogy ez mielbb bekvetkezzen. De ma rendkvl fontos, hogy e zavarok, amelyek Eurpa bkjt oly sokszor hbortottk meg s amelyek bennnket mr tbb zben a hbor kszbre sodortak, onnan ne terjedhessenek tovbb.
A trtnelmi Magyarorszg tlttte be azt a feladatot, hogy oly llamot tartva fenn, amelyben egyensly s biztonsg uralkodott, megvdte Eurpt a keletrl fenyeget kzvetlen veszedelmek ell. Ezt a hivatst tz szzadon t tlttte be s erre egyedl organikus egysge kpestette. Idzem a nagy francia geogrfusnak, Reclus Elisnek szavait, amelyek szerint ez az orszg oly tkletes flrajzi egysg, amely Eurpban egyedl ll. Folyink s vlgyeink rendszere, amelyek a hatrokrl kiindulva a kzppont fel trekszenek, oly egysget alkotnak, amely csak egysges hatalom ltal kormnyozhat. Rszeinek gazdasgi fggse szintn a legteljesebb, miutn a kzp hatalmas gazdasgi zemet alkot, a szlek tartalmazzk pedig mindazt az anyagot, amire a gazdasgi fejlds szempontjbl szksg van.
A trtnelmi Magyarorszg teht Eurpban egyedlll termszetes fldrajzi s gazdasgi egysggel rendelkezik. Terletn sehol sem hzhatk termszetes hatrok s egyetlen rszt sem lehet elszaktani anlkl, hogy a tbbiek ezt meg ne szenvedjk. Ez az oka annak, hogy a trtnelem tz szzadon t megrizte ezt az egysget. nk visszautasthatjk a trtnelem szavait mint elvet egy jogi konstrukci megptsnl, de a trtnelem tanulsgt, amelyet az ezer ven t hangoztatott, figyelembe kell vennik. Nem a vletlen, hanem a termszet szavai beszlnek itt. Magyarorszg az organikus egysg minden felttelvel rendelkezik, egyet kivve, s ez a faji egysg. De azok az llamok, amelyeket a bkeszerzds rtelmben Magyarorszg romjain ptennek fel, szintn nem rendelkeznnek a faji egysggel. Az anyanyelv egysge hinyzott egyedl Magyarorszgon az egysg felttelei kzl, s hozzteszem, hogy az alaktand j llamok az egysg egyetlen alapelvvel sem fognak brni. Az alaktand j llamok tvgnk a fldrajz termszetes hatrait, megakadlyoznk a hasznos bels vndorlst, amely a munkst a kedvezbb munkaalkalmak fel irnytja; megszaktank a tradci fonalait, amelyek a szzadokon t egytt lket kzs mentalitsban egyestettk, akik ugyanazon esemnyeket, ugyanazt a dicssget, fejldst s ugyanazokat a szenvedseket ltk t. Jogosult-e a flelmnk teht, hogy itt az llandsgnak kiprblt oszlopa helyett a nyugtalansgnak jabb fszkei fognak keletkezni? Nem szabad magunkat illzikban ringatnunk. Ezeket az j alakulatokat az irredentizmus aknzn al, sokkal veszedelmesebb formban, mint azt Magyarorszgon egyesek flfedezni vltk. Ez a mozgalom, ha ltezett is Magyarorszgon a mveltebb osztly egy rsznl, a np nagy tmegeit sohasem hatotta t. Az j alakulatokat azonban oly nemzetek irredentizmusa aknzn al, amelyek nemcsak idegen hatalom uralmt reznk, de az vknl alacsonyabb kultrj nemzet hegemnijt is. s itt organikus lehetetlensget kell megllaptanunk. Mindenesetre felttelezhetjk, hogy mg egy magasabb kulturlis fokon ll nemzetisgi kisebbsg is kpes a hegemnia gyakorlsra egy alacsonyabb fokon ll tbbsggel szemben, de hogy egy alacsonyabb kulturlis fejlettsggel br kisebbsg, vagy egy igen csekly tbbsg hegemnival brhasson, elrhesse a felsbbsg nkntes elismerst s a morlis egybeolvadst egy magasabb kulturlis fokot elrt nemzetisggel szemben, ez, Uraim, organikus lehetetlensg.
Elszeretettel vdolnak meg bennnket azzal a szndkkal, hogy a krdsek neknk nem tetsz elintzst erszakkal fogjuk megvltoztatni. Tvol llunk, Uraim, az ily kalandos tervektl. Mi remnyeinket az igazsgnak s azoknak az elveknek morlis erejre alaptjuk, amelyekre tmaszkodunk s amit nem tudunk elrni ma, annak megvalsulst a Npek Szvetsgnek bks akcijtl vrjuk, amelynek egyik feladata lesz orvosolni azokat a nemzetkzi helyzeteket, amelyek a bke fennmaradst veszlyeztethetnk. Ezt kijelentem, nehogy szavaimban gyermekes s flsleges fenyegetst lssanak. De kijelentem azt is, Uraim, hogy olyan mesterklt rendelkezsekkel, mint amilyeneket a bkeszerzds tartalmaz, Eurpa ennek az ltalnos bke szempontjbl oly fontos s sokat szenvedett rszben alig lehetsges bks politikai helyzetet teremteni. Kzp-Eurpt a keletrl jv veszedelmekkel szemben egyedl a trtnelmi magyar terlet stabilitsa tudja megrizni.
Eurpnak szksge van gazdasgi rekonstrukcira. A gazdasgi fejldst azonban az j alakulatok bizonyra meg fogjk gtolni. Ez a krlmny a megmaradt Magyarorszgon szksgkppen be fog kvetkezni. De hasonl lesz a helyzet az elszaktott rszeken is. E terletek alacsonyabb kultrj np alacsonyabb fok adminisztrcija al rendelve, elszaktva ennek az organikus egysgnek tbbi rszeitl, amelyekkel kapcsolatban jbl virgzsnak indulhatnnak, a stagnlsra, vagy valsznleg a visszaessre vannak krhoztatva.
Eurpnak szksge van szocilis bkre. nk jobban ismerik azokat a veszlyeket, amelyek ezt a bkt fenyegetik. nk jobban tudjk mint n, hogy a hbor kvetkezmnyei megzavartk s egyenslybl vetettk ki a gazdasgi let szellemt s feltteleit. A mlt szomor tapasztalataibl tudjuk, hogy a felforgat elemek sikerei mind annak a kvetkezmnyei, ami alsta a trsadalom morlis erejt, teht mind annak, ami meggyngten a nemzeti rzst s elidzte a munkanlklisg nyomort. Ha Eurpnak ebben a rszben, amely mg mindig kzel ll a bolsevizmus g fszkhez, megneheztik a munka feltteleit, megneheztik a munka jbl val megkezdst, ezltal csak a trsadalmi bke veszlyei nyernek jabb tpot. Vdvonalak tehetetlenek a jrvnyok, klnsen a morlis jrvnyok ellen.
Mindezekkel a terikkal szemben nk felhozhatjk mint dnt tnyezt, a gyzelmet s a gyzk jogait. Elismerjk ezeket, Uraim. Elg relisan gondolkozunk politikai krdsekben, hogy ezzel a tnyezvel kellkppen szmoljunk. Ismerjk tartozsunkat a gyzelemmel szemben. Kszek vagyunk veresgnk vltsgdjt megfizetni. De ez lenne az jjptsnek egyedli elve? Az erszak volna az egyedli alapja az ptsnek? Az anyagi erszak lenne az egyedli fenntart eleme annak a konstrukcinak, amely sszeomlban van, mieltt az pts befejezdtt volna? Eurpa jvje igen szomor lesz ebben az esetben. Nem hisszk, Uraim, hogy a gyztes hatalmaknak ez volna a mentalitsa; ezeket az elveket nem talljuk meg azokban a nyilatkozatokban, amelyekben nk megllaptottk azokat az eszmket, amelyeknek gyzelmrt harcoltak s amelyekben megjelltk a hbor cljait.
Ismtlem, nem hisszk, hogy ez volna a gyzelmes nagy nemzetek mentalitsa. Ne vegyk rossz nven, hogy a most gyzelmes Franciaorszgon, Anglin s Olaszorszgon tl meglssam a krvonalait annak a msik Franciaorszgnak, amely mindig a nagylelk trekvseknek elrse s a nagy eszmknek szcsve volt, annak a msik Anglinak, amley a politikai szabadsgok szlanyja volt, s annak az Olaszorszgnak, amely a renesznsznak, a mvszeteknek s a szellemi fejldsnek a blcsje volt. s ha duzzogs nlkl ismerem el a gyz jogt, gy azzal a msik Franciaorszggal, Anglival s Olaszorszggal szemben egsz mskpp rzek; hlval hajlok meg elttk s szvesen fogadom el ket mestereinkl s nevelinkl. Engedjk meg, Uraim, hogy azt tancsoljam: ne veszlyeztessk rksgknek ezt a legjobb rszt, ezt az erklcsi flnyt, amelyre nknek joguk van, az erszak fegyvernek alkalmazsval, amely ma az nk kezben van, de amelyet holnap ms ragadhat meg, mg amaz megmarad.
Bzva ezeknek az eszmknek az erejben, a bennnket krnyez minden nehzsg, minden rosszakarat s minden akadly dacra, amelyeket utunkon felhalmozni iparkodnak, bizalommal lpnk arra az tra, amely vgre megnylt elttnk, hogy rszt vehessnk a bke munkjban; s tesszk ezt a legteljesebb jhiszemsggel. Bzunk azoknak az eszmknek az szintesgben, amelyeket nk kijelentettek. Jogtalansg volna nkkel szemben mskppen gondolkoznunk; bzunk az erklcsi tnyezk erejben, amelyekkel gynket azonostjuk, s kvnom nknek, Uraim, hogy a gyztes fegyvereknek dicssgt szrnyalja tl a bke megteremtsnek dicssge, amellyel nk az egsz emberisget megajndkozzk.
Csak egy pr szt kvnok mg, Uraim, nmely rszletkrdst illetleg megjegyezni.
Belthatjk, hogy nem trhettem ki a neknk felajnlott bke rszletes trgyalsra. Egyedl a terleti krdssel foglalkoztam, mert ez a krds magban foglalja a tbbieket. Fel szeretnm hvni azonban figyelmket mg egynhny pontra, amelyeknek megoldsa nzetem szerint rendkvl srgs.
Mindenekeltt a humanizmusnak egyik krdse, a hadifoglyoknak krdse ll elttnk. A bkeszerzds szavai szerint a hadifoglyok hazaszlltsa csak a bke ratifikcija utn trtnik meg. Krem nket, Uraim, ne vegyenek tekintetbe egy formalizmust, amely miatt annyi rtatlan csald szenvedhetne. A szerencstlen szibriai hadifoglyok gyben kln beadvnnyal fordultunk a Legfelsbb Tancshoz. Ennek a krdsnek a megoldsnl hivatkozom az nk emberies rzsre; oly rzsek ezek, amelyeknek mg hbors idben is fltte kell llnia a politiknak.
Mg egy megjegyzst kvnok tenni a pnzgyi hatrozatokra vonatkozlag. Nzetem szerint a bkeszerzds nem veszi elgg figyelembe Magyarorszg klnleges helyzett. Magyarorszgnak kt forradalmat, a bolsevizmus ngy hnapos dhngst s tbb hnapos romn megszllst kellett tlnie. Ilyen krlmnyek kztt lehetetlen, hogy a szerzds ltal tervbe vett pnzgyi s gazdasgi hatrozatokat vgre tudjuk hajtani. Ha a gyztes hatalmak polgrai ltal rsznkre folystott hitelek a bke alrsnak pillanatban - amint ezt a javaslat kimondja - felmondhatk lesznek, ez a fizetkptelensget, a csdt jelenti, amelynek visszahatst ktsgkvl a gyztes hatalmak is reznk. Elismerem, hogy sok hiteleznk van az nk orszgaiban. A hitelek visszafizethetk lesznek, ha erre neknk idt engedlyeznek, de nem lesznek visszafizethetk, ha azonnal kvetelik azokat tlnk.
Azt kvetelik tovbb tlnk - s ez is igazolja, hogy mennyire clravezetbb lett volna bennnket elzleg meghallgatni -, hogy mi Ausztrinak vasrcet szlltsunk. Mivel magunk is abban a helyzetben vagyunk, hogy rcet kell importlnunk, ezt a rendelkezst nem tudjuk teljesteni. Hasonl a helyzet az pletfa tekintetben.
Ezekre a rszletekre nzve krem az nk jakarat megfontolst, amelyet mr az nk kpviseli rsznkre kiltsba helyeztek.
Mieltt szavaimat befejeznm, hlsan ksznm, Uraim, hogy alkalmat adtak nekem llspontomnak lszval val kifejtsre, s hogy beszdemet oly jakarat s lland figyelemmel ksrtk!
A Wikiforrsbl :http://hu.wikisource.org/wiki/Apponyi_Albert_trianoni_%22v%C3%A9d%C5%91besz%C3%A9de%22
|